Opnieuw verzet tegen Zuivelfabriek Gebroeders Lambrecht te Herdersem WVG Aalst protesteert bij stadsbestuur Tiende gezinswandeltocht te Erembodegem Situatie van Computerbedrijf Wang te Erpe-Mere blijft onzeker De Voorpost - 28.8.1992 - 5 miljoen te investeren om aan de overlast een einde te maken. Toen ging Lambrecht hier niet op in. Hoe zouden we nu dan nog geloven dat ze plots 20 miljoen zouden investe ren om aan onze klachten tegemoet te komen', verklaarden de buurtbe woners. De bedrijfsleiding van Lambrecht verklaart van haar kant de investe ring te koppelen aan een aanvraag tot verlenging van de exploitatiever gunning in '95. 'Wij zijn een familie bedrijf met slechts 25 werknemers. We willen investeren maar dan niet met de kans om over drie jaar de boeken te moeten sluiten', aldus Lambrecht. Hiermee zit de hele diskussie in een impasse. Met de steun van schepen De Meerleer eist de buurt een on middellijke sanering. Tegelijkertijd eist men ook dat Lambrecht in Her dersem zou verdwijnen. Burgemeester De Maght gaf het be vel tot stopzetting van de illegale aktiviteiten maar kan hieraan effek- tief geen gevolg geven, doordat de verwerking van vergunde en niet- vergunde produkten grotendeels met dezelfde installatie gebeurt. In een poging tot verzoening ver zocht De Meerleer de buren om hun klachten rechtstreeks tot het bedrijf te richten. Hoewel de be drijfsleiding zich hier mee akkoord verklaarde liep het al bij de eerste keer fout. De stofoverlast werd toe geschreven aan een pikdorser en het roet aan de verbranding van aardappelkruid. Dat via een BPA- wijziging het gewestplan in een KMO-zone zou worden omge vormd wordt door schepen De Meerleer met klem tegengespro ken. 'Het bedrijf kan wel, zo zij het willen, uitwijken naar industrie- grond op het Wijngaardveld en hiermee zouden alle problemen op gelost zijn', verklaarde de schepen. Op deze uitspraak werd door Lam brecht echter niet gereageerd. Raldes standpunt De Regionale Aktiegroep Leefmi lieu Dender en Schelde (Raldes vzw) uitte van zijn kant zware kri tiek op de handelswijze van de stad in verband met het konflikt buurt- komitee en zuivelfabriek Lam brecht. 'Als een delegatie van buurtbewo ners ingevolge toegenomen milieu hinder (stank, lawaai, vetpoeder- neerslag...) teneinde raad begin 1992 op een zitdag van Mevrouw de burgemeester haar opwachting maakt, beslist deze laatste dat een hoorzitting georganiseerd zal wor den. Voorwaar een magistrale vondst', schrijft Raldes in een pers nota. 'Je zou voor minder naar de burgemeester lopen die dan maar een konijn uit haar hoed tovert'. Raldes stipt verder aan dat op de hoorzitting noch milieuvereni gingen noch pers uitgenodigd wa ren. Zij omschrijven de hoorzitting dan ook als een alibi voor de stad om een bocht te nemen en aan de kant te gaan staan. De techniek van een hoorzitting lijkt voor Raldes wel aangewezen bij beginnende mi lieuproblematiek maar niet als er al 19 jaar aktie gevoerd wordt en als de overheid zich al vele malen impli ciet uitgesproken heeft voor een herlokalisatie van het bedrijf Lam brecht naar een industriezone. 'Het is er de stad thans kennelijk om te doen om de buurtbewoners eerst stoom te laten aflaten, daarna de essentie van de zaak op de lange baan te schuiven, intussen de buurt bewoners te 'lijmen' en een vertrou wensrelatie met het bedrijf op te bouwen', stelt Raldes. Ze stipte ook aan dat schepen Bourlon, ook op de hoorzitting aanwezig, er geen doek jes omdeed dat hij de grote verdedi ger van het bedrijf en tegenstander van de sluiting en herlokalisatie is. 'Het bedrijf verdient nog een kans. Indien alle klachten dienen ingewil ligd te worden, zou men vele bedrij ven moeten sluiten', verklaarde hij. Raldes schrijft in zijn slot bitter: 'De stad Aalst heeft zoals de meeste gemeenten het milieukonvenant ten tijde van milieuminister Kelch- termans onderschreven. Dit houdt in dat jaarlijks gerapporteerd wordt over het gevoerde natuur- en mi lieubeleid. Begin 1993 kan de stad over de zaak Lambrecht dan rap porteren 'geprobeerd om een ille gaal milieubelastend bedrijf wit te wassen en de buurtbewoners te overtuigen vertrouwen te hebben in het bedrijf. PH Het staat nu wel vast, dat de vesti ging van het Amerikaanse Compu terbedrijf Wang Laboratories aan de Keerstraat te Erpe-Mere ver dwijnt. NV. Het Volk kocht de be drijfsgebouwen om er dagbladper sen in onder te brengen. Het com plex moet over enkele maanden ontruimd zijn. De Belgische Wang- direktie die de vestigingen in Evere en Erpe-Mere beheert, was tot voor kort op zoek naar een nieuwe ge schikte lokatie. Het is echter niet zeker dat na het herstrukturerings- plan de zoektocht wordt voortgezet. Elsie Van Linthout, Public-Rela- tions-verantwoordelijke van Wang vindt het nog te vroeg om nu al konkrete voorspellingen te doen. De eerstkomende dagen wordt er ook voor België een strategie uitge werkt. In hoeverre de afslankings plannen onze vestiging treffen is nog niet helemaal duidelijk. Er wordt ongetwijfeld rekening gehou den met het bedrijfsrendement en voor de Belgische vestigingen is dit goed. Er bestonden al plannen om een deel van de Belgische vestigin gen over te brengen naar Ierland. Het is niet uitgesloten dat de vesti ging van Erpe-Mere in de Dender streek blijft, maar het kan ook dat ze verhuist naar het Brusselse. De eerstkomende dagen kunnen daar over beslissingen vallen» verklaar de Van Linthout. Voor de 78 werknemers van de Wangvestiging in Erpe-Mere blijft het dus voorlopig nog afwachten in onzekerheid. P.H. Aalst. Faubourgjaarmarkt in Baardegem. De kermis kreeg natuurlijk veel bezoekers (a) In een brief aan burgemeester Annie De Maght van Aalst heeft het Vlaams Verbond voor Gepensioneerden afdeling Aalst en randgemeenten protest aangetekend tegen de wijze waarop de stad Aalst haar reglement 'met medewerking van het stadsbestuur van Aalst' invult en de wet op de handelspraktijken en de bescherming van de konsument aan zijn laars lapt. In artikel vier van het reglement 'met medewerking van het stadsbestuur van Aalst' wordt de vermelding 'Denderend Aalst' opgelegd op promotiemiddelen van aktiviteiten waaraan het college van burgemeester en schepenen medewerking verleent. De WV voegt bij haar schrijven een recente affiche van een 'House Party' in een Aalstsrse dancing waarop twee vermeldingen de indruk verwekken dat het stadsbestuur zijn medewerking verleent. 'Prive-gebruik van talen is vanzelfsprekend vrij, maar het betreft hier een publieke en eentalige Engelse affiche die onze openbare aanplakplaatsen door wildplakken bezoedelde. Tevergeefs zocht ik naar een tikkeltje humor of een karnaval-achtige grap, want dat zou ik alleszins kunnen waarderen. Hier wordt dat gekke gedoe van sommige handelaars aangemoedigd om toch maar Engels te publiceren, al zijn zij die taal niet eens machtig. Ik verzoek U beleefd uw reglement aan te passen, zodat domme volksverbastering niet meer met gemeenschapsgeld kan beloond worden, noch die indruk verwekken', aldus voorzitter Pol De Paepe in zijn brief aan het stadsbestuur van Aalst. Verder zegt hij :'Dat een verantwoordelijke uitgever ontbreekt hoeft mij niet te bekommeren, maar wel de (korrektioneel strafbare) inbreuken op de Wet op de Handelspraktijken van 14 juli 1991, die wel eens 'de Aalsterse wet' wordt genoemd. Art. I.6.C. slaat inderdaad op elke verkoper (niet noodzakelijk een handelaar) die een kommerciële aktiviteit uitoefent en produkten of dienstén te koop aanbiedt -art. 2 bepaalt in par. 1 en 2 dat de prijs van het aangebodene 'schriftelijk en ondubbelzinnig aangeduid moet worden'; op de affiche ontbreken hetzij de toegangsprijs hetzij de vermelding 'gratis'. -art 13 zegt dat terzake het schriftelijk aanbod 'minstens gesteld moet zijn in de taal of talen van het gebied', dus te Aalst in het Nederlands. bedrijven, het initiatief kan geno men worden om te bekijken wat er aan de situatie kan gedaan worden en dit zowel in het belang van de omwonenden als van het bedrijf. Op zijn voorstel werd dan allereerst door de heer Blindeman een over zicht gegeven van de aan het bedrijf Lambrecht afgeleverde vergunnin gen en de nog in behandeling zijnde vergunningsaanvragen. Hierin werd ondermeer aangestipt dat in oktober '87 een door het bedrijf Lambrecht aangevraagde vergun ning tot het exploiteren van een af deling voor het verwerken van kaas- afval door de Bestendige Deputatie geweigerd werd en dat het dossier van na de hoorzitting van januari '88 zich nog steeds bij de Gemeen schapsminister bevindt. Volgens de buurt was de maat vol. Ze hebben last van stank-, lawaai en stofhinder. Het bedrijf is tevens overgeschakeld naar de verwerking van oliën en vetten. Hiervoor is er geen enkele aanvraag. In de vergun de autoherstelwerkplaats bevinden zich volgens hen vier silo's zonder vergunning. Een tweede drooglijn is in gebruik eveneens zonder vergun ning. De kapaciteit werd opgedre ven van 313 KVA tot 630 KVA, ook zonder vergunning. Volgens de buurt werkt de firma illegaal en moet de overheid maatregelen tref fen. Volgens de heer Lambrecht worden nog steeds melkderivaten verwerkt maar wel vermengd met geraffi neerde plantaardige of dierlijke vet ten. Hij ontkende niet dat dit een typische geur voortbrengt. Hij her haalde datin augustus '87 een regu- larisatie-aanvraag ingediend werd bij de Bestendige Deputatie voorde uitbreiding van de vergunning tot het verwerken van dierlijke en plan taardige oliën en vetten tot vetpoe- ders en dat de overheid hier nog steeds niet had op gereageerd. Lambrecht verklaarde wel af te stappen van de nog lopende vergun ningsaanvraag tot het verwerken van kaasafval. De buurt vroeg zich echter af waarom de aanvraag niet gebeurde bij de Gemeenschapsmi nister zoals het hoorde. 'Aan paaiende en verzoenende bijeen komsten hebben wij niets', stelt de buurt. 'Lambrecht exploiteert op een onwettige manier een zeer hin derlijk bedrijf. Al wat wij vragen is, dat de lette van de wet wordt toege past: stopzetting van alle illegale ak tiviteiten en daarmee ook de stank- hinder, verzegeling van alle onver- gunde installaties, naleving van de wettelijke normen in verband met de lawaaihinder, ophouden van de stofneerslag en een duidelijke uit spraak van de overheid in verband met de afloop van de exploitatiever gunning in 1995'. Impasse Tijdens de hoorzitting vertelde de buurt dat ze reeds vroeger kontakt hebben genomen met het bedrijf evenwel zonder resultaat. Ze wezen er tevens op dat het bedrijf gelegen is in een woonzone en een waarde vol agrarisch gebied. Het bedrijf diende volgens hen dan ook naar een nieuwe vestigingsplaats te zoe ken in een industriegebied. Hierop verklaarde Lambrecht R. van zijn kant dat het bedrijf sinds 1936 op deze plaats gevestigd is en dat de huizen van de buurtbewoners na dien gebouwd zijn. Een aanvraag in november '64 ingediend om van de omliggende gronden industriezone te maken zou teniet gedaan zijn. Robert Lambrecht verklaarde zich echter bereid om aan de vraag van de buurtbewoners tegemoet te ko men via een investeringsvoorstel van 20 miljoen om het bedrijf te saneren. Dit echter wel met de ver zekering van de buren dat het be drijf de kans zou krijgen te saneren. 'Het kan niet dat het bedrijf inve steert en dat de buurt, wanneer de hoofdvergunning vervalt, het be drijf weg wil uit de omgeving', be sloot Lambrecht. Na jarenlang vruchteloos aanklop pen zijn de buren echter niet meer bereid nog enig geduld op te bren gen. Het vertrouwen in het bedrijf is volledig zoek. 'Een paar jaar gele den verleenden we onze medewer king aan een milieustudie waarbij een erkend bureaum etingen ver richtte en het bedrijf adviseerde 1 Reeds van begin van dit jaar werd de milieuhinder veroorzaakt door de Zuivelfabriek Gebroeders Lambrecht aan de Grote Baan te Herdersem door de buurt aangeklaagd. Onlangs werden beide partijen op een hoorzit ting uitgenodigd door schepen De Meerleer. Een oplossing kwam er echter niet uit de bus. Volgens de buurt is de maat vol. Er wordt gesproken van aanhoudende stank-, lawaai- en stofhinder. Daarnaast zou het bedrijf tevens overgeschakeld zijn op de verwerking van oliën en vetten die grotendeels zonder de nodige vergunningen zou verlopen. Op 3 september 1965 kreeg nv Zui velfabriek Gebroeders Lambrechts van de Bestendige Deputatie een vergunning voor 30 jaar tot het ex ploiteren van een melkpoederfa- briek met motorenpark van 10 KW. In de beginperiode van de ex ploitatie zou volgens de buurt de hinder zich beperkt hebben tot nu en dan een doordringende melk- geur. Toen het minder goed ging met de afzet van de geproduceerde melk poeders, werd de fabriek overge schakeld op de verwerking van kaasafval, vetten en oliën. Er wer den hiervoor geen vergunningen af geleverd en de klachten van de bu ren omtrent de aangroeiende mi lieuhinder werden niet aanhoord. Door de omwonenden werd een buurtkomitee opgericht om op die manier te trachten gehoor te vinden voor hun grieven. Begin van dit jaar werd dan ook de hele zaak aanhan gig gemaakt op een zitdag bij burge meester A. De Maght. Deze stelde voor bedrijfsleiding en buurtko mitee in een hoorzitting samen te brengen. Er werd als uitgangspunt van de vergadering een inventaris opgesteld van alle vergunde en on- vergunde aktiviteiten van het be drijf Lambrechts. Deze zitting had plaats in volle vakantieperiode, on der voorzitterschap van schepen van leefmilieu en ruimtelijke orde ning De Meerleer en in aanwezig heid van schepen van ekonomische zaken Bourlon. Tevens waren ook een afvaardiging van de bedrijfslei ding aanwezig en het buurtkomitee. Schepen De Meerleer stelde bij de opening van de vergadering dat bij bepaalde probleemsituaties rond Aalst. De huidige bestuursploeg van de CVP jongeren van Erembodegem bestaat uit Carla Muylaert, voorzitter, Bart Vandriessche, sekretaris, Filip De Wever, penningmeester en Johan De Saedeleer, persverantwoordelijke Op zondag 30 augustus 1992 orga niseren de CVP-jongeren van Erembodegem hun tiende gezins- wandelzoektocht. Vertrokken wordt er zoals de traditie het wil aan de herberg 'Het Gerstenhof, Ger stenstraat, Erembodegem. Vanaf 14 u. kunnen de deelnemers aan de 8,5 km lange zoektocht beginnen. Dit jaar zullen alle deelnemers een speciale brochure ontvangen. In de ze brochure wordt kort ingegaan op het ontstaan en de geschiedenis van de gemeente Erembodegem, Ook heel wat praktische informatie werd in de folder verwerkt. Met deze brochure willen de C.V.P.-jongeren van Erembode gem vooral aandacht vragen voor het rijke verleden van Erembode gem. «Erembodegem is meer dan de gemeente die elke morgen op de BRT-verkeersradio fungeert als fi leprobleem». De wandelzoektocht is dus aan zijn tiende uitgave toe. Het initiatief om een gezinswandeltocht in te richten werd tien jaar geleden gelanceerd door de toenmalige penningmees ter Frans Permentier die net als het bestuur trouwens van mening was dat «politiek zich afspeelt tussen mensen in het dagelijkse leven en niet op vaak eindeloze vergaderin gen waar veel gepraat maar weinig beslist wordt!» Daarom ook hebben de C.V.P.-jon geren van Erembodegem steeds in die tien jaar getracht om naar de bevolking toe te stappen in hun vrije tijd. Ze richten daarom elk jaar een gastronomisch weekend in binnen- of buitenland in, gaan één of twee maal op daguitstap en trekken elk jaar in de pinksternacht te voet naar Halle. Al deze initiatieven staan trouwens open voor leden en niet-leden. De C.V.P.-jongeren willen immers geen bekrompen groepje zijn van enkele politiek geïnteresseerde eli te-jongeren. Ze hopen ook de eerstvolgende ja ren op hun elan door te gaan en nog meer jonge mensen op een speelse en recreatieve manier bij de politiek te betrekken. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 5