Paul De Rijck: kwaliteit nastreven en op eigen benen staan Negende sportkwis in Schoonaarde i 14 - 4.9.1992 - De Voorpost Waar de kunstenaars een kwarteeuw geleden vrij zeldzaam waren in een landelijk dorp, dan moet men ze in onze tijd juist in een afgelegen boerendorp gaan zoeken. Toen beschouwde men ze nog als berooide armoezaaiers naar het voorbeeld van de grote meesters wiens kunstwerken nu miljoenen waard zijn. Ook hier is de tijd evenmin blijven stilstaan en waar men van kunstenaars spreekt heeft men te doen met mensen die een opleiding gehad hebben en niet ergens op een kil zolderkamertje hokken en zich slechts een homp brood kunnen veroorloven bij een gedoofde kachel. Die tijd behoort totaal tot het verleden doordat zelfs echte kunste naars meer mogelijkheden krijgen. Toch geven kunstenaars, die geen vaste betrekking hebben, toe dat het werken als zelfstandig artiest een onzekere vorm van leven met zich brengt. Daarentegen smaken zij echter de vrijheid om te werken waarbij geen druk uitgeoefend wordt om ideeën te laten ontwikkelen die voor een kunstwerk in het algemeen van primordiaal belang zijn. Van het ogenblik dat de onzekerheid draaglijk is, kunnen zij stelselmatig groeien, niet zozeer naar beroemdheid maar toch naar erkentelijkheid en waardering. een symbolisch of zelfs allegorisch aspect niet ontbreekt. In deze vorm ziet de schilder de oerkracht, met name de planten, bomen, dieren en mensen, «die doorheen de seizoenen, doorheen de jaren voortdurend groeien, bloeien, zich in zichzelf terugtrek ken en honderden malen van ge daante veranderen», zoals M. Bruynseraede een tiental jaren ge leden over P. De Rijck sprak. Ande ren omschrijven de wereld van de Aaigemse schilder «als een broeie rig wriemelende massa waarbij die ren en planten zich op zo een ma nier verstrengeld hebben dat ze de weelderigheid van een tropisch oer woud alle eer zouden aandoen». Maar elke kunstcriticus heeft zijn eigen persoonlijke visie op een be paald werk en dus hoort men nogal eens tegenspraken waaraan de kun stenaar zich gelukkig nauwelijks stoort ook al ligt kritiek, vooral op bouwende, hem nauw aan het hart. Als tegenspraak vertelt men ook wel eens «dat zijn wezens verdraag zaam overkomen en rustig naast mekaar bestaan». De eenvoudige toeschouwer, de leek, heeft er ook zijn gedacht over maar uiteindelijk telt alleen het feit of men van een schilderij geniet of niet; of men er lang kan op kijken of dat men vlug uitgekeken is. Bij P. De Rijck is men nooit uitgekeken omdat men er zo veel in vindt wat net hetzelfde geval is bij de menselijke anatomie waar men hoe langer hoe meer geheimen ontdekt naarmate men het langer bestudeert. Organen en ingewanden verwijzen naar een liefde voor de natuur, een wezentrek die hem nauw verbindt met het milieu waarin hij zich be weegt en dat nutteloos aangetast wordt. Een verwilderde moeraswei de of een niet onderhouden bos be tekent voor hem geen «rotzooi» maar de natuur in al zijn facetten, ongestoord gegroeid zonder ver derfelijke menselijke ingreep. Stijl Elke schilder wil men met een be paalde stijl verpersoonlijken ofwel hem zelfs een stijl opdringen maar Erpe-Mere. Het schilderij 'Het hevig inzichtvoert de kijker door alles wat met yoor p pje Rjjck betekent dit zoveel de natuur betrekking heeft (jv) ajs het kind een naam geven. Daar om ziet hij het nut niet in om zijn werk in een bepaald genre onder te Niettegenstaande Paul De Rijck, op De Saedeleer toekent. Twee jaar brengen. Hij is zoals elke degelijke 11 november 1953 te Aalst geboren, nadien krijgt hij de eer in Sint-Ni- kunstenaar in de eerste plaats indi- afkomstig van Kerksken maar in klaas in een internationale wed- vidualist en hij heeft weinig zelf een Aaigem gevestigd, door sommige strijd van het Ex Libris. In 1991 stempel op zijn werk te drukken. Hij critici als voorbeeld gesteld wordt in krijgt hij een vermelding van de Van schildert trouwens «innerlijke dezelfde stijl te schilderen als de Muldersprijs voor Hedendaagse landschappen» wat hij verklaart als oude meesters uit de Middeleeu- Kunst en dit jaar kocht de Vlaamse «van binnen naar buiten sehilde- wen, dan is dit slechts om reden dat Raad een werk van Paul De Rijck ren». Hijzelf is niet geneigd om zich hij precisie nastreeft en zorg be- nadat hij reeds het ontwerp ge- een zekere stijl toe te kennen noch steedt aan de afwerking van zijn maakt had voor een wenskaart. een titel aan sommige werken te doeken. Dit hoort zo vermits zijn geven, maar soms kan het evenwel dramatische motieven zodanig ge- ^>r8anen en mgewan en njet an(jers Daarom 'aat hij ieder- kozen zijn dat eventuele fouten te De schilderijen van P. De Rijck ver- een vrjj en moet men voor zichzelf opvallend zouden overkomen. tonen overwegend, om niet te zeg- De schilder uit Aaigem begeeft zich gen uitsluitend, vrouwelijke figu- echter in een persoonlijke wereld ren, een paard of enig ander dier als waarin duivels en heksen te ver- een hond waarbij de innerlijke ana- Vermits men tegenwoordig niet wachten zijn maar in feite vervan- tomie zich duidelijk manifesteert en meer met «scholen» werkt, kan men gen worden door naakte bood- onderscheidt van de andere li- nauwelijks tot een bepaalde school schapsters, met gesloten ogen en chaamsdelen. Samen is hel vaak een behoren en daarom nuemt hij zich- gezeten op' een «gevild» paard, om- vleeshoop of ingewanden maar toch zelf een «individueel surrealist», al geven door allerlei organen' van met een zekere orde in het geheel hoewel hij ook daar zijn twijfels mens of dier Juist al deze organen dat bovendien niets weerzinwek- over heeft. Dit verduidelijkt hijzelf: vormen het thema in zijn schilde- kends in zich draagt. Van dichtbij «Mijn werk blijkt nogal revolutio- rijen die men moet bekijken vanuit bekeken kan men elke huid, of beter nair over te komen maar ik sluit me uitmaken wat de schilderij bete kent. anatomisch oogpunt. Opleiding De Aaigemnaar Paul De Rijck volg- elk oppervlak van voorwerp of dier bij geen enkele stroming aan wat beschouwen als een teken van ver- een duidelijke uiting is over de no- oudering, waar het leven uit weg- dige integreteit te beschikken. Men w w stroomt, kortom een gereatrische moet vooral kwaliteit nastreven de van ^969 tot 1973 een opleiding toestand die steeds evolueert. In maar hoe dan ook zijn eigen blijven grafische kunst en de meeste kunst- zijn werken toont hij soms de ver- gaan». critici wijten hieraan zijn figuratieve schillende stadia in de tijd waarbij Omwille van zijn techniek be- afwerking in zijn schilderijen. Nog vóór hij aan de Academie van Aalst deze cyclus beëindigde, ontving hij in 1972 al de prijs van de Kommissie voor Toegepaste Kunst. Dit zou pas het begin zijn van een hele reeks prijzen en/of eervolle vermeldin gen. Na zijn studies te Aalst trok hij nog vier jaar naar Gent en in 1974 wordt hij door het Ministerie van Binnenlandse Zaken aangezocht een van zijn werken te leveren. In 1976 wordt hij door de Rotary Club te Brussel uitgenodigd en daarna volgen Antwerpen in 1978 en het jaar daarop Mechelen. Galerie Kunstforum erkent hem in 1983 te Schelderode waar hij ondertussen in 1977 de tweede prijs wegkaapt onder de noemer «Tentoonstelling P.P. Rubens». In 1979 is hij sant in eigen land als Erpe-Mere. Het paard van P. De Rijck biedt niets weerzinwekkends maar leidt men hem te Aalst dc Prijs Valerius toeschouwer naar zijn unatomische strukmur (jv) schouwt men hem in Zwitserland werkelijk als een «Vlaams» schil der. Hij werkt op houten panelen die met krijtlagen bewerkt worden waarna telkens meerdere lagen fij ne doorzichtige olieverf aange bracht wordt. Dit is uiteraard een tijdrovende techniek die niet van een hoge moeilijkheidsgraad ont bloot is. Apocalyps of griezel De eerste aanblik van de werken van Paul De Rijck doen griezelig aan vanwege het ontbreken van de huid zodat men onmiddellijk op «bloot vlees» zit te staren. Ontvelde dieren bieden nu eenmaal geen fraaie aanblik om een romantische droomwereld op te wekken. Wie er echter in detail naar kijkt en de noodzakelijke relaties maakt, denkt er vlug anders over. De schilder stelt duidelijk dat hij zeker niet de bedoeling heeft om griezelbeelden op te wekken «maar voor mij is het uiting van een zekere stijl waaraan geen naam kan gegeven worden». Als we ons verplaatsen in het tijds beeld dan is hij best te vergelijken met Jer. Bosch ook al heeft hij die faam nog lang niet. Het is eigenlijk zijn bedoeling dat de toeschouwer niet altijd onmiddel lijk ziet wat de voorstelling op het paneel betekent. Door aandachtig en meermaals te bekijken wil hij de vorming van de individuele idee la ten groeien via het bekijken van de beelden of voorstellingen op het schilderij. Ontegensprekelijk heeft zijn werk met de organen te maken, zowel van mens en dier maar hierbij mag men de ondergrond ervan niet vergeten. De schilder tracht alles binnenste buiten te keren waarvoor hijzelf een verklaring geeft: «Dit is een behoef te aan intensiteit; hiermee wil ik intensiveren omdat het innerlijke van de mens toch nog altijd als een taboe beschouwd wordt en juist de ze stelling wil ik doorbreken». Hij heeft dus steeds dc neiging om de associatie te maken met de mens en het innerlijke wat hem trouwens een hele voldoening schenkt. Kosmos en melancholie De Aaigemse kunstenaar bena drukt het organische waarvoor hij zelf moeilijk een reden kan geven. Het kan een soort melancholie be tekenen dat gelijk staat aan kos misch intellekt en dit zoekt hij in het organische en het vormen van die bepaalde delen waarin hij zich goed voelt omdat het estetisch is, zoals bijvoorbeeld de dwarsdoorsnede van een buik, die men echter wel moet zien als een vorm. Hijzelf schreef hierover eens als volgt: «Als religie duidt op betrokkenheid van de mens met de natuur en kosmos, op het bewustzijn van de hem om ringende in hem levende oerkracht, dat is kunst voor mij, als levens vorm, het zichtbaar maken van die verbondenheid». Vandaar dan ook het weergeven van de anatomie van alles wat leeft. Paul De Rijck schildert veel dieren net of ze gevild zijn maar dit is sym bolisch voorgesteld en overdrachte lijk bedoeld: een uitwendige vorm weergeven van wat inwendig be staat maar tussen die vorm moet er gevoel zijn en vooral dat element wil hij overdragen. «Als men die vorm gebruikt is men niet gebonden aan tijd en hoop ik daarmee dat het werk zelf boven de tijd komt te staan. Voor mij is het intuïtieve vormentaal». Voor hem blijft de natuur en al wat er rond leeft de ingangspoort alhoe wel hij het niet altijd als een inspira tiebron beschouwt. Men hoeft daar om niet altijd inspiratie te hebben maar men moet er altijd uithalen wat er in zit. Voor de schilder is het in feite plastische poëzie plegen: «Men moet de mensen vervoeren en er geen betekenis aan geven, ten zij een kritikus maar de schilder zelf niet». En juist die kritiek stoort hem niet als men maar goede normen gebruikt die «hanteerbaar is en be spreekbaar, Wat mij betreft, ik er vaar de wereld nu zoals ik hem schil der, niet altijd rationeel maar ik ben zintuigelijk bezig. Ik schilder zeker niet bewust in de voetsporen van een ander en op gebied van «stro ming» mag men gerust klasseren tussen het traditionele en het avant-gardische». Erpe-Mere. Schilder Paul De Rijck, sterk verbonden met de kosmos, geeft di voorkeur van al wat organisch is (jv) Ronde vormen Dat het organische bij P. De Rijck primeert kan men niet ontwijken maar dit heeft klaarblijkelijk te ma ken met zijn eigen aard. Hij houdt niet van rechte lijnen maar wel van ronde vormen waf hijzelf moeilijk kan verklaren. Zijn voorkeur gaat naar het organische en daarbij het chaotische. Hierbij geeft hij de vrije loop aan de details wat zijn oorzaak vindt in zijn beginperiode als grafi cus en sierkunstenaar, toen hij nog miniaturen en etsen maakte. Intus sen is er een geleidelijke overgang gebeurd en zien we nu bolvormige strukturen als gezwollen zaden, een ei, de aarde en de maan die bepaal de associaties oproepen. We kennen de ontboezemingen van de meeste kunstcritici waarbij een taal gebruikt wordt die voor een leek slechts na uren herkauwen ge deeltelijk kan begrepen worden, maar niettemin halen we een kern achtige uitspraak uit de inleiding van M. Bruynseraede over de schil derijen van P. De Rijck: «Ontheven aan de vormen van de dagelijkse omgeving, kreëert hij een poëtische wereld, een artistieke transcenden tie van het bestaan. Natuur en kos mos worden meditatief verwerkt to een persoonlijke verbeeldingswe reld die abstraheert en overstijg die ons in een euforische, tijdloa toestand van extase verplaatst». Tentoonstelling Paul De Rijck verzorgde rgeds ten toonstellingen zowel in steden als in dorpen in het binnenland waarvan de bijzonderste in Brussel, Gent en Antwerpen. Ook in het buitenland is hij geen onbekende met Neucha-; tel en Hauterive. Het is echter sinds 1984 geleden dat hij nog in België tentoonstelde maar de maand sep tember brengt daar verandering in vermits hij aan een groepstentoon stelling deelneemt in Galerij 2016 te Brussel, samen met twaalf andere schilders. Een duo-tentoonstelling wordt ge opend op 11 september in Luik waar hij exposeert samen met Mari- ka Baumler in de Galerij Liehra- mann en ze is de gehele maand te bezichtigen. De laatste jaren wordi de schilder uit Aaigem meer in Zwitserland gevraagd zodat dit een van de weinige kansen is om mei zijn werk kennis te maken. Het Denderstreekse kwisseizoen wordt op vrijdag 18 september al weer geopend door de sterke Sport kwis van Schoonaarde. Voor de 9de editie van de seizoensopener maakt men afspraak om 20 uur in de paro chiale zaal op het Dorpsplein. Ook nu is net de KWB-Schoon- aarde die de uitnodigingen ver stuurde en opnieuw zorgt de gere nommeerde plaatselijke kwisploeg Tiem voor de sterk uiteenlopende sportvragen. De ploegen met 3 tot 5 kwissers worstelen zich door 100 vragen over alle mogelijke en onmogelijke sporttakken en ze krijgt als toemaatje een verrassende superreeks. Verwacht wordt dat het Olympisch jaar 1992 een belangrij ke rol krijgt. De Sportkwis van Schoonaarde was in het verleden nooit spek naar de bek van de streekploegen. Vier keer won Bruynooghe uit Brugge en de laatste twee edities waren voor Pa ling uit Tessenderlo. Allen Ploeg slaagde erin in 1988 de Dender streek op het palmares te brengen. X zat de laatste vier jaar trouwens steeds in de topdrie. Inschrijven voor de Sportkwis van Schoonaarde kan bij Dirk Amandt. Nieuwstraat 25 te 9200 Schoon- aarde-Dendermonde (tel. 052/'! 42.51.67). Het inschrijvingsgeld be draagt slechts 200 frank per ploeg. Naast veel kwisplezier belooft KWB uiteraard ook een ruime prij- zentafel. HA Radio 2 Fiestag gaal naar Euro-Disney. Op zaterdag 26 september vertrekt Ro Burms met de ploeg van fiestag naar Parijs. Voor meer informatie kan men terecht bij Carine of Indra op het nummer 02t 466.72.20. opnieuw op reis. De bestemmingen zijn Zuid-Afrika en Califomië. ledereen kan deze reizen mee maken. Belangstellenden doen er goed aan zo snel mogelijk kontakl op te nemen nrf Vlamingen in de Wereld, TervuursesteenX weg 115 te 2800 Mechelen (015/42.25.774 Op vrijdag 18 september om 20.30 uul heeft in de sporthal van Hoeilaart een kon- eert plaats met als tema 'Hoeilaart ontdek Amerika. Uitvoerders zijn het Orchestti Philharmominque de Liege en de solisten Dinah Bryant en Brian Ganz.

De Voorpost | 1992 | | pagina 14