Vlaamse Club Lede zoekt oplossing voor half miljoen kasgeld Psychiatrisch Ziekenhuis van Lede zette deuren wagenwijd open L.R.V. Denderruiters Aalst VW-Kevers verzamelen te Burst 2 - 4,9.1992 - De Voorpost Het gebeurt niet alle dagen dat een vereniging die geen bestaansfunktie meer heeft of vindt, een spaarpotje achterlaat. In geval van het ter ziele gaan van een «sociëteit» zoekt men de oorzaak meestal in een financiële schuldenberg maar met de Vlaamse Club van Lede is dit enigszins niet het geval. De overblijvende leden zitten integendeel met een half miljoen in kas en voorlopig is het nog een probleem wat men er zal mee aanvangen. Kan het gebrek aan belangstelling intussen keren en een nieuw elan nemen of moeten de overblijvende bestuursleden een oplossing zoeken om dit geld aan een of andere vereniging over te maken, een vereniging dan die het geld goed zal besteden om Vlaanderen een dienst te bewijzen. Wie «Vlaams» zegt in Lede, denkt automatisch terug aan de roemrijke periode van wijlen Jef Cool die op het gebied van Vlaamse Beweging furore maakte en een bewogen ge schiedenis maakte in zijn dorp. Het is een onvergetelijke figuur wiens Vlaamse faam gestart is tijdens de eerste wereldoorlog en gedurende bijna een halve eeuw bedrijvig was in de lokale politiek. Jef Cool Als overtuigd aktivist trad de Lede naar na de eerste wereldoorlog toe tot de Fronters, was lid van de Vos sen (Vlaams Oud-Strijdersver- bond) en later van het V.N.V. (Vlaams Nationaal Verbond). Sa men met de andere «Vossen» van Lede richtte hij er het gekende «Vossenkot» op of ook gekend als het Vlaams Huis van Lede waar ze hun aktiviteiten konden veropenba- Jef Cool werd tijdens de tweede wereldoorlog als waarnemend bur gemeester van Lede aangesteld wat hem na de bevrijding door bepaalde mensen niet in dank werd afgeno men en zoals vele andere soortge noten gedurende een tweetal jaren in de gevangenis doorbracht. Met zijn gekende hardnekkigheid kwam hij echter terug want een paar jaar in het «pensionaat» konden zijn Vlaamsgezindheid niet temperen. In de jaren na 1950 verscheen hij opnieuw op het politiek toneel te Lede en rijfde bij de verkiezingen honderden voorkeurstemmen bin nen wat in een belangrijke zetel winst omgezet werd. Dit was de start van een nieuwe periode voor de aanhangers van de Vlaamse Be weging maar hiermee zou men in Lede evenzeer een tumultueuze pe riode tegemoet gaan waarvan men nu nog de naweeën ondervindt. Vlaamse Club Tijdens de verkiezingen van 1958 behaalde de toenmalige Volksunie te Lede maar liefst acht zetels en dit Vorige zondag was het reeds de 23ste keer dat de psychiatrische instelling «Zoete Nood Gods» de deuren wagenwijd openzette voor het groot publiek. Waar men anders alleen familieleden van de mensen die er verblijven ontmoet, liep men tijdens het tuinfeest honderden belangstellenden tegen het lijf. Dit was nu eenmaal de bedoeling van de direktie want zij gebruiken deze opendeurdag als middel om het kontakt met de buitenwereld te vergroten. Het tuinfeest moet niet alleen de vrees ontnemen voor de drempeloverschrijding maar de opbrengst ervan moet meehelpen om een sociaal fonds voor behoeftigen te financieren. De feestelijkheden gingen reeds om meer dan honderd ongelukkige 11 uur van start met een aperitie- fkoncert dat verzorgd werd door J. kranken van hun gesticht omringen. Hij drukte den wensch uit dat al de Bosmans, een jong kunstenaar uit krankzinniggestichten des lands de onrniddelijke buurt. Na de mid dag kon men in de siertuin van de instelling aan allerlei aktiviteiten deelnemen of zich te goed in de gelegenheidseet- en drankgelegen heden. Ondanks het optreden in een feesttent klonken de muzikale uitvoeringen van de hamonieën Sint-Martinus Oordegem en Sint- Cecilia Lede luid over het gehele domein. In de inkomhal kon men een eerste halte maken om de tentoonstelling aan dat van Lede mochten gelij ken». Reconversie Alhoewel de direktie van de inrich ting er alless aan doet om een uitge breid pakket aan diensten te verle nen, ontsnappen zij niet aan de re- konversie die er op neerkomt dat in 1995 het aantal bedden in het zie kenhuisgedeelte nog 194 bedden zal bedragen. De reorganisatie zorgde er voor dat een opsplitsing gemaakt te bekijken van Centaura uit De werd in een ziekenhuisgedeelte, Pinte waaraan verschillende kun- stenaars deelnamen met etsen, te keningen, aquarellen, skulpturen en juwelen. Maar ook de patiënten zelf toonden de resultaten van hun bezigheidstherapie met zelfs enkele opvallende mooie voorwerpen. een psychiatrisch verzorgingstehuis en een projekt beschut wonen. Ten dien einde heeft men de aktivi teiten binnen het ziekenhuis moe ten differentiëren zodat het zieken huisgedeelte verspreid wordt over vier opname-eenheden met telkens vijftien bedden; in de dienst pscyho- geriatrie beschikt men over 35 bed- Het huidige oudste gebouw aan de den en de resocialisatie-eenheid straat dateert van juist zestig jaar moet het met 69 plaatsen stellen, terug maar dit neemt niet weg dat De instelling beschikt daarnaast de Zusters Maricollen reeds meer nog over een revalidatiecentrum dan een eeuw bedrijvig zijn. Het is met sporthal, een zwembad met steeds een instelling met naam en werk- en ergotherapie. Zoete Nood Gods faam geweest die bij de overheid zelfs vroeger goed aangeschreven Daghospitalisatie stond. Dit werd reeds bevestigd in Sinds enkele jaren is men in Lede september 1974 toen de Minister ook bezig met een daghospitalisatie van Justitie er onverwacht op be zoek kwam. De Denderbode van toen schreef hieromtrent dat hij, de minister, «na onderzoek van al de verschillende deelen des gestichts, drukte hij zijne bewondering uit voor psychiatrische patiënten. Dit betekent dat zij gedurende de week dagen, tussen 8.30 u. en 17 u. naar de nieuwe ziekenhuisdienst mogen komen en dan naar eigen woonst terugkeren. Op het ogenblik zijn dit over dezes goed schikking» en hij er een vijftigtal, die een aangepaste bedankte de Zusters «van de zelfso- pofferende zorgen met welke zij die therapie krijgen. Zij krijgen de zor gen naar gelang hun individuele be- Lede. Ondanks het minder goede weer noteerde men in het psychiatrisch ziekenhuis een stijgende belangstelling voor het werk in Zoete Nood gods (jv) hoeften zoals bewegings- of huis- houdtherapie. Het gaat bij deze zie kenhuisafdelingen uitsluitend voor «tijdelijke en kortdurende opvang, voor diagnosestelling en therapie voor zowel mannen als vrouwen. Daarnaast heeft men de nazorg die kan voorzien worden via het Cen trum voor Geestelijke Gezond heidszorg in de gebouwen aan de Kasteeldreef te Lede of door mid del van een postkuur van maximum drie maanden in het dagcentrum van het ziekenhuis». De instelling van de Zusters Mari collen stond vroeger alleen open voor vrouwen maar daat is sinds 1989 verandering in gekomen want ook mannen kunnen er terecht. Zij komen hier voornamelijk echter voor een ontwenningskuur van al cohol en zij krijgen naast een medi sche behandeling op dat vlak ook nog psychische begeleiding waarna men zelfs de «nazorg» kan volgen. Polikliniek Als gevolg van de reconcersie werd na 1990 een moderne polikliniek opgericht. Een gedeelte van het zie kenhuis ging over naar psychia trisch verzorgingstehuis of wat in het kort genoemd wordt PVT. Dit PVT kan terzelfdertijd blijvende opvang en begeleiding bieden aan patiënten «die nog wel verpleeg kundige verzorging en begeleiding nodig hebben doch geen strikt me dische zorgen en toezicht meer ver eisen». Weldra zal er nog een nieuwbouw verrijzen om de instelling nog uit te breiden want men heeft bij de be voegde overheid nog een aanvraag gedaan voor een nieuwbouw van 112 permanente PVT-bedden. Een andere nieuwigheid werd ver wezenlijkt na de oprichting van de vzw Reymeersch in 1991. Dit is een vzw die zich vooral bezighoudt met het organiseren coördineren en uit bouwen van voorzieningen voor be schut en begeleid zelfstandig wo nen. Er is alleen een regelmatige kontrole om na te gaan of alles effi ciënt verloopt in deze woningen. Momenteel verblijven er reeds een zeventiental patiënten in drie hui zen. Men is thans bezig met de in richting van een nieuw huis aan de Reymeerschstraat voor zeven ex- patiënten en in de toekomst is het de bedoeling ook in deze sektor nog uit te breiden tot zes huizen waarin dan een dertigtal patiënten een on derkomen zullen vinden. Dit bege leid wonen wil men verwezenlijken met een minimum aan ondersteu ningvan de daartoe aangestelde be voegde personen. Dit is trouwens een woonvorm buiten het psychia trisch ziekenhuis waarbij zowel mannen als vrouwen in aanmerking komen. Wat de reconversie ook brengt, de direktie spaart zich geen moeite om de faam van de eeuwenoude instel ling nog meer luister bij te brengen. was het sein om in het vroegere Vlaams Huis aan de Kasteeldreef een «Vlaamse Club» te stichten. Hier werden toen talloze initiatie ven genomen en men beperkte zich niet uitsluitend tot Vlaamse proble men maar het werd een centrum waar men alle vormen van kuituur kon beleven «De vereniging had werkelijk tot doel het Vlaamse volk kuituur te brengen via voordrach ten, tentoonstellingen, koncerten en heemkundige geschriften. Het is dus geen wonder dat te Lede toen reeds een afdeling van de V.T.B. gesticht werd. Een poging om deze afdeling te politiseren mislukte dankzij de tegenkanting van de hui dige algemene voorzitter Roger Quinteyn. Van deze stelregel is R. Quinteyn nu evenmin afgewe ken want hij beschouwt het als een a-politieke instelling die zijn neu traliteit moet kunnen behouden, geen oppervlakkig Vlaams maar dan ook niet overdreven radikaal en dit zeker niet op politiek vlak laten uitbuiten. De Vlaamse Club kende een vlotte werking, nooit inspiratieloos maar altijd met een waaier van aktivitei ten met thema's over literatuur, schilderkunst, heemkunde en volks kunst. Toen de zaal van het «Vos senkot» afbrandde was het moeilijk om een ander lokaal te vinden met als rechtstreeks gevolg dat de aktivi teiten, die er eens zo bloeiend geor ganiseerd werden, vlug tot het ver leden gingen behoren. Half miljoen Het was pas een vijftiental jaren na de brand van rond 1970 dat de ver zekering met geld over de brug kwam. Het betrof hier de uitbeta ling van een in de brand gebleven video-installatie die toen om en bij de 400.000 fr. kostte. Tijdens de lange wachttijd van de uitbetaling van de verzekeringspre mie had de Vlaamse Club een soort van renteloze lening uitgeschreven maar verschillende mensen en in stellingen hebben ze nooit terugge vraagd. Dit is dan ook de reden waarom de Vlaamse Club van Lede over een zo groot kapitaal beschikt dat thans enigszins voor problemen zorgt om reden dat de vereniging op papier nog wel bestaat maar sinds jaren aktiviteitsloos is. Voor het be stuur is het de vraag wat er met het kapitaal moet aangevangen worden en daar wil men nu zo vlug mogelijk een oplossing voor vinden. Jef Coolfonds Nadat de premie uitgekeerd was heeft men geprobeerd om de Vlaamse Club nieuw leven in te bla zen. Men trachtte daarbij jonge mensen aan te trekken maar wegens diverse omstandigheden lukte het niet. In feite is de Vlaamse Club dood maar in werkelijkheid bestaat ze nog vermits de beheerraad nooit ontbonden werd en die was en is nog altijd samengesteld uit, op de overleden Dries De Smet na. Dolf Boterberg, Marcel De Swaef, Ro ger Quinteyn, Hubert De Schrijver, Hugo Galle, Fr. Van der Eecken en Fr. Godefroid. De nieuwe start van de Vlaamse Club was goed voor een paar aktivi teiten maar zelfs met zoveel geld in kas kwam men niet meer van de grond. De mentaliteit was veran derd en dit liet zich ook voelen in het bestuur waar men in wezen ge neigd was om te verjongen. Een aantal mensen kwam in kontakt met de Vlaamse Club maar zij haakten stelselmatig af. Na enige bezinning was men ak koord om met een Jef Cool-Fonds te starten en met de intresten van het half miljoen wou men een Cool-archief beheren. Eens men daarmee bezig was zou men uitkij ken wat men verder met het geld zou doen en sommigen opteerden om het geld aan het fonds af te staan maar hierover rees onenigheid en men maakte van het Cool-Fonds een onderdeel van de Vlaamse Club. Toch nam Dries De Smet de taak op zich om het archief van Jef Cool uit te pluizen en enkele maanden later publiceerde men de «Gedenk schriften» waarvan een drietal num mers verschenen. Het betrof hier de feiten en kronieken uit het leven van Jef Cool vóór, tijdens en na de eerste wereldoorlog. Na het overlij den van Dries De Smet nam Hugo Galle zijn taak over en liet nog een nummer verschijnen maar thans is men in een situatie geraakt dat er wel nog materiaal voorhanden is maar in feite niet geordend. Zelfs indien iemand zich aan de gedenk schriften blijft interesseren om ze te bewerken en uit te geven zal dit nauwelijks mogelijk zijn vermits het Cool-Fonds zich op dat vlak zelf moet bedruipen. Men hoeft dus geen voorspeller te zijn om te mer ken dat ook dit initiatief mettertijd zal verdwijnen vermits het voor zijn financiële middelen afhankelijk was van de Vlaamse Club. Nuttig gebruiken Op het ogenblik weet men in werke lijkheid nog niets over wat er gaat gebeuren met het half miljoen dat nog in kas is. Nochtans zijn er al genoeg suggesties gemaakt maar de kloof tussen oud en jong is zodanig groot dat men niet tot een overeen stemming komt. Roger Quinteyn vindt het hoe dan ook jammer dat het zo moet uitdraaien en indien men niet akkoord komt om er een fonds van te stichten dan opteert hij om het geld te besteden aan Vlaam se initiatieven waarbij geen politiek gemoeid is. Zo kan men ook een bedrag afdragen aan het IJzerbede- vaartkomitee of aan Vlaamse ver enigingen die gekend zijn en eerlijk werk leveren op Vlaams gebied. Daarenboven zijn er nog andere te genstellingen zoals bijvoorbeeld de 11 juliviering die zo goed als ter zie le gegaan was om reden dat er geen geld was. Hier had de Vlaamse Club moeten bijspringen want deze vie ring te Impe was toch een begrip geworden in de streek. Uiteindelijk was er geen geldgebrek maar zat er sleet op de organisatie. Men tracht te de continuïteit te bewaren door een 11 julimis maar achteraf heeft men dan toch tot een echte viering beslist maar men heeft er het Vlaams Blok bij betrokken, wat niet van iedereen de goedkeuring weg draagt. Roger Quinteyn vindt het jammer, des te meer omdat het geld zeer nuttig kan besteed worden en wel licht koestert hij nog altijd de hoop dat er vernieuwing zal opdagen en in die optiek staat hij niet alleen want ook Dolf Boterberg, die er ook sinds de oprichting bij is, heeft ach ting voor vernieuwing maar staat sceptisch tegenover de nieuwkom ers. Terecht wil hij het geld van de Vlaamse Club niet zomaar aan elke vereniging weggeven. Het moet de goede zaak dienen en de Vlaamse beweging ten goede komen, want daarom is de Vlaamse Club van Le de indertijd gesticht. Als men niet tot een hernieuwing komt zal men toch een oplossing moeten zoeken in de richting van een soort Fonds en dan zou men elk jaar de intresten aan een verdienstelijke vereniging of een projekt kunnen schenken of steunen. Het ware misschien oppor tuun om verschillende «Vlaamse» verenigingen een stuk van de koek te geven. We denken hierbij aan het Davidsfonds en vooral de jeugd- groeperingen of jaarlijks een num mer te betalen van de uitgave van de plaatselijke heemkundige kring. Tenslotte zijn er initiatieven genoeg die kunnen gesteund worden en die tevens in dienst staan van het Vlaams Cultureel Leven. (j.v.) Even voorstellen... L.R.V. Denderruiters zijn gestart in 1959. Stichters die de moeilijke start overleefden waren: Emiel Rubb- recht, Rene Vinck, Frans De Rid der, Maurice Daems en Frans Maes. Na enkele jaren werd Etien- ne Hooghe voorzitter en kende de club grote bloei. Sinds 17 jaar is Frans Rubbrecht, de huidige voorzitter, aktief. Commandant Vinck Gilbert (sedert 1961is het eerste lid van de club die les volgde in de ruiterschool te He- verlee. De club richtte alle jaren een cross wedstrijd in en om de driejaar een tornooi.. Dit tot in 1987. De laatste jaren verzwakte de club. In het najaar van'1991 kwamen, on der impuls van Boelaert Ronny en Van Den Broucke Henri een twin tigtal ruiters over naar de Dender ruiters. Het jaarlijks aktiviteiten program ma bestaat uit deelname aan paar- denommegangen te Lede, Mere, Opwijk, Massemen en Serskamp. In de zomer wordt deelgenomen aan 6 tot 7 tornooien dressuur en jum ping. In de winter worden 4 cross wedstrijden gereden, indoorspring- wedstrijden en indoor dressuur- wedstrijden. Jaarlijks richten zij nu de Rally voor paarden en koetsen in en maken uitstappen naar Limbürg of de zee. Ook een Ruiterdag wordt niet ver geten. Wekelijks wordt er geoefend onder de leiding van Ronny Boelaert, Henri Van Den Broucke en Gilbert Vinck. Dit seizoen hebben reeds en kele leden een prijs gehaald op de tornooien. Het viertal of achttal dressuur maakt grote vooruitgang zodat de club reeds tweemaal als vijfde in de klassering kon geplaatst worden. Info: Dilien Leon, Klemendorp 10 te 9340 Lede. P.H. Vorig jaar werd de deelgemeente Burst overspoeld door kevers, maar dan van een speciale soort: de VW- Kevers oud en «nieuw». Van nieuw is er nog weinig sprake vermits ze niet meer in de handel gebracht worden. Op zondag 6 september kan men ze van 11 u. af bewonderen op de pen delparking in de nabijheid van het station te Burst, dit in alle soorten en kleuren. Er worden vijf katego- riën voorzien die voor een beker in aanmerking kunnen komen, nl. de oudste waaronder men verstaat de brilkever en de ovaalkever die ge bouwd werd tussen 1939 en 1957. Men zal ook nauw letten op de ori gineelste die daarenboven in de beste en meest oospronkelijke staat moet aantreden. Daarnaast maakt men ook de keuze voor de mooiste maar dit werkje zal echter aan het publiek overgelaten worden. Ook voor de kategorie wat zij noemen de «callook» is een beker voorzien en hiermee bedoelt men de VW- speedster en de gepersonaliseerde kevers. Tenslotte wordt de «cabrio» gelauwerd maar dan alleen deze uit sluitend voor de originele versie. Vanaf 11 u. kan men de talrijke VW-modellen bewonderen. Van de fantasierijke buggy op VW-chassis over de Fastback naar de Karmann Gjia en de VW-bus waarvan meer dere versies zullen te pronken staan met o.a. de ambulance, de transpor ter en het kampeervoertuig. Niet alleen de wagens staan te pronk maar er is kans om een demonstra tie mee te maken in «special paint». Net zoals vorig jaar is er voor de deelnemers een rondrit voorzien doorheen Erpe-Mere met start om 16.30 u. Het schouwspel speelt zich dus niet uitsluitend af op de pendel- parking maar dit jaar wil men meer naar buiten treden om het initiatief beter bij de bevolking te leren ken nen. Voor de deelneming aan de VW- Meeting zelf betalen de «exposan ten» 100 fr. en de toeschouwers kunnen hun ogen de kost geven voor slechts 50 fr.

De Voorpost | 1992 | | pagina 2