Internationale roem voor de Dendermondse Rugbyclub! Oud-Rugbyspelers verbroederen in Dendermonde V 32 - 4.9.1992 - De Voorpost RUGBY Aanstaande zaterdag, 5 september, is het verzamelen geblazen voor alle oud-spelers van Rugbyclub Alfa St.-Gillis, Zenith Rugbyclub en de Dender- mondse Rugbyclub. Op initiatief van de broers Vande Putte (Peter en Paul) en van oud-speler Jo Moortgat wordt er om 18.30 u. een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen twee ploegen die beide uit een mengeling van aktieve en ex-spelers zullen bestaan. De respons van de ex-spelers op dit initiatief is enorm gebleken. Vanuit het hele Vlaamse land, ja zelfs uit Nederland en de Verenigde Staten, schreven oud-spelers van één der rugbyclubs die onze streek in de loop der jaren rijk was, zich in om hun geliefde sport nog eens te beoefenen. Namen als Leo Sens, Luc Van Exterghem, Piet Maetens, Pol Beckers, Jacques Heyvaert..., ze trainen zich allen reeds enkele weken verwoed om geen mal figuur te slaan. Wie ze - wie weet voor het laatst - nog eens aan het werk wil zien richt zaterdag zijn blik naar de Van Langenhovestraat (Sportcomplex) in St.-Gillis-Dendermon- de. De wedstrijd begint om 18.30 u. Ambiance verzekerd! Uiteraard is iedereen ook van harte welkom op de onnavolgbare verbroedering die ongetwijfeld na de wedstrijd in lokaal Den Otter zal doorgaan. Volgende week een verslag van wat wellicht de eigenaardigste rugbywedstrijd moet worden die in deze contreien ooit is gespeeld. Dat de jongens van de Dendermondse Rugbyclub niet van ambitie gespeend zijn is reeds langer bekend. Voor het derde jaar op rij wisten onze streekgenoten zich vorig seizoen te hand haven in de top 4 van het Belgische rugby, een niet geringe prestatie vooreen club die wegens haar ligging niet of nauwelijks kan rekenen op de ruggesteun van buitenlandse studenten-spe lers of- voornamelijk Britse - jonge zakenlui die hun geliefde sport ook in België wensen te beoefenen. Het vorig seizoen mag overigens voor de Dendermondenaars in meer dan een opzicht geslaagd worden genoemd. Naast de mooie eindrangschikking in de competitie was er immers de prachtige halve finale van de Beker van België (nipt verlies tegen landskampioen Bosvoorde), de uitbouw van een schitterende jeugdwerking met juniors, kadetten en miniemen, en de aanvang van de werken aan een prestigieus gebouw dat naast het rugby- plein in de Van Langenhovestraat wordt neergepoot, en dat wellicht nog tijdens het komende seizoen wordt voltooid. een andere primeur. Sinds enkele weken zijn er op het rugbyterrein in de Van Langenhovestraat immers twee Britse trainers aktief. Het onverwachte vertrek van Antwerpenaar Alex Michiels (nu coach van de Vlaamse ploeg en assistent voor het nationale vijftiental) had DRC immers grondig in de problemen ge bracht, want goeie rugby-trainers lopen er nu eenmaal in België - laat staan in Vlaanderen - niet rond. Nadat Michiels dan ook op een passende manier voor het vele werk werd bedankt, kon de zoektocht naar een waardig alter natief worden aangevat. En niet vruchte loos. In eerste instantie werd de Brit John White aangetrokken als algemeen coach. White heeft een indrukwekkend palmares als trainer, maar wat meer is, in rugbymiddens zal hij nooit worden ver geten wegens de vaste stek die hij gedu rende jaren in het Engelse B-team (en bij wijlen zelfs in het Britse A-team!) bezette Bovendien werd deze absolute rugbyfa- naat in het begin van de jaren tachtig zelfs wereld-clubkampioen in Australië, met het toenmalige 'dream-team' uit Leice ster. Een absolute klasbak dus waar in heel Europa met achting wordt naar op gekeken. White zelf bracht op zijn beurt een tweede coach (voor de driekwarten) aan in de persoon van Mike Hughes, een sympa thieke ex-speler die zijn sporen verdien de bij de Britse eersteklasser Preston Grasshoppers, een club waar DRC overi gens zeer speciale banden heeft. Het bestuur heeft dus niks aan het toeval overgelaten, en wil met deze twee coa ches dit seizoen de eerste stappen zetten naar de zo gegeerde titel. Internationale successen Het is geen geheim meer dat de Dender mondse Rugbyclub reeds jaren de uitda ging niet schuwt om tegen sterke buiten landse ploegen de noodzakelijke rugby- ervaring aan te scherpen. Insiders weten dat er aan het DRC-lokaal naast het via duct te St.-Gillis geregeld Engelse, Schotse, Welsche, Nederlandse, Franse of Duitse bussen geparkeerd staan, wat wil zeggen dat de Dendermondenaars zich nog maar eens met een ploeg van over de grens hebben gemeten. Dergelij ke ontmoetingen zijn voor rugbyspelen- de Vlamingen van (over)-levingsbelang: in de meeste andere landen maken jon gens reeds vanop zeer vroege leeftijd in de school kennis met het rugby, terwijl de huidige 1ste ploeg van DRC vrijwel integraal bestaat uit spelers die als vol wassene de sport leerden kennen. Het voorbije seizoen bewees DRC reeds dat het stilaan geen enkele buitenlandse tegenstander meer schuwt. Geen enkel Nederlands team kon onze streekgeno- Rugby. D.R.C.-voorzitter Jo Van- denbossche, na twee jaar opnieuw aan het roer (xl) Een nieuw bestuur Op organisatorisch vlak werden er op de algemene vergadering van de Dender mondse Rugbyclub ook al enkele be langrijke beslissingen genomen. Oude getrouwen Frans De Lepeleer, Miguel Verhas en Wilfried Vermeulen namen afscheid van het bestuur, en de leden verkozen de jonge Alain Buyens, Herman Van Hauwermeiren, Luc Macharis en Pe ter Cooreman in de plaats. Samen met Jo Van Den Bossche, Christian Michem, Gert Van Den Steen, Lawrence Srivens, Mare De Bondt, Raf Casier, Josse Ver- schueren, Eric D'Hoogh en Kris Van Damme vormen zij nu het DRC-bestuur. Binnen het bestuur ruilde Christian Mi chem, na twee jaar voorzitterschap, de sjerp met ondervoorzitter Jo Van Den Bossche (voordien ook al 10 jaar voorzit ter). Schatbewaarder blijft Gert Van Den Steen, en het sekretariaat blijft in handen van Kris Van Damme. Nieuwe captains - Britse coaches Ook het kapiteinschap van het fanion- team veranderde van schouder. Patrick Scrivens - geplaagd dooreen liesblessu re - verkoos zich geen kandidaat meer te stellen, en door de spelers werd de sym pathieke fruithandelaar Jo Vertongen verkozen tot kapitein. Hem wacht de zware taak de Dendermondse Rugby club, wellicht met een gewijzigde ploeg, naar een werkelijke strijdplaats in de competitie te brengen. Wiezenaar Raf Casier (alhoewel gere geld eerste keus in het fanion-team) werd met veel bijval herkozen tot kapitein van het reserveteam, dat vorig jaar in haar competitie schitterend vice-lands- kampioen werd. Dat het dit keer werkelijk menens is voor D.R.C. kan echter worden afgeleid uit Rugby. D.R.C. speelde en won de finale tegen de Engelse klub Fol kestone Rugby. Lawrence Scrivens, be stuurslid en duivel-doet-al (xl) Rugby. De Dendermondse Rugbyclub behaalde een schitterend resultaat op Europees niveau in Nederland (xl) Rugby. Jo Vertongen, de nieuwe Rugby. Raf Casier, opnieuw kapi- kapltein van de eerste ploeg (xl) tein van het reserveteam (xl) ten vorig seizoen kloppen en tussendoor moesten ook het Franse Epemay (noch tans gereputeerd in de sterke Franse competitie), het Duitse Hannover en di verse Britse teams waaronder Yatton en Leeds er aan geloven. De prachtigste prestatie was echter het bereiken van de finale op het sterk bezette Paastornooi in het Nederlandse Roosendaal, na het uit schakelen van diverse sterke Franse, Schotse, Ierse en Engelse tegenstan ders. Enkel het Franse Iris Rijsel, het Britse Preston en het Italiaanse Mogliano waren vorig seizoen nog te sterk voor Dendermondse. Al bij al toch een schitte rend resultaat voor één jaar, al bleef het wachten op de zo gegeerde tomooiwinst op een belangrijk internationaal treffen, waar vooral clubsekretaris Van Damme reeds enkele jaren luidop van droomt. Op het hoogste schavotje En voorbije zondag was het dan eindelijk zover. In de voorbereiding van de nakende competitie (start op 20 september met een uitwedstrijd in La Hulpe) had DRC reeds vorige week uitgepakt met een heuse centennial tegen het moedige Ant werp Diabolo's. De verdienstelijke ploeg uit het residentiële Schilde was geen maat voor de Dendermondenaars, die toen reeds blijk gaven van een goeie conditie en, vooral, een sterke motivatie om er tegenaan te gaan (eindstand 103- 14). Voor zondag werd er gekozen voor een reeks zware tegenstanders op het Inter nationaal Tomooi van RC Octopus, in het Nederlandse Uden. Dit gereputeerde tor nooi wordt reeds 5 jaar lang beheerst door Nederlandse ereklassers zoals The Dukes uit 's Hertogenbosch of Ascrum uit Amsterdam, die het nochtans keer op keer in de finale hadden moeten afleggen tegen het sterke Engelse Folkestone, een klassieke Prestigieuze Britse club die op geen enkel moment van plan is geweest om daar dit jaar ook maar enige verande ring in te laten brengen. Buiten de Beiaardzonen gerekend na tuurlijk. Reeds in de eerste wedstrijd van het tornooi (DRC lootte tot overmaat van ramp onmiddellijk uit tegen de vijfvoudi ge Britse tornooiwinnaars) werd reeds duidelijk dat de eilanders hun handen vol zouden hebben aan de Dendermonde naars. Een nulscore als eindstand, maar DRC had toch enkele keren gevaarlijk de tanden laten zien. In de daaropvolgende uren werd alsmaar duidelijker dat een tweede ontmoeting, maar dan in de finale, onvermijdelijk zou zijn. Nieuwegein en Tilburg bleken geen maat, noch voor Folkestone, noch voor DRC, en in de andere poule ontdeden 's Hertogenbosch en Octopus Uden zich, zij het met enige moeite, van een zoekend Bricks Merksem (Belgisch tweedeklas ser). De halve finale werd een ander paar mouwen. Toch konden zowel Folkestone als Dendermondse zich na een 14-7 overwinning - die bloed, zweet en tranen kostte - plaatsen voor de zo gegeerde finale. En die werd een heuse thriller, waarin vooral de jongste Dendermonde naars (Demnati, D'Hondt, Buyens en Jorritsma) een hoofdrol vertolkten. DRC kwam reeds in de eerste speelhelft op voorsprong na een mooie driekwartaktie (Lauwers, Casier, Muyshondt en Mi chem) die door Cambier en D'Hondt meesterlijk werd afgerond. Ronny Lau wers (voor het eerst als eerste keus op de halfscrumpositie) bleek in een super dag en kickte de omzet meesterlijk tus sen de palen. De voorwaartsen (Van Moeseke, Buyens en De Velder op de eerste rij, Verschue- ren en Jorritsma op tweede en Verton gen, Wauters en Cambier op derde) sloofden zich meesterlijk uit en Van Den Steen en D'Hoogh verzorgden op hun beurt voortreffelijk verdedigend werk (en dat wil in rugby nog wel wat anders zeggen dan in andere sporten). Dat alles resulteerde in een vrij homogene wed strijd waarbij echter nog weinige geloof den in een mogelijke terugkeer van de Britten die ten allen prijze hun titel poog- Rugby. Bestuurslid Alain Buyens (xl) den te verlengen. En toen vrijwel iedere Dendermondse supporter al aan het toasten was op het onverwachte succes gebeurde het. Met een snijdende drie kwartaktie scoorde Folkestone in de al lerlaatste sekond tegen, en tot overmaat van ramp plaatste hun voortreffelijke 'kicker' van dienst de bal ondanks de laaiende wind vanop de zijlijn tussen de palen. 7-7 en verlengingen! Die verlengingen brachten geen wijziging in de stand (sommigen stonden stijf van de zenuwen), en het tornooireglement besliste dat er moest worden overge gaan naar een periode van vijf minuten sudden death, een systeem waarbij de eerste die scoort de wedstrijd wint. Ook dit leverde geen scorewijziging op waar door eigenlijk moest worden overgegaan tot het trappen van drop-kicks naar de rugbydoelen... tènzij de kapiteins van de beide ploegen verkozen om er eerst nog vijf minuten 'sudden death' bovenop te lappen. Wat gebeurde. En in de allerlaatste sekonden van de vijf minuten gebeurde het. Een losse bal werd door de slimme Rik Casier (voor het eerst als center) achternagezeten en voor de ogen van enkel verbouwereerde Brise verdedigers met een hazesprong meegepikt. De weg naar de trylijn lag open, en Casier liet zich de kans niet ontglippen om de eerste belangrijke in-1 ternationale wisselbeker voor Dender mondse binnen te halen. Een prachtig succes, en een leuke opste ker voor het komende seizoen, waarbij wellicht nog harde noten zullen gekraakt worden. De messen zijn alleszins reeds gescherpt, wat clubbestuurder Van Damme mocht ondervinden, want die werd, onder luid gejuich van de om- staanders gescalpeerd (nou ja, zijn paar- destaart ging er aan). Wedden is immers wedden! Wat een sekretaris lijden kan. A.B./K.V.D.

De Voorpost | 1992 | | pagina 32