Bezoek Aalsterse Jaarbeurs gaat in stijgende lijn VZW «De Loods»-HAK start met boerderijprojekt De Voorpost - 4.9.1992 - 5 Aalst. Dagelijks werd op de Aalsterse jaarbeurs een alternatief programma Aalst. Uit verschillende gebracht. Zo werd er op donderdag een workshop georganizeerd rond preventie Aalsterse jaarbeurs aan bij drug- en alkoholgebruik (a) transfusiecentrum (a) toeten zichbezoekers van de Aalst. In het onthaalkompleks van de Keizershallen was er een bloedinzame- de inzameling van het Bloed- ling van het Aalsters Bloedtransfusiecentrum (a Met steun van het Aalsterse Stadsbestuur en het OCMW wil vzw «De Loods»-Hak het kansarmoedebestrijdingsprojekt dat zij op 1 oktober moest stopzetten, verder verlengen. Hiervoor werd sinds februari van dit jaar een kleine boerderij gehuurd aan de Oude Dendermondsesteenweg37 te Aalst. Het projekt wordt een werkervaringsplaats voor laaggeschoolde langdurige werklozen. Deelnemers kunnen er in loondienst voor minstens één jaar een werkervaring opdoen en aldus meer kansen verwerven om achteraf werk te vinden en te behouden. Om de herstellingen en infra- struktuur van de boerderij te laten vorderen organiseerde De Loods i.s.m. de Vrijwillige Internationale Aktie (VIA) een internationaal werkkamp van 17 tot 30 augustus. Negen deelnemers uit diverse landen: Spanje, Frankrijk, Nepal, Italië, Nederland, Zweden, Finland, Engeland en Tas mania kwamen gedurende twee weken bereidwillig een handje toesteken. •sinds februari 1992. huurt «De Loods» een boerderij in de Oude Dendermondsesteenweg 37 te Aalst. Het kansarmoedebestrij dingsprojekt, waarvan de continue ring dank zij de toegezegde steun van het Stadsbestuur en het OCMW-bestuur van Aalst verze kerd is, wordt er uitgebouwd. De bedoeling is even eenvoudig ver woord als de opdracht moeilijk is: voor alle deelnemers die geen kans krijgen op de normale arbeidsmarkt willen vzw De Loods een zo ekono- misch mogelijke arbeidsorganisatie opzetten. Na de opleiding in het centrum aan de Stoofstraat zijn er zo'n 60% deelnemers die langs VDB of andere contacten een nieu we werkkring vinden. Voor het overige deel wil De Loods ook nog een oplossing vinden. Sedert drie jaar vinden heel wat laaggeschoolde en langdurige werk lozen langs een «Loodsopleiding» een uitweg en hebben een job ge vonden of volgen een verdere bij scholing. Dat dit niet voor iedereen het geval is, vindt niet steeds bij hen zelf de oorzaak. Er zijn gewoon te weinig jobs voor deze doelgroep be schikbaar. Het vinden van een job is niet alleen financieel voor deze mensen belangrijk. Even gezondmakend is hierbij ook het gevoel erbij te horen en zich een volwaardig lid in de samenleving te voelen. Daarom heeft vzw De Loods voor deze «harde kern» van laaggeschoolde en langdurige werk lozen op beperkte schaal dit nieuwe project opgezet. Ekologische teelten Het boerderijprojekt «De Loods» wordt uitgebouwd tot een leer werk-bedrijfje, waar deelnemers werkervaring opdoen op het niveau van teelt van landbouwprodukten op ekologisch verantwoorde wijze. Laaggeschoolde en langdurige werklozen, welke dikwijls tot de kansarmoede behoren, kunnen er voorde duur van één jaar tewerkge steld worden. Het aksent van de werkervaring ligt op het vlak van nauwkeurigheid, arbeidsritme en zelfstandigheid in diverse werksi tuaties. Sommigen zullen na deze periode van begeleide werkervaring dan toch terug aansluiting vinden bij het normaal ekonomisch circuit. Voor diegenen die echt kansloos blijven, zoekt vzw De Loods naar interne tewerkstelling voor onbe paalde duur in het projekt zelf, het zij binnen de tewerkstellingsmoge lijkheden voor sociaal-economie, hetzij binnen de visie van een socia le werkplaats (arbeidszorg). Op een tuinoppervlakte van zo'n 20 aren en een aangepaste akkomoda- tie in de bestaande gebouwen zullen 6 mensen in loondienst een twee voudige teelt opzetten. In de win termaanden zal in een hiervoor spe ciaal opgezette «serre» aan de teelt en verwerking van oesterzwammen gedaan worden. In de zomer maanden wordt in buitenteelt eko logisch groenten gekweekt (spina zie, asperges,...) en droogbloemen. Met de hulp van vakmensen uit de sektor (veiling) waar naar rende rende teelten uitgekeken. Ze wor den hierbij begeleid door een ver antwoordelijke die met kennis van zaken zich de opleiding zal eigen maken. Momenteel zijn reeds drie werknemers uit de doelgroep op de boerderij tewerkgesteld. Ze hebben een arbeidskontrakt en een loon. De relatie met De Loods is deze van werkgever-werknemer. Het werk wordt aangepast aan de werknemer en niet omgekeerd. Er wordt boven dien veel aandacht besteed aan de begeleiding van de werknemers; met oog voor de sociale problema tiek. Men doet aan totaalbegelei ding. Zonder eigen subsidiëring kan het nieuwe project niet bestaan. Mo menteel wordt door De Loods druk overleg gepleegd met de Gemeen schapsminister van Tewerkstelling, Welzijn en Ekonomie. Maar voor alsnog durfde geen enkel kabinet deze uitdaging aan. Vele projecten overleefden door het kansarmoe- defonds dat echter van tijdelijke aard is. Ook voor De Loods stopt deze toelage eind september, maar door de toegezegde verlenging van het Stadsbestuur en het OCMW- bestuur kan de werking worden ver der gezet. De tewerkstellingsstatu ten worden in het kader van Weer werk telkens voor één jaar gefinan cierd. Vrijwillige Internationale Aktie De boerderij die vzw De Loods voor het nieuwe projekt huurde is bouw vallig en is dringend aan aanpassing toe. Om dit zo vlug mogelijk te kun nen verwezenlijken werd kontakt gezocht met de VIA, Vrijwillige In ternationale Aktie, de Vlaamse tak van SCI, Service Civil Internatio nal, een wereldwijd netwerk, waarin internationale solidariteit centraal staat. Deze organisatie huldigt als basisprincipe de stelregel, dat men sen over grenzen, talen en kuituren heen konstruktief kunnen samenle ven zonder naar geweld te grijpen om hun problemen op te lossen. Vanuit deze visie worden werkva kanties georganiseerd in binnen- en buitenland. Hierbij wil men sociale projecten ondersteunen, gewoon door de handen uit de mouwen te steken. Op die manier werken aan de Oude Dendermondsesteenweg zo'n 9 jon ge mensen - in hoofdzaak studenten - gedurende twee weken aan de boerderij van De Loods. Zo werd reeds het dak van de woonruimte geïsoleerd en herlegd, de schuur van een zoldering voorzien om later het stro, nodig voor de oesterzwam menkwekerij op te bergen en werd de metaalcontructie van de serre heropgebouwd en opgeknapt. Het moeras achter aan in de tuin werd tot een vijver omgevormd dat voor de watervoorziening zal zorgen enz... Deze realisatie steekt natuur lijk de organiserende vzw De Loods het nodige hart onder de riem. P.H. Een tussentijdse evaluatie van het bezoekersaantal laat zien dat dit commercieel gebeuren nog niet op de terugweg is, integendeel. Ook de nieuwe formule waarmee de avondattrakties werden aangevat, bljjkt posi tief geëvalueerd. Op vorige week woensdagavond, telde de beurs, met een aantal in het totaal van 18.766 bezoekers, al 2.605 bezoekers meer dan in 1991. Sinds het topjaar van 1988 zijn dit de hoogst genoteerde cijfers. Toen werden er bijna 25.000 bezoekers geregistreerd. 6.920 mensen koch ten een ingangskaart aan 50 fr, 5.983 mensen kwamen binnen met een koperskaart en 2.714 brachten een bezoek met een vrijkaart. Hoewel om het even welke ingangskaart gratis toegang verleent tot de avondspektakels, op voorwaarde dat men voor 21 uur de jaarbeurs bezoekt, waren er toch nog 1.101 die alleen belangstelling hadden voor de spektakels en een duurdere ingangskaart kochten. Een volledige evaluatie tussen het aantal bezoekers en de aangeboden avond- of speciale attrakties kon nog niet opgemaakt worden. Op de raadszitting van vorige dinsdag deelde burgemeester De Maght mede dat de Jaarbeurs in haar to taal 44.182 bezoekers mocht ont vangen, wat 9.000 meer betekent dan vorig jaar. Zoals verwacht werd donderdag en vrijdag een echte overrompeling. Ruim 2.000 kinderen van 4 tot 12 jaar waren donderdag afgezakt naar het nabij gelegen parkeerterrein van de vroegere brouwerij Safir. Toch werd alles geordend afge werkt. De kinderen werden bij de drie ingangen, die symbolisch aan- Aalst. Ook het Aalsterse jonge volkje kwam in de ban van Samson (a) geduid werden met een vis, een zon en een boot door een legertje goed plaats geleid. De ouders konden droeg zich vrij gedisciplineerd, getrainde monitoren in witte t-shirt van op afstand het kleine volkje in Zelfs een regenbui tijdens het op en rode pet opgevangen en in het oog houden. Dit was echter niet treden kon hen niet deren en bracht groepjes naar hun afgebakende nodig want het jeugdige publiek ge- geen noemenswaardige beroering. De ouders die weken voordien 100 fr neergeteld hadden om voor hun kind een gereserveerde plaats te be machtigen lieten echter wel hun on genoegen blijken toen duidelijk werd dat langs dezelfde toegang ook kinderen werden toegelaten die geen reserveringskaart hadden betaaid. Na een optreden van een uur en een kwart werden de kinde ren netjes in groepjes van tien aan de wachtende ouders terug afgele verd. Ook op vrijdag kende Samson een evengroot sukses. Maandag beleefde Aalst de laatste dag van zijn jaarbeurs, die ook wel een alternatief van de steeds min der populaire Aalst-kermis wordt genoemd. In de namiddag kon men op dinsdag in het onthaalkompleks terecht voor informatie over het ho ger en buitengewoon onderwijs, de internaten, de PMS-centra en het thuisonderwijs Auxilia in Aalst. Hiermee werd de link gelegd naar het nieuwe schooljaar dat op dins dag van start ging. 's Avonds zette 'Will Tura in concert' het orgelpunt achter de Jaarbeurs. Voor de 26e keer lokte Tura een bomvolle zaal als keizer van het Vlaamse lied. Aalst. De Aalsterse jeugd kreeg heel wat dienstige informatie tijdens de alternatieve programma 's op de jaarbeurs en werd kreatief aan het werk gezet rond verschillende aktuele onderwerpen (a) Aalst. Het ging er gezellig aantoe op de barbecue van biljartclub Reko a) Aalst Het Samson-optreden vorige donderdag en vrijdag ah attraktie op de jaarbeurs was omwille van de overrompelende belangstelling, naar buiten verschoven op de parking van de vroegere brouwerij Safir (a) PH Aalst. Johny Cooman zit al nieuwe karnavalplannen uit te broeden op de stand van het AKV op de jaarbeurs (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 5