Zeir doeng weir voesj... I c f Regio Aalst heeft geen nood aan nieuwe industrieterreinen maar wel aan sociale woningen en riviertoerisme 8 - 4.9.1992 - De Voorpost Aalst. De mannen van Pertotal lieten 9 ton zand storten in cafe the Wembley Aalst. Kamavalprins 1991 Pascal in gesprek met ondervoorzitter Guido Bulte Aalst. De echte kamavalziel zit er nog in bij Pertotal (a) om een echte beach party te kunnen organizeren (a) van het AKV (a) Dat er steeds en 't wat roert in en om het Aalsterse karnavalwereldje is voor een ingewijde een doodgewone zaak. Met de regelmaat van een klok kondigen zich karnavalesbattementen aan in binnen- en buitenland, te veel om op te noemen. Ter gelegenheid van de Oilsjtersen Auvend nog enkele karnavalaktualiteitsflitsen op een rijtje. 'Met de vakantiezon in het vooruit zicht en natte voeten van het over tollige vocht dat uit de heme viel, trachten wij de storm die over het karnavalwereldje woedt te trotseren', schreef Generaal Her man Schelfaut in zijn voorwoord van de onlangs verschenen 13e jaar gang van het AKV-ken. 'Iedereen denkt dat het nu de rustige periode is in het karnavalmilieu, maar is, helemaal mis. Mensen trekken naar het buitenland om onze sted te ver tegenwoordigen in vele stoeten, an dere werken aan onze werkhallen en nog anderen organiseerden en repeteerden voor een vernieuwde Oilsjtersen Auvend', verklaarde hij verder. Zo trok de karnavalgroep De Gaa Lowies in de maand juli met een aantal leden naar Matadepera in Spanje waar ze mee gidngen op stappen in de tienjaarlijkse interna tionale folkloristische stoet Troba- da Internacional de Gegants en na men daarvoor reuzin 'Annie De Maght' mee. In 1982 waren de Gaa Lowies er ook al bij in Matapera. Het was destijds volkskundige Re- naat Van der Linden uit Zottegem die voor de uitnodiging naar Spanje zorgde. William Hereman, anima tor van de Gaa Lowies en medebe heerder van het Aalsters Karnaval- verbond (AKV) verklaart dat de deelname in Spanje niet gebeurde om geld te verdienen. 'We gingen in. op de uitnodiging omdat we willen deel uitmaken van het folkloristisch reuzengebeuren. Karnaval bete kent voor ons meer dan de Aalster- se dolle dagen', verklaarde hij. Sinds Aalst na een jaar het lidmaat schap van het FECC, Foundation of European Carnival Cities, opgaf nam het AKV het internationaal lidmaatschap over. Dit impliseerde regelmatige verplaatsingen naar het buitenland. Dit uiteraard met de kosten maar ook de waardering vandien. In Spanje werd de Aalster- se delegatie officieel op het ge meentehuis ontvangen. Verder bezochten de Gaa Lowies dit jaar het karnaval van Viareggio in Italië en Aalborg in Denemar ken. In elke streek merkten zij an dere eigenaardigheden op. Zo telde Aalborg twintigduizend deelne mers aan de stoet, die slechts door 4 politie-agenten werd begeleid. De nen beschilderen zich graag bij een karnavaloptocht en ook de toe schouwers langs de weg dragen een pruik, neus of gekke bril. In Viareg gio daarentegen is een uur na de karnavalstoet het karnaval ogen schijnlijk voorbij. Om de kosten niet te hoog op te drijven, reizen de Gaa Lowies mee met reuzengilde Artisan uit Vloes- berg. Samen huurden zij een auto car, zodat ook reuzin Annieken komfortabel zat. Reuzin 'Annie De Aalst. Kamavalist tot in de kist, blokletterden de mannen van Gekloetj op het basketbaltomooi van Pretensje (a) Maght' kreeg vooraf een extra verf- beurt en de oorspronkelijke zwarte 1 _.wn bril werd door een gouden vervan- gen. OokAnniekens' nek werd ver- stevigd om de reis te kunnen overle- I Pretensje zette het karnavalleven verder met het organiseren van een basketbaltomooi. Peter Robijns, lid van de Toisers en gelegenheidsbas- ketspeler brak zijn linker 'pootje' voor de goede zaak. De mannen van Pertotal zagen het vorige zaterdag in een vakantiesfeer en lieten hier voor in café The Wembley aan de Bredestraat, 9 ton zand kappen. Het werd inderdaad een ideale ge legenheid om nog eens uit den bol te gaan wat dan ook gebeurde. Het werd een onvervalste Beach Party. PH Aalst. Basketbalsporten zien d( Aalst. Karnavalgroep Pretensje zette het werkjaar in met een basketbaltomooi mannen van Pretensje wel zitten, (aop het Volksplein te Aalst. Dat in navolging van de Jeugdsportpromotiecam- pagne de week voordien op dezelfde plaats a 0( Ki bu sti im Ns ve Fr en tel Di M de he D w< in m Ei re g< ni m V5 di d b Themacel TIRA voor «Ruimtelijke Ordening, Huisvesting, Milieu en Natuur» -4 Voor kort maakt het Tewerkstel lingsinitiatief Regio Aalst (TIRA) zijn aanbevelingen bekend, omtrent de ruimtelijke ordening, huisves ting, milieu en natuur. Senator Leo nard Quintelier lichtte op een pers conferentie de standpunten toe van de themacel van TIRA. De vrijwa ring van de open ruimten met be houd van haar kwaliteit werd als prioritair gesteld. Vervangings bouw werd door TIRA verkozen boven nieuwbouw en nieuwe indus triezones zijn niet gewild in de streek. Over de definitie van «nieu we» en «aansluitende» industriezo nes bestaat onenigheid. Het groen in de streek moet zorgvuldig ge koesterd worden en het riviertoeris me op de Dender moet nieuwe im pulsen krijgen. Uit recent cijfermateriaal van het arrondissement Aalst blijkt, dat er globaal gezien enkel nood is aan sociale woningen en vooral huur woningen. Prioritair dient de ernsti ge verkrotting van bepaalde woon kernen in de steden Aalst, Ge- raardsbergen en Ninove aangepakt te worden. Tussen 1990 en 2000 zouden ruim 1.600 woningen moe ten worden gesaneerd. Van het to taal woningbestand moeten er een kleine 5.000 vervangen worden naar het jaar 2000 toe. Indien sanering en vervangingsbouw nog niet vol doende blijken te zijn, kan er over gegaan worden tot nieuwbouw in «aangesneden» woonuitbreidings- gebieden. Volgens TIRA moeten de niet aan gesneden woonuitbreidingsgebie- den als echte reserves bewaard te worden naar de volgende generatie toe. Woonuitbreidingsgebieden die versnipperd in gebruik zijn geno men, mogen pas «opgevuld» wor den nadat de woonzones uitgeput zijn. Het verkavelen van dergelijke gebieden door privé-maatschappi- jen dient zoveel mogelijk vermeden te worden. In het landelijk gebied omsloten door de verstedelijkte as Zottegem - Herzele - Lede - Aalst - Denderleeuw - Ninove - Geraards- bergen is grootschalige woning bouw volgens TI RA volledig uit den boze. Bedrijventerreinen «Industriële lintbebouwing» langs de E40, dient volgens TIRA verme den te worden. Er mogen geen nieu we industriepolen meer ontwikkeld worden. Momenteel is er binnen de regio Aalst globaal gezien geen be hoefte aan netto-uitbreiding van de oppervlakte aan beschikbare indus trieterreinen. Evenwel wordt het principe van de «ruiling» aanvaard in het geval van uitbreiding van bestaande terrei nen. Hiermee bedoelt men dat er «nieuwe» industrieterreinen op het Gewestplan kunnen aangebracht worden indien er elders evenveel minder goed gesitueerde industrie terreinen worden geschrapt. Ua tewerkstellingsinitiatief regio aalst Om de bestaande industrieterrei nen aantrekkelijker te maken, zijn goede verbindingsmogelijkheden ook met het openbaar vervoer, noodzakelijk. De themacel erkent dat er een be hoefte bestaat aan KMO-terreinen. Zo zijn er heel wat KMO's die die nen te herlokaliseren uit de agglo meraties, deze wensen zich dan niet te vestigen op verafgelegen terrei nen, wel op terreinen vlak bij de woonzones. Er dienen dan ook aparte zones voorzien te worden. Men is er zich in de TIRA-themacel van bewust, dat niet elke gemeente dient te beschikken over een derge lijke ambachtelijke zone. TIRA stelt eveneens vast dat het arr. Aalst dient te beschikken over meer kantoorruimtes. Als uitgangs punt kan gesteld worden dat kanto ren verenigbaar zijn met woonzo nes die verkeerstechnisch gunstig gelegen zijn, vooral tegenover het openbaar vervoer. Indien binnen de woonzones geen geschikte ruimtes beschikbaar zijn, dienen de kanto ren gelokaliseerd te worden binnen woonuitbreidingsgebieden, eventu eel mits aanpassing via BPA en mits groenversiering. Onenigheid De eensgezindheid van TIRA staat of valt met de interpretatie van de principes en suggesties omtrent de industrieterreinen. Gewestelijk Se- kretaris Algemene Centrale ABW Aalst, Eddy Monsieur, meent dat er wel behoefte is aan bijkomende in dustrieterreinen voor produktiebe- drijven. Vooral het geplande ter rein «Steenberg» in Erpe-Mere werd voorwerp van diskussie. Vol gens Jan Van Gijseghem, direkteur van de Kamer van Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest Leonard Quintelier en Eddy Mon sieur, moet dit terrein als een uit breiding beschouwd worden van de industriezone Erpe-Mere. Luk Bar- bé, Agalev-volksvertegenwoordi- ger, bestrijdt dit standpunt. Hierbij wordt hij gesteund door Paul Van den Bremt, ambtenaar Bestuur Mo numenten en Landschappen. De Vlaamse Executieve kende de aan leg van het industrieterrein Wette- ren aan de E40 goed, waardoor aan de behoefte wordt tegemoet geko men. «Groen blijft groen» stelt senator Quintelier van Geraardsbergen. De gewestplannen behouden het kleur tje dat hen werd gegeven. TIRA dringt sterk aan op de bebouwing van de Dendervallei en benadrukt de nood aan een natuurontwikke lingsplan. Bosbouw en toerisme Wat betreft de invulling en het ge bruik van de open ruimte stelt TI RA een belangenconflict vast tus sen landbouw, bosbouw en natuur. Zo wordt in bepaalde kringen aan gedrongen op de bebouwing van de Dendervallei. Er is dus nood aan een natuuront wikkelingsplan voor de Denderval lei, echter wel met het behoud van landbouw en natuurwaarden en de versterking van het streekkarakter als doel. In het arr. Aalst is niet industriële bosbouw noodzakelijk. Het bospa- trimonium dient uitgebreid te wor den met streekeigen plantgoed, daar waar het tradioneel aanwezig was. Nieuwe landschapselementen als hagen en holle wegen, dienen be schermd, behouden en ontwikkeld te worden. Daartoe zou onder meer een signaal kunnen gegeven worden naar de Provincie toe. In vele geval len zijn overeenkomsten met privé- eigenaars noodzakelijk. Het arr. Aalst is geen vragende par tij waar het pretparken betreft. Er is reeds een overaanbod aan dergelij ke parken in Vlaanderen en de ne gatieve ruimtelijke effecten wegen niet op tegen de bijkomende te werkstelling. Met het oog op het aantrekken van de diverse katego- I rieën van verblijfstoeristen, zouden volgende verblijfsmogelijkheden dienen uitgebouwd en gepromoot te worden. Hoevetoerisme in de I Zwalmstreek, de Dender-Marken- vallei en de Faluintjes naast «bed breakfast» akkommodaties («Ka mer Vrij»), samen met hotels. Rekening houdend met de eigen- heid van de streek en de potentiële aantrekkingskracht van de Dender vallei, dient het riviertoerisme beter uitgebouwd te worden. Hoofdzake lijk hiervoor is natuurlijk de sane ring van de Dender. Ook wat alge meen de toeristische aantrekkings kracht van de Dender betreft. Er is ook nood aan akkommodaties voor het afmeren (aanlegsteigers) en het terwaterlaten (slipways) van boten. P.II. De Middelburgse ontwerper Derk Thijs I heeft een stuurloze uitneembare fiets ont worpen. De fiets wordt door middel van snels/uitingen in elkaar gezet en weegt 10 kg. De fiets beslaat uit een frame, twee\ wielen, een kettingkast en een zadel. Het I stuur ontbreekt omdat je door middel van I de gewichtsverplaatsing perfekt kunt stu- j Ambtenaren van de Tsjechische douane I zullen bij hun jacht op smokkelaars en illegale grensoverschrijders in het bergach tige westen, de auto laten staan en gebruik gaan maken van een A TB fiets. Zo kunnen ze in minder toegankelijk gedeelten dit ge- j bied beter doordringen.

De Voorpost | 1992 | | pagina 8