Herdersem rockt weer... Kunstgroep Vredon ondergedompeld in Franse festivalsfeer De Steinerschool anders dan de andere Ernst in De Werf De Voorpost - 4.9.1992 - 9 Ook Kunstgroep Vredon treedt reeds verschillende jaren op als Aalsters Kultureel Ambassadeur. Tijdens de verlofperiode plannen zy steevast een buitenlandse toernee. Dit jaar verliep deze niet volgens het gekende stramien: de vendeliers, dansers en trommelaars uit Aalst werden dit jaar immers opgenomen in het festivalcircuit van onze Zuiderburen. Na het drukke 11 juli weekend met optredens in Assenede, Zele en Tienen, vertrok Vredon op 15 juli voor een drieweekse rondreis doorheen West- Frankryk. Gedurende de eerste week werden optredens verzorgd in Vitré, en aan de Bretoense kust in Plestin, Plozévet en Fouesnant. Dit gebeurde telkens in het kader van internationale folkloristische festiviteiten. se gastronomie. De portie kuituur werd evenmin vergeten met be zoekjes aan historische steden als Bayeux, Arromanches, Carnac, enz... Op de laatste toemeedag kon iedereen nog eens flink uit de bol Daarna vertrok de groep naar Montguyon, ten noorden van Bor deaux om er deel uit te maken van het befaamde Mondiofolkfestival. Dit festival dat voor de 14e keer werd georganiseerd, stond ditmaal in het teken van de Europese een making en werd geregistreerd door Eric Le Collen, die in Frankrijk een reputatie als regisseur van massa spektakels te verdedigen heeft en daar ook ditmaal volkomen is in geslaagd door zijn moderne, alter natieve aanpak van de folklore-ele- menten. De dansers en vendeliers van Vredon fungeerden er tijdens de twee uur durende show - die tot driemaal toe werd opgevoerd - als bindelement tussen de voorstellin gen van de verschillende landen en konden dan ook tussen de voorstel lingen van de verschillende landen en konden dan ook rekenen op he entoesiaste applaus van de duizen den toeschouwers. Na een vermoeiende, maar tevens erg bevredigende week in het gezel schap van dans- en muziekgroepen uit de hele wereld, reisde Vredon via Bretagne, waar nog een weekje werd genoten van zon, zee en Fran- (instapleeftijd 9 jaar) en voor de jongens (vendeliers en tromme laars) op woensdag 9 september (in- stapleeftijd 12 jaar). De wekelijkse repetities hebben telkens plaats op woensdag- en vrijdagavond in het sportkompleks van het VTI, toe gang via de grote parking aan de Asserendries. Voor meer inlichtingen kan men steeds terecht bij de sekretaris van Vredon, Achiel De Moor, Abeel- straat 17 te 9300 Aalst, tel. 053/ 77.93.67. PH - Nog tot en met zondag 20 september in de tentoonstellingsruimten van De Werf: tentoonstelling «Papier, Beeld Basis». - Maandag 7 september om 10 uur in Vergaderlokaal 4: startdatum Denkatelier voor Senioren, info 053/80.55.79 - Dinsdag 8 september om 20 uur in Vergaderlokaal 2: startdatum kursus «Een andere kijk op de dood», ingericht door vzw Mens-in- Wording, info 054/33.06.11. - Donderdag 10 september om 20 uur in Vergaderlokalen 1 en 2: «Cijfers en Letters», ingericht door de Ajuintjes, info 053/77.00.70. - Zondag 13 september om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht «Druiven, goed voor alle kwalen», ingericht door vzw De Groene Dag, info: 054/33,20.46. - Maandag 14 september om 13.30 uur in de Schouwburg: voordracht ingericht door Aktueel Denken en Leven, info 053/80.74.70. - Dinsdag 15 september om 14.30 uur in de Studio: voordracht ingericht door A.A.S. info 053/21.27.59. Aalst. Op zijn jongste tournee in Frankrijk konden de leden van Vredon zich eens flink ontspannen op Euro-Disney gaan in Euro Disney: een vrolijke afsluiter van een prachtige toernee. Na de internationale verlofaktivi- teiten gaat Vredon opnieuw op het thuisfront aan het werk. Zij zijn op nieuw te bewonderen op vrijdag 6 en zaterdag 7 november in het kul tureel centrum De Werf. Geïnspi reerd op het 'nieuwe' Europa bie den zij dan met hun 150 leden een programma waarin de grenzen zijn open getrokken. Grenzen worden dan - tussen dansen met het lichaam en geest, tussen akteurs en publiek - kritisch benaderd in nieuwe origi nele en stijlvolle choreografieën, vendel- en trommelnummers. Zoals bij Vredon traditie is zijn kleurrijke kostumes, passende vlaggen en sfeervolle muziek de ingrediënten van het spektakel. Vredon kan nog steeds nieuwe le den gebruiken om nieuwe plannen uit te werken. Hun werkjaar start op vrijdag 4 september voor de meisjes Op zondag 6 september is het weer rendez-vous geblazen voor de rockfans ten lande. Op de festivalweide aan de Grote Baan 134 te Herdersem zyn, vanaf 14 uur het kruim te gast van rockgroepen uit onze kontreien. Aalst. Herderrock in Herdersem, je oren zullen ervan tuiten (a) 'Wie er vorige jaren niet bij was, blijft dit jaar ook het best weer thuis! De anderen wisten The Jo nes, Gorky en Pitti Polak te waarde ren en zagen ook hoe de massahyp notiseur John Woolley een weide- volkje kan laten zweven onder toe ziend ook van Rockgod Herman', verklaarden de organisatoren la- koniek. Ook dit jaar wordt een bont gevuld programma aangeboden met op de affiche Albion, Permanent Ear Da mage, John Woolley, (Tussen Haakjes). Antoon (de Oostenrijker), Lieven - Permanent Ear Damage noemt zichzelf geen groep maar een troep. Bestaande uit Bart (ex Knock Knock), drums; D. Mark bas, Snuf (ex New Home) gitaar 1, Der Anton (ex Austria) gitaar 2. - John Woolley en Friends is zeker in de streek van Aalst geen onbe kende. Wie hen de voorbije jaren op de Gentse Feesten aan het werk zag weet wel dat John nu met zijn Friends een avond com pleet kan maken. De essentie van rock and roll amusement, kon- takt metpubliek en af en toe lek ker doorrammen zeggen John zelf (zang en gitaar en performer), Harry Davidson (drums), Wil- fried (bas en backing vocals), de Pol(le) (toetsen en effekten) en rockgod Herman (snijdend gi- taarwerk). - De Groep (Tussen Haakjes) startte in oktober 1990. Vijf jon- (het arstistiek genie) en Luc (op U zal ik mijn rots bouwen en er elektri citeit uithouwen) laten het vulgum pecus gratis grazen en hun uit werpselen kunnen ze ook zomaar kwijt. Voor alle veiligheid nemen de organisatoren dit jaar geen security of dranghekkens tenzij om al te gie rige sponsers (lees banken) buiten te houden. Even de smaakmakers van Herder- rock '92 voorstellen. - Albion is een power-metal band, afkomstig uit het Aalsterse en werd opgericht in 1986 door Ives Uyttersprot (zang, ex Brain Sha ke), Johan Vermoesen (gitaar, ex Brain Shake) en Pat De Waele (ex Brain Shake). De groep is nu ver volledigd met Hans Putteman (gi taar, ex Trial) en Gerrit Van Be llingen (bas, ex Enforcer). gens uit Wachtebeke kwamen sa men om wat te musiceren. Voor hen betekent musiceren 'rock', zowel Engels- als Nederlandsta lig, zowel covers als eigen num mers. Het duurde tot april 1991 voor ze de eerste maal op een podium ston den. Het was echter onmiddellijk roos: ze wonnen een vrij podium in Lede. Novembervorigjaarwasvoor hen een nieuw hoogtepunt. In het voorprogramma van Isabelle A wis ten ze een publiek van zo'n 700 man te bekoren. Ze bestaan uit een zes- koppige bezetting: Wim Van Hoec- ke (zang en percussie), Henk De Graeve (solo-gitaar), Bart Delen (sax, gitaar en zang), Toon Van Hoecke (toetsen en zang), Bruno De Smet (bas en zang) en Gert Ne- vejans (drums en zang). Toegang tot Herrock kost in voor verkoop 50 fr en dagverkoop 100 fr. Aalst. Herdersem bereidt zich voor op een denderende Herderrock 1992 (a) weekend In de Langestraat te Affligem staat een Steinerschool. Een doodgewoon burgershuis op het eerste gezicht. De school werd in 1986 opgericht en telt 60 leerlingen. Ze stelt het dus goed. Een Steinerschool is geen gewone school. Toch biedt ze 'haar' leerlin gen evenveel leerstof als de andere zeg maar gewone scholen. Wordt er minder tijd uitgetrokken aan het specifieke leren, de pedagogiek waarvan men zich in de Steiner school bedient is erop gericht de kinderen in de eerste plaats per soonlijkheidsontwikkeling bij te brengen. De loutere leerstof komt op de tweede plaats, is een hulpmid del. Dat heeft voor gevolg dat de konkurrentie die er in andere scho len tussen de leerlingen is om toch maar de beste te zijn, in de Steiners chool niet aanwezig is. Er worden geen punten gegeven en er zijn dus ook geen rapporten. De Steinerpedagogiek vergt heel wat van de leerkrachten. Van hen moet het nodige entoesiasme uit gaan om de kinderen mee te trek ken. Overigens, de leerkrachten van de Steinerschool, groeien met de leerlingen mee. Van jaar tot jaar schuiven ze mee op en dat maakt dat ze 'hun' kinderen ook door en door kennen. Er is geen sprake van enig gezag zoals men dat in een gewone school kent. Wat niet wil zeggen dat het er allemaal willekeu rig aantoe gaat. De leerkracht be paalt uiteindelijk wat er gaat gebeu ren, al wordt van de leerkracht ver wacht dat hij of zij weet in te spelen op de verlangens van de kinderen. Die moeten geregeld de tijd krijgen om op adem te komen, zichzelf te worden. Een schooldag aan de Steiner school is goed bezet. Men begint al om 8.20 uur met een begroeting en dan volgen de 'lessen'. Die begroe ting gebeurt meestal met een liedje waarna er anderhalf uur vrij spel volgt. Omstreeks 10.00 uur staat de eerste dagaktivitcit op het program ma. Die aktiviteit is op voorhand vastgelegd. En na die aktiviteit wordt alles netjes opgeruimd. Ty pisch voor een Steinerschool eigen lijk. Er schuilen trouwens nog ande re specifieke aspekten in de dagin deling. Zo wordt er meerdere we ken na elkaar eenzelfde sprookje verteld, in exakt dezelfde bewoor dingen. Dat wordt gedaan om de taalvaardigheid aan te scherpen en de persoonlijkheid te ontwikkelen. Daarmee zit de schooldag er op, behalve op dinsdag, want dan is er in de namiddag nog twee uur les voorzien. Z Aalst. Tijdens de maand juli trad Vredon op in Montguyon, ten noorden van Bordeaux. Men maakte er deel uit van het befaamde Mondiofolk festival

De Voorpost | 1992 | | pagina 9