Willemsfonds toont diverse kunstvormen van Aalsterse hobbyclub Aalst organiseert internationaal symposium rond behoud en verval van papier Jonge musicus ontvangt aanmoedigingspremie van Rotary Aalst Blinden mogen op fietstocht met wielertoeristen van Bambrugge 10- 11.9.192-De Voorpost Vorige zaterdag werd, in aanwezigheid van de bestuursleden van het fenen die 'buitenhuis doenbaar Willemsfonds, leden van het Aalsterse stadsbestuur en gewezen minister z'jn> verder in te oefenen. Herman De Croo, op de eerste verdieping van het Onthaalkompleks van de Opmerkelijk is wel, dat zeven op de Keizershallen, een tentoonstelling geopend van 'Diverse kunstvormen', tien tentoonstellende kunstenaars, Werken van een tiental leden van de hobbyclub SAF van het Willemsfonds, waarvan sommigen hun werk voor staan er nog te kijk t.e.m. zondag 13 september, elke dag van 15 tot 19 uur. de eerste keer aan het grote publiek hebben te kijk gezet, vertegenwoor- De heer André Doorns, Schepen kulturele vereniging van Vlaande- digers zijn van het zogeheten'zwak- van Sociale Zaken, Derde Leeftijd ren is, en feliciteerde de leden van ke geslacht'. 'Hiermee is nogmaals en Ambtenaar van de Burgerlijke de hobbyclub die wekelijks in het bewezen dat ook de emancipatie Stand, loofde in zijn openingstoe- bovenzaaltje van 't Safken aan de van de vrouw in de kunst haar weg spraak het initiatief van het Wil- Zoutstraat samenkomen om er te heeft gevonden', stelde schepen lemsfonds, dat reeds van 23 februari tekenen, borduren, schilderen op Dooms vast. 1851 bestaat en daarmee de oudste zijde en andere technieken te beoe- Spreker vond het tevens jammer dat niet meer mensen naar buiten dur- J ven komen met hun resultaten van vrije-tijdsbesteding in de getoonde pleiade van diverse kunstvormen. Wie weet hoeveel talent er nog schuilt bij de vele andere vrije- tijdsbeoefenaars', stelde de sche pen. 'In elk geval wordt hier op nieuw het bewijs geleverd dat er heel wat zestig-plussers een zinvolle vrije-tijdsbesteding hebben gevon den en er in slagen op die manier het samenleven zo aangenaam en kreatief mogelijk te maken', beves tigde de spreker. Op één uitzondering na, zijn alle deelnemers aan het opzet 'allerlei kunstvormen' inwoners van de stad Aalst. Jan Beque, geboren te Mes- pelare maar wonende in de Lange- Aalst. Zulma Van Gijseghem bracht sfeervol schilderwerk zoals deze voorstel- weide 5 te Asse, was de vreemde ling van het Waterkasteel van Moorsel (a) eend in de bijt. Hij toont grafisch werk met een vormlijke nauwkeu- Aalst. Een tiental leden van de hobbyclub SAF brachten in samenwerking met het Willemsfonds hun kunstwerken samen op een groepstentoonstelling in de ontvangstruimten van de Keizershallen (a) righeid en een tekenkundige per- veldwachter in Ninove. Deze bij- fektie. Dat hij reeds van zijn 16 jaar zondere figuur is ook nog aktief in les volgde aan de Stedelijke Akade- de muziek bij verschillende fanfares mie van Dendermonde en reeds 25 en manifesteert zich nog steeds als jaar ondervinding heeft in deze sportieve fietser, technieken, is hier zeker niet Herman De Winne, handelaar uit vreemd aan. Daarnaast getuigt zijn de V. De Saedeleerstraat en lid van schilderwerk van een krachtige uit- het feestkomitee, fleurt de hele ten- voeringstechniek en het beheersen toonstelling op met zijn bloemen- van een fris kleurenpalet. Planten, kunst, bloemenschikken en ge- bloemen, dieren, natuur en mensen droogde natuurbloemen. Dat Her zijn de onderwerpen die Beque's man hiermee niet meer aan zijn aandacht wegdragen. problematiek rond de Graanmarkt, nog heel wat talent op teken- en schildergebied bezit. In soms sur realistische samenstellingen brengt zij met kleurpotlood, pastel- en olieverftafereeltjes tot leven die kleine voorvalletjes uit het dagda gelijkse leven vereeuwigen: haar slapend hondje, een toevallige vlin- derzoen op tennisballen, haar ham- sterke Punkske enz... Emy Singelijn i - echtgenote van schepen Doorns - proefstuk is, weten reeds heel wat van haar kant brengt bijzonder sier- Op 10 en 11 september wordt in het Aalsterse Belfort op de Grote Markt een symposium georganiseerd rond het tema 'Papier - behoud en verval'. Dit gebeuren beoogt een zinvol verband met de tentoonstelling Papier Beeld en Basis, georganiseerd door het Stadsbestuur van Aalst. Dit boeiende initiatief belicht de zeer verscheiden omgang met papier als drager of plastisch materiaal, zoals deze doorheen het moderne en aktuele kunstgebeuren veruitwendigd wordt. Papier is uit de eeuwenlange kunst ontwikkeling niet weg te denken. De toepassingsmogelijkheden er van werden mettertijd uitgebreid en gediffirentieerd. In eigentijdse kreaties en moderne stromingen, wordt het papier niet alleen meer gebruikt als drager van een kunst werk maar ook als materie voor het vervaardigen van een kunstwerk zelf. In het Cubisme, Dadaïsme, Surrealisme, Constructivisme, Pop-Art, Nouveau Realisme, Mini mal Art, Arte Povera, Concept art, Fluxus, Book Art, Copy Art en de eigentijds expressionistische en postmoderne golf, duikt het papier in zijn traditionele funktie op, auto noom of in kombinatie met andere materialen. Het neemt talloze nieu we verschijningsvormen aan en wordt drager van specifieke beteke nissen. Het symposium dat in Aalst wordt georganiseerd beoogt derhalve be zinning en diskussie omtrent bewa ring, restauratie en preventie van zowel grafische als picturale realisa ties, druksels, foto's e.a., op papier, alsook van collages, découpages, mixed-media, skulpturen in papier mache en allerlei ruimtelijke wer ken en installaties waarin papier voorkomt of verwerkt wordt. Teorie- en praktijkervaringen zul len samen met de noodzakelijke conservatie-ethiek bestudeerd wor den aan de hand van konkrete voor beelden en zullen mogelijke oplos singen suggereren rond behoud, verval en eventueel herstel van van nature uit vergankelijke werken. Verkleuring, rimpel-, vlek- en schimmelvorming, krimping, kreu ken, scheuren, schadelijke fysische of chemische reakties ten gevolge van ongelukkige materiaalkombi- naties, gebruik van verschillende technieken op eenzelfde papieren drager, scheppen vaak problemen. Evenzo verdienen klimatologische omstandigheden, luchtreinheid, be lichting, plaatsing of ophanging, berging en transport, montage en inlijsting, lijmen en fixering van vluchtige materialen als houtskolen pastel de aandacht vast te houden van de conservator. Neem daar nog bij de verschillende basisstrukturen van de verschillende papiersoorten, principes van echtheid en originali teit van het kunstwerk enz... en men De wielertoeristenclub van Bambrugge is niet alleen sportief maar daarbij ook zeer menslievend. Daarom organiseert WTC-SONA Bambrugge, in samenwerking met het provinciebestuur van Oost- Vlaanderen, het gemeentebestuur en de gemeentelijke sportraad van Erpe-Mere een fietstocht voor blinden op zaterdag 19 september. Om deze tocht te realiseren heeft de club beroep gedaan op de NMBS waar tandems zullen gehuurd worden. Deze zullen ter beschikking staan in het station te Burst waar ze om 13 uur zullen vertrekken voor een fietstocht van ongeveer veertig km. Ze hopen terug te zijn rond 17 uur en na de rit is er bijeenkomst in het clublokaal gevestigd in het Centrum Sint-Anna te Bambrugge. Enkele wielertoeristen van SONA zullen een vijftiental blinden een aangename ervaring bezorgen ter wijl de overige clubleden voor de organisatie op de weg zullen instaan. krijgt een idee van de komplete ma terie die een symposium noodzake lijk maken. Voor een veelzijdige benadering van de hoger geschetste problema tiek werd er een beroep gedaan op specialisten uit de kunsthistorische en chemische branche op de kennis van restaurateurs en de ervaringen van verantwoordelijken van musea, op de bevindingen van verzame laars en het galerijwezen. Ook aan kunstenaars werd gevraagd hun voorkeur voor papier te verduidelij ken, de mogelijkheden ervan te be lichten en de drijfveer die velen on der hen er toe aanzetten zelf papier te scheppen. Het tweedaags symposium wordt ingeleid door Prof. Dr. C. Van Damme met een algemene pro bleemstelling rond papier als dra ger of beeldend materiaal in moder ne en hedendaagse kunstkreaties en de mogelijke implicaties ervan m.b.t. behoud en verval, konserva- 7ie en restauratie vanuit materiaal technische kunstfilosofische en deontologische overwegingen. Spe cifieke problemen worden aange sneden door binnen- en buitenland se sprekers die elk vanuit hun eigen vakgebied, onderzoek en ervaring essentiële aspekten belichten. De hoofdtoon van dit symposium is konkreet en praktisch gericht. Het behoud van uitgebreide musea le papierkollekties stelt uiteraard zijn eigen specifieke eisen waarop H.C. De Herder (Hoofd Conserve ring en Restauratie, Rijksdienst Beeldende Kunst, Stedelijk Vanab- Als oudste vertegenwoordiger in de Aalstenaars groep toonde Camiel Van Impe (83 Esher Philips uit de B. De Deken jaar) pretentieloze etsen en voor- straat 13 brengt samen met haar stellingen. Reeds meer dan tien jaar dochter, Veerle Arijs, borduurwerk volgt Camiel les aan de Stedelijke op zijde. Elza Kieckens uit de G. Akademie voor Schone Kunsten te Gezellestraat toont kunstig gemon- Aalst en doet dat nog steeds. Naast teerde halssnoeren en armbanden, landschappen, natuurzichten en terwijl Joske De Ras uit de Katte- voorwerpen brengt Camiel portret- straat poëtische schilderijtjes toont zaaltje van 't Safken aan de Zout ten, tot zelfs zijn eigen portret als en schilderwerk op zijde. Zulma straat. Hier wordt naast het per- Van Gyseghem uit Park Terlinden soonlijk kontakt ook het kontakt toont haar veelzijdigheid in kleine tussen de verscheidene kunstdisci- en grote maskers, terwijl haar schil- plines zeker op prijs gesteld, derijen en pastelwerk haar 5 jaar p.H, opleiding in de Stedelijke Akade mie voor Schone Kunsten te Aalst lijk keramiekwerk en schilderijtjes op zijde. De invloed van de leer krachten Monique Muylaert en Herman Muys van de Aalsterse Ste delijke Akademie en Lutgart De Gendt zijn duidelijk merkbaar. De hobbyclubs komen elke donder- f dag van 2 tot 5 samen in het boven- bemuseum. Eindhoven) dieper in gaat. Op dit symposium wordt ook ge peild naar de opleiding papierres tauratie vandaag (C. De Smet, Di- rekteur Koninklijke Akademie voor Schone Kunsten Gent). In verband met de kunstfilosofische achter grond en de plastische beweegrede nen als basis voor de keuze van pa pier als beeldmateriaal, werden ook kunstenaars uitgenodigd (A. Lanckman en J. Decoster) die van uit hun eigen konceptie en artistie ke ervaring papier als plastisch en semantisch gegeven benaderen. Deze diverse uiteenzettingen wor den uiteraard zinvol afgesloten met mogelijkheid tot vraagstelling en diskussie. De lezingen worden da gelijks afgesloten met een bezoek aan de tentoonstelling Papier, Beeld Basis in kulturcel centruiji De Werf, Belfort en Oud-Hospitaal en aan de participerende galerijen in de stad Aalst. Info: Stadsarchief Aalst, tel.053/ 77.69.06. Universiteit Gent, Semi narie voor Plastische Kunsten, tel. 091/64.41.19 of 091/64.41.20. Deelname symposium 2000 fr (lun ches inbegrepen). Betaling bij inschrijving op 10 sep tember (Belfort, 9.00 u) of door overschrijving op het rekeningnum mer 068-0500960-79 van het Dirk Martenscomité Aalst. PH verraden. Laura Vidy, ook een late kunstroeping, laat zien dat zij bui ten het zich inzetten voor de milieu- Aalst. Oud-minister De Croo feliciteerde ouderdomsdeken Camille Van Impe (83 jaar) voor zijn niet aflatende inzet en werklust a Aalst. Denise Van de Velde, stadsarchivaris Karei Baert, schepen van kuituur Gracienne Van Nieuwenborgh, prof. dr C. Van Damme stellen het internatio naal symposium rond hel behoud en verval van papier voor (a) Aan Wibert Aerts, die aan de mu- ziekakademie van Aalst een eerste prijs in uitmuntendheid behaalde, werd door Rotary Aalst Noord een aanmoedigingspremie overhan digd. Zowel internationaal als regionaal worden door de Rotary-bewcging specifieke aktiviteiten georgani seerd om een humanere wereld- maatschappij te bevorderen. Op in ternationaal gebied vat de service club o.a. de strijd aan tegen polio en mazelen. Rotary stelt zich als serviceclub niet enkel ten dienste van de minst for tuinlijke medemens. Jaarlijks kent de vereniging 1.500 studiebeurzen toe aan studenten die hun studies in het buitenland willen verder zetten. In het kader van deze kultuurbcvor- dering worden ook aanmoeidings- premies uitgereikt aan jong muzi kaal talent. September staat dit jaar in het teken van de jeugd. De kom missie 'Jeugd' van Rotary Aalst Noord, onder het voorzitterschap van Francois Beckers, besloot dan ook om net als vorige jaren haar medewerking te verlenen aan de Aalsterse Akademie voor Muziek, I Ballet en Toneel. Rotary is de hoofdsponsor van de eindeksamensvan de akademie. Zo j werd onlangs door Rotaryvoorzit- j ter Walter Blomme, een cheque overhandigd aan de 18-jarige Wi- bert Aerts uit Vollezele. Tien jaar lang studeert deze pas in de Latijns-Griekse afdeling afgestu- deerde musicus reeds viool, waar van de laatste vier jaar aan de aka- demic te Aalst. Bij zijn laatste eksa- i men behaalde Wibert 97% waar- j door hij een eerste prijs in uitmun- j tendheid behaalde. Wibert zal vanaf dit jaar het conser vatorium volgen en neemt in no- vember deel aan de befaamde mu- j ziekwedstrijd Pro Civitate van het Gemeentekrediet te Brussel. PH

De Voorpost | 1992 | | pagina 10