Festival van Vlaanderen in onze regio De Voorpost 'Voorgevoel' van Armand Van Assche voorgesteld Milieu- en energiewijzer van de Gomov TEVE-BLAD, JE MOÉT HET IN HUIS HEBBEN. HEBT U EEN HUIS TE KOOP 16- 11.9.192-De Voorpost Orchestre Philharmonique de Liège et de la Communauté frangaise in Ter Dilft te Bornem (16.09) Kamerorkest Sinfonia in De Werf te Aalst (19-09) Nederlands Kamerkoor in Collegekerk te Sint-Niklaas (19-09) In Kasteel Blauwendael te Waas munster werd de dichtbundel 'Voorgevoel' van wijlen Armand Van Assche voorgesteld. Van deze bundel, die postuum verscheen, werden 200 eksemplaren gedrukt. Het is een gebonden uitgave die aan de prijs van 698 fr verkrijgbaar is bij de vzw Poëziecentrum in de Hoorn straat 11 te 9000 Gent. Heel wat vooraanstaanden woon den de voorstelling bij van deze dichtbundel. Willy Spillebeek zorg de voor de inleiding en Leen Ver- meiren en Anton Van Assche droe gen gedichten voor uit 'Voorgevoel'. Ondertussen wordt naarstig ge werkt aan het gedenkboek Armand Van Assche dat onder de titel 'Even boven het evenwicht' zal verschij nen. In dat gedenkboek staan naast een in memoriam over de overleden wetenschapper, dichter, literair cri ticus en docent, ook een biografie van Armand Van Assche en enkele bijdragen van zijn hand. Die bijdra gen hebben vooral betrekking op de moderne poëzie en de literatuur in het algemeen. Verder hebben een aantal vooraanstaanden een bijdra ge geleverd voor dit 'Liber in memoriam'. 'Even boven het evenwicht' is een belangrijke bijdra ge op het domein van de literatuur- didaktiek en de empirische litera tuurstudie en de vertaling van die wetenschappelijke inzichten naar de didaktische praktijk. Het boek dat 296 pagina's telt kost 1.295 fr en kan besteld worden bij Uitgeverij Acco, Tiensestraat 134- 136 te 3000 Leuven. Elke onderneming wordt in de hui dige kontekst in toenemende mate gekonfronteerd met technische ma teries die een grote invloed zullen uitoefenen op de interne bedrijfs voering, Hiertoe behoren onder an dere de zorg voor het leefmilieu, een van de grootste problemen waarmee we gekonfronteerd wor den en het rationeel energiever bruik of REG, dat om zowel milieu technische als ekonomische motie ven noodzakelijk is. In Vlaanderen nemen de kleine en middelgrote ondernemingen een Weekblad van Dender-, Dunne-en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.500 F 6 maand 1.250 F 3 maand 625 F los nummer 50 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 zeer belangrijke positie in het indu striële leven in. Deze ondernemin gen beschikken echter niet altijd over de nodige know-how, perso neel of middelen om deskundig re kening te houden met de milieu- en energieproblematiek. Om ook deze doelgroep aan degelijke informatie terzake te helpen werd op de Ge westelijke Ontwikkelingsmaat schappij voor Oost-Vlaanderen (Gomov) een milieuwegwijzer en een energiewegwijzer opgesteld. In deze wegwijzers wordt een aktu- eel beeld geschetst van de bevoegde overheidsinstanties, de relevante reglementering (onder andere Eu ropese richtlijnen, Vlarem I en 2, afvaldekreet, isolatiedekreet) en de financiële steunmaatregelen voor milieuvriendelijke en energiebe sparende investeringen, zowel op Vlaams en nationaal als op Euro pees niveau. Daarnaast wordt een korte beschrijving gegeven van de kenniscentra en instanties (met ak senten op Oost-Vlaanderen) waar men terecht kan voor hulp op mi lieu- en energietechnologiscn ge bied. Er wordt verwezen naar een afgewerkte Gomov-inventaris van bedrijven met aktiviteiten op mi lieu- en/of energiegebied. De publi- katies worden afgesloten met een lijst met nuttige adressen en een verklarende woordenlijst. De gege vens van deze eerste editie werden verzameld tot augustus 1992. De milieuwegwijzer en de energie- wegwijzer tellen respektievelijk 40 en 37 bladzijden en kunnen besteld Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DEUNG 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U steJA de voorwaarden en wij garande ren een snelle en oifscrete service zonder kosten? Woensdag 16 september: Dvorak, Gershwin en Bernstein te Bornem Het eerste van de twee Bornemse Festivalkoncerten wordt een pre stigieuze muzikale belevenis. In het Bornemse kuituurcentrum Ter Dilft is het erg goede Orchestre Philharmonique de Liège et de la Communauté frangaise is te gast onder de leiding van zijn vaste én gereputeerde dirigent Pierre Bar- tholomée. Op het programma prij ken erg mooie en toegankelijke werken: de 9de simfonie 'Nieuwe Wereld' van A. Dvorak (1841- 1904), de 'Rhapsody in blue' van G. Gershwin (1898-1937) en 'West Si- de Story' van L. Bernstein (1918- 1990). Het Luikse filmharmonisch orkest is niet alleen een vaste waarde in ons nationale muziekleven, het wordt ook in het buitenland erg ge waardeerd. Hiervan getuigen talrij ke optredens in o.m. Spanje, Duits land, Oostenrijk, Italië, Nederland, Frankrijk, de Verenigde Staten en Japan. Het is vooral geapprecieerd om de vertolking van het 'grote repertoire' van de 'klassiekers' en de grote namen, maar ook kompo- nisten van bij ons worden niet ver waarloosd. Pierre Bartholomée is artistiek di- rekteur en vast dirigent van het or kest, maar hij is ook komponist. Na studies piano en kompositie te Brussel stichtte hij in '68 het ensem ble Musique Nouvelle. Als docent analyse is hij verbonden aan de K.U.L. Hij dirigeerde eveneens een dertigtal wereldkreaties. Daaren boven is hij een veel gevraagd gast- dirigent, ook in het buitenland. In De Munt dirigeerde hij naast ver scheidene koncerten ook de kreatie van 'La passion de Gilles' van Phi lippe Boesmans in 1983. De piano solist in Gershwins 'Rhapsody in Blue' is de Amerikaanse Brian Ganz, die vorig jaar nog de derde prijs behaalde in de Internationale Muziekwedstrijd Koningin Eliza beth voor piano. In voorverkoop kost een toegangs ticket 600 of 550 fr., aan de kassa 650 of 600 fr. Voor reservaties: CC Ter Dilft, St.-Amandsesteenweg 41-43 te 2880 Bornem, tel. nr. 03/ 889.75.63 of fax. 03/889.40.85 (9 tot 12 en 13 tot 19 u. op werkdagen, op zaterdag van 9 tot 12 u.) het 'Concerto voor cello, strijkers en basso continuo in Bes, G 482' van Luigi Boccherini (1743-1805) op het programma. De celloliteratuurwas lange tijd een beetje stiefmoederlijk behandeld door de meeste komponisten. Pas in de jaren 1770 kon iemand als Luigi Boccherini, dankzij zijn ongeloof lijk geperfektioneerde techniek (de zgn. duimpositie) de cello laten zin gen in het alt- en sopraanregister. Daardoor begon het instrument nu - deels door de spektakulaire tech nische akrobatieën, deels doordat het nieuwe, bevredigend klinkend hoge register meer kleur en dina- miek in het begeleidend orkest toe liet - de aandacht te trekken van zowel het publiek als de komponis ten. Boccherini's produktie voor cello is zowel technisch als muzikaal van de hoogste waarde. Toegangskaarten aan 400 fr. kun nen gereserveerd worden in De Werf te Aalst, tel. 053/76.13.12 Zaterdag 19 september: muziek van de kollega's van Josquin Desprez te Sint-Nildaas De liefhebbers van polyfone vokale muziek moeten in groten getale op zaterdag 19 september naar de Col legekerk te Sint-Niklaas. Daar zingt het steengoede Nederlands Ka merkoor o.l.v. onze Paul Van Nevel immers een programma met kom posities door 'de kollega's van Jos quin Desprez'. Van Nevel zelf over dit programma: 'Wie aan de polyfonie van de 15de en begin 16de eeuw denkt, komt automatisch bij Josquin terecht. Zonder afbreuk te wilen doen aan de waarde van deze komponist dient gezegd dat de overdreven Lourdes-aanbidding van de mu ziekwetenschappelijke wereld ook negatieve gevolgen heeft voor het oeuvre van Josquin. Het Neder lands Kamerkoor wil deze avond watdoen aan het feit dat te vlug voorbijgegaan wordt aan de klank rijkdom en de grote verbeeldings kracht van de kollega's van Josquin. Op het programma staan werken van Agricola, een kollega maar van avontuurlijker aard. Om de groeps foto volledig te maken wordt ook de ritmische souplesse van Johannes Ghiselin ten tonele gevoerd, even- Paul Van Nevel dirigeert het Nederlands Kamerkoor te Sint-Niklaas op 19 september als de naadloze meditaties van Gombert, de korpulente generosi teit van Constanzo Festa en nog andere kollega's, tijdgenoten, riva len, leerlingen en tovenaars'. Het volledig professioneel vokaal ensemble Het Nederlands Kamer koor heeft een bezetting van 24 zan gers en zangeressen. Opgericht in 1937 vestigde het koor spoedig een internationale faam. Het zingt a-ca- pella ofsamen met gerenommeerde ensembles en orkesten. Gezien het repertoire van het koor zich van de vreoge middeleeuwen tot de late 20ste eeuw uitstrekt, werkt het koor niet meer met een vaste dirigent en werd in 1980 geopteerd om telkens per projekt een gespecialiseerde di rigent aan te trekken. Voor dit prograïnma is dat onze Paul Van Nevel. Deze specialist in de polyfone muziek van de middel eeuwen en de renaissance - die hij bestudeert vanuit de originele bron nen - verwierf vooral bekendheid door zijn aktiviteiten als stichter en leider van het Huelgas Ensemble dat hij oprichtte na zijn aktiviteiten aan de Schola Cantorum Basilien- sies. Hij verwierf op dit gebied een wereldfaam sinds zijn eksklusief kontrakt met Sony Classical. Hij is daarenboven docent oude muziek te Amsterdam, gastdirigent, auteur van radiocauserieën, schrijver van talloze artikelen, transkripties en boeken. Een toegangsticket voor dit waar schijnlijk hartverwarmend koncert te Sint-Niklaas kost 150, 225 of 300 fr. Er kan voor dit koncert gereser- veerd worden in de Stadsschouw- burg, Van Britsomstraat 21, te 91 Of Sint-Niklaas. tel. 03/776.39.39 (op weekdagen van 10 tot 12 en van 14 tot 16 u.) L. worden door overschrijving van 200 fr per publikatie op het nummer 091/0015655-67 van de Gomov te Gent, met vermelding 'milieu wegwijzer' of 'energiewegwijzer', of schriftelijk door middel van een cheque op naam van de Gomov- Gent. Voor meer informatie over de weg wijzers en de milieu- en energie dienstverlening van de Gomov kan men terecht op het nummer 091/21.55.11. Gomov, Kongrescentrum, Floraliapaleis bus 6 te 9000 Gent. Na een dag aan 7 fornuis wil ik nog 2 dingen in huis mijn TV en Teve-Blad. (Christine Cox, kokkin «De Spork» in Zolder) Aalst. Dirk Vermeulen leidt Sinfonia onder meer te Aalst Zaterdag 19 september: Telemann, Boccherini, Turina en Haydn te Aalst Over dit koncert door het Kameror kest Sinfonia onder de leiding van Dirk Vermeulen kunnen we heel kort zijn. Vorige week besteedden we heel wat aandacht aan het Festi- valkoncert door dit steengoede en semble van bij ons, dat gisteren in Opwijk georganiseerd werd. Op één werk na is het programma te Aalst identiek als dit in Opwijk. In Opwijk werd hel celloconcert van Haydn vertolkt; in Aalst staat i.p.v. hiervan Even kijken elke week een compleet overzicht van alle TV-programma's, zender per zender, dag per dag. Daarbovenop de kijk tips van de week. een lijst van alle films die tijdens die week worden uitgezonden, praktische gouden tips en een pak gratis prijzen voor onze lezers. Alles in zakformaat én... voor slechts 25 fr. Dat is TeVe- Blad. Dat moet je in huis hebben.

De Voorpost | 1992 | | pagina 16