Gemeentelijke kulturele raad Erpe-Mere vanuit het slob, via rehabilisatie naar nieuwe fase Oostvlaamse heemkundige Jozef De Brouwer krijgt fietsroute 2 - 11,9.192 - De Voorpost Voor de historische schets van de gemeentelijke kulturele raad moet men in feite teruggaan tot de periode vóór de fusie. Toen reeds werd een overkoepelend orgaan voor de verenigingen van Mere in overweging genomen maar uiteindelijk bleef alles bij het oude. Het is pas na de fusie dat men, op aandringen van de nationale overheid, werk maakte van een GKR die in Erpe-Mere op 20 april 1978 van start ging maar dan niet zonder problemen die de bevalling deerlijk bemoeilijkte. Het ging toen vooral om het feit het nieuwe orgaan al dan niet a-politiek te houden maar de statuten van het dekreet werkte dit toch enigszins in de hand. Na enkele administratieve en politieke perikelen kon men in juli 1978 een bestuur tóezen-uit de ruim honderd verenigingen die zich hadden laten aansluiten. Uit de belangstelling is te onthouden dat de afgevaardigden alleen in de gemeentelijke toelagen geïnteresseerd waren want de Algeme ne Vergaderingen werden slechts in de hoogste noodzaak bijgewoond. Zelfs het systeem om aan de aanwezige verenigingen zitpenningen toe te kennen, kon aan de toestand weinig veranderen. Van kwaad naar erger Samen met de gemeenteraad werd ook een nieuw bestuur van de ge meentelijke kulturele raad verko zen dat voor praktische realisaties opteerde. Het optimistische be leidsplan en de beloofde medewer king van het nieuwe gemeentebe stuur zou einde 1983 eindigen in ontgoocheling en wederzijdse be schuldigingen met een kollektief ontslag van het GKR-bestuur tot gevolg. Tijdens de maanden daarna volgde een polemiek waarbij iedereen zijn Kommissies Einde 1979 slaagde men, ondanks de mindere belangstelling, er in om een paar kommissies op te richten waar men de aandacht zou toespit sen op speciale thema's uit het kul- tureel leven. Zo ontstond o.a. de 'Subkommissie voor Biblioteek- en Archiefbeheer, Monumenten en Landschapszorg'. Uit de geplande opdrachten stelde men vast dat er in Erpe-Mere op sociaal-kultureel vlak een enorm breed veld braak lag. Toen reeds vroeg men om in spraak te krijgen bij het toekennen van de nieuwe straatnamen die met de fusie noodzakelijk waren, maar- Men vroeg ook inzage van de moti vatie voor het samenstellen van het nieuwe wapenschild. Naast de zorg voor monumenten en landschap pen hechte deze subkommissie veel belang aan het toenmalig biblio- teekwezen. Aangezien mettertijd op nationaal vlak speciale taken opgelegd wer den aan de gemeentebesturen in verband met kulturele aangelegen heden waren deze subkommissies overbodig, vooral omdat de ge meentelijke kulturele raad als ad viesorgaan opereerde. Toch stak het bestuur veel energie in de wer king van de GKR waarvan het er kenningsdossier maar niet rond kwam. Er was een werking maar geen samenwerking. De belangstel ling van de verenigingen was zoek en als die er toch was dan eindigde ze in eindeloze vervelende diskus- sies tijdens de Algemene Vergader ingen. Tegenkanting De GKR was, zelfs kort na de op richting, met doodbloeden be dreigd. Uit politieke overwegingen bleven de kristelijk gerichte vereni gingen weg van de vergaderingen en de jeugdverenigingen daagden evenmin op omdat hun toelagen meer op een aalmoes geleken dan op gemeentelijke steun. Het adviesorgaan van de kulturele raad werd stelselmatig voor schut gezet zodat de relatie met het ge meentebestuur aan de lage kant was en van onderlinge samenwerking nauwelijks sprake was. Daarbij kwam nog dat de toelagen voor de verenigingen laattijdig uitbetaald werden waardoor ook zij wrevelig tegenover de bestuursmeerderheid stonden. Tijdschrift Einde 1981 kondigde het bestuur van de GKR aan om via een eigen tijdschrift nauwer kontakten te leg gen met de verenigingen. Het lag tevens in de bedoeling om meer in formatie te bezorgen over projek- ten die al dan niet verwezenlijkt werden. Het tijdschrift verscheen inderdaad van 1982 af en dit gedu rende enkele tijd tot de verstand houding zoek was tussen het GKR- bestuur en het Schepenkollege van dat ogenblik. Dit nam niet weg dat de kultuurraad ijverig verder werk te en zelfs met konkrete projekten naar buiten kwam met o.a. de Wak kere Burger en de Schildpadaktie. E rpe-Mere. Kultuurraad voorzitter Willy De Troyer die met veel inzet en talentrijk organizatievermogen de gemeentelijke kulturele raad een nieuw gezicht gaf (jv) uiterste best deed om zich het gelijk aan te klappen. Belangrijkste ge volg van het bekvechten was dat het erkenningsdossier in Brussel ge blokkeerd werd. Uiteindelijk kon men voor het winterseizoen 1984 een nieuw bestuur samenstellen maar he t werd evenmin een werking om er naar huis over te schrijven. De nieuwe ploeg droeg waarschijn lijk al evenmin de goedkeuring weg van het toenmalig kollege en ze werd als het ware aan haar lot over gelaten. Daarbij kwam nog dat, door een gemis een struktuur en voorbereiding, de Algemene Ver gaderingen een saaie boel werd en niemand van de verenigingsafge vaardigden was nog erg happig om aan diskussies deel te nemen die kant noch wal raakten. Het werd een zielige bedoening en sporadisch verminderde de aanwe zigheid op de Algemene Vergader ingen wat tot gevolg had dat in 1986 één derde van de verenigidngen uit de kultuurraad uitgesloten werd. Degenen die toch nog de moed op brachten om aan de AV deel te nemen konden zich bij wijl en tijd opwarmen aan lachwekkende situa ties, een gevolg van onkude en ge mis aan struktuur. Kultuurprijs Het was echter niet allemaal nega tief en degenen die met veel proble men de GKR moesten in stand hou den, hebben uiteindelijk toch nog verdienstelijk werk geleverd on danks alles. Het is nu reeds meer dan tien jaar geleden dat voor de eerste keer de kultuurprijs uitge reikt werd. De eerste uitverkore nen, in het jeugdhuis Dido in 1981, waren voor een vereniging de heemkundige kring en voor een persoon D. Erpels die zowat alle topfunklïes in de GKR bekleed heeft. Uit de geschiedenis van de kultuur prijs is er wel een anekdote te ont houden die in 1988 voor de nodige 'ambiance' zorgde in de AV. We gens de omstandigheden was er geen enkele kandidatuur binnenge- stuurd en toenmalig voorzitter Fr. Sergeant wilde een toverformule voorleggen maar de afgevaardigden Met een fietsroute naar zijn naam uit te stippelen wil men in Haaltert een van haar grootste personaliteten eeuwig huldigen. Jozef De Brouwer werd er in 1909 geboren en werd later priester. Zijn aktiviteiten zouden zich echter niet beperken tot het strikt kerkelijke want hij was vooral een groot Vlaming die de Vlaamse Beweging diende. Toen hij in 1946 onderpastoor te Hofstade werd, begon zijn liefde voor de heemkunde die overging in een passionele bezigheid. Jarenlang deed hij vorsingswerkoverde plaatselijke geschiedenis van dorpen in het land van Aalst. Later stichtte hij het Verbond voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen en was er lange tijd voorzit ter van. De fietsroute is echter een initiatief geleden in de gemeentelijke sport- dat reeds een tweetal jaar oud is en raad belandde, kreeg die idee nog bij de aanvang niet bedoeld was om meer vorm. Alleen het geld ontbrak er de naam van wijlen E.H. Jozef De om de logistieke kant van de zaak Brouwer aan te koppelen. De bena- uit te bouwen. Hij formuleerde zijn ming is pas later gekomen als gevolg voorstellen echter aan de schepen van een soort herdenking voor de van sport van Haaltert en hierop bekende heemkundige. werd positief gereageerd. Men Onstaan fietsroute kwam overeen dat de sportdienst de t eventuele kosten zou dragen voor Het uitstippelen van een fietsroute het ui ij|en van he, SQurs en is geen alleenstaand feit want de toen m£n van'd£ .Qroot_ laatste tijd ijvert men meer en meer HaaItert-Rout='. om rust,ge paden op te zoeken Na h£, fia( van het gemeentebe. waaraan tevens een toeristische s[uur b p Xemmffrnian aan d£ tocht verbonden wordt. Als wieier- -j. I .I u praktische uitwerking van zijn pro- loenst van de Trekvogels Haaltert- met Q a h£t ontwfc Ede was Paul Temmerman reeds £mb|££m £n he, uittekeHnen van de een paar jaar bezig met een idee uit rout£ waarbij Wj r£k£n "ken. f,m.?.P.he,-.8r.0ndseb[e.d hield met de verschillende moeilijk heden die hij bij zijn opdracht zou van Groot-Haaltert een permanen te fietsroute uit te werken. In deze fusiegemeente zag hij verschillende mogelijkheden om een pad uit te stippelen dat zich tot verschillende kategorieën van fietsers zou lenen. Paul Temmerman heeft reeds een twaalftal jaren ervaring in het wie- lertoerisme en kent heel wat Vlaamse landwegen. Om reden hiervan is hij meermaals verant woordelijk geweest om gezinsfiets tochten en zelfs schoolsportfietsda ondervinden, zoals de verkeersrich- ting, de afstanden, moeilijkheids graad, voorrangswegen, beziens waardigheden. Hij streefde vooral naar een veilige oplossing voor elk trajekt. Drie afstanden Het resultaat van de voorbereiden de werkzaamheden was een fiets route die uit drie verschillende af standen zou bestaan: 25, 35 en 50 gen te organiseren. Toch wenste hij km. Voor het vertrek- en aankomst iets dat blijvend zou zijn voor de punt van alle drie de afstanden werd gemeente en toen hij een paar jaar de Warande gekozen. Hiejvoor moest men twee splitsingen in het parcours doorvoeren om het eerste en het laatste stuk gezamelijk te la ten verlopen. Het eerste stuk be treft een vlak gedeelte 'om dan langzaam over de moeilijkheids graad van het tweede gedeelte van 35 km in het moeilijkste stuk van 50 km over te gaan'. In zijn projekt duidt de ontwerper ook de moeilijk heden zelf aan als de nijdige hellin gen van De Knipperhoek, de Hol lestraat, de Keiberg en de Gote- gemberg. De afwisseling biedt het voordeel dat elke kategorie van fiet sers de gewenste keuze kan maken wat er op neerkomt dat de kortste afstand het meest geschikt is voor gezinsfietstochten, terwijl de meer geoefenden en de wielertoeristen respektievelijk voor de twee grotere afstanden kunnen kiezen. Jozef De Brouwer-Route De tocht was reeds een paar keer verkend om er de nodige wijzigin gen en aanpassingen aan te doen en het was de bedoeling om de fiets route 'Groot-Haaltert' ter gelegen heid van de Provinciale Fietstocht op 27 september in te rijden. Enkele tijd geleden werd hij echter aangezocht door VTB-vertegen- woordiger W. De Loose om voor de kultuurweek van Haaltert een fiets route uit te stippelen. Deze zou evenwel ook kaderen in het teken van de viering 60 jaar VTB-VAB Haaltert. Na onderling akkoord kwam men tot het besluit om de reeds fietsklare route voor deze ge legenheid te gebruiken en in samen werking met het gemeentebestuur zou men zelfs de naam veranderen in de 'Jozef De Brouwer Route'. Met dit fietspad zou men dan de Haaltertse priester-schrijver-heem kundige een blijvende hulde bren gen. Het peterschap van deze nieuwe fietsroute zal overgedragen worden aan KWC Terjoden die bovendien zal instaan voor de technische reali satie en zelfs het verder onderhoud van het pad. De vereniging VTB- VAB van haar kant zorgt voor een fietsbrochure en het algemeen be stuur schenkt een oriëntatiebord waarop de drie verschillende af standen uitgetekend staan. Het wordt opgesteld in de Warande waar het op 20 september a.s. om 14 uur ingehuldigd zal worden. In het Warandepark heeft tevens het vertrek plaats van de officiële inrijding met een vrije start reeds om 13 uur voor de twee langste af standen. Na de inhuldigingsplech tigheid is het de beurt aan de gezins fietstocht die de 25 km zal afleggen onder begeleiding van KWC Terjo den. De aankomst zal voor deze keer niet in de Warande plaats vin den maar wel in de Berwinne. Zo wel verenigingen als individueler mogen de tocht meemaken en men schrijft liefst op voorhand in (30 fr per persoon of 100 fr voor het gehe le gezin). De opbrengst van deze maidentocht gaat volledig naar het werk van Artsen Zonder Grenzen. De wielertoeristen van Haaltert zullen deze fietsroute blijvea.pro- moten bij hun soortgenoten met aanbeveling voor de afstand van 50 km wat daarenboven een uitstraling geeft voor de gemeente. Voor meerdere inlichtingen kan men te recht bij de gemeentelijke sport dienst, tel. 053/83.33.55. JV vonden zijn voorstel al te tegenstrij dig met het reglement en het uitrei ken van de prijs werd naar het jaar daarop verschoven en toen heeft men zelfs de prijzen voor de twee jaren uitgereikt. Nieuw bestuur Met de nieuwe legislatuur ging ook de verkiezing van een nieuw GKR- bestuur gepaard. Dit is trouwens een verplichting volgens het de kreet. Tegen alle verwachtingen in was er zelfs één kandidaat te veel dan er bestuursfunkties te begeven waren. Gen. Clauwaert, van de in tussen opgedoekte filmclub Deca- musa, viel uit de boot en het volgen de viertal stond zeker niet voor een gemakkelijk taak: Willy De Troyer, voorzitter, bijgestaan door Ren. Van den Eeckhout, Luc. De Spie- geleer en G. Van der Biest. Dit ge beurde echter niet zonder hinder nissen door het foutief gebruik van het huishoudelijk reglement. Het werd een omslachtige verkiezing die weinig goeds liet voorspellen maar wie de situatie nu kent, denkt er helemaal anders over. Relatie herstellen De nieuwbakken voorzitter W. De Troyer van de Muziekvereniging Hand in Hand, was er zich terdege van bewust dat hij geen gemakkelij ke taak op zich genomen had maar met zijn organisatorisch talent en zijn zin voor onderhandelen, moest men alleszins een meer positieve periode tegemoet gaan. Hijzelf was er toen van overtuigd dat er een 'dode periode' geweest was en het was zijn taak met het nieuwe bestuur om de GKR tot le ven te brengen. Zijn voorgangers waren niet meer bezield en schijn baar niet opgewassen tegen een dergelijke taak: 'Ze konden moei lijk een zicht krijgen op de situatie alhoewel ze goede bedoelingen hadden maar ze waren niet gestruktureerd', aldus W. De Troyer. Een eerste vaststelling was dat het ledenbestand sterk gezakt was en wat er van overbleef was zelfs niet bijgehouden. Dit moet wel een ge volg geweest zijn van de minieme medewerking die ze kregen op ge meentelijk vlak en door het ontbre ken van een dergelijke struktuur ge beuren er zaken die in werkelijk heid niet zouden mogen gebeuren. Het nieuwe bestuur wachtte tijdens de eerste werkingsmaanden om een beleidsnota op te stellen en benutte die periode om de verenigidngen te konsulteren naar hun verlangens en te luisteren naar hun noden en eventuele suggesties. Om niet te va ren zoals zijn voorgangers zocht de nieuwe voorzitter naar een interak- tieproces tussen het GKR-bestuur en het gemeentebestuur, meer be paald de bevoegde schepen H. De Waele. Hij zag zijn opdracht toen vooral om in de eerste plaats goede relaties te bekomen met de mensen van het gemeentebestuur en een poging te ondernemen om de be trokkenheid te verruimen. De rela tie tussen GKR-bestuur, gemeente bestuur en de verenigingen zelf is de waardemeter voor een goede of een slechte werking van het geheel. Struktuur Binnen het GKR-bestuur werd bij de aanvang veel aandacht besteed aan het ledenbestand dat opnieuw moest op peil gebracht worden. Men moest dus beginnen met de verenigingen te aktiveren en te sti muleren want de interesse en me teen ook de motivatie was totaal zoek. Daarna maakte men werk van de vorming van een nieuwe struktuur die als basis van de verdere werking zou dienen. Hiervoor moest men de statuten en het huishoudelijk regle ment herzien om uiteindelijk de er kenning van de kultuurraad te ver krijgen. Daarvoor moest men te vens overgaan tot aanpassingen waar het nodig bleek. Hierbij vergat men de kultuurprijs niet en in het beleid voorzag men ook de opvol ging van de vertegenwoordiging bij de verenigingen die bovendien op geroepen werden om de bestuursle den van de GKR te mobiliseren om tot een behoeftenverkenning en een inventaris van de sociaal-kultu- rele noden te komen. Het huidig bestuur van de gemeen telijke kulturele raad van Erpe-Me re heeft het geluk te kunnen reke nen op de steun en de vlotte mede werking van het huidig gemeente bestuur in de persoon van schepen H. De Waele: 'De nieuwe koalitie zat werkelijk uit te kijken om er toch iets ernstigs van te maken', licht voorzitter De Troyer toe, 'en bo vendien heb ik met de schepen we kelijks kontakt voor informele; besprekingen'. Dit blijkt een rede lijk goede formule te zijn aangezien de resultaten van een nauwe samen werking niet uitblijven. In drie jaar tijd is er duidelijk veel veranderd. De GKR van Erpe-Me re is intussen erkend door de over- heid en men werkt nu volgens het dekreet dat trouwens vóór januari 1993 opnieuw moet aangepast wor den. Zaken als het beleid van de plaatselijke openbare biblioteek worden nu geadviseerd door een daartoe samengesteld beheersor gaan, typische milieuverenigidngen 'waken' over het milieubeleid sa men met richtlijnen/van de over heid, terwijl monumentenzorg de dag van vandaag 'een zorg van iedereen' geworden is. Kuituurkommissie Vanuit het GKR-bestuur werd een voorstel gedaan om een kuituur- komissie op te richten met het oog op het nieuw dekreet van het kul- tuurpakt. Volgens dit dekreet moe ten nieuwe statuten en huishouden lijk reglement opgemaakt of aange past worden en dit moet eind dit jaar nog klaar zijn. Vanuit de ge meenteraad zijn hiervoor de verant woordelijke mandatarissen afge vaardigd. Na informele kontaken zou men naar drie raden evolueren wantj naast de sport- en kultuurraad op teert men ook voor een jeugdraad! die in sommige gemeenten reeds funktioneert. Het advies moet vat de raden komen maar het colle$ moet het initiatief nemen in de kommissie om de beslissing uit te voeren. Het nieuwe dekreet zal alleszins en kele veranderingen tot gevolg heb ben. Als het van kracht is, verdwijnt i de verzuiling volledig en 'zal ieder-1 een de mogelijkheid hebben om voor iedereen te stemmen', aldus voorzitter W. De Troyer. Bij even-j tuele verkiezingen zal het er dus: minder omslachtig aan toe gaan en logisch beschouwd zou nien nu her verkiezingen moeten houden voor! de resterende termijn van twee jaar. Het kan evenwel zijn dat de kuituur- kommissie er anders over beslist en het huidig bestuur in stand houdt tot de volgende legislatuur. Aktief Volgens voorzitter W. De Troyer j zijn uiteraard niet alle bestuursle den even aktief maar dat is een kwestie van funktie. Toch is er een goede verstandhouding en samen- werking die bekomen wordt door persoonlijke of telefonische kon- takten onderling. De adviezen wor-1 den wel alleen door voorzitter en sekretaris ondertekend maar al het andere gaat in gezamenlijk overleg. Eigenlijk verwacht het bestuur ook initiatieven van de verenigingen zelf j om de agenda van een Algemene: Vergadering aan te vullen maar daar ismen nog niet toe gekomen. Niettemin wijzen de sfeer en de groeiende belangstelling op een de- gelijke werking die nog heel wat kan en zal evolueren. Nieuwe fase Ook het overkoepelend orgaan j moet toekomstgericht zijn maar hierover laat voorzitter De Troyer i zich nauwelijks uit: 'Hier is de toe- j komst onzeker of tenminste on voorspelbaar omdat we de richtlij nen van de kuituurkommissie moe ten afwachten. We kunnen met on ze plannen niet vooruitlopen en de besluitvorming moet eerst klaar zijn want dan gaat men naar een nieuwe fase van de gemeentelijke kulturele raad. Iedereen kan dan participe- ren en de GKR moet zolang wach- j ten voor de werkvergaderingen'. Dat na amper ruim drie jaar een nieuwe wind zich laat voelen binnen de GKR van Erpe-Mere kan nie- mand ontkennen en dit kan alleen dank zij de samenwerking van alle besturen die erbij betrokken zijn. JV

De Voorpost | 1992 | | pagina 2