Infobo en Algemeen Middenstands Verbond steunen Don Bosco Instituut Aalst nam devoot afscheid van Ludovic Moyersoen Familiekunde kan je leren Evaluatie Aalsterse stedelijke vakantie-kinderopvang /- De Voorpost - 11.9.192 - 3 Een school voor allen? SOS Luiermanden (voorzitter Mevr. Droixhe) en SOS Ziekenhui zen (voorzitter Senator Willy Kuy- pers), trachten de noden te leren kennen van sommige scholen, bij haar pogingen om aan elke leerling gelijke kansen te geven in en na de schoolse opleiding. In dit kader werd een bezoek gebracht aan het Don Bosco-instituut te Aalst, een school die reeds meer dan dertig jaar ervaring heeft met probleem kinderen. 'Wat wij te horen "kregen heeft ons verrast, nadien doen nadenken en ons tenslotte gesticht...' verklaarde Hubert Vinck. In een korte histori sche uitleg leerden de organisato ren van het solidariteitsinitiatief, dat reeds in de vijftiger jaren uit sociale bekommernis, op verschil lende plaatsen in de stad Aalst, klas jes werden gevormd voor moeilijk lerende kinderen. De toenmalige deken-kanunnik Constant De Vos, nam initiatief om die verschillende groepen samen te brengen onder één leiding. Zo kon het Bijzonder Lager Onderwijs (BLO) definitief van start in Aalst, onder de bena ming 'Don Bosco Instituut'. In september 1980 werd, na zeer lang aandringen bij de overheid, het Lager Bijzonder Onderwijs uitge breid met een aangepast secundair onderwijs. Het Buitengewoon Se cundair Onderwijs (BUSO) ver strekt aangepast beroepsonderwijs aan licht mentaal gehandicapten (type 1en karaktergestoorde kin deren (type 3). Het BLO voor type I kinderen werd uitgebreid met on derwijs voor kinderen type 8 dwz. kinderen met normale intelligentie maar met partiële defecten of alge mene leerachterstand. Een BO-kind... Gelijke kansen? Vergeet het! De mensen van Don Bosco wijzen in vele gevallen op het onderlinge verband tussen mentale handikap en sociale achteruitstelling. Im mers, indien beide ouders in hun mogelijkheden beperkt zijn, heb ben zij ook geen toegang tot de be tere betaalde jobs. Soms één kost winner in de laagst betaalde katego- rie, vaak in de werkloosheid. Een kind uit dit milieu heeft het moeilijk met integratie: reeds zeer jong voelt het de ongelijkheid tus sen mensen. Vooral op school kan dit scherp en pijnlijk overkomen. Hoe verwerkt dat kind de spot van anderen? Wat is het gevolg van ach teruitstelling bij vriendjes? Zo dui ken helaas bij sommigen de eerste symptomen op van karakteriëlc stoornis. Een vicieuse cirkel. Nuchtere cijfers beklemtonen de sociale ongelijkheid. Ook het ge zegde 'onderwijs is kosteloos' dient niet al te letterlijk genomen. Heel wat aktiviteiten op school zijn niet gratis. En als de ouders niet vol doende bemiddeld zijn, moet de school bijpassen. Een pedagogisch projekt mag natuurlijk niet misluk ken omwille van geldelijke zorgen... Ook rond de lessen algemene en sociale beroepsgerichte vorming, of bij enkele schaarse vrije momenten zijn er problemen. Zwemlessen zijn gratis maar de school "moet een bus inleggen om de leerlingen te ver voeren. Vorig jaar moest de direk- teur 15.000 fr. extra vinden omdat een aantal ouders niet konden beta len. Afgewerkte stukken uit de praktijklessen in de BU SO kunnen de leerlingen slechts meenemen na betaling, zoniet dienen deze (zoals door het Ministerie voorgeschre ven) vernietigd... Pedagogisch doet men dat echter niet, want elk meisje of jongen is zo gelukkig om die eer ste werkstukjes. Men mag haar of hem de arbeidsfierheid niet ontne men. De school moest vorig jaar meer dan 40.000 fr. derven. Helaas zijn er steeds pijnlijke voor vallen waarbij geen tussenkomst van verzekeringen of enig andere instantie is voorzien. Breuk van bril len van behoeftige leerlingen was meer dan eens oorzaak van konflik- ten. Er kwam dan slechts rust na een financiële tussenkomst van de school. Voor dergelijke gevallen kon de school reeds méér dan 200.000 fr. bijeenzoeken. Leerlingen vergeten al eens hun bo terhammen... Kan men hen een maaltijd ontzeggen? Helemaal niet, maar het kost. Bij heel wat andere gelegenheden blijkt dat een bijdra ge van de leerlingen vaak onmoge lijk is. Dat is het geval bij studierei zen, bij het bezoeken van een kultu- rele manifestatie, bij het draaien van een film- Om deze en andere onvermijdelijke kosten die buiten de gesubsidiëerde lasten vallen te dekken, werd een 'sociaal fonds' opgericht. Dat fonds kan alleen rekenen op financiële steun van weldoeners en sympati- santen. Wie wil steunen kan dit, door te storten op rek. nr. 220- 0025300-19 van SOS Luiermanden - Ziekenhuizen. Deze vereniging is officieel erkend en kan, krachtens de ministeriële vergunning, een fis caal attest afgeven voor alle giften van tenminste 1.000 fr. of voor sa mengevoegde giften die een bedrag van 1.000 fr. uitmaken (dit met het oog op de fiscale ontheffing). En als zo een leerling afstudeert? De mizerie eindigt niet bij de tijdens de schooljaren ontstane ongelijkhe den. Elk jaar blijkt de mentale han dicap van de jong afgestudeerde een rem te zijn op zijn of haar ont plooiing. Aangepast werk vinden Aalst. Even uitblazen hoort er ook bij Woensdag 9 oktober 1992: Voordracht met video 'Genealogie, een zaak van leven en laten leven', door J. Mariën en J. Gillis. Een boeiende uiteenzetting in woord en beeld over de Mormoonse kerk, haar genealogisch onderzoek en haar reusachtig archief te Salt Lake City in Amerika. Woensdag 4 november 1992: Voordracht over 'Familiearchieven' door Lie. Daniel De Stobbeleir, assistent bij het Algemeen Rijksar chief te Brussel. Woensdag 2 december 1992: Voordracht met dia's: 'Registratie- en hypotheekkantoren als bron voor de familiekunde' door dhr. Gui- do Demuynck, ambtenaar. Alle vergaderingen hebben plaats, om 20 uur in 't Apostelken, Apostelstraat 1, Aalst (nabij de kerk van Mijlbeke). Zondag 4 oktober 1992: vanaf 10 uur, heeft in het Cultureel Centrum 'De Werf Molenstraat 51Aalst, de Achtste Oostvlaamse Genealogische Ontmoetingsdag van de V.V.F. Gouw Oost-Vlaan- deren plaats. Nadere inlichtingen: dhr. André Braet (Voorzitter V.V.F.-Aalst), Rooms, Hofstraat 5, 9320 Aalst-Erembodegem, tel. 053/77.64.00. Op donderdag 15,22,29 oktober '92 en 12,19,26 november '92: van 10 tot 22 uur, in de studio van het C.C. De Werf, wordt door C.C. De Werf i.s.m. V.V.F.-Aalst een kursus 'Familiekunde' georgani seerd. prijs: 600F. (syllabus inbegrepen). Aantal deelnemers maximum 80. D.B. Aalst. De jongens druk aan het werk Zoals elk jaar werd door het Aal sterse Stadsbestuur in een vakantie- opvang voorzien voor kinderen. Door de Stedelijke Jeugddienst werden voor de opvang van 4 tot 14-jarigen voor de periode van 6 juli tot 21 augustus 4 lokaties weerhou den: te Aalst Kerrebroeck en Ten Rozen, te Gijzegem en te Erembo- degem. Bovendien werd, geduren de voornoemde periode ook te Hof- stade een vakantiespeelpleinwer- king georganiseerd voor matig en ernstig mentaal gchandikapte kin deren van het type II tot maximaal 21 jaar? Een team van 93 begeleiders zorgde gedurende 33 dagen voor de opvang van niet minder dan 8.573 kinderen, daar waar in 1991 een totaal kinder aantal van 7.610 werd genoteerd. Om financieel de vergoedingen meer in verhouding te Brengen tot andere vakantiejobs zullen de mo nitoren meer ontvangen dan aan vankelijk was voorzien en voorge steld. De hoogste kinderaantallen werden genoteerd tijdens de eerste werk week van juli, op Ten Rozen en Kerrebroek, met respektievelijk 107 en 79 kinderen op 7 juli en tij dens de eerste week van augustus, waarin pieken van 104 kinderen op Kerrebroeck en 101 kinderen op Ten Rozen werden genoteerd. Er mag dan ook worden gesteld dat het gemiddeld kinderaantal per dag op de 5 pleinen rond de 250 draait. Rekening dient wel gehouden met het feit dat het kinderaantal te Hof- stade slechts tussen 6 en 13 per dag lag (mentaal gehandikaptenwer- king). De dienst gezin werd gelast met de opvang van kinderen van jaar tot 6 jaar. Daar werden de kinderop vangcentra Binnenstraat en Oude Gentbaan voor weerhouden. Een team van gekwalificeerde kinder verzorgsters stond dagelijks - van 1 juli tot en met 31 augustus- met uitzondering van de week van 20 juli tot en met 24 juli, in voor de opvang, begeleiding en animatie van de kleuters. In de stadsschool Binnen straat, werden gedurende de totale werking. 1.325 kinderen opgevan gen en in de lokatie Oude Gentbaan 2.359, wat een totaal van 3.684 kin deren maakt. In het geheel werden dus in 1992 12.257 kinderen opgevangen in de Aalsterse Stedelijke vakantieop vangcentra. P.H. Aalst. William verbestel draagt het wapenschild mee (a) Aalst. Het stoffelijk overschot van Ludovic Moyersoen verlaat de dekanale Sint-Martinuskerk (a) Vorige zaterdag was de Aalsterse Sint-Martinuskerk te klein, om de honderden mensen die afscheid kwamen nemen van oud-minister Ludovic Moyersoen, een plaatsje te geven. Het werd een piëtijdsvol gebeuren, zonder officiële toespraken of eindeloze redevoeringen. Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkin deren namen afscheid van vader en «bompa», in aanwezigheid van vooraanstaanden uit de politieke en diplomatieke wereld. Een uitgebreide vertegenwoordiging van de CVP-top, met onder andere Leo Tindemans en Herman Van Rompuy, was op de uitvaart dienst aanwezig. Een onmiskenbaar groot politicus die Ludovic Moyersoen was, kreeg .een laatste hulde in een sobere, maar zeer mooie dienst, opgeluisterd door het koor Cantate Domino. De Koninklijke Rederijkerskamer de Catharinisten namen diep bedroefd afscheid van hun Prince. Heel wat organisaties en prominenten toonden hun medeleven met de bedroef de familie in een massale bloemen- en kransenhulde. In alle stilte en eenvoud werd het stoffelijk overschot in de familiekel der bijgezet. P.H. Aalst. Bestuursleden van de Kon. Rederijkerskamer de Catharinisten namen diep bedroefd afscheid van hun Prince (a) hun toekomst, richtten een 'kom missie nazorg' op. Dit ernstig en weloverwogen projekt: toont zijn noodzakelijkheid in het vele werk dat deze kommissie op haar aktief heeft. Maar hiervoor dient geld ge vonden. P.H. De voorzitter van SOS Ziekenhuizen heeft aan de vzw Infobo, samen met het Algemeen Middenstands Verbond (AMV) gevraagd, in Aalst een steunaktie op te zetten. Na verschillend overleg, onder leiding van voorzit ter Infobo, Hubert Vinck en direkteur van het AVM, René De Groote, werd hiervoor het Don Bosco Instituut uit Aalst aangeduid. Het is onderhand genoeg bekend dat Infobo, samen met het AMV, reeds verschillende initiatieven heeft genomen tot hulpverlening aan noodlijdenden, maar dan meestal in vreemde landen. Deze verenigingen hebben nu ook aan vaard om in eigen streek bij te dragen tot projecten die tegemoet komen aan bestaande noden. In een folder - speciale editie uitgegeven door de Internationale Solidari teit der Moeders (lid van de wereldorganisatie van de periodieke pers) - wordt het nieuwe project uiteengezet. Begin september wordt dit schrijven in Aalst verspreid. lukt zelden omdat de arbeidsmarkt zo moeilijk voor hen te ontsluiten is. Sociale begeleiding is vaak noodza kelijk. Kommissie nazorg Een groep entoesiaste mensen, die de hun toevertrouwde leerlingen graag zien en bekommerd zijn om

De Voorpost | 1992 | | pagina 3