BGJG Burst organiseert gewestelijke wandeldag Open monumentendag Aalst opnieuw kastelentocht Huisvuil mag alleen nog in plastiekzakken in Erpe-Mere Bach-Kantaten van Spaanse kunstenaar Victor Mira in Jezuïetenkapel Podium-Uitjes in De Werf Ernst in De Werf Jeugd en Muziek Aalst start nieuw seizoen 4 119 192 De Voorpost Nog tot 20 september heeft Aalst het voorrecht, naast Keulen en Düsseldorf, als een der eersten de nieuwe uitgave van Victor Mira te tonen, nl. de illustratie van 13 Bach-Kantaten, telkens een ets in een dubbel blad waarop de tekst van elke kantate in een onvergetelijke typografie werd geplaatst. Dit pro- jekt kadert eveneens in de tentoon- stellingsbiënale 'Papier, beeld en basis'. De Bach-Kantaten worden voorgesteld op 13 september te 10.30 u. in Jezuïetenkerk te Aalst. Bij die gelegenheid wordt in dezelf de ruimte een uitzonderlijk Bach- koncert verzorgd door Louis Van der Paal (sonates), op Clavecimbel en Koen Bultinck viool. Dit koncert kadert eveneens in de programma tic van het Festival van Vlaanderen. In het barokinterieur van de Jezuïe ten kapel aan de Pontstraat, hangen nog tot 20 september dertien etsen van de bekende Spaanse schilder, beeldhouwer en graficus Victor Mi ra. De werken passen in een biblio fiele uitgave van Bach-Kantaten waarbij Mira in een expressieve en bewogen stijl de illustraties ont- Getormenteerd kunstenaar die werkt met direct inslaande symbo len Victor Mira werd geboren in Zara- goza in 1949. Het aura van de mysticus en de re bel omringt deze veelzijdige kunste naar wiens werk steeds tegen de stroming in ging. Hij omschrijft zichzelf als 'een kracht die zich manifesteert'. Deze verklaring is de sleutel om de algemene basis van zijn werk te kennen. Zaragoza, Ma- De Bond van Grote en Jonge Gezinnen afdeling Burst staat bekend als een van de meest aktieve in het Gewest Aalst. Thans hebben zij het aangedurfd om de Gewestelijke Wandeldag in te richten en mogen zij hierbij de gemeente Erpe-Mere tonen in al zijn facetten. Alles staat in het teken van de Nationale Gezinswandeltocht en in Burst heeft men er de naam 'Kerkenwandeling' aan mee gegeven aangezien de tocht langs een paar kerken loopt die trouwens het bezoeken en bezichtigen waard zijn. De afdeling Burst staat in voor de organisatie maarzij krijgen evenwel de medewerking van GSF-Sportief, de werkgroep van GSF van het Ge west Aalst en het gemeentebestuur van Erpe-Mere. Voor de inschrijving kan men te recht in de gemeenteschool van het Molenveld Burst en dit tussen 13.30 u en 15 u waar iedere deelnemer of gezin een dokumentatiemap met bijzonderheden over de routes ont vangt. Er zal tevens uitleg bij zijn over de bezienswaardigheden sa men met een deelnemingsformulicr voor de gratis foto-herkenwedstrijd en daar bovenop nog drie konsump- tiebonnetjes per lid van het gezin of individuele deelnemer. De Bondsleden kunnen kiezen tus sen twee afstanden respektievelijk van 8 en 14 km. Men stelt hierbij duidelijk dat de wandelaars, via goed begaanbare wegen, naar de voorlopig nog ongerepte natuur- hoekjes van de deelgemeenten Burst, Bambrugge, Ottergem, Vlek kern en Erondegem gebracht wor den. Als belangrijkste bezienswaar digheden vermelden zij het privé Klein-Bokrijkmuseum van Jef D'Haese te Bambrugge en de prachtig gerestaureerde kerk van Vlekkem. Wie Erondegem aandoet zal kunnen genieten van de even prachtig gerestaureerde pastorij en het Kristusbeeld achteraan de kerk van kunstenaar H. De Somer. Onderweg krijgt elke wandelaar een 'versterkertje' aangeboden en bij aankomst in de school van het Molenveld staan de mensen van de lokale Bond klaar met belegde bo terhammen en dit is dan het mo ment om ook het wedstrijdformu lier af te geven want wie weet welke prijs er voor de dag komt. De deelnameprijs is vastgesteld op 50 fr per wandelaar of maksimum 200 fr voor het gehele gezin. In deze prijs is begrepen de verzekering, konsumpties, tombola (vier waar debonnen van 1.000 fr), gratis wed strijd en trofeeën. De organisatie is in goede handen en als het weer wat meevalt wordt het alleszins een gezonde wandel tocht waarvan men veel kan opste ken en vooral de eigen gemeente leren kennen. JV Vervolg van blz. 1 zijn enkel in het desbetreffende ka steel verkrijgbaar. Bij elk kasteel is het kasteelpark opengesteld, een unieke gelegen heid om deze anders niet toeganke lijke stukjes groen eens van naderbij te bekijken. In sommige parken zal men versteld staan van het panora ma. In het domein aan kasteel Ron- sevaal start om 10,14 en 16 uur een natuurwandeling begeleid door een natuurgids. Die neemt de wande laars mee doorheen de prachtige siertuin en de boomgaard, langs de vijvers naar natuurgebied De Gerst- jens. Dit gebied maakte vroeger eveneens deel uit van het kasteel domein. Vanuit de Gertsjenszijn de restanten van voormalig kasteel Overhamme te zien. Langs de kastelen werd er opnieuw een fietsroute uitgestippeld. In de verzamelmap (die in tegenstelling tot de teksten wel op voorhand te verkrijgen is) vindt men het trajekt. Vanuit eender welk kasteel kan hierop aangesloten worden. Het zelfde stadsplan maakt ook de auto mobilisten wegwijs. Voor wie zelf niet over vervoer be schikt wordt er een carpooldienst opgezet. Autobestuurders die ie mand een lift willen aanbieden naar een volgend kasteel, kunnen dat JC1I». Uil gi,mtu iimaMt vuigtnu rwaaii.1.1, i\uniiv~u uai Vervolg van blz. 1 theek die men er wil inrichten want plaatsen spiegels 'onbreekbaar er zullen nogal w at spiegels aange- en ze bedoeld worden als een ku Cafetaria In deze zitting moest ook een beslis sing genomen worden om meubilair voor de cafetaria van de sporthal aan te kopen. Het betreft hier twee loten waarvan enerzijds het leveren van meubilair en anderzijds het le veren en plaatsen van een toog met 'étagère' in het cafetaria van de nieuwe sporthal. Voor het eerste lot bedraagt de raming 550.000F en voor het tweede 450.000F. De werken aan de sporthal in Steenberg vordert zoals verwacht en men hoopt de definitieve ope ning tegen einde dit jaar te kunnen vaststellen. Het duurt nog wel even vooraleer de hele infrastruktuur klaar zal zijn maar thans is men druk bezig aan de afwerking van de bin neninrichting. Raadslid Van Den Steen had niet zozeer kritiek op de aankoop van barkrukken, stoelen en tafels maar wel op de 'spiegels'. Hij baseerde zich op het ontwerp en was veront rust over bepaalde delen van de in richting: 'Ik zag het ontwerp van de cafetaria van Steenberg-sporthal en het gelijkt voor mij op een disco theek die men er wil inrichten want er zullen nogal wat spiegels aange bracht worden'. Schepen Van Wil der stelde hem echter gerust dat het niet zo erg zou worden als het laat uitschijnen. Het gaat niet om echte spiegels 'waarin men zich kan spie gelen maar wel om grijze kunstspiegels'. Het wordt dus zeker geen spiegelpaleis alhoewel dit niet onaardig zou zijn, dan moeten de kinderen niet naar de kermis trek ken om eens hartelijk te kunnen lachen in een 'spiegelpaleis'. Toch was raadslid Van Den Steen niet erg tevreden over de decoratie ve kant van de zaak. Een pluspunt dat men de inrichting met eigen per soneel kan uitvoeren maar is de tekenaar van de inrichting mis schien een specialist voor de bin- nenbekleding van dancings? Voor in de toog worden spiegels ge plaatst. Ik vrees dat die snel zullen sneuvelen. Voor de koelkast komt dan nog de buffetkast en dit alweer met spiegels uitgerust. Daarenbo ven worden de koelkasten geleverd door een brouwerij en als die firma ooit haar apparatuur wil uitbreken kunnen wij naar de spiegels fluiten'. Dit bleek echter voorbarig te zijn volgens de uitleg van schepen Van Wilder die verduidelijkte dat de te drid, Barcelona, Zürich, München, markeerden de route van zijn om zwervingen. 'Ik wou ver gaan', schrijft hij, 'zoals Rimbaud het deed. Overal zoek ik 'Ethiopies', maagdelijk land waarin mijn voeten zouden wegzinken om het ritme van de aarde te voelen'. Nu eens expliciet, dan weer herme tisch, beweegt hij tussen stilte en agressie, zodat het praktisch onmo gelijk is zijn band met andere Spaanse tenoren van zijn generatie te vinden. Deze houding, en zijn werk. dat in een tijdloos kader lijkt te verblijven, zijn atypisch, ogenschijnlijk van de dagelijkse realiteit verwijderd, eer der ondergedompeld in een trans cendentale realiteit. Reeds uit zijn vroeg werk komt zijn turbulente es sentie naar boven, alsof, vanaf de eerste jaren van volwassen contem platie, een vreemde wrijving met de realiteit tot stand kwam die hem aanzette te breken met zijn omge ving. Uit zulk proces komen dan ver wrongen beelden naar voor, waarin het diepblauw, zwart en bloedrood domineren. Hij verwerkt tema's met symbolisch karakter zoals we er aantreffen bij zijn kruiswegen, kal- varies, Sint Sebastiaan, en de reeks 'Montserat', alluderend op een Bar- celonees kerkhof als een soort kal- varie. De schilder Mira bedient zich niet alleen van de schilderkunst als in strument, maar evengoed van de sculptuur en het etsen die voor hem evenwaardige vormen van expressie zijn. We vinden in al deze uitingen een zelfde karakter, niet alleen wat de thematiek betreft, maar ook in het louter formele, o.a. de grote afme tingen van veel schilderijen die ook toegepast worden in zijn grafische werken, zoals in de reeks over de figuur van Simeon, de 14e-eeuwse kluizenaar die 40 jaar van zijn leven doorbracht op een zuil in de Syri sche woestijn. Victor Mira kreeg zijn eerste indivi duele tentoonstellingen in 1979, zijn totale doorbraak en algemene erkenning volgen in de tachtiger ja ren. Dit vertaalt zich door talrijke tentoonstellingen in New York (1980), Basel (1081), Oslo (1981), München (1982), Zürich (1982), Wenen (1983), Dallas (1983), Am sterdam (1984), Genève (1987), Stockholm (1988), Düsseldorf (1989), Berlijn (1992) enz... Zijn werken werden aangekocht door tal van musea: - Neue Galerie der Stadt, Linz (Oostenrijk). - Kunstmuseum, Basel. - MOMA, New-York. - Baeyerische Stadt Bibliotheek, München e.a. De Bach-Kantaten, boeken van 70 op 50 cm, werden gedrukt op 53 exemplaren, telkens in de colofon gesigneerd door de kunstenaar. Dt originele tekst van de cantate op dt linkerpagina wordt telkens op dt andere pagina begeleid door een ets van Mira, sobere doch krachtige composities met zwart, afgewogen tegen een koninklijk blauw. Hel kruismotief is steeds aanwezig. De werken kwamen tot stand in 1989en 1990. Behalve de boeken werd eveneens! een reeks van 20 losse gravures ge drukt van 90 bij 63 cm. Alle werken zijn te koop in Galery Denise Van de Velde, Tragel 7 te Aalst. P.R Wandel eens door Lede! Op zondag 20 september 1992 orga niseert HEEMSCHUT-LEDE zijn tweede geleide heemkundige wan deling door Lede. Vertrek om 14 u. stipt op de Markt Afstand 6 km. Wandelweg: Markt, Brilstraat, Ros- selstraat, Reymcersstraat, Dam straat, Impse Dam, Hulst, Bie- straat, Drieswegel, Overimpestraat Koedreef, Veldekenswegel, D'Heerselweg, Pijpweg, Erpse Weg, Grote Kapellelaan. Molen bergstraat, Julius De Geyterstraat,! Hoogstraat, Markt. Tsjechovs 'Ivanov' door Stan Mij. Discordia (16.09) Vandaag, morgen en zondag wordt in de Antwerpse Monty 'Ivanov' ge speeld door teatergezelschap Stan i.s.m. Maatschappij Discordia. 'Ivanov' werd immers geselekteerd voor het Nederlands-Vlaamse Tea- terfestival dat een samenvatting presenteert van relevant teaterma- ken in Vlaanderen en Nederland; zeg maar de 12 meest belangwek kende teaterprodukties van het voorbije seizoen bij ons en in Ne derland. Het gezelschap Stan is in dit festival met niet minder dan kenbaar maken door een voorge drukte kaart voor hun voorruit te plaatsen. Wie met iemand wil mee rijden, kan dan op de parkings snel zien bij wie hij terecht kan. Voor meer inlichtingen, affiches, strooifolders,kan men steeds te recht bij de dienst Leefmilieu, Stadsbestuur Aalst, Grote Markt 3 te Aalst. Telefonisch is de dienst Leefmilieu bereikbaar op nummer 053/73.23.70 of 053/73.23.75. Op 13 september is het sekretariaat Open Monumentendag gevestigd in het kasteel de Rozerie, Brusselsestecn- weg 75 te Aalst, tel. 053/78.37.55. PH September betekent niet alleen de start van het nieuwe schooljaar; ook het kulturele leven komt opnieuw op gang. Ook voor Jeugd en Muziek, afdeling Aalst. In het kader van de 'Open Monumentendag' verleent Jeugd en Muziek zijn medewerking door het organiseren van een Kasteclkon- cert op zondag 13 september om 11 u. in het kasteel De Rozerie, Brusselsesteenweg 75, te Aalst. Het Ariosokwartet vertolkt er werken van Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn en Anton Dvorak. De toegang is gratis; de deuren worden stipt om 11 u. gesloten! Op woensdag lóseptemberom 15 u. brengt Jeugd en Muziek, afdeling Aalst, de welbekende jeugdfilm 'Pete's Dragon' (Peter and Elliot). Deze film wordt vertoond in de Teaterzaal van het Kuituurcentrum De Werf. De toegangsprijs bedraagt 150 fr., -30-jarigcn betalen 100 fr. en leden-abonnees komen er gratis in; voor deze filmvertoning kan er niet gereserveerd worden! L. plaatsen spiegels 'onbreekbaar zijn en ze bedoeld worden als een kunst zinnige decoratie zoals echte spie gels. Trouwens de buffetkast kan desgevallend losgemaakt worden van de koelkasten zodat we niets verliezen'. Kerkfabrieken Naast Aaigem lieten ook Bambrug ge, Burst en Ottergem reeds hun begroting voor 1993 adviseren. Sint-Bavo Mere vroeg echter advies voor een begrotingswijziging voor het dienstjaar 1992. Het betreft hier het toekennen van een verhoogde toelage ingevolge onderhoud en klein herstel aan de kerk en ver nieuwing electriciteit en verwar ming. Zo wordt de gewone toelage op 92.00ÖF en de buitengewone toe lage op 4,3 miljoen gebracht. Bij Sint-Paulisbekering Ottergem zit men met hetzelfde probleem en wordt de gewone toelage van de gemeente op ruim 900.000F ge bracht ingevolge onderhoudswer ken aan de pastorie. Ook de kerkfa briek krijgt een verhoging van ruim een kwart miljoen voor het nemen van 'bewarende maatregelen ter voorkoming van vele schade aan de voorgevel van de kerk'. JV Nog tot en met zondag 20 september in de tentoonstellingsruim ten van De Werf: tentoonstelling «Papier, Beeld Basis». Zondag 13 september om 14 uur in Vergaderlokaal 1voordracht «Druiven, goed voor alle kwalen», georganiseerd door vzw Groe ne Dag; info 054/33.20.46. Maandag 14 september om 13.30 uur in de Schouwburg: voor dracht ingericht door Aktueel Denken leven; info 054/33.20.46. Dinsdag 15 september om 14.30 uur in de Studio: voordracht georganiseerd door A.A.S.; info 053/21.27.59. Woensdag 16 september om 20 uur in de Schouwburg: teater- voorstelling «Ivanov» naar Tsjechov door toneelgezelschap Stan i.s.m. Mij. Discordia; bewerking en regie van Matthias de Koning, genomineerd voor het Theaterfestival; toegangsprijs 300 fr. en houders van een J.A.P. betalen slechts 180 fr.; tickets te verkrij gen in Netwerk en De Werf; res. 053/76.13.12. Woensdag 16 september om 15 uur in de Teaterzaal: filmvoor stelling «Pete's Dragon», ingericht door Jeugd en Muziek, afde ling Aalst; info 053/77.41.07. Woensdag lóseptemberom 19.30 uur in Vergaderlokaal 2: lezing «Homeopathie bij de behandeling van psychische ziektes», geor ganiseerd door Similes; info 091/24.23.05. Woensdag 16 september om 20 uur in Vergaderlokaal 5: startda tum kursus astrologie, georganiseerd door vzw De Nieuwe Mens; info 053/83.99.37. Zaterdag 19 september om 20 uur in de Schouwburg: koncert door het Kamerorkest Sinfonia o.l.v. Dirk Vermeulen, in het kader van het festival van Vlaanderen, met komposities van G. Ph. Telcmann, L. Bocchcrini, J. Turina en J. Haydn; een organi satie van het Dirk Martenscomité i.s.m. het Stadsbestuur van Aalst en De Werf; toegangsprijs 400 fr.; res. 053/76.13.12. Maandag 21 september om 18.30 uur in Vergaderlokaal 5: start datum 1ste kursus Rosemarijn; info 053/77.08.27. Dinsdag 22 september om 9 uur in Vergaderlokaal 4: startdatum kursus «Je weren kan je leren», georganiseerd door vzw Omscha kelen; info 03/230.54.72. Dinsdag 22 september om 18.30 uur in Vergaderlokaal 5: startda tum 2de kursus Rosemarijn; info 053/77.08.27. L. twee produkties aanwezig; naast 'Ivanov' immers ook met 'Het is nieuwe maan en het wordt aanzien lijk frisser'. Maar om ivanov' te zien, hoeft u helemaal niet naar Antwerpen: het is immers op woensdag 16 septem ber ook in de Schouwburg van De Werf te Aalst te bekijken! Stan i komt naar Aalst op uitnodiging van 'Netwerk', de gezamenlijke (cater en filmprogrammatic van De Werf j en Centrum Netwerk. Vanaf dit sa- zoen wordt dit initiatief vorm gege ven, aanvankelijk bescheidün maar met ernstige uitbreidingsmogelijk heden in de toekomst. Deze ivanov' is de eerste affiche: een erg goede keuze, die beslist in de smaak moet vallen bij de liefhebbers van j echt goed teater! Het centrale personage uit ivanov' j trouwt met Anna Petrovna, maar is na enkele jaren totaal uitgekeken op zijn mooie liefde. En op het Ie- ven in het algemeen. Op zijn vijfen dertigste valt hij ten prooi aan een diep gevoel van verveling. Hij ver waarloost zijn bezittingen, haalt zich schulden op de hals en gaat louter uit onverschilligheid niet in op het doktersadvies om met zijn tuberkuleuze vrouw een heilzaam j vakantieoord op te zoeken. Deze produktie kwam tot stand in samenwerking met Maatschappij Discordia, Matthias De Koning voert de regie en de akteurs zijn: Jolente De Kecrsmaeker, Sara De Roo. Damiaan De Schrijver, Waas Gramser, Willy Thomas, Frank Vercruysse en Mieke Verdin. 'Ivanov' stond de laatste jaren, ook bij ons, flink in de belangstelling. Denken we maar aan de Arca-pro- duktie en de bewerking door Luc Pcrccval voor het Nationale Toneel j in Den Haag. We herinneren ons de Arcaproduktie als ongemeen boeiend, de voorstelling van het Haagse Nationale Toneel als een fantastisch interessant geheel met toch nogal wat bedenkingen bij het spel van sommige akteurs. 'Ivanov' van Stan in regie van Matthias de Koning van Discordia is beslist een niet te missen brok teater dat de j 'komedie' van Tsjechov alle eer aandoet, vaak erg boeiend geak- I teerd. Toch missen we hier de grote adem van een hecht ensemble dat in zijn totaliteit en in elke individuali teit van iedere medewerker samen- j werkt tot één gezamenlijk projekt dat lang beklijft. Toch meer dan de moeite waard! Een tocgangstickct kost 300 fr.; houders van een J.A.P. komen er al in voor amper 180 fr. Tickets voor deze voorstelling in de Schouwburg i van De Werf op woensdag 16 sep tember kunnen gekocht worden in Netwerk, De Ridderstraat 28 (9- 12.30 en 13.30-16 u.-en in De Werf. Molenstraat 51, te Aalst, tel. 053/1 76.13.12. L.

De Voorpost | 1992 | | pagina 4