Kunst- en ambachtenmarkt met Draeckenieren-animatie... Aanbevelingen van TIRA omtrent onderwijs, vorming en kuituur 8 - 11.9.192 - De Voorpost Aalst. De Draeckenieren boden hun alternatief aan voorde vernieuwing van De 15' editie van de Aalsterse Kunst- en Ambachtenmarkt kende vorige zondag, mede dank zij het goede weder, een behoorlijk sukses. Er viel veel te zien en te beleven, al kwamen niet alle toegezegde demonstranten van oude ambachten opdagen. Het zou Aalst niet zyn moest er niet voor een karnavaleske noot gezorgd zijn. Voor deze fel gesmaakte Aalsterse noot zorgden onverwacht de Draeckenieren. Zoals verwacht wilde iedere markt- bezoeker de nieuwe kreatie van Aalsterse uienpastij proeven. De Koninklijke Slagersgilde had dan ook handen te kort om iedereen van een gratis bedeeld pasteitje te voor zien. Langs het parcours van de Molen straat, Oude Vismarkt, Sint-Mar- tensplein, Kerkstraat en Grote Markt waren drank en eetkraam- pjes opgesteld met fruitwijnen, streekbieren, vlaaien, honig, snoep, ovenkoeken, hot-dogs,... ze deden gouden zaken. Dat gold ook voor de zonovergoten terrasjes van de hore cazaken die steeds goed vol zaten. Wie zin had om eens met een gekke snoet rond te lopen, kon zich laten schminken. Wie van het jonge volk je het wou, kon zich gaatjes in de oren laten prikken. Voor de gede monstreerde ambachten werd door grote pakken belangstellenden rij tje geschoven om de demonstraties te zien van vlasbewerker, imker en klompenmaker, over tingieter, be zembinder, glasraamschilder tot sneltekenaars, wijnmakers en bier schenkers. Alhoewel niet volledig nieuw in het aanbod kreeg het ambacht van pa pierscheppen veel aandacht. Het hele proces werd getoond met inbe grip van alle mogelijkheden om Aalst. De Slagersgilde van Aalst boekte heel wat suskes met haarproevertjes die werden aangeboden in samenwerking met de Nationale Dienst voor Afzet van de Land- en Tuinbouwprodukten (a) Aalsterse straatverlichting. Andere ludieke akties volgden (a) handgeschept papier tot ware kunstwerkjes om te toveren. In de Belfortzaal waren de drukpersen in werking als ondersteuning van de nog steeds lopende biënnale 'Pa pier, beeld en basis'. Het Komisch Muziektheater Corvi zorgde op de Grote Markt voor de plezierige noot, terwijl Aio Brasil voor het Oud Hospitaal de samba ritmeerde. Op het Sint-Martens- plein betokkelde Almost Folk de weemoed en gaf'De Veske Voljeir', eveneens op de Grote Markt, ka toen op zijn Ninoofs, terwijl Greetje en de Francke Gast, Kunan met mu ziek uit Peru en Estrada-Roldan met muziek uit Bolivië de animatie in de straat nog verhoogden. Onverwacht maar des te meer ge slaagd pakten de Draeckenieren aan de voet van de 'Zwette maan', met een nieuwe karnavaleske stunt uit. Naast de door de stad opgestel de proeflantaamen voor de stads verlichting, maakten zij hun op wachting met een reeks alternatieve voorstellen en riepen zij de Aalster se bevolking op om, net zoals voor de vier stadslantaarnen, een verant woorde keuze te maken uit hun al ternatieve voorstellen. Voor Aalst werd een assortiment aangeboden met ondermeer een 'Durex-paal', aangewezen door de Verenigde Na- tiënlaan aan de Fats, een floesig model 'Kabberdoes' voor haltes aan de Ninoofse- en Gentsesteenweg, een 'Dwaallicht' voor het kerkhof, een 'Chateau Chipper' voor de op rijlaan van het Waterkasteel te Moorsel, een infraroodlamp type 'Schwarzwald' voor de omgeving van hospitaal en kliniek, "n U-bo- ten-lantaarn' voor aan De Werf, en een 'Abat-jour d'Amour' voor de blokken aan de Rozendreef. Duidelijk gingen de keuzeformulie ren van de Draeckenieren veel vlot ter van de hand, dan deze voor de door de stad voorgestelde model len: 'Alter Schloss', 'Belgica', 'Quarta' en 'Alte Stadt'. -Dat de Draeckenieren duidelijk hun zomerrust achter de rug heb ben, blijkt uit een aankondiging die ons alsnog bereikte: 'In het kader van de sublieme ten toonstelling met als titel 'Papier, beeld en Basis' in onze Keizerlijke Stede, bakermat der Boekdruk kunst, is de aloude Kaiserlycke Soe vereine Caemere der Draeckenie ren tot Aalst, weliswaar redelijk laat, toch nog op deze trein ge sprongen. Onze Caemere voegt als nog een derde dimensie toe, aan voornoemden titel door nog een B van Benodigdheden er achter te zetten. Onder leiding van de heer Albert Verhulst (PR-verantwoordelijke van Argo) werd in een werkgroep in het kader van het Tewerkstellings initiatief voor de Regio Aalst (TI- RA) een aantal aanbevelingen op gesteld omtrent onderwijs, vorming en kuituur. In de eerste plaats omschrijft TIRA dat er meer werk dient gemaakt te worden van het uitbrengen van pu blicaties, met betrekking tot vakatu- res en vormingsmogelijkheden. Ook worden vermeldingen omtrent waar eventueel om- en bijscholin gen kunnen worden gevolgd om in de vakante plaatsen in te stappen, analoog met deze funkties, duide lijk gemaakt. Het zou hierbij best een samenwerking VDAB-CE- MOV-onderwijsinstellingen betref fen. Deze 'stoot-publikatie' zou nog aangevuld kunnen worden met een 'jobkrant'. Deze jobkrant zou alge mene informatie m.b.t. de VDAB- werking en m.b.t. openstaande va- katures kunnen bevatten. Leerwerkplaatsen Leerwerkplaatsen richten zich tot de risicogroep van laaggeschoolde en langdurig werklozen (dwz. mak simaal lager beroepsonderwijs ge volgd en meer dan één jaar werk loos). Ruim de helft van de werklo zen in het arrondissement Aalst zijn langdurig werkloos. De leerwerk- plaats bereidt deze werklozen voor op een verdere beroepsopleiding of een geschikte betrekking. Momenteel telt het arrondissement Aalst slechts twee dergelijke leer werkplaatsen: de 'Loods' in Aalst en de 'Wilder' in Ninove. TIRA kan nu de aanleiding zijn voor een blij vend initiatief dat ijvert voor de be langen van risicogroepen. Niet al leen welzijnswerkers maar ook werkgevers, VDAB, RISO zouden hieraan dienen mee te werken. De bestaande leerwerkplaatsen worden in hun toekomst bedreigd door het wegvallen van de fondsen Lenssens en Vandenbossche in ok tober 1992. Doordat deze fondsen vanaf 1991 via extra dodaties bij het gemeentefonds worden gevoegd, beschikken de gemeenten over de mogelijkheid om deze leerwerk plaatsen verder te laten bestaan. TI RA kan de gemeentebesturen hier omtrent sensibiliseren maar deze moeten uiteraard willen meewer ken. Maar ook de OCMW's kunnen hun kansarmoedeprojekten verder la ten bestaan door beroep te doen op het Bijzonder Fonds Maatschappe lijk Welzijn (BFMW). Bovendien zijn er nog steeds mogelijkheden om nieuwe leerwerkplaatsen in an dere gemeenten op te starten. Dit kan door de extra dotaties van het Gemeentefonds, bedoeld voor kansarmoedebestrijding aan de ge meenten van het arrondissement. In het totaal is hier bijna 75 miljoen uitgetrokken. Een tweede mogelijkheid ligt bij het 'Tewerkstellingsfonds'. Ook bedrij ven kunnen beroep doen op dit Fonds om projekten op te zetten ten voordele van bepaalde katego- rieën van werkzoekenden. Momenteel heeft alleen Aalst (de Loods) en Ninove (de Wilder) een leerwerkplaats. Zottegem en Ge- raardsbergen hebben geen initiatie ven. Werklozen uit deze twee ste den nemen slechts sporadisch deel aan de bestaande projekten. Vanuit Zottegem is er geen doorverwijzing. Het ontbreken van een uitgebouw de dienst, zoals het sociaal centrum te Geraardsbergen, ligt mede aan de basis hiervan. Maar ook uit Ge raardsbergen is doorverwijzing eer der miniem. Verplaatsingsproble men en de beperkte kapaciteit van de leerwerkplaatsen te Aalst en Ni nove liggen aan de basis hiervan. De leerwerkplaats in Geraardsbergen zou zeker gewenst zijn. Vrouwen in technische beroepen De werkgroep van TIRA is even eens van oordeel dat, door middel tewerkstellingsinitiatief regio aalst van lokaal initiatief, de intrede van de vrouwen in het technisch onder wijs voor opleiding in technische beroepen, ook in de non profit-sek- tor, zou moeten gestimuleerd wor den. Dit zou dienen te gebeuren in uitdrukkelijke samenwerking met bedrijven die vrouwen een dergelijk beroep kunnen en willen aanbie den. Ook het technisch onderwijs dient meer vrouwelijke studenten aan te trekken. Misschien kunnen de PMS-centra hierin een rol spe len, door minder meisjes door te sturen naar de traditionele 'zachte', typisch vrouwelijke richtingen: snit en naad, sekretariaat,... Er zouden specifieke omscholings projecten voor één of meerdere be roepen kunnen opgezet worden i t.a.v. bepaalde kategorieën werk zoekenden. Dit kan gebeuren op vraag van één of meerdere bedrij ven. Dit in samenwerking met de VDAB, het VEMOV en/of de on derwijs- en vormingsinstellingen van de regio. De informatie omtrent de nood aan specifieke omscholingsprojecten j zou kunnen bekomen worden door het regelmatig organiseren van een enquête onder de Aalsterse bedrij ven. In die enquête zou gepolst wor den naar de kwalifikaties waaraan de bedrijven nood hebben. Voor de opvolging en de uitwerking j van de hiervoor vermelde aanbeve- lingen lijkt een gestruktureerd kon- trakt aangewezen tussen de TIRA- verantwoordelijken, de Permanen te Werkgroep Onderwijs - Werkge legenheid van het subregionaal Te werkstellingscomité (STC) en het STC zelf. P.H. Aalst. De Wijnmakersgilde deed iedereen het sap in de mond komen (a) Aalst. Sneltekenaars demonstreerden hun kunnen (a) Aalst. Colette Dnesens demonstreerde haar papierknipwerk op de ambachten- Aalst. De vlasbewerker demonstreert zijn kunst (a markt. De biënnale papier, beeld en basis lag niet ver af (a) Dit beduidt dat onze Caemere op den valreep, het weze nogmaals ge zegd, een kulturele bijdrage van zeer hoog gehalte levert, door in een korte tijdsspanne, we geven het volmondig toe, een zulkdanige ten toonstelling op poten te zetten over het papier in al zijn geledingen, fa cetten en toepassingen. Dit alles bewijst tenvolle dat onze Caemere geen kulturele vereniging is die alleen bestaat op papier, zoals vele anderen wel, maar daarente gen steeds op de bres staat en alles veil heeft voor de geestelijke ont voogding, de intellektuele ontplooi ing en spirituele verheffing van on ze doorsnee burger.' De vernissage van deze unieke ten- Aalst. Het kantklossen heeft nog Aalst. Papierscheppen werd gedemonstreerd (a) steeds sukses (a) toonstelling heeft plaats ten lokale 't Landhuis', Grote Markt 27 te Aalst, op donderdag 10 september in aanwezigheid van het kultureel kruim onzer stad. De publieke ten toonstelling in de achtergebouwen van 't Landhuis loopt van vrijdag 11 tot zondag 20 september, uitge zonderd op dinsdag. Tot zo ver de Geheimschryver van de Draeckenieren. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 8