In het voorjaar kunnen bejaarden serviceflats te Aaigem betrekken Festival van Vlaanderen in onze regio «Cijfers en Letters» te Aalst Romantische landelijke kunst van Walter Billet in Aalst Jaarlijkse Prondelmarkt van 't Apostelken Informatiedagen voor Vrouwen in de Middenleeftijd 10 - 18.9.1992 - De Voorpost In het C.C. De Werf kunnen gegadigden acht avonden lang driemaal «Cijfers en Letters» spelen. Uiteraard kan dit een uitstekende voorbe reiding zijn voor een eventuele deelname aan het TV-programma met die naam van onze Vlaamse pretzender. Na elke avond krijgen de deelnemers een volledige computeranalyse van de.gesp'eelde wedstrijden. De formule kent zo'n sukses dat er al deelnemers uit de klubs van Gent, Sint-Niklaas, Antwerpen of Breendonk komen afzakken naar Aalst om er mee te spelen. Deelnemen kost amper 50 fr. De Aalsterse klub De Ajuintjes orga niseren deze wedstrijden in de Vergaderlokalen 1 en 2 van De Werf op donderdag 27 augustus, donderdag 10 en dinsdag 29 september, donderdag 8 oktober, donderdag 5 en 26 november, donderdag 10 en dinsdag 22 december, telkens om 20 uur. Wie hierover meer prakti sche informatie wil, kan deze telefonisch bekomen op nrs. 053/ 77.00.70 en 77.81.91. Van 3 tot en met 11 oktober expo- zeert kunstschilder Walter Billet uit Asse zijn werk in de 'Grote Ridderzaal' van het Belfort te Aalst. Het werk van Walter Billet ken merkt zich door een grote verschei denheid aan werken over het lande lijk leven. In een uiterst verfijnde techniek legt Billet realistische mo mentopnamen vast, onder andere Brabantse trekpaarden, binnen koeren van bestaande pachthoven, schapenstallen, oogsttaferelen, paardekoppen, koeien, pluimvee, sierlijke veldbloemen, stillevens en panoramische vergezichten van sneeuw en zomerlandschappen. Deze tentoonstelling is vrij toegan kelijk en kan bezocht worden tij dens de werkdagen van 14.00 tot 18.00 uur en tijdens het weekend van 14.00 tot 19.00 uur. Aalst. Een typisch werk van Walter Billet Woensdag 23 september de Arria- ga, Boccherini, Turina en Glazoe- nov te Aalst Het Arriaga Kwartet, opgericht in 1979, werd erg gunstig onthaald door critici en toeschouwers bij hun optredens in het Festival van Vlaan deren en het Festival de Wallonië. Het speelde ook op festivals in Ne derland, Noorwegen, Duitsland en Frankrijk. Tevens verzorgde het Kwartet een koncert in het Brussel se PSK t.g.v. de 60ste verjaardag van onze vorst. Het ensemble ontleent zijn naam aan de 19de-eeuwse Spaanse kom- ponist Juan Crisostomo de Arriaga, de zgn. Spaanse Mozart, die - on danks zijn erg korte leven: hij stierf op 19-jarige leeftijd - een drietal mooie strijkkwartetten heeft nage laten. Ieder jaar wordt in Brugge een 'Arriaga-Festival' georgani seerd. Maar sinds zijn ontstaan heeft dit kwartet niet minder dan 35 werken gekreëerd van Belgische toondichters, o.w. Fritz celis, André Laporte, Wilfried Westerlinck en Boudewijn Buckinx. En dan nu het programma: het 'Strijkkwartet nr. 3 in Es' uit 1824 en 'Tema variado en cuarteto in F, op us 17' uit 1820 van de Arriaga, het 'Strijkkwartet in G, opus 44 nr. 4, 'LaTiranna' uit 1792 van Luigi Boc cherini (1743-1805), 'la Oracion del Torero', opus 44 uit 1925 van Joa quin Turina (1882-1949), en 'Drie Novelettes, opus 156' uit 1885 van Alexander Glazoenov (1865-1936). Dit koncert kadert in het grote Fes- tivaltema 'Spanje en de Nieuwe Wereld'. Het wordt georganiseerd door het Dirk Martenscomité i.s.m. het Stadsbestuur van Aalst en het kuituurcentrum De Werf. De toe gangsprijs bedraagt 400FV. Tickets kunnen gereserveerd worden in De Werf, Molenstraat 51 te 9300 Aalst (tel. 053/76.13.12) of bij de Dienst toerisme, Gebiedshuisje, Belfort, Grote Markt te 9300 Aalst (tel. 053/77.11.11). Woensdag 23 september Rossini, Devreese, Milhaud en Dvorak te Lo keren In 1988 ontstond het blazersensem ble 'Die Harmonie' uit het Nieuw Belgisch Kamerorkest van Jan Caeyers. Eind 1990 verliet deze bla- zersgroep het orkest 'om artistieke redenen' zoals dat dan heet. Een jaar later nam 'Die Neuc Harmonie' - zo heette de groep des tijds - een Mozart-C.D. op. Daarna kozen zij definitief voor een andere naam om hun identiteit te bevesti gen: 'I Solisti del Vento' ofte de blazersolisten. Hun geprercerd re pertorium dateert uit de tweede helft van de 18de eeuw met werken voor blazers-sextet of -oktct (2 hobo's, 2 klarinetten. 2 fagotten en 2 hoorns). Voor bepaalde 19de - en 20ste-eeuwse werken wordt dit bla zersensemble soms aangevuld met twee fluiten. Op het programma van dit koncert prijzen volgende komposities: de ouverture tot 'II Barbiere di Siviglia' uit 1815 van Gioachino Rossini (1792-1868), 'Habanera* van Frederic Devreese (°I929), 'Dixtuor, opus 75' uit 1922 van Da rius Milhaud (1892-1974). en de 'Serenade voor blazers, cello en contrabas, opus44' uit 1878van An- tonin Dvorak (1841-1904). Toegangstickets kunnen besteld worden op het sekretariaat van het kuituurcentrum, Torenstraat I te 9160 Lokeren, tel. 091/48.28.05 (van maandag tot vrijdag van 9 tot 12 en van 13.30 tot 17.30 uur). Zaterdag 26 september Rossini-re- cital te Puurs De Basisschool van het Gemeen schapsonderwijs van Puurs organi- Gerda Lomhaerl op 26 september te gast in de Kollebloem te Puurs seert - met de steun van Upjol Ilwa Keukens en Lambrechts - ii zaal Kollebloem te Puurs een vj kaal koncert met komposities vi Rossini. De uitvoerders zijn mea Gerda Lombaerts, basbariton 11 han Uytterschaut en pianist Rena Beheydt. Gerda Lombaerts bekwaamde zk' na eerdere muziekstudies te Les ven en Gent, verder bij o.m. Lucij Frateur, Gerard Soyzay, Daltij Baldwin en de grote Peter Pears.N diverse malen gelauwerd te koncerteerde ze in de V.S., Canat Zuid-Afrika en in veel Euroj koncertzalen én natuurlijk in ei{ land. Naast haar opera-aktivitcitc is ze nog bedrijvig als oratorium-a liedzangeres, als jurylid voor into nationale zangwedstrijden en al docente zang en lyrische kunst ti Leuven. De Gentenaar Johan Uytterschi (°1959) studeerde te Gent en Leuven en vervolmaakte zich o.m. Malcolm King, Philip Got en Antonio Pappano. Hij is aki als oratorium- en liedzanger, operavertolker en als zang- el kunstgeschicdenisdocent. Zijn aki' viteiten als zanger liggen, voorloi nog. vooral in eigen land. Pianist Renaat Beheydt studeei te Kortrijk, Antwerpen en Leu' maar ook in de Muziekkapel Konii gin Elisabeth. Hij is laureaat vt diverse wedstrijden en bedrijvig» wel solistisch als begeleidend. Ht maakte verscheidene opnames mej onze nationale omroepen en als les gever is hij aktief te Antwerpen ej Leuven. Dit vokaal recital is volledig gewijv aan het oeuvre van Giacchino Ros sini (1792-1868) met aria's canzonetta's, recitatieven en duet] ten uit werken als 'L'Incannd Felice', 'L'Italiano in Algcri', 'Seraj te Musicali', 'La Gazza ladra' 'Guillaume Teil', 'II Barbiere Siviglia' en 'La Ccnerentola'. Voor dit mooie vokaal koncert kan u toegangskaarten reserveren in zaal Kollebloem, Hooiveld 1 te 287? Puurs (tel. nr. 03/889.48.40). Het is een feit dat de totale bevolking in het algemeen veroudert maar zelfs binnen de bejaardenbevolking stelt men de laatste jaren een vergrijzing vast. Vooral bij wat men noemt de 'hoogbejaarden' ziet men een snelle aangroei en juist in die kategorie neemt het aantal zorgbehoevenden sterk toe. De bejaardenbevolking bestaat daarenboven overwegend uit vrouwen zodat men nu al spreekt over een 'feminisering' van deze leeftijdsgroep. Voor de aanpassing van het zorgenbeleid moet de overheid zich naar deze feiten lichten waarbij men tevens moet rekening houden met een specifie ke groep, de zwaar demente bejaarden. In Aaigem wil het RVT Sint-Vin- centius een passende akkommodatie verwezenlijken en de verschillende bejaardengroepen opvangen. Om deze mensen te begeleiden in hun laatste levensjaren voorziet men 'extra-murale' voorzieningen die tot doel moeten hebben 'de be jaarden zolang mogelijk hun zelf standigheid te laten behouden en de opname in een intro-murale in stelling uit te stellen of te vermij den'. Sint-Vincentius Aaigem Met alle teoretische gegevens als erkenningsnormen, de mogelijkhe den van betoelaging en het bejaar dendekreet onder de arm, heeft de Aaigemse instelling een eigen be leid uitgebouwd. Hierbij hebben de beleidsmensen zich tot doel gesteld een waaier van mogelijkheden aan te bieden 'zodat de bejaarde in wel ke toestand hij zich ook bevindt zijn weg kan vinden in de instelling'. Om dit te kunnen bewerkstelligen beogen zij in eerste instantie een Rust- en Verzorgingstehuis (met gesloten afdeling voor dementen), de bouw van serviceflats en de op richting van een dienstencentrum volgens eigen kriteria. In het RVT van Aaigem wordt men met twee groepen bejaarden gekon- fronteerd: de fysisch gehandicapten en de dementen. Zij zullen trou wens in afzonderlijke afdelingen ondergebracht worden. De eerste groep moet een eigen privacy kun nen behouden en de tweede moet beschermd worden via een 'gesloten' afdeling en in Aaigem op teert men hier voor de bouw rond een patio. De vereisten van het per soneel zijn hier bijzonder groot en nu reeds dringt zich 'een uitbreiding van de verzorgings- en verplegings- staf op', met de nodige weerslag op het financiële beleid. Daar komt nog bovenop dat alles wat boven de wettelijk vastgelegde normen door het RIZIV niet terugbetaald wordt en daardoor de hoogte ingaat. Ook serviceflats Het bejaardendekreet heeft als voornaamste doelstelling de moge lijkheden te bevorderen die de be jaarden in staat stellen zolang mo gelijk zelfstandig te blijven wonen. Verschillende woontypes worden hierbij gestimuleerd die moeten aangepast zijn aan de noden. Men spreekt in dit verband van 'woon- tussen-voorzieningen' ofwel ge bruikt men de term 'wonen met dienstverlening' waarvan de servi ceflat een onderdeel is. Dergelijk woonsysteem wordt om schreven als 'een woonvoorziening waarin bejaarden individueel en zelfstandig, maar toch beschermd, kunnen wonen en tergelijkertijd permanent een beroep kunnen doen op gemeenschappelijke hulp en verzorging naar eigen behoeften'. In de serviceflats zullen de inwoners kunnen beschikken over een rela tief grote ruimte van vijftig vierkan te meter die benomen wordt door een leefruimte, slaapkamer, badka mer en keuken. Er zal een perma nent bemand alarmsysteem geïn stalleerd zijn om in geval van nood hulp in te roepen. Daarbij kunnen zij ook nog gebruik maken van ge meenschappelijke voorzieningen als wasplaats, ontmoetingsruimte e.d.m. wat de sociale kontakten moet bevorderen. In de dienstverleningsfunkties mag men niet overdrijven, stelt direk- teur Criem en er mag de bewoners niets opgelegd worden. Ze moeten vrij zijn om er al dan niet gebruik van te maken. Hij vindt het wel noodzakelijk de mensen toch één warme maaltijd per dag te bezorgen maar dit mag dan weer de basiskost niet te hoog doen oplopen. Daarom voorziet men voor deze maaltijden ongeveer 200 fr per dag. Vermits het bejaardendekreet geen richtlijnen geeft in verband met de doelgroep zal Sint-Vincentius zelf bepalen wie er mag opgenomen worden. Direkteur Criem vindt het logisch dat 'men de voorkeur zal geven aan bejaarden die deze hulp nodig hebben om hun zelfstandig heid te kunnen blijven bewaren'. Zo zal men voorrang verlenen aan individueel gehuisveste bejaarden die nog valide en zelfstandig genoeg zijn om niet in een RVT opgeno men te worden maar niet meer vol waardig voor zichzelf kunnen zor gen. Het betreft dus mensen die niet volledig onafhankelijk kunnen wo nen, die behoefte hebben aan soci aal kontakt en veiligheid, die be scherming en dienstverlening nodig hebben die ze anders thuis nooit kunnen bewerkstelligen. Ook kijkt men uit naar echtparen waarvan een van de partners hulpbehoevend is en bejaarden die wensen 'beschermd' te worden. Financiële kant Elke serviceflat van de Kongregatie Sint-Vincentius kost zowat 2,3 mil joen frank en de staat subsidieërt voor 1,8 miljoen. Het versëhil valt ten laste van de Kongregatie en toch vindt direkteur Criem dat, rekening houdend met de kwaliteit, in verge lijking met andere de flats van Aai gem relatief goedkoop uitvallen. De maandelijkse huurprijs, waarin ook energiekosten en diensten als permanente bewaking e.a. inbegre pen zijn, zal rond de 20.000 frank liggen. Winst maken zit er dus zeker niet in maar het moet betaalbaar blijven en de instelling moet reke ning houden met het feit dat 68 procent naar personeelskosten gaat, personeel dat bovendien nog moeilijk te vinden is, voegt direk teur Criem er wat angstvallig aan toe. De huurders van de serviceflats genieten echter van het vaste dien stenpakket alhoewel men in Aai gem een dienstencentrum zoals het in het dekreet beschreven staat, niet beoogt. Men is van mening dat dit soort centrum in een landelijke ge meente als Aaigem geen kans tot slagen heeft: 'Ons dienstencentrum zullen we ook niet laten erkennen, maar wij stellen een aantal diensten en akkommodatie ter beschikking van de omwonende bejaarden', be sluit direkteur Criem. Het ligt ook in zijn bedoeling om in de loop van de maand september een voorlich tingsavond te geven opdat de even tuele kandidaten voor geen verras singen komen te staan. Toch zijn er nu reeds een tiental aanvragen om een serviceflat toegewezen te krij gen. De eerste spade voor deze service flats werd in februari gestoken en de werken vorderen zoals gepland, met een lichte voorsprong op het schema zodat de ruwbouw klaar is. In de hoop dat het zo verder ver loopt zal men op 1 maart er zijn intrek kunnen nemen. Voor de in gebruikneming van het nieuwe rust oord voorziet men 1994 want 'het heeft veel weg van een hospitaal', verzekert de direktie. JV Erpe-Mere. De service-flats te Aaigem wachten nog alleen op het dak en dn kan de afwerking beginnen om ze in het voorjaar te betrekken (jv) Normaal zou naar jaarlijkse ge woonte op 20 september dit jaar de 21 ste Antiekbeurs en Prondelmarkt hebben plaatsgevonden in 't Apo stelken te Aalst-Mijlbeek. Doch, gezien de werken die korte lings uitgevoerd worden aan het Apostelken en ook aan het terras, heeft de beheerraad besloten dit jaar geen Antiek- en Rommelmarkt te organiseren. In overleg met de Heer Ronny Del- gouffe, afgevaardigde van 't Apo stelken werd besloten de deelne mers van prondelmarkt uit te nodi gen op de Aalsterse Rommelmarkt en Automarkt van 20 september e.k., wat tevens de laatste rommel markt in open lucht is van dit jaar Vanaf 4 oktober en vervolgens of 18 okt., 1, 15 en 29 nov., 13 enl dec. '92en in 1993op lOen 24jan,' en 21 feb., 7 en 21 maart, 4 en april, 2, 16 en 30 mei en op 13 em juni gaat de overdekte markt di binnen in de Aalsterse Blocmem ling «Flora» Albrechtlaan 78. Wie wenst deel te nemen kan één<| meerdere plaatsen reserveren n tel. 053/77.35.13 tijdens de kantooj uren. Standplaatsen buiten per 5 lopende meter. men 750 fr. per standplaats van 4 hl en kosten 350fj :r, binnen beta* ii. In de meeste afdelingen van het Vlaamse land worden informatie dagen georganizeerd voor Vrou wen in de Middenleeftijd (40 tot 60 jaar). De hoofdbekommernis van de VIM-beweging is het overbrug gen door emancipatorische vor ming en begeleiding, van de kloof die bij de meeste vrouwen in dl middenleeftijd is ontstaan tussej zichzelf en het maatschappelijk gtj beuren van vandaag. In Aalst heeft op donderdag 24 sff tember om 14.0(1 uur in de Wfu lokaal 4, in de Molenstraateen Jet- gelijke informatiedag plaats.

De Voorpost | 1992 | | pagina 10