Zesde Snuffelrock uit de bol voor Roland en Brendan Croker Veertig jaar 'Poppenspel Pallieter' gevierd in Grembergen Knappe Daniël Janssens in Kunstgalerij Terlinden in Schoonaarde Kalleke Step Brussels Retro Festival Kultureel weekend voor de jeugd in Buggenhout nieuw seizoen 14 - 18.9.1992 - De Voorpost p werd in de hoeve Reyntetü mhout. Om en bij de 3.000 entoesiaste jongeren hebben de zesde editie van Snuffelrock in Grembergen meebeleefd. Grembergen was drie dagen lang in de ban van de rockmuziek gebracht door bekende en minder bekende groepen uit binnen- en buitenland. Het werd een perfekt georganizeerd festival met als hoogtepunten de optredens van blues-specialist Roland en Brendan Croker die zaterdag voor een onvergetelijke avond zorgden. Snuffelrock wil zich in geen geval nationale allures aanmeten. Het wil doelbewust kleinschalig blijven, op maat voor een festival dat het Den- der- en Scheldepubliek kan beko ren. Een doelstelling die perfekt werd bereikt. Het programma dat door de Snuffel-jongens werd aan geboden mocht er zijn. Vrijdagavond werd begonnen met een roek-fuif met DJ Gino in de hoofdrol en met optredens van Prince Far Out en de alom bekende Ben Crabbé. Een ideale aanloop naar het zater dagprogramma dat werd ingezet met een optreden van The Boon docks. Een jonge groep die in mei van vorig jaar haar eerste single op de markt bracht en die 'Ik wacht' doopte. De jongens van The Boon- docKs waren een opwarmertje voor wat nog komen zou die avond. Te beginnen met Ralph Samantha and The Medicine Man. Ralph Saman tha bekleedt in het Vlaamse rock- circuit een aparte plaats. Hij was de bezieler van een van de meest ge prezen covergroepen en pakt nu uit met een eigen repertoire. Zijn pe riode met The Samantha Brothers is achter de rug en met hen heeft hij de grote meesterwerken uit 35 jaar rockgeschiedenis ontleed tot in het kleinste detail. Met The Medicine Men worden nieuwe wegen bere den. Muzikaal blijft men vasthou den aan de muzikale roots van het zuiden van de States, maar de meest kenmerkende eigenschappen van al die genres worden versmolten en vermengd tot een eigen brouwsel. Zeg maar een medicijn tegen de technokrater. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van haast vergeten instrumenten. Daar komen ze En zo kwamen we bij Brendan Cro ker, een levende legende op het po dium van Snuffelrock. Met zijn heel aparte wat doorleefde stem vertolk te hij enkele schitterende ballads. Songs in de lijn van de Amerikaanse traditie, zonder franjes, zeer gekon- centreerd en gemeend gebracht, ge dragen door een sobere soms mees terlijk uithalende gitaar. En steeds met die heel aparte stem, het han delsmerk van Brendan Croker. De pret kon niet meer op toen Ro land, de Blueslegende van bij ons en de laatste tijd wel vaker in Dender- monde gesignaleerd, op het podium verscheen. Op zijn dooie eentje, soms met een schuchtere begelei ding, wist hij meer dan wie ook zijn entoesiast publiek te bekoren. Een entertainer van de bovenste plank, iemand met veel gevoelen die zich opperbest thuisvoelt in de wereld van de Engelse en Amerikaanse folk en blues en die magistraal weet te brengen. Beter dan wie ook. Zondag stond Felice met zijn Chevy's op de affiche. Een act waar van je moet houden. Felice is nu eenmaal een omstreden knaapje en zal dat wel altijd blijven. Maar met The Chevy's erbij zorgt hij voor een spetterend, briljant programma. Ei gentijds en eigenwijs, anders dan anders. The Chevy's weten maar al te goed hoe ze Felice naar de hoog ste toppen van zijn kunnen voeren. Boougie-woogie, swing, jump en ji ve en rockabilly, het hele spectrum kwam aan bod tijdens het optreden van de Limburgse kapper. 'Het kan verkeren: een KSA'er ge raakt verzeild bij de Chiro en komt zo in de ban van de poppenkast. De gevolgen zijn niet te overzien'. Dat overkwam Tony Baert een goede veertig jaar geleden. Hij herinnert het zich allemaal nog alsof het pas gisteren gebeurde. En hij citeert de namen van onderpastoor Hoste van Grembergen, van René en John Baert, van Leo Van Damme en Ar nold De Baere. Poppenspel Pallie ter was geboren, ai startte Tony Baert zijn 'loopbaan' bij poppen kast Tijl, jawel de poppenkast van de onderpastoor Hoste en zijn Chi ro. 'Het eerste stuk waarin ik mocht optreden was het onvermijdelijke Genoveva van Brabant en ik mocht alleen hoog opgesloten in mijn to ren zuchten en steunen, liefst van al met een hoge stem' Dendermonde. Een drukte van jewelste bij de viering van 40 jaar poppenkast Pallieter in Grembergen (foto Piet Hermans) Tony Baert putte tijdens de viering van veertig jaar Poppenspel Pallie ter in het gemeentehuis van Grem bergen, waar tussen haakjes gezegd een prachtige tentoonstelling met dekors en poppen stond opgesteld, rijkelijk uit het verleden. 'In 1952 begonnen we met Leo (Van Dam me) en Arnold (De Baere). Pallie ter was geboren', zo ging Tony Baert verder en hij voegde er dade lijk aantoe dat 'Pallieter niet mag verloren gaan. De kinderen moeten de traditie verder zetten'. Wat dat betreft moet hij zich niet al te veel zorgen maken, want de volgende generatie poppenspelers is onder tussen al aktief. En Arnold De Baere herinnerde eraan dat de wortels van Pallieter in Grembergen liggen, meer bepaald in de woning van René Baert. Hij was het die zijn oudste zoon wist te bezielen. De zolder van huize Baert was de eerste repetiticDlaats. aldus Arnold De Baere die zei dat men veel dankbaarheid verschuldigd is aan Leonie Baert die van hem een prachtige ruiker bloemen kreeg aangeboden. Hij had het ook nog over de poppen zelf. Die kunnen wel op een mens lijken, maar zijn nooit een mens. Ze worden wel door een mens bediend. En verder Monotypes als een spetterend vuurwerk, uiterst gedetailleerde penteke ningen, fraaie bronzen skulpturen, unieke juwelen en in hout gepakte beelden, dat is wat de veelzijde kunstenaar Daniël Janssens in Kunstgale rij Terlinde aan de Oude Brugstraat te Schoonaarde nog tot 21 september laat zien. Biezonder knap werk dat men kan bekijken op zaterdag van 13.00 tot 19.00 uur, op zondag van 14.00 tot 18.00 uur en op maandag van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 19.00 uur. Deze fraaie tentoonstelling werd georganizeerd door de Davids- fondsafdeling van Schoonaarde die daarmee het jaartema 'Zin in Kunst' meer konkrete vorm wil ge ven. Dat deze expositie kon plaats vinden in Kunstgalerij Terlinden was mooi meegenomen. Teriinden is een grote naam in de kunstwereld en ideaal voor dergelijke hoog staande tentoonstellingen. Daniël Janssens, zo vertelde Dirk D'Hondt tijdens de vernissage, is opgegroeid in Gent en had daar kontakten met bekende namen als Louis-Paul Boon, Hugo Claus, Wal ter De Buck en anderen. Dat was voor hem een hele belevenis en er varing. Hij geraakte zo verzeild in de wereld van de kunstenaars en het was dus niet zo verwonderlijk dat hij naar de Akademie voor Schone Kunsten trok. Familiale omstandig heden deden hem naar Schoon aarde afzakken, waar hij in nauw kontakt kwam met het leven op de buiten. Voor de stedeling Daniël Janssens, een totaal nieuw gegeven. In de beginfase legde de kunstenaar zich toe op steen en keramiek en 25 jaar geleden expozeerde hij voor de eerste keer in Schoonaarde. Het was voor deze gemeente trouwens een primeurde allereerste keer dat er een tentoonstelling werd gehou den die naam waardig. Een nieuwe uitdaging werd het beelden kappen in hout, vooral in kerselaar en in Indische en Afrikaanse houtsoor ten. Velen van die beelden sieren de gevels van huizen in Schoonaarde en omgeving of zijn terug te vinden in de huiskamers en zelfs in het Dendermondse stadhuis waar het monumentale beeld 'De familie' prijkt. Een volgende uitdaging, mis schien wel de bekroning, vormde het werken met brons. Daniël Jans sens ging in de leer bij de meester in dit moeilijke vak Roland Monteyne. Elk beeld -en op de tentoonstelling in Kunstgalerij Terlinden zijn er heel wat te zien- is het resultaat van enkele maanden werk. In zijn werk komt vaak de twijfel aan bod. Zoals bievoorbeeld in die Kristus die als 'Het poppenspel werd vroeger het teater der armen genoemd. Dat is verleden tijd. Het poppenspel ver tegenwoordigt de volks vlaamse kuituur en dat betekent heel wat'. Burgemeester Dierick merkte op dat er tussen 1952 en 1992 heel wat is veranderd. De onverwarmde zol der is een verwarmd repetitielokaal geworden, er zijn nu ook vrouwelij ke spelers en vader René heeft al kleinzonen die meespelen. Zijn zware fiets, destijds omgebouwd tot een vierwieler voor het vervoeren van poppen en rekwisiteiten is ver vangen door een lichte bestelwa gen. En per vertoning bereikt men 150 tot 250 kinderen. Het moet de spelers deugd aan het hart doen telkens weer zovele kinderhartjes blij te hebben gemaakt. Dat er op de viering ook poppen spel bij te pas kwam, kon niet an ders. 'Toen en nu' heette het ver haal dat werd gebracht en de ge schiedenis van een gelukkige pop penkast bracht. Wie anders dan Pal lieter zelf kon dit verhaal inleiden. Pallieter als centrale figuur, eerst omringd door sterke Jan Spier, later door Polleken de ezel, beleefde weer hoogdagen. Het verhaal be gint bij René Baert die zijn zoon ertoe aanzet een eigen poppenkast te starten. Vader René neemt zelf de leiding van de bouw in handen. Leo Van Damme wordt aangespro ken omwille van zijn grote schrijn- Dendermonde. Poppenkast Pallieter stelde het ontstaan en de groei vooraar de hand van een verhaaltje (foto Piet Hermans) werkcrskwalitciten en Arnold De Baere was ook al niet ver uit de buurt. Met Pasen 1952 heeft in Hamme-Zogge de eerste opvoering plaats: Tony en zijn broer John Baert spelen de vrouwenrollen. De eerste jaren zijn moeilijk. Vooral het vervoer levert problemen op. Om toch zoveel mogelijk te kunnen spelen, gaat men zelf voorstellingen organizeren in de hele omgeving. Na enkele jaren komen de eerste kontrakten binnen. Eerst voor Vlaamse kermissen, later voor ver enigingen allerhande. Pallieter neemt uitbreiding. Er komt een be tere belichting en zelfs een goede geluidsinstallatie. Later wordt de kast zelf aangepast en worden de poppen beter bestuurbaar gemaakt. De teksten worden meer afgesteld op de te verwachten reakties van het kind. Pallieter wordt steeds meer de centrale figuur en Jcrijg een sprekende, zingende en rijmen de ezel als vast compagnon. In de zestiger jaren komen de eerste vrouwelijke spelers de groep ver voegen. Er komen zelfs gastspelen aan te pas. Later komt de tweede generatie Baert'jes aan de slag Poppenspel Pallieter loopt in he spoor van het oude. volkse, stevige poppenspel met allemaal herken bare volkse figuren, zoals de zak kenroller, de drinkebroer, de veld wachter, het oude vrouwtje, de ca fébazin, naast de koning, de prin sen, de hofmaarschalk en de graaf,I figuren die niet zelden in de rol var de slechte worden geduwd. Hel: pakket poppen wordt nog aange vuld met heksen, duivels, geestenl spoken, slangen, beren en zelw vleermuizen. het ware van zijn kruis glijdt. In zijn bronzen skulpturen gaat hij terug naar de genesis, de foetale toestand en treft men steeds opnieuw het beeld in het beeld aan. Een cyclus die zich meer dan eens herhaalt in hetzelfde beeld. Zijn pentekeningen getuigen van een biezondere gedrevenheid naar de perfektie. Het zijn stuk voor stuk juweeltjes. Hierin wordt meer dan eens de link gelegd met de vergan kelijkheid van de tijd die het leven overheerst en die langzaam maar zeker verder tikt. Al weet Daniël Janssens ook de mooie hoekjes uit zijn streek te vinden en weer te ge ven. Zij het dan op een heel biezon dere en aparte manier. We denken aan de torens van Dendermonde weergegeven in 'fish eye' perspek- tief. En dan zijn er nog de monotypes. Een heel aparte en eigentijdse tech niek. Daniël Janssens maakt er kleurrijke werken van, die uitmun ten door hun kleurenpracht, als het ware een explosie van de kleur, een spetterend vuurwerk dat aan zijn palet is ontsproten. Het is een weer gave van de strijd tussen goed en kwaad waarbij het goede overwint en dat ook laat blijken in schitteren de kleuren. Het Brussels Retro Festival is en blijft het nationale en internationa le old-timer evenement in ons land. Ieder jaar in oktober verenigt het niet alleen de expozanten en bezoe kers uit het hele land, maar ook uit heel Europa. Brussel is voor de fa naten van de old-timers meer dan ooit de hoofdstad van Europa. De voornaamste Belgische clubs presenteren er hunparadepaardjes. De gekende handelaars uit binnen- en buitenland wensen er vertegen woordigd te zijn. Net zoals vele pri- vé-vcrzamelaars die het Brussels Retro Festival voor geen geld van de wereld willen missen. Dit alles geeft aan de meer dan 20.000 bezoekers de grootste ver scheidenheid aan old-timcr-auto's en -moto's en hun onderdelen. Eveneens goed vertegenwoordigd zijnde literatuur (boeken, handlei dingen, folders, publiciteit), de mi niatuur auto's en de aanverwante retro-artikelen zoals juke boxen, emails, neon, enz. Het Brussel Retro Festival heeft plaats op 24 en 25 oktober telkens van 9.00 tot 19.00 uur in de paleizen 11 en 12 van het Tentoonstellings park te Brussel. Voor meer infor matie kan men steeds bellen naar het nummer 052/41.17.57. een hoogmis gecelebreerd (foto Guy) Tijdens het weekend van 18, 19 en 20 september heeft in Buggenhout het zoveelste kultureel weekend plaats. Hiervoor zijn zowat alle Buggenhoutse verenigingen samen in de weer om er ook dit keer een geslaagd weekend van te maken. VKSJ Buggenhout staat in voor de animatie van de jeugd op zaterdag namiddag en -avond (19 septem ber). In de namiddag kan men de jongens en meisjes vinden aan de jeugdclub Bodo (zwembad), j Avonds is er een cocktailparty mej een gastoptreden van 'Ship oi Dreams' en discobar Seventh Hea-j ven. Het hele gebeuren heeft plaat* in een reuzetent achter de lokale» van VKSJ (Maricollcnweg) en vangt aan om 20.00 uur. Kaarte^ kosten 120 fr (in voorverkoop 150q en verkrijgbaar op het nummcf 052/33.69.07). Het Dendermonds Marionetten-, teater Kalleke Step start zijn zes tiende speeljaar. Het is al een tradi tie geworden dat bij de start van hei speelseizoen een ietwat korter stuk op het programma staat, omdat ml de opvoering het teater wordt om gevormd tot een werkatelier. mans) -m n j i u i tf~,„ tün, w„r Voor deze 16de start werd het ma- Dendermonde. Snuffelrock. The Boondrocks aan het werk foto Ptel Her- rioncttenspe, -Het Marsmannclje van Moris De Smedt door Gust Die- rickx bewerkt voor draadmarionet ten. Het verhaal speelt zich af aan de poort van het stadspark van Den dermonde. Ogenblikkelijk na de vertoning en pauze is er dus eer atelier waarbij alle kijkers een Marsmannetje of vliegende schotel kunnen maken. Het Marsmannetje komt met zijn vliegende schotel ir het Kalleke Stepteater in de Sint Elooistraat op zaterdag 19 en zon dag 27 september telkens om 14.30: uur. De toegangsprijzen zijn nog steeds sterk sociaal gehouden 50fr: per kind, 30 fr voor broer of zus en groepen en 70 fr voor volwasseneal Dendermonde. Snuffelrock. Je kan van al die muziek ook honger krijgen (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1992 | | pagina 14