Berlaarse middenstand twintig jaar samen De Voorpost Oudheidkundige Kring H.H. Salvator Wieze steeds even aktief Hobbyclub 'Kreatief Bezig Zijn' expozeerde in Sint-Gillis HEBT U EEN HUIS TE KOOP TEVE-BLAD JE MOÉT HET IN HUIS HEBBEN 16 - 18.9.1992 - De Voorpost Teve-Blad in huis is het handigste wat er is. Er moest voor de radio ook zoiets bestaan. (Jef Croughs, radio-animator in Sint-Truiden) DEN OMMEGANCK Berlare. De Berlaarse Middenstand werd op het gemeentehuis ontvangen (Berfo) De Berlaarse Middenstandsvereni ging vierde haar twintigjarig be staan en werd bij die gelegenheid ook ontvangen op het gemeente huis waar burgemeester Van Sande en de schepenen Vercruyssen, Pen- saert, Verneyden en Van Hove de honneurs waarnamen. Burgemees ter Van Sande wenste de aanwezi gen ieder persoonlijk geluk met de ze verjaardag. Voorzitter notaris Vanderschot kreeg een mooie tin nen schaal aangeboden als blijven de herinnering aan deze verjaardag. De Berlaarse Middenstand werd opgericht in 1973 op initiatief van Leonard Van Swalm die alle hande laars van Berlare uitnodigde op een vergadering in de kantine van de voetbalploeg. De bedoelingwas een handelsbeurs op te richten. Het bleek dat zijn oproep niet op een koude steen was gevallen, want .15 handelaars gingen op de uitnodi ging in en wilden graag deelnemen aan deze beurs. Zo gezegd, zo ge daan en de eerste Berlaarse han delsbeurs had plaats in een feest tent op het Dorpsplein. De deelne mende handelaars brachten een grote verscheidenheid aan produk- ten. Er kwamen van bij het begin heel wat bezoekers langs. De standhou ders waren dan ook uitermate te vreden en met veel belangstelling werd uitgekeken naar de tweede editie. Die kwam er ook en meteen was men gestart voor een lange reeks. Ondertussen had ook de mid denstandsvereniging de wind in de zeilen Roger Persoons was voorzit ter. Alfons Bauwens ondervoorzit ter, sekretaris Mare Tackaert, pen ningmeester Jacques Tackaert en de leden Marcel Deblock, Kamiel Delooze, Cyriel Clement, Jozef Mi- Weekblad van Dender-, Dunne- en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.500 F 6 maand 1.250 F 3 maand 625 F los nummer 50 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele chiels en Antoine Bogaert die ook allemaal aan de eerste beurs deel namen. Later vervoegden Philemon Moerman, Roger Dekeulenaere, Pierre Droeshout, Gerry Vande- walle, Achiel Dauwe en Alfons Cooreman deze groep. Het bleef trouwens niet bij een tent, want naarmate de beurs groeide, kwam er een tweede en zelfs een derde tent zodat op de duur het hele Dorpsplein van Berlare in beslag was genomen. Verder uitbreiden kon niet meer. Gelukkig kon men zijn intrek nemen in de leegstaande fabriekshallen van de jutespinnerij Janssens. Bij de elfde uitgave van de beurs was dat. Er waren toen 52 standhouders die 2700m2 tentoon stellingsruimte in beslag namen. Er kwamen 10.000 bezoekers naar de ze beurs. Mare Tackaert was onder tussen voorzitter geworden. De beurs, zoveel stond vast, was voor de Berlaarse Middenstand cn voor de hele gemeente belangrijk geworden. Het merendeel van de leden van de Berlaarse Midden stand was steeds als expozant aan wezig. Toen de fabriekshallen wer den verkocht, kwam de kentering. Het aantal deelnemers ging erop achteruit, de kosten begonnen op te lopen, de verkoop werd kleiner. Een aantal standhouders zag in de beurs niet veel heil meer. Het was niet langer een manifestatie waarop men veel publiciteit kon voeren voor zijn zaak. Dit jaar was het de 20ste uitgave van de beurs en on danks de perikelen en de noodge dwongen stap terug naar een tent, werd deze jubileumbeurs een suk- ses. De meeste deelnemers vragen ondertussen al of er in 1993 een nieuwe uitgave komt. (Berfo) Dat deze Wieze Heemkring niet op zijn lauweren rust kunnen we opma ken uit het rijke en gevarieerde sep tembernummer van het ledenblad 'Salvator mededelingen'. We vin den er ter inleiding een gedetail leerde beschrijving van de 'Coorenwindtmolen' voorgesteld door kringvoorzitter Gilbert De Wolf. Verder een spannend relaas van de Nieuwjaarsdag 1945 over de crash van de 'Zwarte Veertien' (Cynrick De Decker), de goed ge stoffeerde geschiedenis van Wieze over het eerste deel van 1987 (Mare Van Haver), een interessante bij drage over de afgebroken of in ver val geraakte kapellekens (secr. Her man Heyvaert), een stekelige bele venis in 'De brandnetels van de Blekte' (Roger Hiel) en last but not least het in uitzicht stellen van het 'Kijkboek' over Wieze, een dorp om van te houden... Wieze te kijk In redaktie van de Oudheidkundige Kring-Wieze werd immers al sinds vele maanden werk gemaakt van het verzamelen, en selekteren van een paar duizend foto's, door bereidwil lige Wiezenaars - die er uiteraard om bedankt zijn - bijeengebracht om ze tot een mooi geheel te bunde len. Het initiatief resulteert nu in een 336 bladzijden tellend kijkboek verlucht met circa 550 foto's van diverse aard. Dit monnikenwerk zal verschijnen per 15 december tegen de vóór-intekenprijs van 1.400F (nadien 1.650F) te storten op de rek. 930-0023297-81 van de Heem kring Wieze, of door betaling bij één van de volgende bestuursleden: E.H. pastoor L. Paelinck, Sasbaan 2; Gilbert De Wolf, Hannaerden 2; Herman Heyvaert, Schroverstraat 77; Marc Van Haver, Kerkhofstraat 3; Luc Van Driessche, Nieuwstraat 64; Clement De Wolf, Nieuwstraat 4; Etienne Van Eeckhoorn, Kruis- abeel 24; André Merckx, Wolvcn- straat 9 of Paul Baeyens, Rooien 97, allen te Wieze. Over de beschrijving en de inhoud van het kijkboek ko men we te gepastertijde meer uitge breid terug. Dat Wieze weer een historisch oeuvre rijker werd is te danken aan de inzet van het kring- bestuur en aan de medewerking van vele leden. Hun aantal stijgt trou wens gestadig en dit is, althans vol gens bestuursmensen mede te dan ken aan het tot stand komen van het ledenblad 'Salvator Mededelingen', hoger vermeld. In dit orgaan wordt regelmatig info verstrekt over de gedane opzoekingen, en verschij nen er wetenswaardigheden over het Wieze van weleer, naast studies over belangrijke onderwerpen. Verder organiseert de Kring twee maal per jaar een of andere aktivi- teit zoals b.v. een dia-voorstelling, een lezing, een voordracht, of een tentoonstelling. Er bestaat zelfs de idee om een plaatselijk museum te realiseren ten einde het typerende uit het dorp meer aanschouwelijk voor latere generaties te bewaren. Daartoe is er wel een stevige finan ciële steun nodig en daarom hoopt het bestuur dat vele Wiezenaars en andere simpatizanten bij de Kring zullen aansluiten. Dit kan mits beta ling van een jaarlijkse bijdrage van 200F en daarvoor krijgt men, naast het ledenblad, gratis toegang (voor alle gezinsleden) tot alle kringmani festaties, en tevens een gevoelige korting op alle publikaties van de vereniging. Zo b.v. krijgen de leden het Kijkboek voor slechts 1.250F (i.p.v. 1.400F) in hun bezit, welis waar beperkt tot één eksemplaar per ingeschreven lid. Nog aktie! Vooraan in deze bijdrage hadden we het over de 'Coorenwindtmolen' van Wieze. Blijkens opzoekingen stond deze, in het laatste kwartaal van de vorige eeuw verdwenen maalinstallatie, al vóór 1840 over eind, en was als dusdanig een der oudste van het land. Op uitnodiging van het bestuur van de Heemkring Wieze zal de h. John Verpaalen, een Nederlands deskundige uit Roosendaal, alhier komen spreken over de molens van vroeger en nu, en meer bepaald over de eigen al genoemde maalinrichting, en te vens de betekenis van de molenaars zelf toelichten. Die voordracht, bij gekleurd met vele dia's en aange vuld met een specifieke infostand, (brochures en prentkaarten) zal plaats vinden op vrijdag 18 septeml ber om 20 u. in de muziekzaal aan het Wiezeplein. Vanzelfsprekei worden weer vele geïnteresseerd van Wieze en omgeving op de infoavond verwacht. J. Van Landuy| Sterfgevallen Herman Spruyt, 80 jaar, Kruyenberg 6; Liliane Clinck, 52 jaar, echtgenote van Antoine Verstrepen, Fabriekstraat 11; Leonora Maes, 83 jaar, echtgenote van Gustaaf Adam, Hertecantlaan 31. KAV aktiviteiten Vrijdag 18 september avondwandeling voor het hele gezin georganizcerd door de Jonge Vrouwenwerking. Bijeen komst aan de Hoogstraat 45A om 19.30 uur stipt. Zaklamp meebrengen, eventu eel laarzen aantrekken. Ook nict-lede* zijn van harte welkom. Dinsdag 22 september kernvergadcrinj om 19.30 uur. Dinsdag 6 oktober herfst- feest voor de leden om 19.00 uur. Piq| 200 fr. Vanaf 20.00 uur Passage Indiê een diareeks over een fietsreis van twee Bruggelingen door Indie. Dinsdag M oktober om 19.30 uur belangstellings-i werking ben jij ook te vergeten? In| schrijven voor deze avond bij Leonorej Dc Bruyne, Biezenstraat 19 (052 42.23.13). Vrijdag 13 november prakti sche vorming demonstratie, kaaskei* ken. Deze demonstratie heeft plaats Waasmunster om 15.30 en om 20.00 uuti Vervoer met de autocar. Deelname b; gratis. Dendermonde. Hobbyclub Kreatief Bezig zijn pakte uit met een tentoonstelling in de Zonnebloem (foto Piet Hermans) Borduur- en handwerk, kant in verschillende soorten, zijdeschilderen, poppen maken, sierjuwelen en sierboompjes, al deze technieken hebben al lang geen geheimen meer voor de leden van de hobbyclub 'Kreatief Bezig Zijn' die het voorbije weekend in de feestzaal van 'De Zonnebloem' te Sint-Gillis aan een uitgebreid publiek liet zien tot wat een hobby kan leiden. Prachtige werken waren er te bewonderen op deze tentoonstelling. Uitslag van de winnende paren op woensdag 2 september richting noord-zuid: 1. Lucien- ne De Visscher en Monique Buydts; 2. echtpaar Michiels; 3. An Smekens en Luk Vander- verst. Richting oost-west1. Jo- sée Flamand en Paul De Smedt; 2. ex-aequo Albert Maes en Werner Cornelis en Georges Korte en Hubert De Troch. Uitslag van de winnende paren op woensdag 9 september richting noord-zuid 1. Roger Vandeputte en Werner Corne lis; 2. echtpaar De Saeger; 3. Hubert Dc Troch en Georges Korte; 4. echtpaar Van de Vel de; richting oost-west; Henny Pollijn cn Paul Van Damme; 2. echtpaar De Ridder; 3. Magda Secretin en Lucienne De Vis scher; 4. Albert Maes en Paul Veldeman. Bridgeavond elke woensdag om 20.00 uur in Den Omme- ganck, Grote Markt 18 te Den dermonde Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en Wa 18 u. 053/62.44.62. U stejtfde voorwaarden en wij garande ren een snelle en ojfscrete service zonder kosteri.N Zowel zaterdag als zondag was het een drukte van jewelste in 'De Zonnebloem' waar een overwegend vrouwelijk publiek een kijkje kwam nemen naar het resultaat van zoveel vlijt en handvaardigheid. Uiteraard werd eerst een rondgang gemaakt op de tentoonstelling. Een brede waaier aan hobby's werd er getoond en gedemonstreerd. En uiteraard was er steeds wel iemand bereid om de nodige uitleg te verschaffen over deze uiteenlopende technieken. Met veel bewondering keken we naar het kantwerk van Josepha Mannaert met zowel de Vlaamse kant als de Russische gekleurde kant, naar de uitzonderlijk mooie poppen van Jeanne Van der Vreken die de meest uiteenlopende figuur tjes weet te maken, naar de kralen- boompjes en juwelen van Liliane Temmerman, de kralenboompjes van Gwen, het perfekte borduur werk van Nicole Van Hoolandt en de kralenbomen van Justine Col man. Een grote verscheidenheid aan technieken die evenwel nog niet het hele gamma weergeven van de handenarbeid waarmee 'Kreatief Bezig Zijn' elke woensdag tussen 18.00 en 21.00 uur in groep aktief is in de bar-zaal van 'De Zonnebloem' in de Breestraat te Sint-Gillis. Het zijn trouwens niet alleen dames die zich bij 'kreatief Bezig Zijn' op perbest kunnen uitleven. Ook he ren maken deel uit van de club en dan denken we aan Emiel Lutens die kant klost. Hij expozeerde een prachtige Ros Beiaard in kant ge maakt. Een werkje waaraan hij en kele maanden bezig is geweest. En dat heel wat bewondering afdwong bij kenners en leken. Eenmaal de rondgang door de ten toonstelling achter de rug, lokte de overheerlijke geur van pannekoe ken de bezoekers naar de bar, waar men ruimschoots de tijd kreeg om wat na te praten. En er was ook een tombola die een enorm sukses ken de. Hobbyclub Kreatief Bezig Zijn' zit duidelijk in de lift. Niet verwon derlijk. want de sfeer tussen dc vele leden is biezonder kameraadschap pelijk cn iedereen is bereid ieder een te helpen met raad en daad. Een ideale vrijetijdsbesteding dus voor al wie houdt van knap hand werk. Dendermonde. In het zweet huns aanschijns bakten ze pannekoeken (foto Pie Hermans) Even kijken elke week een compleet overzicht van alle TV programma's, zender per zender, dag per dag. Daarbovenop de kijk tips van de week. een lijst van alle films die tijdens die week worden uitgezonden, praktische gouden tips en een pak gratis prijzen voor onze lezers. Alles in zakformaat én... voor slechts 25 fr. Dat is TeVe Blad. Dat moet je in huis hebben.

De Voorpost | 1992 | | pagina 16