Aalst keek opnieuw naar zijn open kastelen Dekenij Kasteeldreef Lede wil - eindejaarsverlichting aanpakken Oude gebouwen herstellen maar niet slopen in Erpe-Mere 8 - 18.9.1992 - De Voorpost Aalst. De begeleidende brochure met uitgebreide informatie over elk bezocht kasteel werd aandachtig doorgenomen in de omgeving van het kasteel De Rozerie (a) Het werd ook voor de drukte en het aanschuiven een tweede uitgave. Voor het waterkasteel van Moorsel. het 17e eeuwse lustoord van de ab ten van de abdij van Affligem, ston den belangstellenden tot anderhalf uur lang te wachten om het bijzon der fraaie gerestaureerde interieur van het kasteel te kunnen bekijken. Hierdoor raakte het verkeer te Moorsel danig in de knoop. tuinbeurs die er de voorbije zomer plaats had. Men kon er met volle teugen genieten van de prachtige tuinen. De alternatief beheerde ga zons en de schapenweide met uit zicht op het zwembad en verder de grote vijver van het natuurgebied de Gerstjens maken van dit domein een van de mooiste stukjes natuur Het Kasteel Van Muylem aan de Gentse steenweg toonde de verder doorgezette fijne restauratie van het interieur, waar kunstwerken het geheel tot zijn recht lieten komen. In de volledig herbouwde en geres taureerde bijgebouwen werd door de WAK een overzichtstentoon stelling getoond van 40 jaar wer king. Aalst raakte maar weer niet uitge keken op zijn kastelen. PH In de hovingen van het kasteel De Rozerie werd de sfeer opgeroepen van de kuise achttiende eeuw door frivole dansnummers van de Aal- sterse kunstgroep Alkuone. Het ka steel werd op die manier duidelijk ingekaderd in zijn huidige funktie: restaurant, waar vooral heel wat hu welijksfeesten plaats grijpen. Mis schien kan de Neo-Gotische kapel na een verantwoorde restauratie in dit verband ook een funktie krijgen. Het eerbiedwaardige buitenverblijf van dhr. Camu, het Kasteel Ronse- vaal, kende opnieuw veel belang stelling voor wat het omringende domein betreft, als naklank van de Aalst. Dank zij het fijne nazomers weertje kon men ook genieten van het uitgebreide natuurschoon dat elk Aalsiers kasteel omgeeft (a) Vorig jaar kende de geplande kastelentocht, georganiseerd op de open jn de onmiddellijke nabijheid van monumentendag, een bijzonder groot sukses. Het stadsbestuur ontving het stadscentrum. Er was dan ook heel wat kritiek van teleurgestelde bezoekers die, ondanks uren wachten, veel belangstelling voor de georga- toch niet aan hun trekken waren gekomen en in bepaalde kastelen gewoon niseerde natuurwandelingen in de niet meer binnen geraakten. Om die reden werden vorig weekend tijdens omgeving. Open Monumentendag 1992 dezelfde kastelen opnieuw te kijk gezet. Het park van kasteel Ten Berg, ver blijfplaats van de pas overleden Jonker Ludovic Moyersoen, werd toch nog door de familie openge steld. De tuin is een verzorgd sa mengesteld arboretum, voorzien van een vijver die in natuurlijke ver binding staat met de Dender. Uit heemse moerascypressen zoeken in deze merkwaardige tuin eigenzin nig hun eigen weg. Het zangkoor Cantate Domino bracht een sereen huldebetoon aan de overleden be woner van het kasteel en heette honderden bezoekers welkom. Aalst. Het koor Cantate Domino zorgde in de hovingen van het kasteel Ten Berg, waar de pas overleden Ludovic Moyersoen leefde, voor een sfeervolle ontvangst van de honderden bezoekers (a) Alhoewel de Dekenij van de Kasteeldreef reeds enkele decennia oud is, dan lichting in de Dreef aan te brengen was het toch slechts vorig weekend de twaalfde uitgave van wat men noemt, met o.a. meer lichtbogen die voot georganiseerd door de 'jonge generatie'. De Dekenijfeesten werden door de stemming moeten zorgen. Dit voorzitster Annie Steenhout tijdens een wisselvallig weer geopend en initiatief zal bekostigd worden met gelukkig moest er tempo gemaakt worden want ook de processie moest nog de opbrengst van de Dekenijfeesten langs dit trajekt. die de laatste jaren tevens kindge- r-, i richt zijn. De jonge generatie van de Dekenij zich zullen aansluiten om de Deke- Kastceldreef beschikt over een be- nijfcestcn van de Kasteeldreef nog J°88inK stuur van elf mensen waarbij de homogener te maken dan ze reeds De jogging wordt eveneens ter gele voorzitter voor een periode van drie zijn. Elk jaar staat men voor hetzelf- genheid van de feesten georgani- jaar verkozen wordt met optie voor de probleem dat er winkeliers afval- seerd en is uitgegroeid tot de Acht een volgende termijn evenwel. Ie- Ien maar deze worden aangevuld van Lede' en daar in de beginfase dereen krijgt zoals in alle vere- door anderen die er dan toch weer slechts ongeveer een veertigtal atle- nigingsbesturen een specifieke taak willen bij zijn. Dat men soms niet ten ingeschreven werden, telt men toegewezen en dit is nodig want al meer geïnteresseerd is in de feesten er thans meer dan het dubbele, blijkt het eenvoudig, aan de Deke- is meestal in een persoonlijke reden nijfecstcn gaat een lange voorbcrci- te zoeken. Nochtans is een deelna- De jogging van de 'ouderen' werd ding vooraf. Het is dank zij vrijwil- me belangrijk voor de verkoop want gewonnen door Kris Goossens van ligerswerk dat er elk jaar een mooie op die manier leren de mensen de Lede terwijl de reeksen van 500 m versiering aangebracht wordt. Maar winkels beter kennen en bovendien en 1 km respekticvclijk gewonnen volgens/\ndré De Grauwe komt er is het een soort open deurdag waar- werden door de Ledenaar Fr. De nog heel wat meer bij kijken en dit bij men veel kans loopt om zaken te Winne, R. De Keyser en J. Van den vergt van het bestuur wel meerdere verkopen in opruiming. Maar niet Steen. inspanningen. altijd heeft het de indruk van een In de kaarting behaalde J. Van der 'soldenmarkt' te zijn alhoewel de Mccrsch de eerste prijs met J.L Dit jaar waren er 32 deelnemers, handelaars wel geneigd zijn 'om er Timmermans, een aantal dat elk jaar weinig va- wat af te doen'. JV riccrt maar toch hoopt men dat in Het Dekenijbestuur heeft verder Aalst. Met veel aandacht werd dan ook door honderden de begeleide bezoeken aan hei kasteel Ten Berg gevolgd (a) de toekomst nog meer handelaars nog plannen om een cindejaarsver- kii tit hei Lede. In Lede volgde men het tema van de school met 'Klasgenotenvan het jaar van burgemeester Ruyssinck, waaè ^c' de leerlingen naar 1938 terugkeerden (jv) de Po ter W. Be Oude gebouwen - industriële of andere - hoeven niet altijd gesloopt te streek tijdens die periode, het oor worden. In de meeste gevallen zijn ze overwaard om bewaard te worden, zij spronkelijke houten binnenradet- het dan ook in een andere funktie. Gebouwen kunnen zodanig gerestau- werk door gietijzeren konisch over- reerd worden dat ze voor iets anders kunnen herbruikt worden en als brengingen vervangen werd. Mee- monument bewaard blijven. In de industriële archeologie is dit de laatste dan een eeuw daarna is het maaln* jaren bewezen en dit kan ook voor andere gebouwen. In Mere heeft men-^£nanisme nog volledig intakt e- zowel het ene als het andere aan de bezoeker van de Open Monumentendag wonderwel in goede staat dank zi aangeboden: een oude kapel en een watermolen, terwijl het aangekondigde bezoek aan de pastorij te Mere wegens restauratie moest afgelast worden. Waar het programma van de Open Wie zich dus tot zijn eigen gemeen- Monumentendag de vorige uitga ven met veel animo aangekondigd werd. bleef men in Erpe-Mere deze keer verstoken van de overvloedige informatie die men toen kreeg. Het Infoblad van de gemeente zorgde voor een zeer goed verzorgde en uitgebreide tekst over de te bezoe ken monumenten maar dit jaar werd de uitleg beperkt tot een paar lijnen wat niet van aard is om veel volk aan te trekken. Bovendien stond de Dikke Kapel op het pro gramma, wel een pracht van een gebouw, maar de laatste maanden al te veel in de belangstelling om de eigen mensen nog te doen interes seren. Toch blijft het altijd een aan trekkingspool voor bezoekers van buiten de gemeente. Men kan ech ter niet ontkennen dat men er zich goedkoop vanaf gemaakt heeft en gelukkig was er de oude watermo len, de Rat aan de Molenbeek op de wijk Berg te Aaigem. te beperkte was vlug rond maar niettemin blijft een watermolen (een rat zonder rad) nog altijd een bezoek overwaard en zeker de Rat- molen waar men ook de laatste storm en stortregens niet van over stromingen verstoken bleef. Een halve km voorbij de samen vloeiing van twee 'Molenbeken' ontmoet men de eerste watermolen van Erpe-Mere die gekend is onder de naam van 'de Ral'. 'Waterrat'. Deze naam zou te danken zijn aan het feit dat enkele decennia geleden de maalderij ook als herberg uitge baat werd met als uithangbord 'De- Rat'. Ekonomisch beschouwd was er een grote bedrijvigheid want het was er tevens een stamperij. In de historische kontekst is het een zeer oude molen alhoewel hij gro tendeels, na een brand in 1875, her opgebouwd werd en tegelijkertijd 'gemoderniseerd'. Dit betekent dat toen, zoals bij vele molens in de een regelmatig onderhoud zowel van de vroegere eigenaars als van dj- huidige. Niet alleen daarom krijg de maalderij een goede-kwoterint van molcnspecialisten die het fraa en typisch molengebouw, harmo nisch ingeplant, samen met hö becklandschap wettelijk willcTrla' ten beschermen. Het weinige dat hief veranderde t het verdwijnen van de hoge schoor steen achter de molen die er aange bracht was voor een stoommachine, een verandering eigen aan het laat ste kwartaal van de 19e eeuw. toes de meeste molenaars ook gedeelte lijk gingen gebruik maken van dt nieuwe uitvinding, de sloomaan- drijving, omdat toen reeds de na tuurlijke krachtbronnen niet stcrkl genoeg bleken om sneller te kunncnj werken. Het moet gezegd dat de Open Mo-i numentendag in Erpe-Mere sterke; konkurrentie ondervond van ande-j re verenigingen die zelf diverse akti-j viteiten gepland hadden waarvan sommige gelukkig toch wat met mo numenten te maken hadden. JV

De Voorpost | 1992 | | pagina 8