Huldetentoonstelling Walter Schelfhout in Berlare Open House in galerij van Generale Bank te Aalst Ernst in De Werf Vrijdag 25 september: trompettist Calvin Owens and his Bluesorchestra De Voorpost - 18.9.1992 - 9 weekend Ter gelegenheid van de 50e verjaardag van kunstschilder, graficus en designer Walter Schelfhout, loopt van 18 tot 30 september in het Gemeen tehuis van Berlare, een homagetentoonstelling met recent werk van deze gerenomeerde kunstenaar die, geboren in Aalst, sedert 1975 woont en werkt in Berlare. In de patio van het gemeentehuis wordt, in samenwerking met het gemeentebestuur van Berlare, het tema van 'De Droom' door grafici en dichters in woord en beeld gebracht. De vooropening met receptie heeft zeefdrukken in kleur van Walter plaats op vrijdag 18 september om 20 uur met een korte toelichting van het werk van kunstenaar Walter Schelfhout door initiatiefnemer van de tentoonstelling J.P. Van der Poorten. De opening van de hulde tentoonstelling zal gebeuren door W. Van Sande, burgemeester van Berlare. Grafiek in Aalst Ter gelegenheid van de tentoon stellingscyclus 'Walter Schelfhout - 50 jaar' verschijnt eveneens een kunstboek 'Grafiek in Aalst' van J.P. Van der Poorten. Dit kunst boek geeft een beeld van de heden daagse grafische kunst in Aalst en omstreken aan de hand van portret ten, profielschetsen en grafisch werk, rond het tema 'De droom van:' Gerrit Baten, Etiennc Bau- wens, René Bekaert, Francois Des hommes, Martine Loran, Wilhelm Mechnig, Walter Schelfhout, Paul Van den Abeclc, Guy Van den Eeckhaut en Marijke Van der Eist. Het werk van deze grafici zal te zien zijn op de huldetentoonstelling te Berlare. Het bock wordt voorge steld in het museum Oud-Hospitaal ic Aalst op vrijdag 23 oktober te 20 urn. 'Grafiek in Aalst' kan worden besteld door storting van 8(H) fi (bij afhaling van het werk in het muse um Oud-Hospitaal op 23 oktober) Het boek heeft een formaat van 24 bij 16 cm en telt 64 bladzijden, ge drukt op gesatineerd gekoetst pa- pier van 170 gram. Het bevat 31 z/w foto's en illustraties en een aantal Schelfhout. Het is ingebonden in hardkartonnen band met wikkel Royal Impression en omslagont werp in zeefdruk. Schilderkunst is een pure estetische boodschap... Walter Schelfhout werd in Aalst ge boren op 5 september 1942. Reeds tijdens zijn opleiding aan de Aal- sterse Academie voor Schone Kun sten, schilderde hij in eigen atelier zijn eerste abstrakte experimenten. Hij gebruikte daarbij verschillende materialen als hout en plastiek. Het was voor hem een gelijklopende school voor zelfstudieVoor Schelf hout was abstrakte kunst de enige zuivere kunstvorm, los van anecdo- tiek of literatuur. Het was dan ook voor hem vlug een uitgemaakte zaak: hij zou de niet-figuratieve weg inslaan. Dit wil echter niet zeggen dat hij de klassieke opleiding onbe langrijk vond. Hij aanzag het veel eer als een solide basis van vormbe heersing. Rond de zestiger jaren ontwierp Schelfhout, in opdracht van de Aalsterse Galerij Matthys, een reeks juwelen, die op hun beurt zijn werk hebben beïnvloed. Wan neer hij rond '66 daaruit loskomt, schildert hij lyrisch abstrakt, maar al vlug ontstaan zijn eerste celebrale komposities. Hij gaat de weg op van het konstruktivisme, wat rond 1970 zal uitmonden in zijn grote blauw- rood-wit komposities. Naast diverse kulturele aktiviteiten richt Walter Schelfhout in 1967 de Galerij Reform op, bedoeld om er abstrakt werk van diverse kunste naars in tentoon te stellen. Hij zelf wordt ook in die periode geselek- teerd op de belangrijkste schilder- kunstprijzen van het land, zoals Jeune Peinture Beige, Berthe Art- prijs, Jozef Mulsprijs e.a. Ook bui tenlandse tentoonstellingen in Duitsland, Nederland, Joegoslavië, USA, Denemarken, Spanje, enz. zijn aan de orde van de dag. Deze leveren Schelfhout ook prijzen op zoals de Grand Prix AIAC, de De- niaprijs in Spanje, prijzen in Dene marken enz. Ergebeuren aankopen door de Belgische Staat, verschil lende gemeenten, musea en biblio- teken van schilderijen, zeefdrukken en bibliofiele boekuitgaven. Kunstenaar Schelfhout werd ge kroond in de orde van Leopold II, Ridder in de orde van verdienste van de AIAC met zilveren akademi- sche palmen (zal dit jaar gouden palmen ontvangen). Officier in de orde van Belgisch-Spaanse ver dienste. Sinds 1975 woont en werkt de kun stenaar in Berlare bij Dendermon- de. Na een minder aktieve tijd, waarbij zijn werk in het Aalsterse museum hem voor een groot deel in beslag neemt, vervolgt hij zijn werk in dezelfde richting, maar benut vooral het kleurkontrast en de dia gonale basisvorm. Deze werken monden uit in een reeks Y-struktu- ren die zijn werk overheersen. Het voortdurend kreatief bezig zijn brengt hem uiteindelijk tot het nu toegepaste modulesysteem. Schelfhout kreeërt vooraf een mo dule die als basis wordt aangewend voor de opbouw van een onbepaald aantal werken. Deze werken heb ben, ondanks hun konstruktieve bouw, iets lyrisch. Waar vroeger het rood en een degradatie blauw over heerste, speelt nu de kleurharmo- Berlare. Walter Schelfliout nie de hoofdrol. De kunstenaar zegt zelf dat deze zelfopgelegde zelfbeperking, hem een oneindige reeks mogelijkheden biedt. De koloristische elementen in zijn recent werk zijn zeker een verrijking, samen met de kombina- tie van twee schilderkundige disci plines. Schilderijen van Walter Schelfhout benaderen is geen sinecure. Zijn werk is altijd al gebaseerd geweest op kleur en kompositie. Bij een eer ste oppervlakkige aanblik zien we weerkerende meetkundige vormen die op een schijnbaar willekeurige manier door mekaar zijn verweven. In dit werk is echter niets aan het toeval overgelaten. Alles is gevoels matig overwogen. Kleur naast en over de andere soms gebruikma kend van hun transparantie. Wat wij nu van Schelfhout te zien krijgen is het gevolg van jaren schil deren in de door hem bepaalde richting zonder toe te geven aan gemakkelijke verworvenheden. Schelfhout richt zich vooral tot een esthetisch voelend publiek, dat evenals hijzelf oog heeft voor de elementaire regels van schilder kunst, zonder literaire behoeften of idealistische engagementen. Puur kleur en kompositie, dal is alles. De tentoonstelling 'Walter Schelf hout - 50 jaar' is toegankelijk in het Gemeentehuis van Berlare, van 18 lot 30 september, tijdens de kan tooruren. Op zaterdag van 15 tot 18 uur en op zondag van 10 tot 13 uur. Nog tot en met zondag 20 september in de tentoonstellingsruimten van De Werf: tentoonstelling 'Papier, Beeld Basis'. Zaterdag 19 september om 20 uur in de Schouwburg: koncert met muziek van G.Ph. Telemann, L. Boccherini, J. Turina en J. Haydn door het Kamerorkest Sinfonia o.I.v. Dirk Vermeulen met cellist- Festivalster Roel Dieltiens als solist; georganiseerd in het kader van het Festival van Vlaanderen door het Dirk Martenscomité i.s.m. het Stadsbestuur van Aalst en De Werf; toegangsprijs 400F, res. 053/76.13.12. Maandag 21 september om 18.30 uur in Vergaderlokaal 5: startda tum 1ste kursus Rosemarijn; info 053/77.08.27. Dinsdag 22 september om 9 uur in Vergaderlokaal 4: startdatum kursus 'Je weren kan je leren', georganiseerd door vzw Omschake len; info 03/230.54.72. Dinsdag 22 september om 18.30 uur in vergaderlokaal 5: startda tum 2de kursus Rosemarijn; info 053/77.08.27. Woensdag 23 september om 20 uur in de Feestzaal van het Stad huis: koncert met muziek van A. Copland, G. Gershwin, S. Barber, E. Bloch en A. Dvorak door het Arriaga Kwartet; georganiseerd in het kader van het Festival van Vlaanderen door het Dirk Martens comité i.s.m. het Stadsbestuur Aalst en De Werf; toegangsprijs 400F, res. 053/76.13.12. Woensdag 23 september om 20 uur in de Studio: voordracht 'Waartoe leidt helderziendheid?', georganiseerd door vzw Gaudi- um; info 02/527.04.55. Woensdag 23 september om 20 uur in Vergaderzaal 1voordracht 'van sex, over tederheid naar overgave', georganiseerd door vzw De Nieuwe Mens; info 053/83.99.37. Donderdag 24 september om 20 uur in Vergaderlokalen 1 en 2: 'Cijfers en Letters', georganiseerd door de Ajuintjes, info 053/ 77.00.70. Vrijdag 25 september om 20 uur in de Schouwburg: blueskoncert door Calvin Owens and his Bluesorchestra^ toegangsprijs 400F naar amper 240F voor houders van een J.A.P., res. 053/76.13.12. Van zaterdag 26 tot en met woensdag 30 september in de Belfort- krypte: tentoonstelling van originele ontwerpen op zeefdruk, tapij ten en T-shirts door André Van Schuylenbergh. Zaterdag 26 september om 20 uur in de Schouwburg: balletvoor stelling 'De Eenhoorns' door Jong Attitude - vzw De Vlier, info 02/759.20.22. Maandag 28 september om 13.30 uur in de Schouwburg: voor dracht georganiseerd door Aktueel Denken Leven; info 053/ 80.74.70. L. Nog tot 26 september staat in de galerij van de Generale Bank aan de Nieuwstraat te Aalst, Japanse, Hongaarse en Belgische kunst te kijk, onder een gemeenschappelijke titel: Open House. Toen West- en Oost-Europa nog gescheiden waren door prikkel draad, was er al intens kultureel verkeer tussen het Oosten (Honga rije) en het Verre Oosten (Japan). De kontakten tussen Hongaarse en Japanse kunstenaars mondden uit in een bilateraal, kultureel vriend schapsverdrag van hoog niveau: 'The Hungarian - Japanese Friend ly Association'. In april 1990 stelt een groep Belgi sche kunstenaars tentoon in Buda pest. Twee van hen. Wem Cornelis- sen en Mong Coppens, ontmoeten Podium-uitjes in De Werf Met zijn nieuwste album 'Truc Blue' wekt Calvin Owens de fasci nerende periode van de house- bands (eind jaren veertig, begin ja ren vijftig) opnieuw tot leven. 'True Blue' is voor trompettist Cal vin Owens wat 'The Healer' was voor John Lee Hooker: going back to his roots, the roots of the blues. Calvin Owens is immers lang geen onbekende in het blucscircuit. Hij was leader of the band bij de nu al legendarische BB King (ooit nog te genieten tijdens een uitgave van het Internationale Jazzfestival van de Dcndermondse HonkyTonk Klub). Op twee van de albums van BB King tekende hij zelfs voor de arrange menten, de leiding én de trompet solo's. Sedert 'Bridge to your Heart' is Cal vin Owens ook van nabij betrokken bij het sukscs van Blue Blot, in het voorjaar van dit jaar nog te gast in De Werf. Bij live-optredens is zijn solo-spot steevast één van de hoog tepunten van de show. Elk optreden van Calvin Owens sa men met zijn eigen Bluesorchestra is telkens weer de samenvatting van vijftig jaar liefde voor de blues: op winding, hartstocht en passie! Wie in het verleden van deze schitteren de bluesmuzikant duikt, vindt im mers steeds opnieuw deze drie ken merken terug. Reeds vijftig jaar lang maakt Calvin met zijn spetterende trompetklan- ken de podia onveilig. Op zijn 13e raakte hij verslaafd aan de trompet en nauwelijks één jaar later speelde hij in de buurt van het ouderlijk huis al mee met de blucslegende Ligtnin' Hopkins. Eerst lokaal in de Phillis Wheetly Highschool Band, later in de El Dorado Club in Houston met de Plumey Davis Band en nog later gedurende twee periodes van vijf jaar (53-57 en 79-84) als bandleider van BB King. Tussendoor schopt hij het ook nog tot assistent A R-di- rector van het legendarische Pea cock Records, gaat in de jaren '60 op toernee met de Broadwaypro- duktie 'Hair' en schrijft songs voor Guitar Slim, Joe Turner, BB King, Buddy Ace en talloze andere blues- groten. Sedert 1984 woont Calvin Owens in ons land en vormde hier o.m. het Calvin Owens Sextet. Toch blijft hij heen en weer pendelen tussen Brus sel en Houston, waar hij betrokken is bij de produktie van jazz- en bluesshows. Met 'True Blue' is C. Owens er prachtig in geslaagd om de dina- miek, energie en bezieling van een liveshow op cd weer te geven: 'Truc Blue' is één groots bluesfeest! Als je dan ook nog een blik werpt op het lijstje special guests op deze plaat, dan weet je dat deze opname niet stuk kan! In de Schouwburg van De Werf op vrijdag 25 september om 20 uur. Toegangsprijs 400 fr maar houders van een Jongeren Abonnements Pas kunnen er al voor 240 fr in. Voor reservaties tel. 053/76.13.12. L. er de familie Mizser. Ook hier zijn de contacten op artis tiek en vriendschappelijk vlak erg intens. Een tentoonstelling in Hon garije van Cornelissen en Coppens in 1991 is het directe gevolg. In het najaar van 1990 is er de tentoonstel ling 'Pastels kunnen hard zijn' van Wem Cornelissen, Mong Coppens en Dirk De Witte in de galerij van de Generale Bank te Aalst. De professionele aanpak en goede samenwerking tussen kunstenaars en sponsor openen perspectieven voor latere samenwerking. Twee jaar later is het zover: de vriendschap en gastvrijheid van de familie Mizser slaat een brug tussen kunstenaars uit het Verre Oosten, Oost-Europa en West-Europa, het resultaat: 'Open House'; een ten toonstelling met kunst uit Japan en Hongarije in de galerij van de Gene rale Bank te Aalst, van 12.09.1992 tot 26.09.1992. De kunstenaars die tentoon stellen even in de kijker gezet: Issei Amemiya: Een autoriteit in de Japanse kunstwereld. Werd gebo ren in 1934 en studeerde af aan Tokyo National University of Fine Arts als Master of Fine Arts. Stu deerde verder aan de Ecole Supé rieur des Beaux Arts in Parijs en won er de School Award. Hij stelde talloze malen tentoon en heeft werk in private en openbare collecties in binnen- en buitenland. Is een zeer polyvalent kunstenaar maar maakt in de eerste plaats sculpturen in hout, brons, metaal en beton. Fumio Wakabayashi: Fumio Wa- kabayashi is in 1942 geboren in Ka- miyamada. In 1966 studeert hij af aan de Kunstuniversiteit van Mu- sashino (Tokyo). Sinds 1974 is hij lid van de Shin Nihon Zokei kunststu dio. Hij ondernam verschillende studiereizen in landen als China (1987). Italië (1985, 1991). Frank rijk (1985, 1991) en Hongarije (1990, 1991). Kazuhira Korenaga: Geboren in 1954. Groepstentoonstellingen: Aalst. In de galerij van de Generale Bank aan de Nieuwstraat staat werk van Japanse en Hongaarse kunstenaars te kijk naast twee Belgische kunstenaars (a) 1977 Japan Contemporary Art Ex hibition, 1885-89-91 HanSetouchi Contem porary Art Exhibition. 1991 Japan-Hungary Print Art Ex hibition. Eenmanstentoonstellingen: 1976-77 Seibu Gallery (Tokyo-Ja- pan) 1984 Gallery Sai (Okayama-Japan) 1988 Gallery Sara (Ökayama-Ja- pan) 1991 Gallery Ten (Fukuyama-Ja- pan). Toru Amemiya: Geboren in 1943 in Tokyo. Studeerde in 1970 af aan de Univer siteit van Tokyo Plastische kunsten, studierichting beeldhouwen en werd aanvaard in de 'Shinseisaku Society' om jaarlijks tentoon te stel len. Won reeds zes maal de prijs van de 'Shinseisaku Society' en werd aanvaard als lid in 1988. Stelt regel matig tentoon in Japanse galerijen. Pal Mizser: Geboren in Budapest in 1941. Als leerling van Geza Faryi beëin digde hij zijn studies aan de Acade mie voor Schone Kunsten in Buda pest. Hij nam deel aan diverse ten toonstellingen in binnen- en buiten land en sleepte verschillende prij zen in de wacht. Naast zijn olieschil derijen is hij ook actief als graficus, beschildert hij glasramen en maakt houtsculpturen. Pal Mizser experi menteert voortdurend met nieuwe schildertechnieken. Valeria Hidvegi: Studeert net als haar echtgenoot. Pal Mizser, aan de Academie voor Schone Kunsten te Budapest. Zij maakt eerst vooral olieverfschilderijen. Later legt zij zich toe op de ontwikkeling van ge ometrische puzzelvormen. Deze vormen worden gecommerciali seerd als educatief speelgoed in gans de wereld. Zij is in 1990 de eerste Hongaarse die tentoonstelt in het Centre Pompidou te Parijs. Zij wint meerdere prijzen, zowel met haar schilderijen als met de puzzelvormen. Erzsebet Marko: Werd in 1947 in Vac geboren. Zij studeert in 1973 af aan de Hogeschool voor Beeldende Kunsten als leerling van G. Kadar en I. Kokas. Heeft reeds verschil lende tentoonstellingen achter de rug waaronder in 1988 in de Galerie Carmen de Pelichy te Brussel. Wem Cornelissen: Studeerde aan het Sint-Lukasinstituut te Gent en Brussel. Stelde reeds meermaals tentoon in binnen- en buitenland. Is vooral actief als pasteltekenaar maar experimenteert graag met an dere materialen zoals acryl, goua che en mengvormen van de ver schillende technieken. Mong Coppens: Werkt met ver schillende technieken en mengvor men. Zijn werk sluit aan bij een expressionistische traditie, waarin hij voortdurend nieuwe elementen integreert. Stelde tentoon in bin nen- en buitenland.

De Voorpost | 1992 | | pagina 9