■Met ex-prins Michelleken en AKV naar nieuwe karnavalaanpak? Anti-Stortkomitee Burst wint eerste slag maar blijft waakzaam Komt regionale televisie volgend jaar op de kabel Weekblad van De Voorpost nepc r VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 45e JAARGANG rd hij I Aalst. Als nieuwe AKV voorzitter wil Michelleken samen met zijn vrienden van ait/- de Prinsengarde een vernieuwde weg uitstippelen voor het beleven van de iak f Oilsjterse karnaval (a) rdfc' veiV .S'lJaan komen de Aalsterse karnavalisten uit hun /omerslaap en worden 'fcc- er ander hands al ideeën uitgewerkt terwijl de kandidatuurstelling voor het lijdenjpHnseri schap 1993 intussëfitijd werd afgesloten. Overeen en ander gingen tennjwc praten met ex-prins Miehelleken (Michel Heck), ter gelegenheid van het 2de Uniek Oilsjters Prinsenbal dat vorige zaterdag in de Sint-Anna- zaal aan Roklijf Aalst plaats had. Inverband met het Aalsters Karna val Verbond (AKV) vernamen we dat generaal Herman Schelfaut zijn ontslag als voorzitter heeft aange boden en verklaard heeft zich nog enkel bezig te houden met de orga nisatie van de aktivitciten in de kar- navalwerkhallc. 'De generaal voel de zich een beetje 'verkracht' door de stad' verklaarde Michelleken. die het voorzitterschap heeft lovergenomen'. Als ik het mag zeg gen met de woorden die generaal Schelfaut heeft gezegd, de reden is: wat er tijdens het verlof voorgeval len is binnen de vergaderingen, is bij hem in een verkeerd keelgat ge schoten. Ik kan Herman in die zin gelijk geven, dat het van de stad uit in de eerste plaats volledig verkeerd is, een vergadering te beleggen tij dens het verlof, wanneer men weet dat de werking van het AKV volle dig stilligt. Het dagelijks bestuur komt niet bijeen. Dan houdt de stad een vergadering en gaan zij met 15 groepen die aanwezig waren, stem men over het nieuwe karnavalregle- ment. De stad heeft hiermee duide lijk een nieuwe truc gevonden om alles te omzeilen. Mannen die alles zo wat op voorhand gebakken heb ben, zorgen ervoor dat van een hele lijst van vooroordelen van het AKV niets uit de bus komt'. 'Iedereen van de groepen zou naar het schijnt een brief gekregen heb ben ivm. deze vergadering, maar heel wat groepen hebben tegen mij gezegd er niet van op de hoogte te zijn. Wij gaan dat in een petitiebrief allemaal noteren, en de groepen die geen uitnodigingsbrief hebben ge kregen zal ik vragen die te onderte kenen. Dit met de vraag geen karna- valreglement meer te stemmen tij dens de vakantie. Dit is onverant woord, iedereen is weg. Vijftien groepen, waarvan een achttal nieu welingen en een zevental 'anciens' zijn volgens mij niet die vertegen woordiging van de ongeveer zestig groepen die er bestaan'. 'Herman Schelfaut heeft misschien wel verkeerd gedaan met onmiddel lijk uit zijn kram te schieten, maar ja. Herman is Herman en oorlog is oorlog. De manier waarop de brie ven verstuurd zijn is ook bedenke lijk. Zaten eerst de reglementen van de stoet in de enveloppe, nadien de reglementen van de prinsenverkie zing, een deelname brief aan het stadsontwerp en pas na die hele bundel papieren stak die brief waar- Omtrent de oprichting van de regionale zender ADS (regionale televisie Aalst-Dendermonde-St.-Niklaas) kon U over de modaliteiten al heel wat vernemen in het verslag in De Voorpost nr. 39 van vrijdag 2 oktober, waar het verslag werd weergegeven van de konfrontatie die in dit verband werd gehouden door streekmana- ger Leo Van der Vliet in Dendermonde. Onlangs werd in Aalst dezelfde konfrontatie georganiseerd. Om ADS te kunnen opstarten moet tegen eind november '92 een zendvergunning aangevraagd worden. Tegen die tijd moeten een vzw en een exploitatiemaatschappij opgericht zijn. Er moet ook een modelpro gramma uitgewerkt zijn en een financieel plan klaarliggen. Er moet ook een logo ontworpen zijn. Dat dit alles niet zo eenvoudig zal zijn kan men best begrijpen wanneer men weet dat uit pluralistische overwegingen de voorbereidende gesprekken vanuit een zo breed mogelijke basis binnen de gemeenschap zijn opgestart. De algemene vergadering zal representatief moeten samengesteld worden, zowel op politiek, sociaal, kultureel als geografisch vlak. De leden van de raad van beheer worden gekozen uit de Algemene Vergadering. Deze raad mag, volgens het decreet, niet meer dan 1/5 bestaan uit leden die een politiek mandaat uitoefenen, een leidinggevende functie hebben in een beroepsvereniging, beheerders van reklame- of persbedrijven zijn, kabeldistributiemaatschappijen of andere regionale audio-visuele media vertegen woordigen. Ze mogen bovendien geen deel uitmaken van een schepencollege, de bestendige deputatie en de Vlaamse of nationale regering. Deze onverenigbaarheden werden in het ontwerpstatuut van ADS zelfs tot 100% uitgebreid. De op te richten Adviesraad zal verder moeten waken over het pluralistische en het onafhankelijke karakter en de programmatie van de zender. In de Beleidscommissie zullen diegenen zetelen, die om reeds hoger vermelde redenen van onverenigbaarheden niet kunnen deelnemen in de structuur. De werkingsgelden komen van subsidies van de Vlaamse Gemeenschap, uit publiciteitsspots en via sponsoring. Op termijn moet ADS zelfbedruipend kunnen worden. Ook de socio-culturele verenigingen zullen hun inbreng kunnen hebben. Personen die interesse hebben om zich te laten registreren als lid van ADS kunnen schrijven naar Leo Van der Vliet, Leopold Il-laan 7 te 9200 Dendermonde. Streekmanager Van der Vliet wil er duidelijk vaart achter zetten 'de verkennende gesprekken zijn rond. Ik ben niet van plan om toertjes te blijven draaien,' aldus de manager die met het hele dossier komaf wil maken. Hij wil zo snel mogelijk klaarheid. Een duidelijk ja en dan begint men er ook aan of een duidelijk neen en dan gaat alles in de 'ijskast'. Er wordt door velen met spanning uitgekeken naar wat eind volgende maand in verband met ADS zal uit de bus komen. P.H. op de uitnodiging van de vergade ring stond. Door het feit dat die reglementen de meesten nu nog niet interesseren werd de vierde brief door de meesten zelfs niet gelezen'. 'Voor mij is het voorzitterschap van het AKV iets volledig nieuw' ver klaarde Michelleken verder', ik was de werkwijze van het AKV. De eer- er vroeger wel bij betrokken als ste vraag die ik naar de karnavalis- voorzitter van de feestelijkheden ten zal sturen is: Waarvoor dient het maar voorzitter van de beheerraad AKV nog, voor wat dient het nog? is toch nog iets anders. Wat moet er mee aangevangen wor- Ik ga mij eerst laten informeren en den. eens een degelijk gewetensonder- Lees door b|z 4 zoek doen omtrent de betekenis en Aalst. De leden van de prinsengarde: Michel, Frank en Patrick betreurden dat ze van de zijde van de Prinsencaemere alleen medewerking kregen van Louis Van Pottelbergh, naast Pascal en Popol. Toch werd het Uniek Oilsjters Prinsenbal een sukses (a) Tijdens een volksvergadering heeft het Anti-Stortkomitee van Burst-Bors- beke de eerste resultaten toegelicht die zeer positief zijn voor de omwonen den. Twee jaar begon men met de strijd tegen een laks afvalbeleid dat in feite geen beleid was en ook al was het tegen grote machten dan was er bij de bevolking die wil tot slagen. Dit heeft geleid tot een overwinning van de manifestanten maar waakzaamheid blijft geboden, vooral omdat de sane ring nog altijd op zich laat wachten. Het blijft dus een voorlopige overwin ning op de kapitaalkrachtige stortbaronnen maar men zal ageren totdat alles in orde is zoals het bij een goed stortbeleid hoort. Ondanks de krachtige financiële te genstand kan het niet altijd een ge vecht legen windmolens zijn. Dit bewijs leverde het Anti-Stortko mitee maar dan zonder te denken dat alles nu dik in orde zou zijn. Men blijft met beide voeten op de grond want het is niet omdat de vierde put niet aangeboord wordt, dat dit het einde van de strijd bete kent. Na twintig jaar vuilnis dum pen liggen de Danckaertputten er als het ware wat verlaten bij en is er van ontginning geen sprake zodat men zich niet van de idee kan ont doen dat het hier werkelijk om een «stort» ging en dat men niet zozeer het bakken van steen viseerde. Luk Borloo vond dat de gelukkige sa menwerking met de vzw 't Uilckot van Herzele en de steun van de be volking het meest toe bijgedragen hebben om de strijd vol te houden. Hij verdoezelde niet dat de steun van de pers en de politiekers hun geloof in de overwinning gestaafd hebben. Dit deed hem besluiten dat de beleidsmensen in de administra tie van de milieuproblematiek eind elijk beseft hebben dat er in Burst iets moet gebeuren. Hij stelde dat de overwinning er overwegend tot stand gekomen is door de wil van de bevolking zodat hij vooral deze ach terban de lof toezwaaide. In het kort overliep hij nog eens de histo riek van de werking die van een schuchter protest uitgegroeid is tot een massale strijd tegen de ontgin ning van put vier en voor het sane ren van de vorige. Het Anti-Stort komitee geloofde in haar onderne ming om stap voor stap een gewenst resultaat te bereiken: «Hoe dieper we het dossier uitpluisden, hoe ze kerder we werden van ons gelijk. We ontdekten financiële schanda len. een nagenoeg ongekende milie- uinspektie, het uithollen van ver- de synthese van Luk Borloo. strijd geweest die voorwaar nog niet Een andere stuwende kracht achter gunningsvoorwaarden, het overtre- Het bekomen resultaat werd echter definitief gestreden is vermits er het Stortkomitee is Paul Boonen den van de milieunormen en de po- niet zonder slag of stoot afgedwon- v°or de toekomst nog heel wat pro- d'e uiteenzette hoe moeilijk deze litieke druk op het dossier», aldus gen want het is een maandenlange blemen moeten opgelost worden. was door het feit dat het om twee vergunningen gaat, exploitatie enerzijds en storten anderzijds. Dit brengt met zich dat er twee verschil lende diensten bij de zaak betrok ken zijn. Er kwam een negatief ad vies vanwege het College aan de Bestendige Deputatie maar on danks alles leverde men een stort- vergunning af zonder ontginnings vergunning evenwel. Erpe-Mere. In maart 1992 stapten enkele aktievoerders naar Brussel waar ze een petitie overhandigden a minister. Het resultaat van een lange strijd is voorlopig bevredigend (jv) >i de bevoegde Vergunning geweigerd Via een uitgebreide campagne heeft het Anti-Stortkomitee. met de medewerking van vzw 't Uilekot en talrijke andere betrokkenen een pe titie opgestart die bij minister De Batselier afgegeven werd. Als ge volg van een resem bezwaarschrif ten kon men deelnemen aan een hoorzitting bij de minister i.v.m. de stort- en ontginningsvergunning. Ook stuurde men een brief naar minister Van Den Brande waarin men duidelijk het verzet liet blijken en dit werd gestaafd met bezwaren de feiten. Na de komst van Koramic lanceerde men nieuwe bezwaren en Lees door op p. 4

De Voorpost | 1992 | | pagina 1