Erpe-Merenaren in de bres voor Indianen in Amerika Jan Huet kijkt in zwart-wit naar menselijke waarden... Weekblad van Deader- Durme- Selielclest fr F f ff Krijgt Priester Daens ereplaats in de Kamer van Volksvertegenwoordigers? r- KMww LimB£Raen 3 m Voor wie iets beter zoekt Op OS 4 PZoC VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 45e JAARGANG NR. 42 - 50 F Aalst start 11.11.11 aktie met fototentoonstelling Twee maanden geleden vertrokken twee Erpe-Merenaren, Geert Necke- den nog veel geheimen bewaard en broeck en Dirk Van Herreweghe. naar Amerika om er de tocht naar het tracht men ook daar de stammen Indianengebied mee te wandelen. De voettocht 'Walk across America' nog verder te verdrijven omwille vertrok reeds begin dit jaar in New York en daar was Luc De Troyer uit van de rijkdom (o.a. steenkool) die Aaigem reeds present. In Santa Fé kwamen dan nog meer jongeren 108 'n de bodem verborgen zit. Dit aansluiten met delegaties uit de meest diverse landen zowel uit Oost als uit de oorzaak dat de meeste India- West. Men volgde van daaruit de oorspronkelijke nomadenroutes want in nen zeer wantrouwig staan tegen- feiteginghet om het lot van de Indianen in de belangstelling te brengen wat over de vreemdelingen. Door de intussen op verschillende manieren gebeurd is. Op 12 oktober bereikten de aanwezigheid van de Europeanen, deelnemers, waaronder de drie Erpe-Merenaren, het eindpunt van een die trouwens voor hen in de bres 5000 km lange tocht in de Nevadawoestijn, meer bepaald Nevada Testside staan, verandert hun mentaliteit, waar de Amerikaanse kernproeven getest worden. De wandelaars werden in het natio- Van degenen die reeds in januari startten waren zeker voor de helft Vlamingen wat niet te verwonderen is vermits het initiatief uitging van Paul D'Huyvetter uit Gent. Hij was de man achter de organisatie en de volledige voorbereiding. Hij had zich hierbij laten inspireren door de "Great Peace March' van vijf jaar terug en pleegde overleg met de organisatoren van deze vredesmars. De groep die begin januari in New York vertrok - toen nog maar een Op initiatief van het Aalsterse Stadsbestuur en de Stuurgroep Aalst voor den die ons westerlingen vanuit een zestigman sterk - groeide tijdens de de Derde Wereld werd vorige vrijdag in de Belfortzaal op de Grote Markt te luie sofa ontroeren en machteloos Aalst een Derde Wereldfototentoonstelling geopend van fotograaf Jan doen toekijken. Doffe ellende Huet. Deze tentoonstelling loopt nog tot 31 oktober. Hiermee wil men in waartegen voorlopig geen kruit op- Aalst de sensibiliseringsaktie rond de derde wereld in opgang brengen, die gewassen is. Ondanks massale kam de jaarlijkse 11.11.11 steunaktie omkadert. pagnes van niet-gouvernementele organisaties zien wij geen wezenlij ke veranderingen in het leven van tocht stelselmatig aan met Ameri kanen, maar ook met jonge mensen uit andere landen die er hun vakan tie doorbrachten als Canadezen, Duitsers, Japanners e.a. Alle dele gaties kwamen naar Santa Fé maar de laatste pleisterplaats vooraleer de mens in de derde wereld en vra- woestijn in te trekken was Las gen velen zich af of ophalingen wel - r -ff 'J 'JjP s -i J&. Aalst. Jan Huet vertelt: 'Nicaragua. Terwijl ik voorbij deze vrouw wandelde vroeg ik haar of ik ze mocht fotograferen. Ik vroeg dit zonder woorden, slechts een klein gebaar. De foto is haar antwoord. De manier waarop ze naar mij kijkt m hoe ze ons geruststelt (het kind en mij) ontroeren mij nog steeds. Ze is echt mooi. Ze maakt kaas effektief genoeg zijn om het leed te verlichten. Straks zullen wij weer beroep doen op vele honderden vrijwilligers voor de inzamelaktie van 11.11.11. Dat deze mensen niet voor niets op de baan gaan moge blijken uit een enquête die wij hebben gehouden bij de vele Aalsterse verenigingen die zich inzetten om fondsen te ver zamelen voor de derde wereld ini tiatieven. Volgens de gegevens waarover ik beschik is vorig jaar 9.310.277 fr opgehaald bij de Aal sterse bevolking, of een gemiddelde van 125 fr per inwoner. Lees door blz. 4 ■V. j' Vegas. De opzet was uit New York te vertrekken via de oorspronkelij ke nomadenroutes van de Indianen om er in het reservaat van de Navajo's het einddoel te bereiken. Dit gebeurde door de staat Arizona, over de Big Mountains die vroeger door de Indianenstammen bevolkt waren. De tocht 'Across America for Mo ther Earth' was trouwens bedoeld om het rampzalig lot van de India nen in de belangstelling te brengen, zelfs in Amerika waar het grootste deel van de bevolking geen benul heeft van wat er in die streken om gaat. Via akties en informatie heb ben de wandelaars geprotesteerd Erpe-Mere. De Merenaar Geert Neckebroek is terug thuis na zijn voettocht Jan Huet was vroeger fotojournalist en geeft nu les aan de Stedelijke Nijverheidsschool te Antwerpen in de afdeling fotografie. Van zijn va der, die een Antwerps kunstschil der-glazenier was, erfde hij blijk baar het gevoelige hart en oog, dat bijzonder begaan is met alle facet ten bij de mensen, van alle landen of standen. Jan Huet ondernam heel wat rei zen, die hij maakte om opdrachten uit te voeren voor niet-gouverne mentele organisaties. Zo fotogra feerde hij in Guatemala, Nicaragua, Mexico, Tanzania, de Dominikaan- se Republiek. Rwanda en zelfs in Roemenie waar hij in augustus van dit jaar zijn laatste reportage maak te. Hierbij is Jan Huet er in de eerste plaats niet op uit om spektakulaire of sensatievolle beelden vast te leg gen. "In de Derde Wereldlanden is niet alleen miserie en ellende. Ik heb er veel intermenselijkheid ge leerd. Ik kan enorm geboeid zijn gewoon door alles wat rond mij ge beurt van 's morgens tot 's avonds', verklaart Huet. In de foto's die Jan Huet maakt wordt de ellende niet ontkend, maar ze wordt ook niet misbruikt. Vooral de gevoelens van betrokkenheid en respekt voor de eigenwaarde van de mensen, neemt hij voor zijn foto's als uitgangspunt. De 80 foto's die in de Aalsterse Belfortzaal worden getoond zijn opvallend maar des te sprekender in hun eenvoud. Gemaakt op eerder klein formaat, hangen zij als een ontrolde film naast elkaar op een naakt, wit vlak. Hiermee wordt ge tracht de opvattingen van de kunst fotograaf kracht bij te zetten. 'Wat mij het meest stoort, is de volledig verkeerde voorstelling die wij ons van de derde wereld maken. Dat eenzijdige beeld wordt dagelijks nog bestendigd door de media', om schrijft Jan Huet. Fotogeniek sterven Schepen van Ontwikkelingssamen werking en Vrede Roger D'Hondt, omschreef de opening van de ten toonstelling als de start van de Aal sterse 111111 aktie '92. Hij maakte hierbij een evaluatie van de vorige aktie en herhaalde zijn oproep tot solidariteit naar de Aalsterse bevol king toe. 'Dagelijks worden onze ogen ge troffen door schrijnende televisie beelden van hongerende en oorlog voerende volkeren in Derde We reldlanden. Wraakroepende beel- Hoogstraat 2B Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie doorheen Amerika (arch) tegen de tragische omstandigheden waarin ze moeten leven. Met deze onderneming heeft men de gehele wereld willen sensibiliseren om de thuislandsituatie van de Indianen stammen in de internationale open baarheid te brengen. Dit is noodza kelijk want in hun eigen land leven ze nog onder een speciaal statuut dat soms weinig beter is dan dit van andere onderdrukte volksgemeen schappen in de wereld. Naar Waistland In de gebieden, die de Indianen als reservaat toegewezen kregen, wor- naal park van de Grand Canyon niet toegelaten, tenzij tegen forse beta ling. Dit is wegens de maatregel die slechts vijftig personen tegelijk in het gebied toelaat, daar waar de groep zowat ongeveer 750 man tel de. Geert Neckebroeck en een paar vrienden huurden evenwel een wa gen, verlieten de groep gedurende een week, om op eigen houtje deze beschermde natuurstreek te door kruisen. In Utah sloten ze opnieuw bij de groep aan om Nevada te be reiken en in Las Vegas de laatste Lees door op p. 4 Vorige week richtte het Aalsterse Kamerlid Jan Caudron (VU) een brief aan het College van Quaestoren van de Kamer van Volksvertegenwoordigers te Brussel. Hierin wees hij op het volgende: 'Bij het bekijken van de film 'Daens', die ondermeer in de Kamer werd opgenomen, realiseerde ik mij dat nergens in ons parlementsgebouw een beeltenis van kamerlid priester Daens te bespeuren valt. Daar waar de heer Woeste een schilderij heeft, zou het gepast zijn dat ook priester Daens een beeltenis zou krijgen'. Merken we hierbij op dat Jan Caudron in Erpe-Mere woont, in de Priester Daensstraat. Kamerlid Caudron is van oordeel dat Adolf Daens een aandenken verdient, omwille van zijn grote verdienste als volksvertegenwoordiger. Daarenboven vindt hij dat Daens borstbeeld de geweldige achter stand van de Vlaamse politici die afgebeeld zijn in het Belgisch parlement, enigszins zou verminderen. Er bestaat reeds een bronzen borstbeeld van Adolf Daens en is eigendom van het Archief- en Dokumenta- tiecentrum van het Vlaams Nationalisme (ADVN). Het is van de hand van Pieter-Jan Braecke. Het werd waarschijnlijk in 1902 vervaardigd en in 1908 plechtig ingehuldigd in Aalst. Het was enkele tientallen jaren spoorloos. Óp initiatief van Ernest Van den Berghe, voormalig beheerder van de Socialistische Mutualiteit Volksver heffing. deed men opzoekingen om het oorspronkelijke beeld terug te vinden. Dit onderzoek leverde echter niets op. Wel werd het oorspronkelijke gipsen ontwerp teruggevonden. Het stond eerst in de apoteek van de Mutualiteit in de Korte Zoutstraat. Na de verkoop van de apoteek kwam het terecht bij de familie Van Wilderode. Het gipsen ontwerp werd gebruikt door Bert Ghysels om er op 20 april 1985 een bronzen afgietsel van te maken. Ghysels goot o.a. ook werk van Roel D'Haese, Rik Poot en Georges Grard. Het ADVN gaf het gipsen ontwerp in bruikleen aan het Ziekenfonds Priester Daens aan het Stationsplein te Aalst. De bronzen Daens staat de laatste jaren te kijk in een glazen vitrine in de raadszaal van het belfort. Kamerlid Caudron geeft aan het college van Quaestoren de tip, dat zij voor het gieten van een tweede brons voor de Kamer kontakt kunnen opnemen met de heer J.F. Verdoodt, Afgevaardigde Beheerder van het ADVN, Leuvestraat 29B te 9320 Erembodegem, tel. 053/21.68.26 of bij het ADVN in de Minderbroeder- straat 24 te Antwerpen, tel. 03/225.18.37. Er wordt nu gewacht en de hoop uitgedrukt dat Daens opnieuw een Aalst. Het bronzen borstbeeldvan Daens vertoont biezonder veelgelijkenis met plaatsje zal veroveren in het Brusselse parlement, vereeuwigd in het brons. bovenstaande foto van hem PH

De Voorpost | 1992 | | pagina 1