[et postkoets naar Straatsburg... 200 Jaar geleden overleden Jan Frans Vonck en Jean-André Vander Mersch, de democratische leiders van de eerste Belgische Republiek De Voorpost L de buurt van de Gentse Steenweg te Aalst ontstond een paar jaar terug e Kulturele Vereniging Excelsior. Er zich van bewust dat de Gentse cenweg, door heel wat nieuwe en vernieuwde inplantingen, bijzonder U aan belangstelling wint, wil deze vereniging zich ontpoppen tot een kenij. Als aanzet hiervoor heeft zij een groots opzet ontwikkeld dat de n meekreeg 'Europees Project Aalst-Brussel-Straatsburg'. In dit ka- wherdacht historicus Dr. Hendrik Strijpens de twee figuren Jan Frans unck en Jean-André Vander Mersch, die tweehonderd jaar geleden (rerleden, en die hij aanziet als de voorbode van de Europese gedachte. In Jnenwerking met grafisch kunstenaar Herwig Van Holsbeeck en koetsier Eirlos Moens, wordt een Europese Dag te Aalst opgezet op 31 oktober, inleiding tot het hele projekt vormde een studie van Dr. Hendrik rijpens over de sterk onderschatte demokratiserende rol van Vonck en gander Mersch tijdens de Brabantse omwenteling. [ort na elkaar, op 14 september en (december 1792, stierven - bijna ntaal vergeten - de twee belang- Sjkste vertegenwoordigers van on- Je streken in de revolutie van 1789. |ander Mersch, opperbevelhebber tan het patriottenleger en Vonck, t politieke leider. Hoewel reeds :el werd gepubliceerd over deze leriode, komt Aalst en zijn omge- ing volgens Dr. Strijpens, heel wei- liguit de verf. Hier wou hij dan ook ets aan doen, met zijn nieuwe pu- ilikatie. De revolutie van 1789, kortweg de Jrabantse Omwenteling geheten, ireeg zijn aanloop in mei 1787. Toen zochten de leden van Provin ciale Staten en justitieraden, steun bij de ontevreden klerus. Deze \fcroep lag reeds overhoop met de regering, wegens de afkondiging van de burgerlijke verdraagzaam heid voor niet-katholieken in no vember 1781 en de oprichting van het Seminarie-Generaal op 16 ok tober 1786, waarbij de overheid kontrole over de kerk nastreefde. Beide klassen vonden elkaar en be gonnen de wet te boykotten. Ook in het Aalsterse kan men deze verzetshaarden herkennen. De eer ste groep was de klerus o.a. de Je zuïeten wiens college op 20 septem ber 1773 werd gesloten en overge nomen door de staat. De regering vertrouwde de school toe aan de stadsmagistraat, die ondanks de bouw van een internaat (met schild van het Land van Aalst) sterk ach teruit ging. Een tweede ongelukkige maatregel gold de afschaffing van de logezetel te Aa'lst (januari 1786). De meeste leden van de loge 'La Discrette impériale d'Alost' (opge richt in 1764 en één der oudste van Vlaanderen) behoorde tot de Aal sterse magistraat en het bestuur van het Land van Aalst, zodat de Oos tenrijkers nu een belangrijk steun punt voor hun verlichte politiek ver loren. Jacques De Smet en zijn familie ver vulde belangrijke funkties in het Land van Aalst, het land van Gave re en de kasselrij van Oudenaarde. Hij was verwant met J. Raepsaet, de griffier van de kasselrij van Oude naarde. In 1787 protesteerden ze, samen met de bisschop van Gent en alle vooraanstaanden van het Land van Aalst en drongen ze aan op de intrekking van de hoger genoemde wetten. J. De Smet en Raepsaet gin gen nog een stap verder en namen kontakt op met Brussel en de Staten van Brabant. Deze riepen eigen machtig de Statenvergadering bij een en met de collega's van de ande re provincies ging men openlijk in het verzet. Hun weerstand deed het Oostenrijkse bestuur er toe beslui ten de gewraakte hervormingen in te trekken. Maar Keizer Jozef II liet niet betijen en reageerde heftig. Hij hervormde zijn regering en liet de orde herstellen waarin hij groten deels slaagde. te voeren. Jan Frans Vonck stierf te Rijsel in december 1792. Tien dagen later werd zijn stoffelijk overschot in een loden kist naar Baardegem overge bracht. Postuum kreeg Vonck ge lijk. Zijn konservatieve tegenspe lers in het Land van Aalst, Hubert De Smet, poogde op alle manieren een onafhankelijke Belgische Re publiek te vormen maar mislukte. In 1795 werden onze streken defini tief bij Frankrijk ingelijfd en hield het Land van Aalst op te bestaan. De familie De Smet werd financieel Aa!sl Dr Strijpens schreef een boek rond de figuren Jan Frans Vonck en politiek uitgeschakeld en haar en Jean-André Vander Mersch, terwijl 'grootkoetsier' Carlos Moens voor de onafhankelijkheidsdroom moest postkoets zorgde a nog lang wachten op verwezenlijking', schrijft Dr. Hen drik Strijpens. Reisverhaal en Europese Beweging Bij zijn studie en opzoekingswerk stuitte Strijpens op een reisverhaal van Eduard Ducpétiaux, die het ge- dachtengoed van Jan Frans Vonck deelde. In het werk van Strijpens 'De Europese Route Brussel- Straatsburg 1832 - Het ontstaan van de Europese Beweging' wordt, via een onuitgegeven reisverhaal van de hand van Eduard Ducpétiaux, getracht, de lezer de vorming van een demokratisch Europa van heel nabij te laten meemaken. Aalst. Grajisch kunstenaar Herwig Van Holsbeeck ondersteunde het Europees projekt doorboek van dr Strijpens te illustreren en een affiche te ontwerpen voor het gebeuren. Hij stelt ook werken tentoon in december in het Europees Parlement te Straatsburg (a) Aalst. Jean-André Vander Mersch l| ^sl- Ducpétiaux hij mevrouw Abts De opstandige geest groeide en de breuk kon niet langer uitblijven Naast Hendrik Van der Noot, wiens familie op het kasteel te Moorsel woonde, en die als vertegenwoordi ger van de opstandige Staten van Brabant, voor alle zekerheid Brus sel verlaten had en vanuit Breda met zijn komitee oppereerde, kwam Jan Frans Vonck op het voorplan. Vonck werd op 29 november te Baardegem-Aalst geboren. Hij stu deerde bij de Jezuïeten te Brussel en later aan de rechtsfakulteit van Leuven. In 1767 vestigde hij zich in Brussel en werd één van de belang rijkste advokaten van de Souverein- de Raad van Brabant. Als overtuig de democraat reageerde hij tegen het Oostenrijkse despotisme en vond steun bij de andere collega's, en vooraanstaande abten en geeste lijken, wiens zaken hij behartigde. Tijdens deze gesprekken richtte Vonck in zijn woning (mei 1789) het geheime genootschap 'Pro Aris en Focis' (Voor Outer en Heerd) op, met als doel een volksleger op de been te brengen, en de kleine ste den te bezetten en nadien een onaf hankelijke republiek in onze stre ken uit te roepen. De opschorting van de Blijde In komst en de ontbinding van de Bra bantse Raad en Staten (20 juni 1789) deed de onrust sterk toene men. Hel dreigende gevaar - het sturen van Oostenrijkse troepen - deed Vonck en Van der Noot in augustus 1789, op de pastorij te Bekkerzeel, tot de opstand beslis sen. J.F. Vonck schoof hier ook de kandidaat-opperbevelhebber voor het vrijwilligersleger naar voren: J.A. Vander Mersch. Ondanks de weinig gedisciplineerde en inder haast geronselde soldaten, meestal boerenjongens, gelukte men er in de hier gelegerde Oostenrijkse troepen op 27 oktober te Turnhout te verslaan. Nadien werden ver schillende steden in Antwerpen, Brabant en Limburg bezet. Daarna kwam Vlaanderen aan de beurt. Rond half november valt Gent - waarbij Aalstenaars sneuvelden - nadien volgt Aalst, op 12 december geven de Oostenrijkers Brussel op. Iets later valt Namen in de handen van de opstandelingen. Midden de cember 1789 tot begin 1790 was het strategisch gelegen Aalst, aan de grens met Brabant en niet ver van Brussel, de plaats waar de legerlei ding vertoefde. Op 11 januari werd de 'Republiek van de Verenigde Nederlandse Staten' geboren. Vander Noot, ge steund door de klerus, organiseerde kerkelijke plechtigheden o.a. in de Sint-Martinuskerk, waar de patriot tische vaandels gewijd weiden en volksfeesten, gaf kranten en pam fletten uit ep speelde het klaar in de Staten van Brabant het hoge woord Europees projekt Aalst Dit projekt gaat van start met een Europese dag op 31 oktober te Aalst. Hier wil men in de eerste plaats de aandacht vestigen op het belangrijkste evenement van het opzet: het overdoen van de reis van Ducpériaux met een postkoets: Aalst-Brusscl-Straatsburg in 1993. Om 14 uur vertrekt aan het établis sement 'De Schaapstal' - vroegere afspanning op het koetstrajekt - aan de Gentse Steenweg, een originele postkoets, getrokken door een vierspan. Carlos Moens treedt op als koetsier. Deze welgekende Aal- stenaar, op wie ook beroep werd gedaan om met zijn paarden deel te nemen aan een aantal scènes van de pas uitgebrachte 'Daens' film van Stijn Coninx, gaf de onderneming een Europees tintje. De koets is een originele deligence uit Frankrijk, het getuig komt uit Engeland, de vier paarden stam men af van de Friese ruinen uit Ne derland die steeds de meestgeken- de koetspaarden hebben geleverd en koetsier Moens is - uiteraard - Belg. Dit vierspan voert dan een aantal Aalsterse prominenten naar de Ga lerij Muylaert-Hofman aan de Nieuwstraat te Aalst, waar om 15.30 u een tentoonstelling wordt ge opend van juwelen van de hand van de Straatsburgse kunstenares Christine Schoettel. Deze tentoon stelling blijft dan verder nog toe gankelijk tot 21 november. Om 16 uur wordt halt gehouden met de koets aan 'De Graaf van Egmont' - eveneens een vroegere afspanning - op de Grote Markt. Onmiddellijk daarna wordt in de Feestzaal van het Stadhuis een Aca demische Zitting gehouden, waar de Europarlementsleden Willy De Clercq en Mare Galle als sprekers zullen optreden. Leo Tindemans en Wilfried Martens werden eveneens aangezocht, maar moesten zich, we gens andere bezigheden binnen de partij, laten verontschuldigen. Om 17.30 u wordt nog een receptie aangeboden in de 'Graaf van Egmont' op de Grote Markt waar burgemeester A. De Maght het woord zal voeren. Daarna wordt de rit besloten doorheen Aalst. Volgend jaar zal de reis volledig worden gemaakt met een tocht tot Straatsburg. Dit vergt echter veel geld en voorbereiding. Paarden en koetsiers zouden moeten terecht kunnen in afspanningen die er niet meer zijn, paarden moeten ter plek ke kunnen omgewisseld worden en het comfort van de passagiers is na tuurlijk het comfort van 200 jaar geleden. Het hele koetsenprojekt zal worden mogelijk gemaakt door de steun van de handelaars van de Gentsesteen weg. Deze steenweg ontwikkelt zich Aalst. Jan-Frans Vonck de jongste jaren tot een belangrijk handelscentrum. De grote handels zaken rijzen er als paddestoelen uit de grond, terwijl vestigingen van oudsher werden aangepast en hun waarde blijven bewijzen. Kulturele Vereniging Excelsior, die een twee tal jaren geleden werd opgericht na de restauratie van het Kasteel Van Muylem, eveneens gevestigd aan de Gentsesteenweg en de jongste uit gave van de Monumentendag een druk bezochte pleisterplaats neemt zich voor, het groeiende handels centrum van de steenweg tot een dekenij te kristalliseren. Tentoonstellingen Aan de Europese Dag van Aalst komt nog een verlengstuk dat loopt van 21 tot 29 november in de Bel- fortcrypte op de Aalsterse Grote Markt Fr zullen juwelen getoond worden van Simonne Muylaert- Hofman, keramiek van Marcel De Backer, schilderijen van Hendrik Mertens en Patrick Meulenijzer, ta pijten van Gerrit De Mol-Peerlinck en kunstsmeedwerk van Paul De Boeck. Op 21 november om 15 uur zal schepen van Kuituur Gr. Van Nieuwenborgh deze tentoonstel ling openen. In december wordt in het Europees Parlement te Straatsburg een ten toonstelling georganiseerd van wer ken van grafisch kunstenaar Herwig Van Holsbeeck. Op deze manifesta tie wordt ook het boek van Dr. Hen drik Strijpens uitgebracht, dat Her- wig illustreerde. Gelegenheidsboekwerk 'De Europese Route Brussel- Straatsburg 1832 - Het ontstaan van de Europese Beweging' van Hen drik Strijpens, wordt tegelijkertijd een unieke reisgids voor de steden Brussel, Namen, Dinanl, Givet. Charlesville-Mézières, Sedan, Ver dun, Metz, Nancy, Saverne, Stras bourg, Hageunau en Niederbornn- les-Bains. Het biedt niet alleen een inzicht op de prachtige, gemakke lijk bereikbare route, maar is tevens een onverwachte bron van politieke en socio-ekonomische visies en op ties. Ducpétiaux, naar wie het reis verhaal werd geschreven, was na melijk ambtshalve opgetreden als inspekteur in gevangenissen, wees en tuchthuizen. Hij beschrijft talrij ke lotgevallen van personen die on ze democratische geschiedenis voor een groot deel bepaald hebben en die zowel uit België, uit Frankrijk, uit Engeland en Ierland, uit Duits land, uit Polen, uit Zwitserland en Italië aan de basis liggen van onze huidige demokratie. het belang rijkste werkstuk van Europa. Het boek werd kunstig verlucht door Herwig Van Holsbeeck en zal na de voorstelling in Straatsburg te Aalst worden voorgesteld. Het boek telt ongeveer 100 blz. en wordt uitgegeven in 4 talen: Engels. Frans, Duits en uiteraard Nederlands. Prijs in voorverkoop bedraagt 800 fr. na verschijnen 1.000 fr. Het werk kan besteld worden op rekening nr. 428-0093739-70 van Excelsior. Gentsesteenweg 231 te 9300 Aalst met vermelding Reis Straatsburg. PH

De Voorpost | 1992 | | pagina 3