Jan Huet kijkt in zwart-wit naar menselijke waarden... Erpe-Merenaren in de bres voor Indianen in Amerika Regionale televisie ADS begint vorm te krijgen Aalsterse Gilles brengen Lelystad in folklore-ban 1 Kleinvee tentoonstelling Omleiding voor bus Aalst-Geraardsbergen Aalsterse homo en lesbiennegroep bestaat een jaar - 23.10.1992 - De Voorpost Aalst start 11.11.11 aktie met fototentoonstelling Vervolg van blz. 1 Het aan tal vrijwillige medewerkers aan de verschillende kampagnes mag rede lijk worden geschat tussen de 400 en 500 personen. Het gaat hem stuk voor stuk over mensen met een dosis overtuigings kracht die zijn weerga niet vindt en bezield zijn met de beste bedoelin gen. Ik heb persoonlijk aan den lijve ondervonden hoe machteloos men staat als u aan een of andere deur met de gekende drogredenen wordt afgewezen. Aan diegenen die deze hardnekkige strijd leveren wordt deze tentoon stelling opgedragen. Deze fototentoonstelling bevat naast de reportages over Latijns- Amerikaanse en Afrikaanse derde wereldgebieden ook een reeks foto's over vergelijkbare toestan den in Roemenië. Ze worden hier voor het eerst tentoongesteld en drukken ons met de neus op de fei ten waarvan wij enkele jaren gele den dachten dat ze zo dichtbij niet bestonden. Hetzelfde kan gesteld worden voor sommige gebieden in Joegoslavië die momenteel in oorlog zijn. De problematiek van hongerende en oorlogvoerende volkeren is dus ook reeds in Europa aanwezig en de ge schiedenis heeft aangetoond dat een dergelijke zwarte vlek snel kan uitbreiden. Ik roep de Aalsterse bevolking dan ook op om alle akties voor derde wereldproblematieken krachtig te steunen, tenslotte is het zoals de volksmond zegt nog altijd beter te kunnen geven dan te moeten krijgen', verklaarde schepen Roger D'Hondt. Burgemeester A. De Maght opende de tentoonstelling in aanwezigheid van dhr. H. Blendeman en I. Van Geit, voorzitter en sekretaris van de stuurgroep Aalst voor de Derde Wereld, Dr. De Looze, raadslid Van Lierde, Hubert Vinck voorzit ter Infobo, Paul Jacobs uit Baarde- gem en nog vele vertegenwoordi gers en medewerkers van de 11.11.11 aktiekomitees. Burgemeester De Maght deed in haar openingstoespraak een op roep tot het betonen van verant woordelijkheidsgevoel bij de foto graaf: 'Vele kunstvormen kunnen aanleiding geven tot een persoonlij ke en soms subjektieve beoordeling van een onderwerp. Een kunstwerk is meestal een visie op het moment, het weggeven van een kreatieve be nadering. Dit gaat bij fotografie maar gedeeltelijk op. Daar houdt dikwijls de interpretatie op. Er ont staat een direkte verhouding tussen het oog van de fotograaf en het ob- jekt dat in alle eenvoud, gedetail leerd zijn inhoud prijs geeft. Een foto kan spreken waar duizenden woorden tekort schieten. Hierbij tonen sommige fotografen toch soms een gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel. Waarom laat men iemand 'fotogeniek ster ven'? Uiteraard is medelijdensmoe- heid geen loos begrip de dag van vandaag. De media zou toch meer aandacht moeten betonen voor het goede, het mooie in tegenstelling met de overbedrukking van miserie en sensatie. Men moet tonen dat het anders kan en in vele gebieden de mensen hun fierheid weergeven. Men heeft veel te weinig aandacht voor de fierheid, de grootheid en de goedheid van de mens. Dat tikkeltje tederheid, autentisiteit en waar heidsgetrouwheid wordt te weinig aangesproken', omschreef de bur gemeester. Zij had alle lof voor het 11.11.11 aktie-initiatief maar betreurde an derzijds dat er te weinig aandacht was voor de armoede in eigen streek. Zij deed dan ook een oproep naar de organiserende groepen toe, om eens na te denken over het voe ren van akties om de schrijnende armoede in eigen streek te bestrij den en de gevolgen ervan te lenigen. De foto's van de tentoonstelling van Jan Huet worden verkocht tegen de prijs van 5.000 fr per foto. Tien pro cent van de verkoopprijs wordt af gestaan aan de steunaktie. Naar aanleiding van deze Derde Wereld- fototentoonstelling werd door de Stad ook een verzorgd boekwerk uitgegeven met 20 van de tentoon gestelde foto's voorzien van boeien de kommentaar. Het wordt aange boden tegen 50 fr, op de tentoon stelling en op de dienst Ontwikke lingssamenwerking, Kapellestraat 15 te Aalst. PH In de vorige editie van De Voorpost hadden wij het over de mogelijke oprichting van een regionaal televisienet, dat volgend jaar op de kabel zou komen. Blijkbaar beginnen de kansen voor deze Regionale Televisie ADS (Aa!st-Dendermonde-St.-Niklaas) te stjjgen. De verschillende politieke families zouden het in grote lijnen eens geworden zijn over het projekt, zoals dat door streekmanager Leo Van der Vliet overal werd voorgesteld. Er dienden zich ook reeds een zeventigtal geïnteresseerden aan, die hun kandidatuur stelden voor de op te richten vzw, die de zendvergunning moet krijgen van de Vlaamse Executieve. Ook de interkommunales lijken bereid te zijn om mee in de boot van ADS te stappen. Ook de kontakten met partikuliere bedrijven die kandidaat zijn voor sponsoring, verlopen vlot. Wanneer alles verder verloopt zoals nu zit de start van ADS volgende maand er wel in. Ten laatste half november moet de nog op te richten vzw van ADS een aanvraag doen voor de zendvergun ning van een regionaal tv-station. Eens de vergunning binnen, kan de exploitatiemaatschappij opgestart worden. Deze moeten de uitzendin gen samenstellen en een renderend beheer voor het station uitwerken en verzekeren. Streekmanager Leo Van der Vliet, die het projekt zoals reeds vroeger werd meegedeeld, voorstelde op de bijeenkomsten en perskonferenties te Dendermonde, Aalst en Sint-Ni- klaas, beschouwt het verloop van het dossier als gunstig. De streek manager leverde de impulsen voor het tv-projekt en daarmee houdt zijn taak op van zodra de vzw een feit wordt, vindt hijzelf. De impuls budgetten vormen een waarborg voor het geval tegen elke verwach ting in, na enige tijd zou blijken dat ADS het financieel moeilijk zou krijgen. ADS wil, afhankelijk van de aan loopmoeilijkheden met de uitzen dingen starten met drie eigen nieuwsprogramma's op 1 juni - of omwille van de vakantieperiode, traditioneel minder interessant voor televisie - op 1 september vol gend jaar. De nieuwsuitzendingen zouden ge bracht worden op maandagen, woensdagen en vrijdagen van 19.10 tot 19.30u. en kunnen op andere dagen en uren herhaald worden ge vat in publiciteit. Om op basis van publiciteitsverkoop financieel leef baar te zijn, moet ADS wekelijks gemiddeld 120.000 kijkers berei ken, wat zo'n 20% van het potentië le kijkerspubliek is in de drie arron dissementen. Deze reklameuitzendingen wil ADS tot maksimaal vier minuten per uitzending beperken, wat de helft is van de wettelijke toegelaten tijd. Bij de streekmanager kwamen zo'n 10 ontwerpen voor het ADS-logo binnen. Ook de ADS-tune, het ken- wijsje van de regionale tv-uitzen- ding, is in tussentijd reeds op mu ziek gezet. Logo en tune maken, samen met een programmaschema en een beheersplan, deel uit van het aanvraagdossier voor de zendver gunning. Er is een degelijke kans voor ADS dat het voor zijn studio gebouwen zou kunnen huren van de gemeente Zele. Voor het hele opzet blijkt wel een bijkomende moeilijkheid te zijn, dat de arrondissementen Aalst, Den dermonde en Sint-Niklaas mis schien wel op papier één regio vor men, maar in werkelijkheid dit wel veel minder zijn. P.H. Aalst. De Aalsterse Gilles en enkele leden van de Gordiaan tijdens het uitwisselen van de relatiegeschenken Het Nederlandse Lelystad vierde het voorbije weekend een kwartee uw bestaan. Dat was voor het plaatselijk stichtingsbestuur de aanb ding om de 21 jaar bestaande folkloristische groep de Aalsterse Gille uit te nodigen. Op vraag van het plaatselijk belangrijk winkelcentra 'De Gordiaan' brachten zij er een 'volledig' programma. Blijkbaar kennen de Aalsterse Gilles in Nederland meer sukses dar binnen de eigen streekgrenzen. Meermaals werden zij gevraagd oe bepaalde feestvieringen met hun schitterende optredens te kornet kleuren. Zo ook in Lelystad. De Gilles hielden er een rondgang in het centmit van de stad en brachten een eerste rondedans op het Stationsplein Van daar ging het naar het stadhuis voor een prachtige ontvangst waarbij enkele relatiegeschenken werden uitgewisseld. Voorzitter Urbain D'haese van de Aalsterse Gilles ontving vanwege burgemees ter Hans Gruijters van Lelystad een prachtige schilderij. Na een receptie maakten de Aalsterse Gilles zich op voor de bezem- dans en de bezemworp die, zoals al de andere optredens, heel wat publiek lokte. Een korte rondgang in het centrum bracht hen vervol gens terug naar het vier sterrenhotel 'Leleystad' waar ze onderge bracht waren om zich om te kleden. Zij werden er vergast op een eetmaal. Als apoteose was er dan om 19.00 en om 20.00 uur een laatste rondgang en rondedans. (PH) In het Gemeentelijk komplex «De Bellekouter» te Affligem hebben we ruimte in overvloed zodat we het Kluimvee (zoals Mechelse hoen, :ghorn, australop, vechters, king, mondain, kroppers, enz.) en de ko nijnen (reuzen, wit van Dender monde, Belg. zilver, dwergen enz.) er in de beste voorwaarden kunnen exposeren. Benevens een prima verzorging hebben wij het ook over het mooie dekor met een versiering van groe ne planten en de zeer ruime hokken voor elke diersoort. Park- en watervogels voelen zich onmiddellijk thuis in hun zeer kom- fortabele en móóie volières. Wegens de immense ruimte van «De Bellekouter» kunnen we ge makkelijk brede wandelgang voorzien, mogen we elke diersoa afzonderlijk opstellen en hoeven» nergens hokken op elkaar te zette De opening voor het publiek gf beurt zaterdag 31 oktober van lOti 22 uur en zondag 1 novembervanl tot 17 uur. Meer dan 1200 dieren zijn verwarii voor die tentoonstelling, een uniea gelegenheid om kwaliteit en hot* veelheid te ontdekken. Affligem ligt zeer gunstig en is makkelijk per wagen bereikba autostrade Brussel-Oostei (tweede afrit). Om de kulturele rol van kleinvi teelt te 'promoveren is de toeg aan de kinderen beneden 12 ja gratis. Vervolg van blz. 1 schikkingen te treffen om het eind doel Testside te bereiken, ongeveer honderd kilometer daar vandaan, een gebied dat letterlijk en figuur lijk als 'verloren land' beschouwd wordt. Vooraleer de woestijn in te trekken naar Nevada Testside werden in Las Vegas konferenties gehouden als voorbereiding op de akties. Van 2 tot 7 oktober werden dus refera ten gehouden door internationale sprekers met zelfs afgevaardigden uit Kazakstan waar eveneens de kernproeven enorme problemen stellen voor de bevolking uit de om geving. Akties Het testgebied voor kernproeven in de Nevadawoestijn is sinds 1951 een ongezonde streek en vermits het in de buurt van de Indianenreservaten ligt, staat de inheemse bevolking voortdurend bloot aan besmetting. De tocht van vzw Moeder Aarde was in de eerste plaats een protest mars tegen de onmenselijke toe standen en tevens bedoeld om het probleem in de internationale be langstelling te brengen. Men be perkte zich louter tot een voettocht maar onderweg zette men stelsel matig akties op om de bevolking te sensibiliseren of hen te wijzen op het moeilijke lot van de Indianen die voor de zoveelste keer verdrukt worden maar thans op een andere manier. Tot aan het eindpunt be perkte men zich tot passieve akties waarbij de slechte levensomstan digheden van de Indianen in het daglicht gesteld werden. Tijdens de 5.000 km lange voettocht heeft men in alle belangrijke steden waar men voorbij trok de scholen bezocht om er informatie af te leve ren. De interesse van de school jeugd ging echter altijd eerst naar de vreemdelingen zelf om pas bij latere kennismaking belang te hechten aan het onderwerp, nl. de lotsverbe tering van de Indianen in hun eigen land. Dit is wel de ironie van het fenomeen dat vreemdelingen hen moeten op de hoogte brengen van wat in hun eigen land gebeurt. Dit is te verklaren door het feit dat de schooljeugd in Amerika minder in teresse vertoont voor maatschappe lijke aangelegenheden. Achter grondinformatie is dus zeker voor hen onbekend zodat ze nauwelijks iets weten over de testen en hun gevolgen in de Nevadawoestijn. Bij de testen die in deze gebieden uitgevoerd worden, houdt men vooraf rekening met de windrich ting. Dit is vooral bedoeld om de rijkere klasse, speciaal in Los Ange les van ongemakken te vrijwaren. Met de andere kant houdt men dui delijk minder rekening en de testen worden vooral gedaan bij een 'dawn wind'. Dit betekent dat men proe ven doet als de wind naar de richting van de vallei blaast waar de India nenstammen in de reservaten hui zen. Daar heeft men trouwens de enige grote problemen omdat de radio-aktieve wolken hier gemak kelijk blijven hangen. De akties van vzw Moeder Aarde werden ook uitgebreid in Kansas City waar men in Leivinworth poli tieke gevangenen opzocht. Het be trof hier o.a. de leider van de op stand van Wounded Knee, die nog altijd als het symbool van het India- nenverzet beschouwd wordt. Tel kens er langs het trajekt iets onder nomen werd in verband met kern energie stond een groep paraat om op te treden. In Las Vegas zelf heeft een delegatie een petitie afgegeven in het Department of Energy, hiel den bevoegde personen e'cn confe rentie en kwamen mensen, die in het bestraalde gebied leven, getui genissen afleggen. Testside Sinds 1951 is Nevada Testside het proefgebied voor atoomraketten en dito wapens. Het was gepland om op 11 oktober massaal het terrein te betreden. Dit is uiteraard strikt ver boden vanwege de centrale regering maar volgens het verdrag van Ruby Valley van 1864, behoort het gebied aan de Soshone Indianen toe. Zij hebben trouwens een doorgangspas aan de wandelaars overhandigd maar dit stuitte op verzet van de overheid. Enkele dagen vóór de finale aktie zou men testen uitvoeren en uit pro test hebben toen vier Belgen zich aan de omheiningvastgeketend met het gevolg dat de testen uitgesteld werden. Toen men evenwel de vol gende test aankondigde, hebben opnieuw vier mannen het verboden terrein betreden, per mountain bike dan nog. Ze werden aangehouden en op 28 oktober moeten ze hier voor voor dc rechter verschijnen. Het was in ieder geval een prestatie die de sensatiepers haalde en als verdediging zal men zich steunen op de toelating van de Indianen. Om de tocht af te sluiten hebben zowat alle deelnemers het verboden testgebied betreden. Alle veilig heids- en politiediensten waren ge alarmeerd om ze van het terrein te verwijderen. Er kwam traangas aan te pas en de helft werd door de politie opgepakt maar na paskon- trole opnieuw vrijgelaten. Óp zich zelf was het laatste gedeelte van de voettocht een gevaarlijke onderne ming maar 'we kregen regelmatig medicijnen tegen de stralen', be sloot Geert Neckebroeck die er ten slotte een heleboel ervaringen mee opgestoken heeft en beweert dat een dergelijke protesttocht werke lijk de moeite loont als bijdrage tot de lotsverbetering van de Ameri kaanse Indianen. JV 'De Lijn' Oost-Vlaanderen meldt dat vanaf maandag 19 oktober dc bussen van de lijn Aalst - Geraards- bergen (273) en stadsliin Aalst Sta tion - Erembodegem - Nieuwerker- ken (702/3) vanaide Haring via N45 en Geraardsbergsesteenweg in om leiding zullen rijden als gevolg van de herinrichting van het kruispunt N45 - N460 Cnurchillsteenweg te Erembodegem. De halten gelegen op de Ninove- steenweg, Groene Weg en Chur- chillsteenweg, alsook het Industrie park van Erembodegem zullen door de lijn Aalst - Ninove (274) worden bediend. De halte De Haring voor de liin 2" wordt vervangen door een tijdelijk halte in de Parklaan (ter hoogte de ingang warenhuis DelhaizeLDt ze halte zal eveneens door ae lij 274 Aalst - Ninove bediend worde: Dc reizigers van de halte Grot (lij 274) worden verwezen naar de halt Groene Weg, terwijl de halte Autc stradelaan vervangen wordt does een halte in de Industrielaan. De homo- en lesbiennegroep van Aalst beslaat een jaar. Na een lange inloopperiode begint de groep meer en meer vaste vormen aan te nemen. Een hechte kern jongeren koos als definitieve naam "Vice Versa' en onmiddellijk werd een de gelijke informatiefolder uitgewerkt. De groep komt nog steeds iedere week samen in de 'Bathyscaaf in de Meuleschettestraat 74 te Aalst. Om de verjaardag klank bij te zette* heeft op zaterdag 7 november et- fuif plaats in de Bathyscaaf. D wordt op vrijdag 13 november volgd door de 'veilig vrijen videt show II'. Aanvang om 20.00 uur.O: 6 januari heeft dan dc nicuwjaarsffl ceptie plaats. Inlichtingen 05: 78.42.79 of 053/77.25.05.

De Voorpost | 1992 | | pagina 4