De 'Karnaval-generaal' pleegt geen vaandelvlucht Somati plaatst sprinklers in winkelcentra Zeventig jaar prehistorie van V.T.B.-V.A.B. te Affligem! 1 8 - 23.10.1992 - De Voorpost Blijkbaar zijn begrippen als verruiming, vernieuwing, andere denkpis tes... niet alleen gemeen goed van de huidige politieke evolutie. Ook in het organisatorisch bestel in de Aalsterse karnavalgemeenschap wordt met deze trends rekening gehouden. Naar aanleiding van het interview met de nieuwe voorzitter van het Aalsterse Karnaval Verbond (AKV) - in de vorige editie gepubliceerd - wou de ontslagnemende 'Generaal' Herman Schel- faut toch één en ander kwijt in verband met de evolutie van de laatste maanden in het karnavalwereldje. In de karnavalwerkhalle begint de worden, maar dat doen ze dus niet. bedrijvigheid stilaan op gang te ko- Ze wimpelen alles af op het oud men. Er wordt door vele groepen systeem en dit is wat mij er zo aan opgeruimd, afgebroken, gesorteerd tegengevallen is.' en alles klaargemaakt om met de Het idee van Michelleken in ver uitwerking van nieuwe ideeën te band met het minimum aantal leden starten. Andere groepen zijn er in van groepen op te drijven tot dertig geslaagd een deel van hun wagens te wordt al jaren vernoemd. Er werd al verkopen aan groepen van buiten dikwijls de gedachte naar voor ge- Aalst en zijn druk bezig met deze bracht van het samensmelten van klaar te maken voor aflevering, groepen. Dit is wel moeilijk. Een Kwestie van het budget wat op te paar groepen proberen dat, bij som vijzelen. migen lukt dat maar toch kan dat In zijn 'bureau' in het hoekje van de niet verwacht worden van een aan- mannen van 'Lod', gingen we aftre- tal mensen. Ik ben bijv. 24 jaar lid dend AKV voorzitter Herman van de Lodderoeigen, ge kunt van Schelfaut opzoeken. Bij een 'kroes- mij niet meer verlangen dat ik ga ken fruitsap' werd even doorge- samensmelten met een andere boomd over het gesprek dat vorige groep. Het grote probleem tegen- week met Michelleken, ex-prins en woordig is dat vele jonge mensen nieuwe AKV-voorzitter werd ge- niet meer akkoord zijn met de be- voerd. De 'generaal verteltsturen en de huidige werking van de 'Michelleken zal er wel voor moe- organisaties en beginnen met een ten opletten dat hij zijn persoonlij- eigen groep. Dit kan men niet te- ke mening omtrent verschillende genhouden. Wij hebben destijds zaken niet weggeeft, onderschreven met een paar mensen vanuit het als AKV-voorzitter. Ik heb daar ook AKV een voorstel in die richting jaren voor moeten opletten. Als ge gedaan en gezegd maak een sys- voorzitter zijt, moet ge de mening teem waarin de groepen in de derde van het verbond verkondigen. De kategorie beginnen, alleen met kos- vraag omtrentzou het AKV nog tuums het eerste jaar, het jaar na- nut hebben, komt zeker niet van dien als zij interesse hebben om ver- Michelleken, die komt van mannen der mee te doen kunnen zij naar de die gereed zitten om te kijken van kleine groepen overstappen en het wat kunnen we er 'aan doen' en zo, jaar nadien zelfs naar grote groe- maar ze mogen niet vergeten dat ik pen. De meeste tegenwoordig die nog niet weg ben uit het AKV. Ik zeggen een wagen maken, dat maak altijd deel uit van het bestuur, doen we niet meer en zij blijven Met mijn ontslag als voorzitter heb steeds de massa van kleine groepen ik zeker geen afstand willen nemen vergroten. Zo iets kan niet blijven van het AKV. Ik was alleen van duren. oordeel dat het ogenblik gekomen Meestal komen jonge mensen niet was om er de voorkeur aan te geven, gemakkelijk naar een grotere groep dat een paar jonge mensen nu eens toe, omdat ze weten dat daar een hun ideeën uitwerken, want ik ben organisatorische struktuur bestaat het moe van te vechten tegen wol- en dat er volgens een zeker aantal kenkrabbers waar toch niet aan te disciplinaire afspraken moet ge- tornen valt. Wij proberen altijd goe- werkt worden. Dat schrikt hen blijk- de ideeën boven te halen, die pas- baar af. Zij vertrekken van de ge- sen voor iedereen, voor de goede dachte dat het bij hen alleen er om gang van zaken en toch zijn er te doen is om zelf karnaval te vieren steeds mensen 'boven ons' die pro- en plezier te maken. Hier ligt het beren naar hun eigen goesting alles volgens mij aan de organisatoren om te buigen. Ik vind dat het tijd om hier iets op te vinden. De vraag wordt dat er niet alleen eens ge- moet gesteld worden of die nieuwe dacht wordt aan de mensen in de groepen ontstaan om in de stoet te stoet, die altijd moeten inleveren en gaan of gewoon om karnaval te vie- altijd moeten beperken en altijd ren in een groepsstruktuur. In die moeten inbinden, maar dat het fei- zin zou de organisatie een prijs kun- telijk tijd wordt dat de organisatie nen uitloven aan groepen die daar- zich eens de kop krabt en eens gron- om niet noodzakelijk in de stoet dig nadenkt hoe zij de problemen gaan, een kategorie appart. Maar kunnen oplossen zodanig dat de het zijn altijd de grote groepen die groepen zich blijven inzetten en dat een budget moeten bijeen halen lengte en aantal geen rol speelt tussen 500.000 fr. en een miljoen die maar dat alles aangenaam kan ver- zich moeten aanpassen. Wij moeten lopen. Aalst is breed genoeg om er ons altijd beperken in meter of wij iets van te maken. Er is meer dan krijgen strafpunten, terwijl al die een markt, als ge begrijpt wat ik losse groepen die in de stoet meelo- bedoel. Er kan van alles gedaan pen, die mogen daar met 30 meter karretjes lopen. Daar kan men niets aan doen want die mensen zijn niet ingeschreven. Ik zeg niet dat die moeten weggenomen worden uit de stoet maar er moet van bovenaf een structuur ontstaan die daar een op lossing voor biedt. Ik weet zeker dat dit eenhele opgave is, hierin een zekere discipline opleggen. Hier moet op gestudeerd worden. Dat is wat ik het feestcomité nu verwijt, dat zij dat niet doen. Wij hebben al een paar jaar ook geijverd voor een aanpassing van het jureringssys teem. Vorig jaar hebben ze iets ge probeerd. Odilon smijt nu naar on ze kop dat dit van het AKV een idee was. Het was niet het idee van het AKV die daar op papier stond. Wij hebben dat idee toch laten doorvoe ren maar dit is mislukt. Nu zoekt men opnieuw naar een alternatief. De jury zegt, wij kunnen op zo'n systeem geen punten geven. De stoet is aantrekkelijker gemaakt voor de mensen. De stoet zou in drie gedeelten worden opgedeeld zo dat iedereen de mogelijkheid heeft toch zeker een deel te zien met een kleine en een grote groep. Maar de jury werpt dan op dat zij dat niet kunnen onthouden. Die mensen zeggen dat zelf. Wij bou wen daar dan voorstellen rond maar alles wordt gewoon afgewimpeld en alles is weer zoals vroeger, zoals over vijf jaar. Dat is iets wat er bij mij niet in kan. Wat echter wel de emmer heeft doen overlopen, is het feit dat men tijdens het verlof de zo belangrijke beslissende vergadering belegt. Ik ben zelf naar die vergade ring geweest, 's Woensdags kreeg ik een brief, dat de vergadering op vrijdag plaats had. Ik kon zelf mijn mensen niet meer raadplegen, op drie dagen gaat dat niet. En zeker niet in het verlof. Op de vergadering werd het niet demokratisch genoemd, dat de jury geen punten zou mogen geven. Ik vond het nog veel demokratischer dat er slechts zeventien groepen wa ren, waarvan zeven nieuwe, die over alles hebben beslist. Ik kan moeilijk aannemen dat nieuwkomers, die zelf nog niet weten hoe een wagen moet gebouwd worden, ons komen vertellen hoe het moet. Dat vind ik toch te verregaand. Vandaar dan ook mijn reaktie. Let wel, ik wil in heel deze situatie zeker geen steen werpen naar de burgemeester, want dat mens heeft ook maar gedaan wat haar op papier voorgeschoteld werd, maar ik noem dat een politie ke stunt. Een Van Mosselvelde bijv. die ge anders praktisch nooit op een vergadering ziet, die zat daar en die wist waarover het ging. En die had dan nog een kliekje mee die dan stemden. Ge zijt met zeventien groepen, van de ene groep waren er twee vertegenwoordigers, van de andere drie. Op zeker moment wer den daar 28 stemmen geteld. Waar om niet bepalen dat er per groep slechts één stem mag uitgebracht worden. Zij die er belang bij had den, zaten daar met zeven mensen en boycotten gewoonweg de situa tie. Volledigheidshalve wil ik wel uitleg gen dat die scheefgegroeide situatie al enkele maanden terug ontstond. Een paar maanden voor de bewuste vergadering in augustus is een ge lijkaardige vergadering geweest waarop alle groepen aanwezig wa ren. Daar werden gewoon de regle menten afgerammeld en besloten met de dooddoener van geen op merkingen Wij hebben toen de voorstellen onderschept die waren klaargemaakt om mee naar de ge meenteraad te stappen. Wij stelden vast dat dit zeker geen bepalingen waren waar wij konden mee ak koord gaan. Ik wil hierbij burge meester De Maght nogmaals dan ken, dat zij ons een tweede kans wou geven en de hele zaak heeft herroepen. Spijtig dat die tweede kans in augustus moest vallen. Van de andere kant moet ge ook zeggen dat door het draaien van de admi nistratieve molen het bijna niet an ders mogelijk was. Hierdoor blijkt duidelijk dat de organisatie mank loopt. Ik smijt geen steen naar geen enkele van de betrokken personen maar ik herhaaldat kan gewoon met. Het enige wat Aalst heeft is zijn grote karnaval. Wij zijn nu een maal in een periode van vernieu wing, wij moeten mee met die trend. Wij kunnen geen karnaval meer vie ren zoals veertig jaar terug. En dat begrijpen sommigen niet die op de verantwoordelijke stoel zitten. Ik vind dat heel spijtig.' Over de uitspraak van Michelleken naar het adres van Herman toe van oorlog is oorlog en Herman is Her man, merkt Schelfaut op dat hij in derdaad wel heeft gezegd dat er oorlog van zal komen, maar niet met de bedoeling dat hij de oorlog zou voeren. 'Het is ook daarom dat ik mij teruggetrokken heb als voor zitter dat ik gezegd heb Heren wilt gij nu vooraan het woord veren, ik sta nog met een groep achter mij'. Ik blijf in het AKV waken over de goede verstandhouding, maar ik weet niet wat er zou gebeuren moest het AKV er niet zijn. Wan neer ge U drie jaar terug herinnert, toen de massa zo op kwam tegen 'ons Annieken', meen ik toch te mo gen zeggen dat men zich mag geluk kig achten dat het AKV er toen was om de massa wat in te tomen; zo niet wat het toen al ontaard in een rel. Hier heb ik nu opnieuw schrik voor. Wij hebben in het AKV altijd ge tracht, vooral de laatste jaren, om zonder ambras te bekomen wat ie dereen wenste. Als dat blijkbaar niet helpt, als men blijft in de hoek geduwd worden, dan begint men wel de moed te verliezen. Ik ben steeds gewoon geweest van mee te helpen aan een organisatie waar ge moet instaan voor vernieuwingen, waar ge uw eigen kritiek moet kun nen oppakken, en kunnen zeggen ja, daar is iets van waar, daar moet Aalst. De 'generaal' Herman Schelfaut is zeker niet weg uit het AKV. Hiihann dat het nieuwe impulsen kriiet (n) J dat het nieuwe impulsen krijgt (a j men iets kunnen veranderen. Nie mand hecht nog geloof in het feest- komitee. Dat is de realiteit. De reakties van de karnavalisten op uit spraken van het feestkomitee zijn wat zièver es da Wij hebben nog een beetje invloed op de mensen, wanneer wij bepaalde voorstellen doen of afspraken maken. Het feestkomitee is ook dringend aan vernieuwing toe. Ik heb mijn ont slag zeker niet gegeven om het AKV te kelderen of om te zeggen Kar naval blaas op, zeker niet. Maar ik ben het werkelijk moe, van te vech ten tegen een windmolen. Wanneer alles steeds maar opnieuw op de oude leest geschoeid wordt, dan vraag ik mij af wat wij dan feitelijk in die besprekingen nog zitten te doen. Nochtans blijft burgemeester De Maght het AKV duidelijk herken nen. Toen iemand op de vergade ring gëwoon rechtstond en opmerk te het AKV wat is dat Dat zijn een man of vier die beslissen wat mij moeten doen; antwoordde de bur gemeester dat het AKV het enige partnerdeel is dat officieel erkend wordt. Zij respecteert ons. Wij heb ben steeds in alle zachtheid en eer lijkheid met de burgemeester ge handeld. Zij kan natuurlijk niet al les. Het zijn de intriges daarrond die haar manipuleren. Zaken waar zij geen idee van heeft. Zodanig dat zij denkt dat zij van de ene kant goed doet, en toch hebben ze haar weei steken. Ik ben nu ook niet de per soon om alle minuten aan haar deur te gaan kloppen om de zaken bij te schaven.' Herman Schelfaut blijft duidelijk sterk geëngageerd maar voelt zich machteloos in de onderhandelin gen met de verantwoordelijken die het karnavalreglement opstellen. 'Men moet de moeilijkheden niet alleen op de groepen steken' be sloot de 'generaal', het ligt aan de organisatie. Zij moeten het waar maken dat Aalst karnaval iets enigs en elitair blijft, maar dan moet je ook zien dat het een elite is die er staat'. In volgende editie maken we uitge breid kennis met de twee kandida ten voor de prinsenverkiezing 1993. P.H. Somati Fire Protection Management is al jaren een erkend sprinklerin stallateur. Een doelmatig ontwerp en de kwaliteit van de installatie, twee essentiële elementen bij het autonoom en doeltreffend werken in geval van brand. Brandgevoelig Winkelcentra zijn uitermate brand gevoelig. Niet alleen bestaan de voorraden en de gebruikte decoratiemateria len vaak uit zeer brandbare stoffen, ook de grote publieksstroom over dag en de gevaren voor brandstich ting leverden bijkomende risico's op. Eens de brand uitgebroken, zijn winkelcomplexen moeilijk toegan kelijk voor groot blusmaterieel en bevordert de open struktuur van de bebouwing een snelle voortplanting van het vuur. Dank zij sprinklerinstallaties is er een permanente controle; het sys teem ontdekt de brand, blust hem of belet hem uit te breiden. Met een automatisch alarm wordt de brand weer onmiddellijk verwittigd. De efficiënte werking van de sprinkler installatie betekent een grotere vei ligheid voor het winkelend publiek en voor eventueel bovenliggende woningen. Bovendien is de winke lindeling niet gebonden aan brand werende voorzieningen. De instal laties hebben een lange levensduur en lage onderhoudskosten. In funktie van de plaatsing van een sprinkersysteem, moet Somati van bij de aanvang bij de bouwbespre- kingen worden betrokken. Het sisnet wordt immers onmiddellijk na de bouw van het dak of plafond aangelegd en bovendien kan Somati dan vanuit zijn specifieke know how adviseren inzake indeling en materiaaltoepassingen. Voor meer informatie: Somati N.V., 3de Industriezone, 9320 Erembodegem, tel. 053/ 83.32.32, fax. 053/83.32.10. (D.B, Het is allicht nog onvoldoende be kend maar reeds in 1923, een jaar nadat de Vlaamse Toeristen- en Automobiiistenbond gesticht was, ontstond er te Hekelgem een plaat selijke afdeling. In 1925 werd door de nationale V.T.B.-V.A.B.-leiding de Hekel- gemse Molenberg uitgekozen om er een oriëntatietafel te plaatsen, de eerste van een lange reeks... Met tertijd werd de Molenberg wegens de vele villa's en hovingen een uit zichtloze berg en na de 2° Wereld oorlog verhuisde men de «Toeris tensteen» naar Brussegem. Intus sen was ook de Hekelgemse V.T.B.-V.A.B.-afdeling ter ziele ge gaan. In 1963 kwam er opnieuw leven in de brouwerij. Op 26 oktober 1963 werd onder im puls van Jozef van Overstraeten af deling «Hekelgcm-Essene-Teralfe- ne» opgericht. De doop had plaats in het Oud Zandtapijt, dat de eerste jaren het «stamlokaal» werd van de nieuwe vereniging. Het was een moeilijk begin maar reeds na een paar jaar werking was het ledenaantal verdubbeld. Het kontaktblad «Klaverdrie» (doelend op de drie gemeenten van het wer kingsgebied) sloeg een band tussen de leden en lokte hen naar de aktivi- teiten die steeds maar toenamen: schouwburgbezoeken, toeristische uitstappen, voordrachtavonden, bedrijfsbezoeken, enz... Nadat in 1967, vooral dank zij de milde steun van het hoofdbestuur van V.T.B.-V.A.B., de voormalige melkerij van de abdij Affligem werd verbouwd tot Kultureel Centrum werd dit Kultureel Centrum de tweede thuis van de plaatselijke V.T.B.-V.A.B.-afdeling, die er ie der jaar rond Allerheiligen een gro te socio-kulturele manifestatie, ge naamd Allerheiligenfestival orga niseerde: boekenbeurs en kunstten toonstelling, Sint-Maartenfeestjes voor de kinderen, allerlei wedstrij den, spetterende ledenfeesten, ou- demarkten, enz... Intussen kon de vertegenwoordiger (Laurens van der Schueren) al langer het werk niet meer alleen aan en omringde zich met een dynamisch bestuur. Het kontaktblad werd herdoopt tot «Klavervier» nadat ook de gemeen te Meldert in de afdeling werd op genomen. Vermelden we ook dat uit V.T.B.- V.A.B.-Affligem (na de fusie werd die naam gekozen) twee onderafde lingen ontstonden: de Diaklub Af fligem én de wandelklub Vlaamse Wandelaarsbond «Belletrekkers»- Affligem. V.T.B.-V.A.B. «Affli gem» mag in dit jubeljaar met recht en reden achterom kijken, maar laat het daar niet bij. Daarvan getuigt het programma van zijn TOP'92! Programma Top '92 Deze top heeft plaats in en nabij het Kultureel Centrum - Abdij Affli gem Zaterdag 31 oktober Kunsttentoonstellingen open vanaf 14.30 u. Te 17 uur Bietentocht abdijtoren Laarzen wenselijk, biet noodzake lijk. Na de tocht (ca. 5 km) Sint-Maar tensvuur op de Affligemse heuvel kam, waarna Bietenparade in het Kultureel Centrum en verrassing voor alle bietendragers. (Deelne ming gratis mits biet, zoniet 50 fr.). Te 19.30 u. V.T.B.-V.A.B.-Jubelfeest t.g.v. het zeventigjarig bestaan! Het wordt een ledenfeest-van-je- welste! Toegang kosteloos en pret gewaar borgd. In zeven schuifjes wordt de zeventigjarige prehistorie opgeroe pen, gekruid met allerlei grapjasse rijen en waarbij onze grootste kom ieken als Ketje, Dorus en Alfonso de Fossolo... worden geïmiteerd... Apoteose wordt: «De blijde geboor te van Bellewitje»! Zondag 1 november, voor de 17e keer Oude Markt met méér dan 100 kra men... Vanaf 11 uur tot 17 uur in de ver keersvrije Abdijstraat Vanaf 11 uur tot 20 uur in de Abdij hoeve (overdekt). Toegang vrij! Doorlopend Breugheliaanse tap kast in de gelijkvloerse bar en de kelderbar van het Kultureel Cen trum én in de abdijhoeve. Maandag 2 november Kunsttentoonstellingen open vanaf 14.30 u. Vanaf 15.30 u. is het Kultureel Cen trum. Toeristentop Reisreportagen uit langvervlogen dagen... door Pieter van Nijverseel. O.a. Joegoslavië, Kanarische eilan den, Tunezië, Cos(a Brava, Anda- loezië en Sicilië... Een reeks van schitterende V.T.B.-groepsreizen. Toegang kosteloos! Een greep uit onze verdere aktivi- teiten. Kersttocht langs Affligemse hoeven zondag 20 dec. 14 u. Abdijtoren - Zilveren St.-Antoniusviering te Es- sene met verrassingstocht zondag 17 jan. 8.45 u. Kerk Hekelgem en 13 u. kerk Essene - Karnavaltocht met pannekoekenslag zondag 21 feb. 14 u. parking Colruyt te Asse - Kluize- ling '93 zat. 17 en zond. 18 april - Stuwmerentrip zond. 25 april - Vier daagse autocarreis van de Belle trekkers 20 t/m 23 mei. In voorbereiding Nijverheidsbezoe- ken - Het Verdronken Land van Saefttinghe én Rupelmonde - 10 d. Bergwandelvakantie in Zuid-Tirol - Wiezewandeling enz. Voeg daarbij de enorme keuze aan uitstekende bondsreizen, ingericht door V.T.B.-V.A.B. Word lid van de Vlaamse Toeristen en Automobiiistenbond met zijn wonderbare «Pechdienst», zijn le denblad «Uit», zijn reisverzekerin gen «Europech» en «Reisplus»... zijn duizend-en-één socio-kulturele bedrijvigheden. Vanaf 2.090 F per jaar bent U lid van V.T.B.-V.A.B. Word lid van onze wandelkring V.W.B. «Belletrekkers» Slechts 200 F per jaar, verzekering en tijd schrift «De Wandelvogel» incl.! Inwonende leden 60 F (verzekering incl.) Voor alle inlichtingen aangaande aktiviteiten en lidmaatschappen kan men steeds terecht bij Laurens van der Schueren, Kruisstraat 23, 1790 Hekelgem Affligem. Tel. 053/ 66.72.00. Van ganser harte welkom op onze TOP '92. Willy Christiaens, Louisette Lup- pens, Jan Schoonjans, Laurens van der Schueren, Daisy van Gocthem, Leontine van Langenhove, Roger Verbeeren, Frangois Verhasselt.

De Voorpost | 1992 | | pagina 8