Dramastudio De Werf met «onbespreekbaar naar Terneuzen Podium-Uitjes in De Werf Vieze Gasten te gast bij vzw Uilekot Ernst in De Werf Gilbert Swimberghe in Galerij Denise Van de Velde De Voorpost - 23.10.1992 - 9 weekend Vorig jaar trad de Aalsterse jongeren toneelopleidingsgroep «Dramastu dio De Werf» dat onder de leiding werkt van Willy Van Boxstael voor het eerst in de openbaarheid met een eigen produktie. In het kader van het Internationaal Amateur Eenakterfestival in Terneuzen, bracht Drama studio hun «Onbespreekbaar»-produktie opnieuw. Het werd een meeval ler. Al enkele jaren worden in de provin cies Oost-Vlaanderen, West-Vlaan- deren en Zeeland kulturele banden gesmeed in de vorm van uitwisse- lingsprojekten. De jongste jaren was het wat stiller geworden op het front van het amateurstoneel. Vorige za terdag werd echter de uitwisseling in het Zuidlandtheater in Terneuzen, nieuw leven ingeblazen, onder de vorm van het eerste interprovinciale Amateur Eenakterfestival. Door elke provincie werden twee theater- Aalst. Opnieuw wordt er in het /cultureel centrum De Werf aan bewegingsvor ming gedaan (a) groepen afgevaardigd. Zo stond voor Oost-Vlaanderen ondermeer het Dramastudio De Werf op het podium. De groep bracht opnieuw «Onbe spreekbaar», een stuk dat de gevoe lens verwoord en draait om gevoe lens, vragen begrippen die door de jeugd erg moeilijk onder woorden te brengen zijn. Het hele opzet groeide uit lange improvisatiesessies van de twintig jonge akteurs zelf. Uiteinde lijk kreeg vorig jaar het geheel ge stalte in een tekst van Patrick Ber- nauw en kreeg een muzikale omlijs ting door William Souffreau. Regisseur Willy Van Boxstael is te vreden met het initiatief van het in terprovinciaal verbond: «Het is geen wedstrijd maar een echt theaterfes tival. De sfeer is volledig los van competitiestress en er is plaats voor opbouwende kritiek. Er worden ideeën uitgewisseld. Het is gewoon een peilen naar hoe het staat met de kwaliteit van het amateurstoneel. Dat peil lag trouwens opvallend hoog». Momenteel werkt Van Boxstael met leerlingen uit de meest diverse Aal sterse scholen aan een nieuw stuk. Hij wil deze keer vertrekken van een bestaande Griekse tragedie. Het stuk «Onbespreekbaar» wordt echt niet zomaar afgevoerd. In de loop van het nieuwe seizoen zouden er ook enkele schoolvoorstellingen op het programma gezet zijn. P.H. Commedia dell'arte - teater in «Don Quichotte» door Cie Bolek Polivka (30.12) Portugese volksmuziek door Madredeus (3.10) Volks teater door E.A.T. in «Frans de facteur is ne charmeur» (03.11) Vri)dag30 oktober: teaterklown Bolek Polivka en zijn versie van «Don Quichotte» \)e Tsjechische pantominespelcr en totcrklown Bolek Polivka is in Vlaanderen geen onbekende: een vijftiental jaren geleden al was hij te pst in het onvolprezen Théatre 140 van JoDckmine, en dit op advies van Pierre Vlerick, direkteur van de Akademic voor Beeldende Kunsten in Gent en oprichter van dc Zwarte Zaal. Een jaar later was Polivka te zien in de Gentse Zwarte Zaal zelf met «De Schipbreukeling» en nog later uiteraard in de programmatie van het Kaaitcatcr. Nadien was het een tijdje stil bij ons rond de Tsjechi sche teaterklown. Tot vorig jaar. Dan was hij er weer met «De Nar en de Koningin». En nu dus met «Don Quichotte». Zijn Vlaamse toernee startte in Dc Warande in Turnhout en op vrijdag 30 oktober is hij om 20 uur te gast in dc Schouwburg van Dc Werf in Aalst. Zijn versie van «Don Quichotte» - of van «Mickey Mouse, Don Quijote and the Others» zoals de titel eigen lijk luidt - speelt zich af in een tehuis voor alkoholverslaafden, waar de di rekteur als terapie een teaterkursus voorstelt. De patiënten besluiten om het bekende verhaal van Cervan tes te spelen. Natuurlijk is ook het goedzakkig hulpje Sancho Panza van dc partij, geinkarneerd door Luc D'Heu (die we vroeger nog konden bewonderen in Sam Bogaerts' enscenering van Botho Strauss' «Het Park» en in «Voader» bij de Blauwe Maandag Cie). De cast wordt vervolledigd door de Argentijn Carlos Traffic, een paard (twee Tsjechen) en Mi ckey Mouse (nog een Tsjech). Polivka bewerkte de roman van Cer vantes tot een hilarische voorstelling in pure commedia dell'arte - stijl. De toegangsprijs bedraagt 300 fr. maar houders van een Jongeren Abonnements Pas betalen slechts 180 fr. Reserveren kan op nr. 053/ 76.13.12. Zaterdag 31 oktober: 'Madredeus' speelt en zingt Portugese volksmuziek Kijkt u soms naar het zondagse tele visie-niemendalletje «Dimanche Martin» op Antenne 2? Dat hebt u beslist vorige zondag genoten van het Portugese volks-ensemble Ma dredeus! Op zaterdag 31 oktober is het om 20 uur op dc planken van de Schouwburg in De Werf. Madredeus startte eerder toevallig toen enkele Portugese popmuzikan ten gingen grasduinen in de oude lokale volksmuziek en een traditio neel akoestisch ensemble opzetten. Aalst. Co Bolek Polivka met Don Quichotte j De Oxfam Wereldwinkels gaan j steeds meer de nadruk leggen op een nauwe samenwerking die uit groeit naar meer en betere aktivitei- ten. Met de slogan "samen sterk(er)' willen zij een beter resultaat afleve ren en de WW's naar een meer alge mene belangstelling voeren. De Wereldwinkels zijn nog te weinig hekend bij de bevolking ofwel wor den ze sceptisch aanvaard. Noch tans hebben deze mensen buiten landse produkten te bieden die voor ons onbekend zijn en evenwel van goede kwaliteit zijn. meestal voe dingswaren die bovendien heerlijk van smaak zijn. Naast de verkoop van allerlei arti kelen uit de Derde Wereldlanden zorgen plaatselijke afdelingen van Oxfam Wereldwinkels evenwel voor andere manifestaties die hun werking moeten propageren. Zo heeft het Uilekot Herzele er reeds een traditie van gemaakt om de Vieze Gasten" te laten optreden. Thans gebeurt dit in samenwerking met de andere afdelingen uit de streek. Op zaterdag 24 oktober brengen zij het kabaret "Over De Schreef, een stuk dat naar Mong Rosseel zegt dat het "vreemd' is en hij voegt er aan toe: "Vreemde be kenden. een woordenspel over de grenzen van dc multikulturele samenleving'. Het gaat hier over de fenomenen racisme, verrechtsing en onverdraagzaamheid die in een soort van cocktail vermengd wor den tot humor en cynisme van de bovenste plank. Het is wel een kleinschalig kabaret maar nieuw in zijn genre omdat het de aktualiteit in de belangstelling brengt met het probleem van de vreemdeling, de vluchteling, de migrant en de asiel zoeker. Zij stellen via hun kabaret- teksten de zaken heel wat scherper en dit doen ze via verhalen, sketches en liedjes. Het wordt alleszins een pleidooi voor een leebare multikul turele samenleving. Daarnaast ont gaan zij het probleem niet van de tegenstellingen tussen de volkeren zoals we dit dagelijks kunnen erva ren. Maar ze blijven ook in eigen land waar ze zelfs de "Vlaandercs" tegenover elkaar stellen. Het geheel is gesteund op verhalen van Sinasi Dikmcn, Sadik Yemni en Halil Guer terwijl feitenmateriaal geput werd uit de rapporten van het migrantenbeleid. Het kabaret wordt aan het publiek voorgesteld door Mong Rosseel en Magda De Meester die begeleid worden door Fabien Audoorn. Men start om 20 uur in de zaal Floreal te Herzele (Markt) en kaarten in voorverkoop kosten 160 fr en reserveren kan bij vzw "t Uilekot (053/62.64.36). JV Hun moderne interpretatie van de melankolie die ook in de fado door klinkt - de Portugezen vonden er het woord saudade voor uit - kreeg on middellijk bijval. Na gesmaakte op tredens op Europalia '91 en op het Brugse Festival is Madredeus ook bij ons niet langer een ééndagsvlieg. Hun tweede album «Existir» werd dan ook een voltreffer en het num mer «O pastor» geraakte zelfs in de charts en groeide zo uit tot een ware radiohit. De vergelijking met het intimisti sche en eterische werk van de Cana dese Cowboy Junkies (vooral in «The Trinity sessions» van de Cana dezen) is niet onterecht. Soms doen ze zelfs denken aan de veel te vroeg teloorgegane Vlaamse folktrots 'Rum' (van Paul Rans, weet je nog wel?) die hun bijwijlen Latijns gc- önspireerde muziek ook vermengd en met de weemoed van de akkor- deon. Klassieke gitaar, orgel, akkordeon, een cello en de broze en fladderende stem (typisch Iberisch!) van Teresa Salguiero zorgen ongetwijfeld voor een onvergetelijk koncert! Niet te missen! De toegangsprijs bedraagt 420 fr. maar houders van een Jongeren Abonnements Pas betalen slechts 252 fr. Reserveren kan op nr. 053/ 76.13.12. Dinsdag 3 november: teateramusement «Frans de facteur is ne charmeur» door E.A.T. Het Echt Antwaarps Teater van Ruud De Ridder is een teatergezel- schap waarvoor wij bewondering kunnen opbrengen. Het brengt volks teateramusement, zoals de liefhebbers van het genre wel weten nadat Ruud De Ridder en zijn kom panen het scherm van onze pretzen- der sierden met de vele afleveringen van den «Bompa». Er is een publiek voor dit genre, dus heeft het reden van bestaan. Het kent zelfs een zo danig groot sukses bij het grote pu bliek dat u maar eens moet proberen een toegangsticket te bemachtigen voor een van de voorstellingen in hun eigen zaal in de Arenberg- straat...! En zij hebben tenminste dc eerlijk heid ervoor uit te komen dat ze een kommersjecl gezelschap zijn: zij vra gen dan ook geen subsidies van ons Ministerie van Kuituur, dit in tegen stelling tot andere gezelschappen, die wél de centen willen maar toch niet uit de rode cijfers komen (om dat ze een KMO pretenderen te zijn die veel geld uitgeeft waar het eigen lijk niet nodig is...). Nog tot en met maandag 26 oktober in de Belfortzaal: tentoonstel ling 3de Wereldfotografie. Nog tot en met woensdag 4 november op Tentoonstellingsniveau 1: tentoonstelling Coudyzer; info 091/82.95.49. Van vrijdag 23 tot en met dinsdag 27 oktober in de Belfortkrypte: tentoonstelling van de konceptuele kunst van Maggy Mortiers met een reeks tekeningen, geen dode beelden maar levende entiteiten; haar werken illustreren daarenboven perfekt haar zienswijze over kunstenaars: een volk dat als één samenwerkt om te scheppen. Vrijdag 23 oktober om 20 uur in de Schouwburg: koncert door The Flying Pickets, de Europese a capella-groep nr. 1 n.a.v. hun nieuw verschenen album «The Warning»; toegangsprijs 420 fr. en 252 fr. voor houders van een Jongeren Abonnements Pas; met de steun van Honda; res. 053/76.13.12. Vrijdag 23 oktober om 20 uur in de Teaterzaal: dia-avond over «Natuurparken in de Verenigde Staten», georganiseerd door de Koninklijke Belgische Touringclub; info 053/21.14.00. Zaterdag 25 oktober om 15 uur in de Schouwburg: zangnamiddag georganiseerd door de Mamixring Iwein Van Aalst met samenzang en optredens van o.a. het Gemengd Zangkoor Vivace-Aalst, solist Gust Teugels en de instrumentale groep de Spelemannen; de toegangskaart van 150 fr. geeft recht op een nieuw uitgegeven prachtig Liedboek; informatie 053/21.39.15. Maandag 26 oktober om 13.30 uur in de Schouwburg: voordracht georganiseerd door Aktueel Denken en Leven, info 053/80.74.70. Dinsdag 27 oktober om 20 uur in de Schouwburg: galakoncert georganiseerd door de Jeugd en Muziek-afdeling Aalst ter gelegen heid van haar tienjarig bestaan; door het tot een simfonisch orkest uitgebreid eigen Kamerorkest o.l.v. zijn dirigent Francois Schol- laert samen met het koor Schola Cantorum Cantate Domino o.l.v. Michaël Ghijs en met de solisten Renée Baré, Yvette Tittelboom, Diane Verdoodt, Ludwig Van Gijzegem en Henk Lauwers. De toegangsprijs bedraagt 300 fr. maar -30-jarigen betalen slechts 200 fr., leden amper 100 fr. en abonnees komen er gratis in. Reserveren kan op nr. 053/77.41.07. 1 Vrijdag 30 oktober om 20 uur in de Schouwburg: een hilarisch teaterstuk voor zes akteurs in de beste commedia dell'arte-stijl, «Don Quichotte» door de Cie Bolek Polivka; toegangsprijs 300 fr. en 180 fr. voor houders van een J.A.P.; res. 053/76.13.12. Vrijdag 30 oktober om 20 uur in de Studio: voordracht over «Telepathie en helderziendheid» georganiseerd door de vzw De Nieuwe Mens; info 053/83.899.37. Vrijdag 30 oktober om 19 uur in de Teaterzaal: dia-avond georgani seerd door De Natuurvrienden; info 053/78.73.52. Zaterdag 31 oktober om 20 uur in de Schouwburg: koncert door het Portugese ensemble Madredeus, dat oude lokale volksmuziek brengt met een traditioneel akoestisch ensemble en de zangeres Teresa Salguiero; toegangsprijs 420 fr. of 252 fr. voor houders van een J.A.P.; res. 053/76.13.12. Dinsdag 3 november om 20 uur in de Schouwburg: amusante teateravond met «Frans de facteur is ne charmeur» van Ruud De Ridder door het Echt Antwaarps Teater (die van den «Bompa», ja); toegangsprijs 400 fr. res. 053/76.13.12. Dinsdag 3 november om 13.30 uur in de Teaterzaal: startdatum Ontspanningskursus georganiseerd door vzw De Groene Dag; info 054/33.20.46. Maar nu terzake! «Frans de facteur» (gespeeld door Paul Peeters, de be kende facteur in de «Bompa»-serie) is een schuchter type. Vooral tegen over dames staat hij met zijn mond vol tanden. Nochtans zou Frans graag 'verkering hebben', maar hij durft niet aan een vrouw te vragen om samen een avondje uit te gaan. Kortom, Frans is geen ladykiller. Daarom doet Frans een beroep op zijn vriend om hem wat tips te geven. Deze zal trachten van Frans ne char meur te maken... De akteurs zijn: Paul Peeters, Frans Van de Velde, Simone Pierry, Maria Boosers, Nicole Laurent en Veerle Dejonghe. Dit is een voorstelling buiten abon nement; ze wordt georganiseerd door het Echt Antwaarps Teater zelf in samenwerking met het kui tuurcentrum De Werf. De toegangs prijs bedraagt 400 fr.; er is geen kor ting voorzien voor houders van een Jongeren Abonnements Pas. Reser veren kan op nr. 053/76.13.12. Nog tot 14 november toont Galerij Denise Van de Velde, een selektie uit het recent werk van Gilbert Swimberghe (Brugge 1927). Er wordt een reeks olieverfschilderin gen getoond, waarin de kunstenaar, na het geometrisch doorwerken in zwart en grijs, de kleur is beginnen herontdekken. Al de doeken zijn gespeeld in en zelfs doordrongen van een mystiek en onwerelds ultra marijn, die de minimalistische kom positie des te grotere beeldings- kracht verleent. Al de getoonde werken draaien in vormgeving rond de driehoek, die voor Swimberghe de vorm is, die in zijn eenvoud het dichtst aanleunt bij wat hij als essentiële vormgever ziet. Waar het geometrische vlak in de vroegere werken nog helemaal vast zat aan de randen van de kom positie, is deze in de recentste wer ken naar het midden verhuisd, waar het, volledig onafhankelijk, de illu sie opbouwt van een zwevend vo lume. De driehoek krijgt het uitzicht van een piramide, een optische werking die volledig wordt verkregen door de densiteitsverschillen in de kleur van het onderwerp, tegenover de achtergrond en niet door de mani pulatie van het perspectief. De expressieve luminositeit van het ultramarijn, dat in bepaalde doeken grenst aan de inktzwarte duisternis en andere dan weer doet stralen in een onaards licht, wordt nog ver sterkt door de vibratie van de bor stelstreek die leven brengt in het oppervlak. De tentoonstelling is op Tragel 7 a toegankelijk van woensdag t.e.m. zaterdag van 14.30 tot 18 u. en op afspraak op nr. 053/78.75.47. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 9