Komitee veilig Baardegem blijft aktief ijveren voor meer veiligheid weggebruikers c» c Vormingsreeks over de participatieraden op school Hoe een eigen zaak starten? Station Erembodegem kreeg nieuwe fietsenstalplaat Een nieuwe kuituur voor het hart 10 - 30.10.1992 - De Voorpost In Baardegem stelde men vast dat folklore en kuituur er wel sterk leven, maar dat er tenoverstaan van de meer maatschappelijke problemen (veiligheid, comfort voor zwakke weggebruikers,...) tot nog toe een zekere fatalistische houding werd aangenomen. Men kon daar zogezegd niets aan doen en in Aalst luistert men zogezegd toch niet naar Baardegem. Uitein delijk bleek niet iedereen in Baardegem die gedachten te delen en door pastoor Jos De Rouck, werd een oproep gericht om, langs - de parochie raad, een komitee op te richten en de verkeersproblemen nu eindelijk eens gaan aan te kaarten bij de beleidvoerders. Eind januari werd dan ook het Comité Veilig Baardegem opgericht. Het komitee telt een zevental leden met Klaas De Brucker uit de Molenstraat 38 te Baardegem als voorzitter. Op 19 oktober werd een parochieraad gehouden, waar voorzitter De Brucker een uiteenzetting hield over de werkzaamheden van het komitee. De problematiek van een Veilig Baardegem, ligt voorzitter Klaas De Brucker nauw aan het hart. Als on derzoeksassistent bij de Fakulteit der Toegepaste Ekonomische We tenschappen van de Universiteit Antwerpen (RUCA), werkt hij aan een opstelling van evaluatiemeto- den voor investeringen in infra- struktuurprojecten. Het gaat er bij hem daarbij uiteraard over ekono mische studies voor investeringen van heel grote omvang. Toch stelt De Brucker evenveel belang in kleine projekten. Drukke, gevaarlijke en bochtige ge- westweg In zijn omschrijving van de algeme ne situatie van Baardegem heeft Klaas De Brucker het in de eerste plaats over een drukke, gevaarlijke en bochtige gewestweg (de N411 Aalst-Vilvoorde) die op Baarde- gems grondgebied nergens (zelfs niet in de dorpskom) van voetpaden of fietspaden is voorzien. «Dat is nergens anders op deze gewestweg tussen Aalst en Vilvoorde het ge val» haalt De Brucker aan. «Er bestaan nog steeds plannen om een expressweg door of een soort ring rond Baardegem aan te leggen. In de Baardegemse dorpskom werd daartoe een heel brede rooilijn vastgesteld, die erop neerkomt dat er met een bull-dozer door Baarde gem zou moeten worden gereden! Die plannen zijn nog steeds reëel. Er hangt m.a.w. een soort zwaard van Damocles boven Baardegem. Persoonlijk ben ik van oordeel dat als we de situatie nu laten verslech teren, we binnen tien jaar (dan is er misschien opnieuw wat meer geld) toch een expressweg of een ring krij gen. Ook op Opwijks grondgebied gaat men de situatie nu aanpakken, mijns inziens o.a. om te vermijden dat de plannen voor de expressweg in de toekomst weer aktueel zouden worden. Wij hebben zelf een voorstudie van de problemen opgesteld en mogelij ke oplossingen geformuleerd. Die voorstudie werd overhandigd aan de beleidsverantwoordelijken uit Aalst en Gent (Min. Op. Werken). In Aalst beloofde men ons dat die voorstudie grondig zou worden be studeerd en dat het Komitee, zodra de stadsdiensten hiermee klaar zijn, opnieuw zou worden uitgenodigd. Dat is nog niet officieel gebeurd, maar uit telefonische en persoonlij ke kontakten weet ik dat men daar mee bezig is en dat onze opmerking au sérieux worden genomen. Reeds resultaten geboekt De Leirekensroute wordt aange legd in twee stappen. Het trajekt Mijlbeke - Moorsel werd deze maand aanbesteed, de werken zul len begin volgend jaar starten. Het trajekt Moorsel - Baardegem is nog De vzw Omschakelen, een pluralis tische vormingsinstelling voor vol wassenen, organizeert een kursus 'Start je eigen zaak' in Aalst. Het is een lessenreeks die zich richt tot mensen die overwegen een eigen zaak te beginnen. Het is een informatieve dagkursus voor wie eraan denkt de stap te zetten naar een zelfstandig beroep en alle noodzakelijke informatie wil om te beslissen of het een goede keuze is. Omschakelen wil je helpen een verantwoorde beslissing te ne men en een plan op te stellen om je ideeën konkreet te maken. Op het programma staan onder andere 'marketing en kommerciële aan pak', 'juridisch statuut',, 'financie- ringsvormen', 'principes van boek houding', 'opstellen van onderne mingsplan met kostenoverzicht en haalbaarheid', 'sociaal statuut', 'handelshuurwetgeving', 'karakter van de zaak', 'inventaris eigen vaardigheden'... Er wordt gewerkt in kleine groep zodat er ruimte is voor ieders plan nen en vragen. De lessen hebben plaats op 18,19 en 25 november, 2,3, 8, 10,15 en 17 december telkens van 9.00 tot 16.00 uur in het kultureel centrum De Werf in de Molenstraat 51 te 9300 Aalst. Er dient vooraf ingeschreven te worden en vrijstel ling van stempelkontrole is moge lijk. Meer informatie kan men beko men bij de vzw Omschakelen, Uit breidingstraat 498 te 2600 Berchem (03/230.54.72.) Reeds vorig jaar organiseerde KWB-KAV informatie-avonden over de werking van de participatie raden in de scholen. Dat deze infor matie blijkbaar niet overbodig was bewezen de 2.000 belangstellenden die het initiatief waardeerden. Dit schooljaar wordt een nieuw initia tief in dit verband genomen. Met een vormingsreeks van 3 avonden zal geprobeerd worden de verkozen ouders en de gekoöpteerden weg wijs te maken in een aantal belang rijke aspekten van de participatie- raad. Zowel inhoudelijke tema's als lestijdenpakket, schoolreglement en als vergadertechnische aspekten komen aan bod. De avonden heb ben telkens plaats in de ACV-Ver gaderzaal op de Hopmarkt te Aalst. Op volgende data: dinsdag 20 okto ber, maandag 8 februari 1993 en dinsdag 11 mei '93, telkens te 20 uur. Dit schooljaar schieten de partici patieraden definitief uit de start blokken. De verkozen ouders en ge koöpteerden uit de plaatselijke ge meenschap zitten nu samen met de direktie, de inrichtende macht en de leerkrachten aan de gesprekstafel. Op de agenda staan belangrijke on derwerpen die rechtstreeks te ma ken hebben met het dagelijkse schoolleven van onze kinderen: het schoolreglement, puntensystemen, begeleiding van de leerlingen, enz... Boeiende tema's die iedereen nauw aan het hart liggen. Maar misschien heb jij als verkozen ouder ook reeds ervaren dat je bij de bespreking van bepaalde tema's nogal onzeker bent: je weet niet goed waar je de juiste informatie vandaan kan halen. Of je vraagt je af hoe je op de gepaste manier kunt reageren tijdens de vergadering. Je staat met deze vragen zeker niet alleen! Ouders en gekoöpteerden zijn de «zwakste» partijen in de par- ticipatieraad. De afgevaardigden van de school zijn immers beroeps halve beter geïnformeerd. KWB en KAV menen dat de partipatieraad alleen maargoed kan werken indien alle partners goed voorbereid zijn. Vandaar een vormingsreeks die KWB en KAV organizeren voor al le verkozen ouders, opvolgers én gekoöpteerden. Over de bedoeling en de inhoud van deze vormingsreeks gingen we pra ten met Yvette Stevens van de on derwijsdienst KWB-KAV. Is er echt wel behoefte aan begelei ding van ouders en gekoöpteerden? Jazeker. Sedert de start van de par ticipatieraden eind vorig schooljaar namen heel wat mensen kontakt met onze dienst. Ouders hadden toen reeds allerlei vragen over het reglement van orde, het lestijden pakket, hun rol in het ouderkomi- tee, enz... Ik ben ervan overtuigd dat het grote werk nu nog moet beginnen: men sen informeren, ondersteunen, er varingen uitwisselen, enz... Zijn ouders en gekoöpteerden wel deskundig genoeg om een debat aan te gaan met direktie of leerkrach ten? Ouders en gekoöpteerden zijn in derdaad geen onderwijsspecialis- ten. Maar men moet geen «deskun dige» zijn om zinvolle dingen te kunnen zeggen over het onderwijs. Ik merk dat ouders zich heel wat vragen stellen over het onderwijs van hun kinderen. Als zij bereid zijn zich ernstig voor te bereiden op hun taak dan kunnen ouders en gekoöpteerden volwaar dige gesprekspartners worden. Men moet natuurlijk ook bereid zijn «verder te kijken» dan de eigen belangen. Maar dit geldt zeker ook voor dc andere partijen in de parti- cipaticraad. Zich voorbereiden, ja, allemaal goed en wel. Maar hoe kan dat dan? Onze vormingsreeks probeert op die vraag een antwoord te geven. Het specifieke aan deze reeks is dat we ons uitsluitend richten naar ou ders en gekoöpteerden. Wij willen vooral rekening houden met de vragen en de ervaringen van deze groep. Op de avonden geven we uitleg over inhoudelijke tema's zoals het schoolreglement, peda gogische projekten, het lestijden pakket, enz... We bekijken samen met de deelne mers hoe ze over deze tema's kun nen meepraten in de participatie- raad. Er wordt telkens ook ruime aan dacht besteed aan de ervaringen van de aanwezigen. Daarnaast pro beren we via een aantal konkrete oefeningen en tips het efficiënt ver gaderen onder de knie te krijgen: hoe bereid ik de vergadering voor, hoe maak ik een verslag, hoe krijg ik het gezegd, enz... Ouders en gekoöpteerden zullen deze vaardigheden hard nodig heb ben als ze gaan onderhandelen met de zogenaamd «sterkere» partners. Kortom, met deze vorming willen we aan ouders en gekoöpteerden het noodzakelijke steuntje in de rug geven om hun vertegenwoordi- gingswerk in de participatieraad te doen slagen. De participatieraad is er zowel voor het basis- als voor het secundair on derwijs. Dat vraagt toch een ver schillende aanpak veronderstel ik? Inderdaad. Op de avonden zelf is er steeds een gemeenschappelijk en een apart gedeelte. Geïnteresseer den schrijven zich in voor het ba sisonderwijs of voor het secundair onderwijs. Zo kunnen we eenzelfde tema uitwerken in 2 verschillende groepen. Voor verdere praktische informatie i.v.b. met deze organisatie kan U steeds terecht bij KWB Sint-Joris- straat 26 te Aalst. Tel. 053/76.16.80. Voor meer informatie over de avonden zelf kan U steeds terecht op de onderwijsdienst KWB-KAV, Lakensestraat 76 te 1000 Brussel. Tel. 02/210.88.24, eigendom van de NMBS. De aan koopprocedure is reeds ver gevor derd en de stad is voorstander om heel de eigendom te verwerven: de zate, de bijbehorende percelen en gebouwen (oud station van Baarde gem,...). Hetgeen niet nodig is voor het fietspad zal een andere bestem ming krijgen of aan de aangelanden worden verkocht. Volgend jaar wordt ook dit trajekt aanbesteed. Er werd opgemerkt dat de aanleg van deze route reeds vroeger was gepland. Het Komitee Veilig Baar degem heeft daar weinig of geen rol in gespeeld. Toch vind ik dit het vermelden waard. Zodra wij met het Aalsters stadsbe stuur kontakt hadden opgenomen, is de schepen van Openbare Wer ken onmiddellijk ter plaatse ge weest om de toestand te inspekte- ren. Hij gaf toe dat er wat moest gebeuren. In eerste instantie wer den de zebrapaden herschilderd en werd voor de Sint-Vincentius Lage re School in de Kerkstraat een ze brapad aangelegd. In de Molenstraat waar het sluip- verkeer naar Brussel en Antwerpen het verbodsbord (C3 met uitzonde ring voor plaatselijk verkeer) ne geert, worden heel binnenkort paal tjes geplaatst (net voor het kruis punt met de Bosstraat) zodat door gaand verkeer onmogelijk wordt. Tevens wordt ter hoogte van het kruispunt met de Dorpsstraat de aanleg van een uitritkonstruktie ge pland. Politiekontroles die in het verleden zelfs veelvuldig werden gehouden, de laatste tijd vooral door de politie voor de aap met een ludiek verzinsel zoals: op zoek naar brandnetels om soep van te maken of een gebed bij het kapelletje,...! Dit projekt werd voorgesteld door de bewoners aan de Molenstraat (cfr. enquête bij de bewoners: slechts 3 van de 37 gezinnen keur den het voorstel af) en werd goed gekeurd door de Politie en door de Verkeerskommissie van Aalst. Wat wil de stad nog doen Wat de gewestweg betreft (eigenlijk onze prioriteit) streeft de stad naar een totale aanpak. Eerst moet wor den onderhandeld met het gewest over de aanpassing (versmalling) van de bestaande rooilijn, pas daar na kunnen voetpaden en fietspaden (konform de nieuwe rooilijn) wor den aangelegd. Eigenlijk is het pro bleem van de gewestweg in eerste instantie een administratief pro bleem, slechts in tweede instantie een budgettair probleem. Als het probleem van de gewestweg wordt aangepakt, zal het aan totale aan pak betreffen. Het zal daarbij gaan over het hele traject koetshuis van het Waterkasteel te Moorsel tot aan de grens Baardegem - Opwijk. Voorlopige maatregelen zijn uitge sloten, dat zijn immers kosten op het sterfhuis. Persoonlijk heb ik de indruk dat de stad eerst de problemen aanpakt die gemakkelijk verwezenlijkbaar zijn en weinig geld kosten (zoals bijv. de Molenstraat). Volgend jaar zal Gemeenschapsmi- TE KC Aalst. In de eerste plaats vormt een drukke, gevaarlijke en bochtige gewest* (de N411 Aalst-Vilvoorde) die op Baardegemsgrondgebied nergens van w of fietspaden is voorzien, een ernstig verkeersprobleem (a nister Kelchtermans van Openbare bermen, beschermde oversted ssen Werken een werkbezoek aan Aalst plaatsen, dranghekkens, verkeei brengen. De Aalsterse politici be- drempel in de Kerkstraat,...) tenbi loofden mij het probleem van Baar- hoeve van de schoolkinderen (vs degem dan op de voorgrond te zul- beide dorpsscholen) langs de g len plaatsen. westweg tussen de Groenstraat t «w- Persoonlijk meen ik dat dit bezoek de Kerkstraat en ten behoeve vz gj heel belangrijk wordt. Ook in Op- de kerkgangers op het kruispui tart wijk heeft men de geplande infra- Dorpsstraat-Kerkhofstraat. Reh:4 0,0 structuurwerken binnengerijfd na bilitatie van de oversteekplaatsc het bezoek van minister Sauwens en zebrapaden elders, destijds (Op. Werken) aldus de Uitbreiding van het aanbod van kol voorzitter van het Komitee Veilig lektieve goederen (in casu een veiH Baardegem. ge dorpskom met voetpaden) z Baardegem misschien aantrekkelij ker maken voor kandidaat-inwo ners (kandidaat-bouwers). Op dezi manier wordt de ontvolking en di Besluiten van het Komitee In een uitgebreide voorstudie van de verkeersonveiligheid van de weggebruiker te Baardegem wordt, vergrijzing van ons dorp (en teven naast de probleemstelling heel wat van de stacj Aalst in haar geheel alternatieven aangeboden om voor mjsschien een halt toegeroepen de toestand een oplossing te vinden, vele jongeren wijken immers uiij De voorstellen van het Komitee bijvoorbeeld naar het konkurrerenl Veilig Baardegem kunnen kort wor- de Opwijk of Asse. Hopelijk realia! den samengevat. Aanleg van voet- ren de Aalsterse politici zich dathet paden in de bebouwde kom en van subsidiariteitsbeginsel (met de\ brede fietspaden (in beide richtin- daaruit voortvloeiende konkunei- gen) buiten de bebouwde kom. Om- tie van beleid) eveneens op delag- legging van het fietsverkeer over het re bestuursniveaus van toepassing dorpsplein (enkel richting Aalst- js. Opwijk). Voorzieningen (midden- P.H Op 17 maart schreef schepen Roger D'Hondt de verantwoordelijke dienst van de NMBS aan in verband met verschillende klachten die geuit werden door gebruikers van het openbaar vervoer, in verband met het blootstellen van hun fietsen aan de verschillende weersomstandig heden. Gevolg hier aan gevend, werd aal het station te Erembodegem eeal nieuwe fietsenstalplaats ingerictj die plaats biedt aan 60 fietsen en 2T brommers en die toegankelijk ij vanaf de openbare weg. P.H;41 Op donderdag 3 december om 19.30 uur is Phil Bosmans van bond zonder Naam te gast in het kultu reel centrum De Werf te Aalst. Hij zal er spreken over 'een nieuwe kui tuur van het hart'. Het wordt een konkrete boodschap waarbij wordt uitgegaan van een hart dat klopt op het ritme van verzoening en vriend schap. De avond wordt georgani- zeerd door de Aalsterse afdeling van CMBV in samenwerking met de Bond zonder Naam. De toegang be draagt 100 fr en kaarten kan men bekomen bij de CMBV bestuursle den van het gewest Aalst en bij de promotoren van Bond zonder Naam. Voor bijkomende inlichtin gen en kaarten kan men terecht bij Maria Goeman, gewestverantwoor- delijke CMBV, Raffelgemstraat 16/12 te 9300 Aalst (053/21.43.61) of Mia en Herman Leirens-Sergant, Moorselbaan 115 te 9330 Aalst (053/21.31.51.) Bond zonder Naam is van alle men sen die een boodschap van 'licht' en 'liefde' helpen dragen over het land en die een stuk van hun hart hebben gelegd in elke hulp, in elk projekt voor kansarmen en in elke hand, die Bond zonder Naam uitsteekt naar zwakken en machtelozen, naar mensen in de schaduw. Rond de eindejaarsperiode organi zeert Bond zonder Naam traditio neel zijn kerstkaarsenaktie. De kaars staat voor een teken van vriendschap voor mensen die het moeilijk hebben, voor konkrete steun voor mensen in nood. Er wor den verschillende soorten kaarsen te koop aangeboden. Ook kande laars, klevers, kadertjes voor spreu ken, boeken van Phil Bosmans en nog vele andere dingen kan men bij dc promotoren van Bond zonder Naam aankopen. Die promotoren zijn: Sabine Ad- riaenssens - De Winter, Gersten- baan 65 te Aalst (053/77.33.39); Ma- rieken De Bie - Spinoy, Hoogstraat 25 te Baardegem (053/35.72.96); Patricia De Raes, Kortenhoek- straat 20 te Hofstade (053/ 70.06.38); Luc D'Hondt, Ninove- stcenweg 175 te Erembodegem (053/78.02.79); Imelda D'Hoye, Gentsesteenweg 271 te Aalst; Elia- ne Gees, Teerlingveldstraat 34 tc Nieuwerkerken (053/83.15.25); Pe ter Kiekens, Caudronstraat 6 tt Aalst (053/70.46.88); Herman Lei- rens-Mia Sergant, Moorselbaan 115 te Aalst (053/21.31.51), Lu Moernaut-Van Vaerenbergk Steenweg op Aalst 16a te Hofstade (053/78.74.91); Willy en Jeanine Van Hoefs, Bronlaan 25 te Erembo degem (053/77.41.72); Van Vaeren- bergh, Dorpsstraat 26 te Erembo degem (053/21.26.28); Henri Vlie- ghe-Martha Poelman, Groenstraal 40 te Aalst (053/77.28.13); zusten Antoinette en Hildegarde, Dorps straat 4 te Gijzegem (053/21.54.34): zuster Jacqueline, Spaarzaam- heidstraat 29 te Aalst (053' 21.22.50); zuster Reinhilde, Boter- melkstraat 201 te Aalst (053 78.16.78); Gerard Wynant, Volks verheffingsstraat 42 te Aalst (053 70.19.69) en zuster Lucia, A. De Cockstraat 12/71 te Hcrdersem (053/71.01.01.)

De Voorpost | 1992 | | pagina 10