Personeel Aalsterse Reinigingsdienst verontrust over overname dienst door Ilva Verkaveling Dupperskouter bedreigt open ruimte te Bambrugge Demokratie... niet zo evident Kultuurprijs Mare Galle - CGS De Rank voor Michaël Ghijs toegekend "mi 14 - 30.10.1992 - De Voorpost Het voorstel om de Aalsterse huisvuilophaaldienst per 1 januari te laten overnemen door de Interkommunale Land van Aalst moet nog op de gemeenteraad worden goedgekeurd maar staat zo goed als vast. Stadsbestuur en Ilva sloten reeds een overeenkomst die nog voor lichte aanpassingen vatbaar is, maar stilaan definitief wordt. Een en ander verontrust het op het ogenblik nog in dienst zijnde personeel, zodat zij op de raadszitting van vorige dinsdag in een ludieke rouwbrief de raadslieden van hun zienswijze op de hoogte brachten. Naar wij vernamen, neemt Ilva het rollend materiaal en het personeel uit het bijzonder en tijdelijk kader over. Personeelsleden en chauf feurs in vast dienstverband worden geherkwalificeerd en krijgen een nieuwe job aangeboden binnen de stad Aalst. Blijkbaar is niet ieder een met deze regeling gelukkig. Ingenieur Meyfroots van Ilva toont zich tevreden over de onder handelingen met het Aalsters stads bestuur over de overname van de huisvuilophaaldienst "De onder handelingen zijn zo goed als rond en de goedkeuring ervan is slechts nog een formaliteit" bevestigt Mey froots. Op vraag van het stadsbestuur deed Ilva ook een bod voor overna me van het containerpark en de op haaldienst, met materieel en een ruim deel van het personeel. "Er dreigen geen sociale drama's bij de personeelsleden" verzekert Mey froots "Wie bij ons aankomt krijgt alle kansen een vergelijkbaar loon en mogelijkheden voor de toe komst. Het gaat om mensen in een tijdelijk of bijzonder kader die door de stad werden aangeworven. Zij kunnen hier voluit gaan". Het stadsbestuur meent met Il va een aanvaardbaar compromis te kunnen sluiten, maar niet iedereen heeft het zo begrepen. Zo had Dolf van het containerpark alvast zijn zwarte vlag uitgestoken en nodigde hij iedereen uit om een petitie te tekenen om de overname te weren. Hij vreest dat voortaan voor de diensten van het containerpark zul len moeten betaald worden. Vol gens Schepen De Meerleer is dit een duidelijk misverstand en her haalde bij een bijzondere clausule te zullen toevoegen aan de overeen komst, om dit te voorkomen. Het containerpark blijft zonder twijfel gratis. Schepen Redant verklaarde reeds lang een voorstander te zijn van de intercommunalisering van de huisvuilophaaldienst. "De schaalvergroting leidt ongetwijfeld tot een efficiënter en goedkoper ex ploitatie. De vaste kosten (gebou wen, administratie, technische lei ding en andere) kunnen op die ma nier over een groter aantal inwo ners worden verspreid. Het neemt echter niet weg, dat op korte ter mijn deze intercommunalisering voor de stad wellicht een financiële aderlating kan tekenen. 22 vastbe noemde personeelsleden van de reinigingsdienst blijven in dienst van de stad Aalst. Bovendien wor den 16 geko's overgeheveld naar Il va. De stad heeft evenwel een kon- trakt met de staat tot tewerkstelling van minimum 232 ful time geko's, De laatste tijd is meermaals geprotesteerd tegen grondinname vanwege de industrie die daarenboven hinderend kan optreden voor de bevolking. In verkaveling waaraan eveneens de inname van landbouwgrond gekoppeld wordt. De plaatselijke vereniging ALEM is op dat vlak steeds waakzaam en vindt dat ook de uitbreiding van het woongebied in Bambrugge een bedreiging betekent voor de weinige open ruimten die in Erpe-Mere nog beschikbaar zijn. Sinds enkele maanden bestaan er de mensen van ALEM. Zij vragen plannen om in de Dupperskouter te Bambrugge een uitbreidingsgebied te realiseren om er een woonzone aan te leggen. Het projekt werd uiteraard door ALEM aan een on derzoek onderworpen, om na te gaan of het al dan niet noodzakelijk is voor de gemeente Erpe-Mere. Voor eventuele bezwaren verwijzen ze echter naar een studie die door zich daarbij af of het, ondanks de richtlijnen van T. Kelchtermans, nog mogelijk is dat een partikulier 'een stuk Ruimtelijke Ordening gaat dirigeren'. Men vraagt zich af of het allemaal niet van het goede te veel is, vermits ook de Interkommu nale Land van Aalst bezig is met de inrichting van een woonuitbrei- dingsgebied. Is het dus nog zinvol T.I.R.A. (Tewerkstellingsinitiatief om bij te bouwen of is het dan dui- Regio Aalst) gemaakt werd. Deze delijk om een villawijk te realise- dienst werd door de Bestendige De putatie uitgebouwd en heeft een themacel die zich bezighoudt met •Ruimtelijke Ordening, Huisves ting. Milieu en Natuur'. Vermits het in het geval van de Dupperskouter om een verkaveling gaat werden bc sluiten geformuleerd met betrek king tot de huisvesting, wat uitein delijk de bedoeling is van de initia tiefnemers. Zo vindt men bij T.I.R.A. dat er momenteel geen nood is aan bijkomende (sociale) kavels en men eerst moet denken zoniet, aan het saneren van verkrotte wo- "inbreiding', ningen. ofwel een vervangingspoli tiek voeren. De stellingname van T.I.R.A. wordt Volgens ALEM is het helemaal niet nodig om met nieuwbouw te begin nen als er in het arrondissement Verkeersoverlast zowat aan tien procent leegstand genoteerd is. Dus besluit men 'is er geen dwingende nood aan nieuwe woningen en Iaat ons twijfels over de nood aan woonuitbreidingsge- bieden'. Volgens de bevoegde mi nister moet trouwens de nood aan sociale woningen opgevangen wor den door middel van sanering en wat men noemt waardoor men een 'vervangingsbouw' verstaat. Men voorziet bovendien om tegen het einde van de eeuw zo een vijfdui bijgetreden door Gemeenschaps- zend woningen op die manier te minister Kelchtermans die in een vervangen. aantal beleidsverklaringen het ruimtebeslag in Vlaanderen gron dig wil indijken. Dit betekent kon- kreet dat de gemeentebesturen, vooraleer nieuwe uitbreidinsgebie- den te zoeken, alle uitbreidingsmo gelijkheden optimaal moeten reali seren. In Erpe-Mere kan men deze richtlijnen reeds duidelijk merken via de belasting op niet bewoonde panden. ALEM-bezwaren Voor enkele bezwaren baseert de milieugroep ALEM zich op de be sluiten van T.I.R.A. en volgens hun standpunt gaat het in de Duppers kouter niet om de realisatie van een sociale woonwijk, maar om de krea- tië van kavels voor een villawijk: 'Tevens is de initiatiefnemer een partikulier die hier slechts financië le belangen laat spreken', verklaren Open ruimten beschermen Het is trouwens de bedoeling om niet meer te raken aan de open ruimten, die in Vlaanderen zo schaars geworden zijn. De woonuit- Een nieuwe woonkern heeft uiter aard ook nog andere gevolgen en zo stelt men in dit verband dat er een 'bijkomende verkeersoverlast zou geschapen worden in de nabije omgeving', omdat dit gebied slechts langs een paar straten bereikbaar is. Het zou ook een nevenwerking heb ben op de Oudenaardsesteenweg, die nu al op de spitsuren overlast is. ALEM wijst ook op het verkeers technisch probleem en vindt het on verantwoord om een bijkomende verkeersstroom in het leven te roe pen. Toch ligt er hier een moeilijke keuze voor de hand, maar zij geven nog altijd de voorkeur aan de kwali teit van het milieu, dat niet mag geschonden worden. JV Twee jaar terug werd voor het eerst de kultuurprijs Mare Galle - CGS De Rank toegekend aan de dirigent-kunstschilder Karei Louis De Schrijver. Deze tweejaarlijkse prijs valt deze maal te beurt aan pries ter Michaël Ghijs. dirigent van het Aalsterse koor «Cantate Domino». Het is niet de eerste keer dat Michaël Ghijs in Aalst gehuldigd wordt. In 1984 kreeg hij van de Persbond van de Denderstreek reeds de persprijs omwille van zijn enorme verdiensten als kulturecl ambassa deur van de stad Aalst. zodat -als dat kontrakt niet wordt gewijzigd- wij verplicht worden tot in dienstneming van een aantal bij komende geko's." Aldus schepen Redant. Tot slot wou de schepen er ook nog aan herinneren, dat een aantal ambtenaren niet tijdig de hen gevraagde informatie hadden verschaft die een volledige financië le studie van de overheveling moge lijk moesten maken. Maandagavond nog bekeek de "Verenigde kommissie" de plannen en besloot de zaak nog niet op de gemeenteraadsagenda te plaatsen. Toch zal de overname naar alle waarschijnlijkheid op de genoemde datum doorgaan. Met een intentie zekerheid van het college tegenover de interkommunale zou van start kunnen gegaan worden, zelfs al sprak de gemeenteraad er zich nog niet definitief over uit. Bij Ilva blijft het ondertussen nog wachten om de zaken konkreet aan te pakken. P.H. Met droefheid In One hurt en andere orjanen melden wij U het plotselinge orerlljden, op rrijdag 16 October- 1992 ran .- HET CONTAINERPARK DE REINIGINGSDIENST Gesterkt door de heilige zegen van het College van Burgemeester en Schepenen der Stad Aalst Dit melden U De Familie Benoemden. De Familie Geco's. Echtgenotes, wettelijke en andere kinderen De officiële begrafenis gaat door op 1 januari 1993, Koffie tafel op 4 januari 1993 in de Keizershallen. Rouwadres: "FRIAC" Aelbrechtlaan 72. -9300-AALST Begrafenissen: I.L. V.A. Veel bloemen - veel kransen. Alle dagen van 8.00 uur tot! 6.30 uur. breiding aan de Dupperkouter druist bijgevolg in tegen dit plan, de Dupperskouter liggen de kaarten een weinig anders en gaat het om een vermits hij deel uitmaakt van een grotere open ruimte, die gevormd wordt door de Dupper- en de Lin- dekouter. Beide zijn van elkaar ge scheiden door een landbouwweg en een woonuitbreiding in dit gebied, zou een 'aantasting betekenen voor één van de schaarse open ruimten die Erpe-Mere nog rijk is'. Voor ALEM wordt dit onherroepelijk verminkt en verder stellen zij: 'Dit staat tevens 'lijnrecht tegenover de nieuwe beleidsintentie met betrek king tot het behoud van de open ruimte. Verder willen wij er nog op wijzen dat de kwaliteit van de land bouwgrond in dit gebied, zeer hoog gewaardeerd wordt en er op deze manier een stuk waardevol land bouwareaal zou verkwanseld wor den uit louter financiële privé- belangen'. Aalst. De Zwietollekes waren vorig weekend aan de beurt om ontspannend uit te pakken en tegelijk de financiële situatit wat bij te schaven. Dat enkelen fan zijn van kandidaat Peter, werd zonder meer duidelijk Ja) Zaterdag 7 november start het ACW (arr. Aalst) een vormingscyc lus met als centraal tema: 'Demo kratie... niet zo evident'. Demokratie is inderdaad niet zo evident. Waar we ons ook richten, in ieder deeltje van de wereld zijn er regimes waar met de demokratie een loopje genomen wordt of waar men moeizaam, met vallen en op staan, probeert te komen tot meer demokratische bestuursvormen. Maar loopt in ons eigen land alles wel op demokratische wieltjes? In welke mate zullen wij er in slagen multi-kultureel samen te leven en migranten in onze demokratie vol waardig te betrekken? Is demokra tie voor eens en voor altijd verwor ven of moet ze steeds opnieuw ge realiseerd worden? Hoe werkt onze demokratie? Wat zijn de sterke en zwakke kanten ervan? Wat is de rol van vrije sociale bewegingen? Kan een demokratie, gestoeld op de par ticipatie van allen, funktioneren zonder hen? Op al die vragen en op deze die leven bij de deelnemers, willen we op een boeiende manier, dit is zonder ellenlange speeches, een antwoord zoeken. De kursus is gespreid over 5 zater dagvoormiddagen. Zaterdag 7 november: 'Demokra tie: op wereldniveau eerder uitzon dering dan regel'. Mare Heirman, hoofdredakteur CIP, neemt de deelnemers mee naar alle uithoeken van de wereld, ondersteund door audio-visueel materiaal, om na te gaan hoe het er met de demokratie is gesteld en wel ke grote evoluties er gaande zijn. Zaterdag 14 november: 'Multi-kul tureel samenleven: botsingen en kansen'. Franco De Gregorio geeft aan welke basisvoorwaarden moe ten vervuld zijn óm te kunnen parti ciperen aan onze demokratie. Ra- chide Berrazi staat stil bij elemen ten die integratie bepalen en bij ma nieren waarop jongeren konkreet aan die integratie kunnen meewer ken. Paul Nijs belicht de standpun ten van het Koninklijk Kommissa- riaat voor Migranten. Zaterdag 21 november: 'Oude en nieuwe sociale bewegingen: hun rol en betekenis in en voor een demo kratische samenleving'. Deze problematiek wordt uitgera feld met medewerking van Pol Van Steenvoort voor NCOS, Jan Ra chels voor Greenpeace, Jean Lim- pens voor de 4' wereldbeweging, André Desmet voor samenlevings opbouw en Jos Demarest voor ACW-Brugge. Een afsluitende syn these wordt gebracht door Theo Rombouts, algemeen voorzitter ACW. Zaterdag 28 november: 'Onze de mokratische instellingen van a tot z'. We leven in een ingewikkeld landje. Velen zien door de bomen het bos niet meer. Onze demokratie kent een ingewikkeld net van instellin gen, organen, bevoegdheden enz. En hoe zit het op Europees niveau? Deze problematiek wordt bekeken met medewerking van Michel Doomst (burgemeester Gooik), Mark Van der Poorten (volksverte genwoordiger), Paul Windey (me dewerker permanente vertegen woordiging Europese Gemeen schap). Voor een synthese wordt beroep gedaan op Johan Van Hec- ke, fraktieleider CVP Kamer van Volksvertegenwoordigers. Als toetje krijgen de deelnemers op zaterdag 12 december een bezoek aan en ëen maaltijd in het parle- ment voorgeschoteld. Dit bezoek wordt begeleid door de senatorec Hubert Van Wambeke en Leonanl Quintelier en door Mark Van der Poorten. Tijdens het bezoek zullen zij het ondermeer hebben over de relatie parlement - regering - kabi netten, de werking van de Vlaamse raad, het werk in de kommissies. Praktisch: - De kursus richt zich uitsluitend tot jongeren (max. 35 en min. IS jaar). - Heeft plaats in de lokalen van de VZW Vrij Gezondheidscentrum, Langestraat 18 te Aalst. Deze lo kalen zijn gemakkelijk te berei ken en van een ruime parking voorzien. Aan alle ingeschreve nen wordt uitvoerige wegbe- schrijving toegestuurd. - Er wordt iedere zaterdag gestan om 9 uur en geëindigd ten laatste om 13 uur. - Voor het geheel van de kursus wordt een inschrijvingsgeld van 400 fr. gevraagd. In die prijs is alles inbegrepen: nota's, bezoek aan 't parlement, middagmaal het parlement enz. - De kursus vormt één geheel- Wie voorziet niet minstens dne maal te kunnen aanwezig zijn wordt vriendelijk verzocht niet in te schrijven. - Inschrijven vóór 1 november e.k. - Voor bijkomende inlichtingen: Erwin Debruyne, stafmedewer ker ACW, St.-Jorisstraat 26, Aalst. Tel. 053/76.16.01. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 14