Oorkonden voor gerestaureerde gebouwen in Oost-Vlaanderen Bil De Voorpost HEB JIJ 'T AL EENS GEZIEN, 'T MEEST COMPLETE TV-MAGAZINE HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Ér\m: TV-EKSPRES. DAAR HÈB JE TENMINSTE WAT AAN. van de 19dt klassicistischc Het Verbond van Kringen voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen reikt nu al twintig jaar lang oorkonden uit aan eigenaars of instellingen die zich inzetten voor de restauratie van een gebouw of enig ander historisch monument. Een daartoe aangestelde kommissie duidt sinds 1973 enkele laureaten aan die tijdens een akademische zitting in de Kredietbank te Gent gehuldigd worden. Net zoals de vorige jaren kwamen een dertigtal kandidaten in aanmerking waaronder een niet onbelangrijk gedeelte voor onze regio. Alhoewel het hier in werkelijkheid om een lautere waardering gaat voor het initiatief en niet om finan ciële middelen te verwerven, wordt de toekenning van een oorkonde als zeer belangrijk beschouwd. De ini tiatiefnemers zelf hoeven geen stappen te ondernemen want de heemkringen van de gouw Oost- Vlaanderen zijn altijd waakzaam om restauratiewerken te melden aan de kommissieleden die voor het verdere verloop zorgen. Uiteinde lijk is het belangrijk dat zij de inzet en de prestatie naar waarde weten te schatten, vooral omdat het bijna nooit het werk is van een enkeling maar het resultaat van een geza menlijke en belangloze onderne ming. Bovendien wordt zowel het Weekblad van Dender-, Dunne-en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.500 F 6 maand 1.250 F 3 maand 625 F los nummer 50 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 privé-initiatief beloond als een «of ficiële» restauratie. De bedoeling van het Oostvlaams Verbond voor Heemkringen is alle initiatieven op dat vlak te stimule ren en het grote publiek te sensibili seren. Met andere woorden, de res tauratie te bewerkstelligen van het patrimonium maar dan op een ver antwoorde wijze. Dit kan gaan van een katedraal in een stad, een kerk of een kapel op het platteland, zelfs een kasteel of een teatergebouw, een herenhuis of een molen... een waardevol historisch bouwkundig erfgoed dat voor de toekomst en dus het nageslacht moet bewaard worden. Volgens voorzitter R. Ruys zijn on ze monumenten «als ankers waar aan de zoekende mens behoefte heeft en dit anker opzich is een hou vast». Hij stelde dat de goede kondi- tie van de best bewaarde gebouwen te danken is aan het zinvol gebruik ervan en «voor de gebouwen met een funktie in de samenleving staan meestal voldoende middelen ter be schikking om hun voortbestaan te verzekeren. Het bezit van een aan tal fraaie gebouwen op het huidig ogenblik is niet in geringe mate te danken aan de inventiviteit van on ze voorouders die steeds weer in staat waren om nieuwe bestemmin gen voor oude strukturen te beden ken». Verder Wees R. Ruys ook op de nevenaktiviteiten van een res tauratie en hij benadrukte de zeer belangrijke taak van de ambachtslui als de metser, de timmerman, de smid, de schaliedekker en zoveel meer. Bij een restauratie komen ook tal rijke anonieme mensen te pas die na de huldiging vergeten worden. Nochtans was hun inbreng niet ge ring en daarom betrok hij ze bij de uitreiking van de oorkonden. Ook gastspreker Prof. Van Tieghem had een bepaalde inbreng door de aan wezigen te wijzen op alles wat bij een restauratie komt kijken en waarbij zij aan de hand van tekenin gen, gravures, miniaturen en schil derijen aantoonde welke werktui gen men hiervoor nodig had en Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete ser vice zonder kosten. heeft, werktuigen die soms nauwe lijks veranderd zijn in de loop van de geschiedenis ondanks de nieu wigheden die stelselmatig uitgevon den werden. 33 oorkonden Dat in Oost-Vlaanderen heel wat initiatieven genomen worden om gebouwen te restaureren bewijzen de 33 oorkonden die voor de twin tigste keer uitgereikt werden. Daar van waren er ongeveer de helft uit Gent met o.a. twee teehuisjes op de Leiekaai, de vismijnpoort op het Veerleplein, het feestlokaal De Vooruit, de sakristie van het Caer- menklooster, drie begijnenhuisjes en verschillende gevels van histori sche woningen. Ook voor twee monumenten in Aalst werden oorkonden toege kend, enerzijds voor het Kasteeltje van Muylem dat in 1981 beschermd werd en na verantwoorde renovatie een nieuwe bestemming krijgt. An derzijds werd het Sint-Hubertusal- taar gelauwerd, een barokke kreatie uit de 17de eeuw met een groot schilderij in een monumentale nis. Het wordt toegeschreven aan de Sint-Hubertusgilde uit het midden van de 17de eeuw toen ze een nieuw altaar mochten oprichten in de Sint-Martinuskerk. In Aalter werd het 17de eeuwse Vrijhof goed bevonden voor een oorkonde omwille van de restaura tie door het gemeentebestuur dat er in 1984 eigenaar van werd. Het is een type dat nauw aansluit bij de Meetjeslandse hoevebouw maar het traditioneel karakter vertoont van de Oostvlaamse plattelandsar chitectuur uit de 18de eeuw. Gelukkig hebben ook de gemeente besturen interesse voor het behoud van het patrimonium. Zo in Beve- ren waar het Kasteel Cortewalle, in eigendom sinds 1966, hersteld en verfraaid werd. Men zorgde tevens voor het oud-gemeentehuis van Haasdonk dat met zijn harmonische architektuur een intieme sfeer uit straalt wat heel wat bezoekers in bewondering doet staan voor dit eenvoudige bakstenen ranke ge bouw. In dezelfde gemeente werd het Huis Michelet te Vrasene gelau werd. De vroegere eigendom van oud-burgemeester P.A. Michelet werd bij de renovatie in zijn oor spronkelijke stijl hersteld. Een tweede altaar dat tijdens de twintigste zitting bekroond werd, is het O.L. Vrouwaltaar in de gelijk namige kerk te Dendermonde. Het barokaltaar komt uit de gesloopte Sint-Rochuskapel en werd in de zuidelijke zijbeuk van de kerk na restauratie heropgebouwd. Kapellen Tot de gerestaureerde gebouwen behoren telkens een niet onbelang rijk deel kapellen. Tenslotte zijn het alleszins sieraden binnen een stads- of dorpsgezicht. Het zijn zelden mo numentale bouwwerken maar het zijn altijd fraaie bedehuisjes. De meeste hebben weliswaar hun funk tie geheel of gedeeltelijk verloren maar het blijven getuigenissen van de eens zo bloeiende devotie. De Sint-Lambertuskapel te Den- derwindeke was gedurende eeuwen een belangrijke bedevaartplaats, ligt op een hoogte en wordt als een van de mooiste veldkapellen uit de streek beschouwd. Ze is pas in 1991 eigendom geworden van de familie Cieters - Berlengee die ze onmid dellijk heeft gerestaureerd met ei gen middelen ter nagedachtenis van E.H. Et. Cieters. Meteen heeft deze kapel een groot deel van haar funk tie weergekregen wat haar devotio neel karakter mogelijks zal herstel len. De Sint-Antoniuskapel is in werke lijkheid een «herinneringskapel» vermits ze opgericht werd na de eer ste wereldoorlog uit dankbaarheid. Na het verval nam de Kristoffelcon- frerie het initiatief om ze te laten herstellen met de hulp van talrijke belangloze medewerkers. Ook aan de Sint-Antoniuskapel van Hamme werd een oorkonde ver leend. De kapel werd in 1949 door eigenaar Th. De Neve aan de kerk fabriek geschonken maar met uit drukkelijke wens om ze degelijk te onderhouden. Men hield de gelofte gestand en thans staat ze weer te pronken te Hamme - Sint-Anna. Te Herzele werd de Sint-Rochuska pel bedacht door het Verbond van Heemkunde. Jarenlang stond ze in de steigers en ondersteund langs de weg. Ze werd wegens instortingsge vaar dan ook volledig afgebroken en heropgebouwd. De ingang werd hierbij van richting veranderd en de omgevingwerd eveneens fraai gere noveerd. De kapel van O.L. Vrouw van Troost te Laarne dateert uit het einde van de vorige eeuw, gebouwd wellicht om een genezing te beko men. Dit was vaak de oorzaak of de gelegenheid om een kapel te bou wen en hier kwam men dan van De fraai gerestaureerde pastorie van Zonnegem die nog beter tot haar komt dank zij de enig mooie omgeving (jv) heinde en ver zijn toevlucht zoeken burg gerestaureerd. Zij hoort bij di f tot heil van mens en dier. brouwerij D'Hollander en dateei 1 Uit ongeveer dezelfde periode da- uit de tweede helft van de 19de teert het Kapelleke in de Goedjens eeuw. Typisch zijn de klassicistischc van Mariakerke. Toegewijd aan arduinen deuromlijsting en de blau- O.L. Vrouw van Lourdes begon ze we baksteen die men gebruikt heeft in de zestiger jaren te vervallen en in de lijsten en vensterstrekken. Dit bij het aanleggen van een paar stra- herenhuis werd in 1987 als be ten met afbraak bedreigd... dit is schermd monument geklasseerd en altijd de eenvoudigste oplossing ge- thans volledig hersteld, weest. Dank zij de inzet van de Een andere herenwoning die vooi heemkundige kring Mark heeft men de toekomst zal bewaard blijven is de kapel kunnen behouden en is gelegen aan de Kerkstraat te Waar- thans gerestaureerd en bekroond schoot. Hiervan is de voorgevel een met een oorkonde. voorbeeld van de bouwtrant uit de De kapel van de H. Godelieve in 19de eeuw, waar vooral de lijstge- Zele-Heikant is eveneens opgericht ve's opvallen. Typisch zijn ook de als dankbetuiging voor een gene- geprofileerde kroonlijst en dito zing, nl. van een oogziekte waar- lengtevlakken. VT e?S,d/me f BJUSle' "f* ka" Sint-Machariuskerk pel in 1914 geschonken heeft. Deze dnebeukige hallenkerk staat W in Laarne en heeft nog een vierhoe- Woningen kige vieringstoren uit de 15de eeuw, De laatste jaren besteed men ook het enige overblijfsel na de brand- veel aandacht aan waardevolle wo- stichting door de Geuzen. Ze is op- ningen met een bepaald historisch getrokken in Balegemse witte zand- b karakter. Tot deze soort behoort de steen waaraan nieuwe gedeelten Gemeentelijke Academie van aan toegevoegd zijn in baksteen. >0 Hamme die in 1864 opgericht werd. Na het Concilie van Trente behoort <t Het gebouw werd reeds een eerste hij een kerk ook een pastorie. Toen w keer gerestaureerd juist voor de noemde men dergelijke woning nog eerste wereldoorlog en nu opnieuw een «curenhuis». Waar de huidige k om de levensduur met een paar de- pastorie van Zonnegem nu staar cennia te verlengen. In Oudegem werd de woning Ou- Het Kasteel van Muylem te Aalst dat voortaan zal dienen als centrum voor bijeenkomsten en tentoonstellingen (jv) stond vroeger een ander gebow. Deze dateert uit de tweede helft van de 19de eeuw maar de grondvesten van de oude pastorie zitten er nog onder. Ze is eigendom van de ge meente die ze liet restaureren maar ook het aandeel van de huidige pa stoor J.E. Van Impe is zeer belang rijk. Hij heeft vooral binnen het ge bouw veel werken uitgevoerd en zelf gefinancierd om er «gratis» tc wonen. Hij zorgde evenwel vooi een groot gedeelte van de verfraai ing van het gebouw, bekostigde de wegeniswerken, het dak van de ach- terbouw, verfwerken, aanleg van 4.000 m: gras, garagebox en zoveel meer. De pastorie en omgeving behoor den eens toe aan de abdij van Droi gen, is omwald en bevat in de kel ders een waterput. Vroeger kreeg ze weinig aandacht vanwege het ge meentebestuur als pastorie van een kleine entiteit van Sint-Lieveni Houtem. Nochtans is het een pronkstuk dank zij de wallen en de ruime voorhof. Men hoeft geen kenner te zijn om te weten dat het geheel een oorkonde verdiende. Met het uitreiken van oorkonden stimuleert men de initiatieven en dat het positief resultaat oplevert bewijst het grote aanbod waaruit men elk jaar een selektie moet ma ken. JV 16 - 30.10.1992 - De Voorpost Verwacht jij van 'n degelijk tv-magazine eerst en vooral dat je er in een oogwenk de meest complete programma's van alle tv-zenders in terugvindt, bijzonder overzichtelijk gepresenteerd, met een schat aan achtergrondinformatie en aangenaam om te lezen? Dan moet je beslist kennis maken met TV-Ekspres. Zeker weten: als je TV-Ekspres eenmaal kent, wil je het blad geen enkele week meer missen.

De Voorpost | 1992 | | pagina 16