Peter en Bazaar, sportieve rivalen maar geen vijanden van mekaar... Al b A Theo Van Gijseghem werd zeventig Niet Dirk Martens standbeeld, wel sokkel wordt gerestaureerd Een leven van toneel, TV-akteren en sociaal hulpbetoon 4 - 30.10.1992 - De Voorpost Kandidaten Prins Karnaval verkiezing 1993 te Aalst Vervolg van blz. 1 Achterbaks gedoe hoort er niet bij. Het gaat er om plezier te maken en samen iets te beleven m het aangename en het plezante' omschrijft Peter enthou siast. Peter vindt wel, samen met zijn te genkandidaat Bazaar, dat de eisen die de stad stelt naar de hoge kant liggen - van de vijf ingediende kan didaturen bleven er slechts twee over - maar meent anderzijds te mo gen stellen dat dit niet meer te voor komen is, dit is zo stilaan gegroeid. Geld vindt Peter niet belangrijk hieromtrent, maar wel de sfeer van de groep. Op de vraag of dit in de toekomst het vinden van nieuwe kandidaten voor de prinsentitel niet zal bemoeilijken lacht Peter en zegt dat er reeds tot in 1996 namen voor opgesteld zijn. 'Er wordt natuurlijk veel verteld, maar ik ben ervan overtuigd dat die traditie nooit zal uitsterven en dat er steeds opnieuw jonge mensen zullen gevonden wor den met echt Oilsjters bloed in hun aderen die op hun beurt ook dro men van eens de prinsentitel te mo gen dragen' besluit Peter. Hij verklaart ook, bij kontakten met groepen in andere streken en ste den, nooit enige gelijkenis met de Aalsterse karnaval te hebben ge vonden. Het ongekunstelde, het taalvaardige in het smakelijke plaatselijke dialekt schijnen ze overal te missen en een sfeer en groepsbeleving zoals dit in Aalst be staat heeft hij duidelijk nergens aangetroffen. Alleen voor de man nen van Den Arend heeft Peter veel bewondering. 'Al 13 jaar beleven zij karnaval op hun manier. Ge moet het maar doen, met de konkurrentie van Aalst-centrum zo dichtbij. Cha- peau voor het bestuur van Den Ar end dat steeds voor een puike orga nisatie en een goed verloop zorgt' Op de raadszitting in Aalst van vorige dinsdag werd o.a. een ramin goedgekeurd van 1.182.464 fr., som die zal gebruikt worden omi sokkel van het standbeeld «Dirk Martens» op de Grote Markt restaureren. Er werd vastgesteld dat de blauwe hardsteen sokkel van het Dii Martens standbeeld op vele plaatsen ernstig beschadigd is. Het stads bestuur vindt het derhalve een noodzaak alle beschadigde delen doo inwerken van nieuwe stukken te herstellen. Tegelijkertijd zal ook to de vernieuwing van de verankeringen worden overgegaan. De werke omvatten tevens de hydropneumatische reiniging van de blauw hardsteen, waarbij marmerplaten en bronzen beeld zullen wordei afgeschermd. P.H Steui Een f aktie vat ti pogii oplei same derg Aalst. Bazaar en Peter, goede maatjes. Ze maken zelfs als het nodig is voor elkaar reklame (a) bekend Peter. Al driejaar is Peter getrouwd en hij bevestigt dat zijn vrouwtje veel van hem moet verdragen 'Ik heb een groot nadeel... ik kan maar niet naar huis komen. Als we gaan stappen verloop ik veel, maar we blijven toch zo gemakkelijk rondslenteren en keren maar pas terug als 'het bokalleken vol is' verklaart Peter lachend. Toch werken ze allemaal samen en zetten ze zich met een volledig sportief engagement in om van Peter Aalsters Prins Karnaval 1993 te maken. Krantenronde, winkel houden, ka jakken... Bazaar heeft al een paar jaar zijn stek gevonden in Erembodegem, waar hij verder de handelszaak van zijn ouders voortzet. Vader Van Pottelbergh is een rasechte Aalste- naar van de Beekveldstraat afkom stig, terwijl Bazaar's moeder uit de Koolstraat is komen overwaaien. Kozijn Louis (die wel van Erembo degem afkomstig is) bracht het in 1960 zelfs tot Prins (Sir Orlandy) en was hiermee toen de eerste Aalster- se prins die door het grote publiek werd verkozen. Het zit bij Bazaar misschien wel ergens in de familie. Toch is het vooral Bazaar's vriend Loeken Tatjen (Freddy Neirinckx die in '85 prins werd) die hem heeft overhaald, zich kandidaat prins kar naval te stellen. Een paar jaar terug wou Bazaar zelf met een karnavalgroep op de prop pen komen, maar heel wat materië le moeilijkheden brachten hem er toe van deze gedachte af te stappen en sloot dan maar aan bij de Deste- reers. Ook bij de Lodderoeigen heeft hij veel sympathisanten. Reeds een drietal jaar is bij Bazaar de idee voor kandidaatstelling gaan rijpen en uiteindelijk is het er van gekomen. Bazaar's echtgenote had er nooit in geloofd maar nu het zo ver is, lijkt ze even enthousiast als Bazaar zelf. 'Vroeger liepen we ook alle TD's en etentjes af, met dat verschil echter dat ik hem nu veel coca's zie drinken, wat vroeger niet het geval was' voegt zij er lachend aan toe. Met Peter komt Bazaar bijzonder goed overeen. Voor de kandidaat stelling kenden ze mekaar niet maar nu komen ze mekaar bijna wekelijks op de verschillende karnavalevene- menten van de verschillende groe pen tegen. 'We wisselen zelfs met mekaar de agenda uit en vertellen mekaar wat er allemaal te doen is. Roddels babbelen we met elkaar uit in de plaats van er achter de rug mekaar mee te bekampen. Hopelijk blijft het zo, maar ja, een supportor is soms een raar beest. Zo werd ik er onlangs door een supporter van Pe ter van beschuldigd dat ik affiches van Peter zou overplakt hebben. U moet hierbij dan weten, dat geen van beiden nog zelfs maar één affi che heeft laten drukken. Waar ha len ze het toch allemaal. Ook Peter kon er hartelijk om lachen' vertelt Bazaar. Evenals Peter is Bazaar bij de oud prinsen van de Prinsencaemere te rade gegaan en worden er teksten voor liederen en shows opgesteld. 'Er zijn in Aalst niet zoveel meer mensen als een Loeken Tatjen en een Antoine en compagnie te vin den. Heel wat vallen er gemakkelijk op terug om inspiratie en pittige teksten in mekaar te boksen. Dat weet ook Peter' vertelt Bazaar. Er bestaat echter volgens hem echter geen vrees voor het feit dat hun show hierdoor wat te veel op me kaar zouden gaan lijken. 'Peterei komen wel goed overeen en to zijn we ergens wel twee uitersten denk dat dit wel duidelijk in de k didaatshow zal tot uiting kom vult Bazaar aan. Wat de kandidatenschifting belt is ook Bazaar van oordeel dat dt in Aalst hoog is komen te ligg 'Het is nodig dat men hier mee to niet te gemakkelijk omspringt. U eindelijk is prins karnaval zijn zo simpel. Men moet uiteinddft naai Bose overl Dat dyna nem< voor drac daad mine ster! gage opdi zeke voor zichzelf uitmaken en zich vragen: waar ben ik mee bezig. 1 gelijkertijd moet men ook stee mentaal blijven inbouwen, dat n nog steeds maar kandidaat is end er evenveel kans bestaat voor tevs liezen dan voor te winnen. D i neemt niet weg, dat er sportiefg streden wordt 'tot de laatste sbj Maar geen prins worden mag'i leven niet verwoesten'. Het is stee. opnieuw 'karnaval in Aalst' endii het belangrijkste' besluit Bazai Toch heeft Bazaar zijn voorzitte schap van kajakklub voor een tijd moeten doorgeven, om voldoend tijd te krijgen zijn 'verkiezingsca pagne' te voeren. 'Men moet alk op alles zetten en voor niets on: vangt men ook niets' bekend Bazaa; maar voelt zich terwijl lekkeriz/jï situatie want men groeit naatfor naval toe. oorl 'Wanneer men op rust gesteld wordt, dan heeft men voor niets meer tijd' wordt nogal eens gezegd. Dit gaat zeker op voor Theo Van Gijseghem uit de Gustaaf Papestraat 55 te Aalst. Dat Theo in heel Aalst en zelfs daar buiten een gekende figuur is, ligt niet alleen in het feit dat hij al zo dikwijls op het kleine scherm te zien was, maar vooral in zijn sociaal engagement, dat hem bijna dagelijks op de baan stuurt om hier en daar een helpend hart onder de riem te steken en zich ook daadwerkelijk in te zetten. Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag willen wij dan ook eens, samen met Theo, even terugblikken. Aalst. Theo Van Gijseghem, een Aalsterse artistieke uilenspiegel met een hart van goud (a) Theo is een Aalstenaar in hart en nieren. Hij zit niet verlegen voor een spottende grap en ontpopt zich bij een door hem zeer op prijs ge steld glaasje 'stiercnbloed', tot een bijzonder boeiend verteller. Af komstig van 'onder den watertoren' volgde Theo, die geboren werd op 10 oktober 1922, kleuteronderwijs bij de Zusters van Sint-Vincentius te Aalst. Voor het lager onderwijs kwam hij in de Aalsterse Sint-Ca- millusschool terecht, waarna hij overstapte naar het 'Klein-collcge' - het Sint-Maartensinstituut te Aalst - waar hij de Middelbaar en Weten schappelijke uit die tijd doorwor stelde. Theo was er van overtuigd dat hij nboit volleerd was en volgde nadien nog avond-, weekend, naschools en schriftelijk onderwijs in de sociale school, bestuurswetenschappen, praktische psychologie en volgde zelfs notenleer en leerde viool spe len. De grootste 'Muilentrekker' van Aalst Artistiek bloed zat Theo in de ade ren. Vooral het akteren en toneel spelen - hij heeft het trouwens nog niet verleerd - is een bijna onaf scheidelijk deel van zijn leven gaan uitmaken. Het is trouwens in die kontrijen dat hij zijn vrouwtje Su zanne Van Vaerenbergh heeft leren kennen. 'De eerste keer dat ik met Theo in kontakt gekomen ben, was tijdens de opvoering van een kerst spel in de toenmalige toneelzaal van 't Groen Kruis. Ik speelde de rol van 'Onze Lieve Vrouwken' terwijl Theo ingehuurd was om 'den achterkant' van den ezel te spelen. Komt die ganse ezel nu op het to neel en kuist zijn 'achterkant' toch wel zijn voeten af zeker, vooraleer de scène op te stappen. Ge kunt u voorstellen hoe er gelachen werd in de zaal. Ik dacht bij mij zelf, wat voor ne raren is dat, die voor 't gat van den ezel speelt. En zo leerde ik, Theo kennen' vertelt Suzanne met een deugnietachtige knipoog. Reeds als zestienjarige maakte Theo, deel uit van het J ADO-toneel (1938-1946). Tijdens de oorlogspe riode speelde hij ook in het KAJ-to- neel en 'Groep Tijl', voorloper van de na de oorlog opgerichte toneel kring die dezelfde naam kreeg. In de toneelzaal van het Sint-Jozef scollege in de Pontstraat trad Theo mee op in de 'Volksavonden'. In 1946 richtte hij zelfs een eigen kabaretgezelschap op, dat tot einde van de vijftiger jaren voorstellingen gaf onder de naam 'De Vierklaver'. Op het titelblad van het program maboekje prijkte dan steevast een vierheren-klaverblad. met Theo's echtgenote Suzanne als knop. Theo had zich ook een artiestennaam aangemeten en liet zich 'Theo De Vriendt' noemen. Einde van de veertiger jaren en in de jaren vijftig, trad Theo op a presentator-konferencier bij het ternationaal Theaterbureau Carl- tourné. Hij werkte toen regelmatig samen met de toenmalige vedetten als Will Ferdy, Jean Walter, Jenny Verdonck enz... Het meest was Theo aktief in de toneelvereniging 'Arbeid en Kunst' die in 1959 omgevormd werd tot de Koninklijke Aloude Rederijkerska mer Sint-Barbara. Sinds 1945 was hij er lid van. In 1953 werd hij er opgenomen in het bestuur als pro- pagandamedewerker en sekretaris en van 1960 tot 1987, was hij deken van de Kamer. Sinds 1987 werd hij aangesteld tot eerste 'Euverdeken' met machtiging de titel te voeren van 'Deken Honorarius'. In 1966 publiceerde Van Gijseghem de ge schiedschrijving van de Kamer on der de titel 'Vroeger en Nu'. Het is bijna onbegonnen werk, om de momenten op te noemen dat Theo optrad als gastspreker, regis seur, konferencier en animator, bij verscheidene gezelschappen en op verschillende feestelijkheden. Vedette van het kleine scherm Ook voor de televisie was het ak teertalent van Theo Van Gijseghem niet verborgen gebleven. Er werd voor het eerst op hem beroep ge daan in 1966 in het programma 'Op de man af waar bloedgever Frans Breckpot gevierd werd. Er werd tij dens de uitzending door de leden van de Barbarakamer een gelegen heidslied opgevoerd dat Theo sa men met Jan Beeckman had ge schreven en ook leidde. Onvergetelijk was zeker de vertol kingvan de rol van de pastoor in het feuilleton 'De Filosoof van Hagem' dat opgenomen werd in 1967 en waar Theo's echtgenote Suzanne, de rol speelde van 'Rozalieken' de moeder van 'Patatje. Er werden ne gen afleveringen gebracht. De Vlaamse kijkers konden er maar niet genoeg van krijgen: het werd voor het eerst uitgezonden in de winter van '67-'68 en nadien nog tweemaal heruitgezonden in de zo mer van '73 en van '85. Heel wat kleine rollen werden Theo toegewezen: Hoofdredakteur in 'Wij Heren van Zichem', paarde- koopman in "n Mens van Goeden Wil', predikant in 'Dirk Van Haveskerke', advokaat van de ver dediging in 'Pieter Daens', bisschop in de 'Belgische Republiek 1990', pastoor in 'De geschiedenis van de kleine man', pastoor Van Haegem in 'De Heren van de Pastorie' enz... Sociaal engagement Nog het meest van al is Theo Van Gijseghem in Aalst en omgeving door zo vele mensen gekend, om wille van zijn inzet in het vere nigingsleven en heel wat aktivitei- ten die hij belangloos ontwikkelde op het socio-kulturele vlak. Zijn sociaal engagement werd reeds zeer vlug duidelijk. Reeds sinds 1938 was hij bij alles en nog wat betrokken, omtrent de Jeugdafde ling Derde Orde (groepering geves tigd in het Kapucijnenklooster) waar hij tot 1946 voorzitter van was. In 1943 was hij medestichter en eer ste sekretaris van de Ontspannings club Adelaars (voetbalclub die later fusioneerde met Volharden en het huidige SK Aalst werd. Van 1954 tot 1964 was hij voorzitter van de Bond van Boek- en Dagbladhandelaars Oost-Vlaanderen, voor wie hij een heroïsche strijd voerde, die resul teerde in de afschaffing van de zondagedities zodat dagbladverko pers eindelijk ook hun zondagrust verwierven. Hij is nog steeds voorzitter van de Werkkring Sint-Job en Sint-Jobs feesten. Co-Voorzitter van de vzw Parochiale Werken Sint-Antonius en ook voorzitter van de Kerkfa briek Sint-Antonius van Padua, waar hij voorheen sekretaris en schatbewaarder van was. Tot 1987 was Van Gijseghem mede lid van het Beschermkomitée Ge vangenis Dendermonde, onder voorzitterschap van Procureur De Saeger. Maakte deel uit van het Kultureel Aktiekomitée Aalst, op het einde van de vijftigerjaren opge richt door Bert Van Hoorick. Hij was de eerste sekretaris van de Ste delijke Kultuurraad. Van de Sint-Kristoffelgilde, die de jaarlijkse autowijding organiseert, is Van Gijseghem nog het enig.over- blijvende lid van de stichters (1947) en werkt nog steeds als verantwoo delijke met een eigen ploeg med( werkers aan de 11.11.1 l.-akti werk van de Vredeseilanden PaK Pire en Broederlijk Delen. Als RVA-afgevaardigde, gespeci liseerd in de bemiddeling 'Moeilij te plaatsen personen' was hij gedi rende een twintigtal jaar lid van 'Gewestelijke Technische Kommi sie Oost-Vlaanderen van het Rijk.' fonds voor Sociale Reclasseringva Minder-validen. De ervaring dx Theo hier opdeed gebruikt hij n> nog steeds als lid van 'Overlegkomitée' en 'Participatieraad' van het Don-1 coinstituut voor buitengewoon se cundair onderwijs en voorzittervï de kommissie Nazorg die in voor deze instelling op zijn initiatie werd gesticht. Daarnaast richtte lu ook in hetzelfde jaar het 'Perm» nent Sekretariaat voor Social Dienstbetoon' op dat nog steeds tij dens twee zitdagen per maand not heel wat mensen voort helpt kleine sociale problemen. Dat The; Van Gijseghem hier nog steed daadwerkelijk kan helpen is ooi een uitvloeisel van het engagemeB waarmee hij van in 1946 tot zijn 'of ruststelling' zijn beroepsaktivitet ten uitoefende bij de Rijksdiens voor Arbeidsvoorziening'. Daai doorliep hij zowat alle diensten. Theo's deur staat nog steeds op« voor iedereen die hij maar enigszins zou kunnen helpen. Hij doet steeds belangloos en met een 'Oilsj ters imago' - een kwinkslag, eö grap, een spottend prikje - hierbi een benijdenswaardige levens vreugde uitstralend. Bedankt Theo in naam van velei die in de gelegenheid niet zijn het', te kunnen zeggen en... nog vele ja ren. P.H

De Voorpost | 1992 | | pagina 4