1 Aktie 'Kind van bij ons' bezorgt Don Bosco-instituut Aalst financiële steun Palliatieve zorg in Aalsters Stedelijk Ziekenhuis AKV-Pretensje - karnavalbal De Voorpost - 30.10.1992 - 5 Steunaktie Infobo en Algemeen Middenstands Verbond Een paar maanden terug werd in de schoot van de reeds vroeger bijzonder aktieve hulporganisatie SOS Luiermanden-Ziekenhuizen, het idee opge vat te trachten de noden te leren kennen van sommige scholen in een poging om aan elke leerling gelijke kansen te geven in en na de schoolse opleiding. Hubert Vinck, de plaatselijke initiatiefnemer was dan ook samen met senator Willy Kuypers, voorzitter SOS Ziekenhuizen, bijzon der gelukkig aan de verantwoordelijke van het Sociaal Fonds van het Don Bosco-instituut, reeds vorige week een cheque van 100.000 fr te kunnen overhandigen. Dat in Aalst vzw Infobo met zijn gen. Hierbij gesteund door het Al- dynamische voorzitter en initiatief- gemeen Middenstandsverbond en nemer Hubert Vinck, het als een heel wat belangloze medewerkers, voortdurende bijkomende op- hadden genoemde hulpakties zo'n dracht blijft beschouwen zich steeds omvang aangenomen dat zij ook daadwerkelijk in te zetten voor de buiten de Aalsterse regio weerklank minder bedeelden en met bijzonder zijn gaan vinden en aansluiting kre- sterk gemotiveerd persoonlijk en- gen bij de internationale hulporga- gagement iets tracht te doen aan nisaties SOS Luiermanden-Zieken- opduikende 'menselijke miserie' is huizen. zeker niet nieuw meer. Hulpakties In het kader van ook de plaatselijke naar Koerdische vluchtelingen toe, kansarmoedebestrijding werd dan oorlogsmiserie in Kroatië, Alba- door deze organisaties gewerkt n nog vers in het geheu- rond de idee 'Een school voor al len? Misschien... maar aan welke prijs?'. In die optiek is Hubert Vinck dan ook kontakt gaan opne men met deken J. De Smet, voorzit ter van de inrichtende macht van het Don Bosco-instituut te Aalst. Vooral een rapport dat de kommis sie Nazorg van de BUSO-afdeling in het begin van het jaar had voorge legd, gaven een duidelijke aandui ding naar een dringend te lenigen financiële nood. Aan de hand van een informatiepublikatie die in het Aalsterse op zo'n 50000 exemplaren werd verspreid, bracht men deze noden onder de aandacht van het grote publiek en werd een inzamel- aktie opgestart. De resultaten ble ven niet uit, want reeds enkele maanden na datum, konden de ini tiatiefnemers een cheque van 100.000 fr overhandigen aan de ver antwoordelijken van het Sociaal Aalst. De betrokkenen van de hulpaktie op een rijtje: de heer De Grootte van het Algemeen Middenstandsverbond, de lieer en mevrouw Borms van Infobo, direkteur Buso Bert De Vos, de heerAime Coppens lid van de kommissie nazorg, Hilde Van Mossevelde van Infobo, Hubert Vinck voorzitter van Infobo, senator Willy Kuypers s en deken J. De Smet (a Steunfonds van het Don Bosco-in stituut. Sociaal Steunfonds Bij de overhandiging wees Hubert Vinck er o.a. ook op dat vorig week end nog, bij de opening van de Der de Wereld fototentoonstelling, in het kader van de gestarte 11.11.11- aktie, ook burgemeester De Maght de link had gelegd naar de noden in eigen streek, die nog al eens in de schaduw blijven van de hulporga nisaties naar de ontwikkelingslan den toe. Hubert Vinck onderstreep te die opvatting en deelde ze voluit. Ook senator Willy Kuypers, aanwe zig als voorzitter van SOS Zieken huizen, stipte deze idee aan en vond ze gelukkig samenvallend met de aandacht die op het ogenblik uit gaat naar de figuur van priester Daens, in het kader van de naar zijn figuur uitgebrachte nieuwe Vlaam se film. De realiteit is zeker niet meer zo schrijnend maar dat er nog steeds ook binnen de eigen buurt- grenzen armoede moet gelenigd worden hoefde volgens Kuypers geen betoog. Hij stipte verder ook aan dat het reeds de zevende gift in dit kader was, die op die manier aan de 'vierde wereld' ten goede kwam. Tevens zou hij het zeker gepast vin den dat het steunkomitee de naam 'Daens' als eretitel zou voeren. Voorzitter kommissie Nazorg, Theo Van Gijseghem, was bijzon der gelukkig. 'Vroeger was er alleen de nood en was er niets om deze te lenigen. Juist op het moment dat de besprekingen waren aangevat om een sociaal fonds op te richten, ont vangen we deze bijzondere finan ciële ondersteuning. Nu kunnen we verschillende noden voldoen voor minder begoede leerlingen en kun nen we ook hen kansen bezorgen, die zij anders nooit zouden krijgen', verklaarde Van Gijseghem enthou siast. Z.E.H. Deken J. De Smet maakte van de gelegenheid ook gebruik om even duidelijkheid te brengen i.v.m. Aalst. Deken J. De Smet dankt als voorzitter van de inrichtende macht van het Don Bosco-instituut senator Kuypers, terwijl voorzitter kommissie nazorg Theo Van Gijseghem glundert met de ontvangen cheque. Infobo-voorzitter Hubert Vinck is op zijn beurt gelukkig met het welslagen van de hulpaktie (a) geruchten als zou het Don Bosco- men gebouwen van de brouwerij Sa- instituut een nieuw onderkomen fir. Ook de Vlaamse Milieu vinden in de vroegere gebouwen maatschappij die huisvestingspro- van de Bond Moyson in de Sint-Ka- blemen heeft in het gerestaureerde mielstraat. Osbroekkasteel zou graag tijdelijk Reeds vroeger had het Don Bosco- de Bond Moysongebouwen huren, instituut zijn reeds genomen optie Deken De Smet bevestigde dat de op gronden van de stad aan de Al- onderhandelingen met de stad hier- brechtlaan moeten laten varen, na omtrent aan de gang waren maar aandringen van Basketclub Okapi, verklaarde dat er nog geen konkrete in verband met het verwerven van afspraken werden gemaakt. 'Dit zal hetzelfde terrein voor de bouw van afhankelijk zijn van de betalingsfa- een nieuwe wedstrijdzaal. De na het ciliteiten die uit de bus zouden kun- oprichten van het nieuwe gebouw nen komen. Ons engagement is be- voor Bond Moyson, werden de perkt tot 20 miljoen', besloot de De- vroegere ontruimde gebouwen in ken. de Sint-Kamielstraat, door de stad Ook langs deze weg wil het Don aangekocht met de bedoeling er de Bosco-instituut de verschillende Aalsterse politiediensten in onder steunverleners danken, die het me te brengen. De verhuispolitiek van de mogelijk maken dat de kansen op stad Aalst raakte echter danig in de 'gelijkheid' in het onderwijs, nu war, door ondermeer de nieuwe be- toch voor een stukje werden ver stemming van het oude zwembad- groot. gebouw zodat ook voor de politie PH gewezen werd naar de leeg geko- In het kader van de aktiviteiten voor Aalst Karnaval 1993 organiseert AKV Pretensje op zaterdag 14 november zijn jaarlijks karnavalbal in zaal 't Kapelleken aan de Meuleschettestraat 34 te Aalst. De deuren gaan er open om 20.30 u. en de feestvierders worden er vergast op een typische Aalsterse karnavalsfeer. De ambiance wordt er verzekerd door Deejays Chris en Piwi, evenals door de optredens van verschillende vooraanstaande karnavalisten en de kandidaten Prins Karnaval 1993. De toegang tot dit alles kost 60F in voorverkoop en 80F aan de kassa. Omdat Pretensje 5 jaar bestaat heeft ze voor 5 vlugge lezers van De Voorpost een gratis kaart klaargelegd, die kan afgehaald worden op het bureel aan de Dr. De Moorstraat 6 te Aalst, tijdens de kantoor uren. P.H. Vorige zaterdag, hield OCMW- voorzitter Eddy Dierickx, een uit eenzetting voor de Vlaamse Fede ratie voor Gehandicapten (afdeling Aalst) over de nieuwe opstarting van «Palliatieve zorg-verlening» in het ASZ. Tijdens de zitting van 28 september 1992 heeft het Beheerskomitee van de Dienst voor Geneeskundige Verzorging ermee ingestemd dat het Aalsters Stedelijk Ziekenhuis deelneemt aan de experimenten in zake Palliatieve Hulp. Deze over eenkomst is in werking getreden op 1 oktober 1992. Wat is Palliatieve zorg? Onder Palliatieve Zorg wordt ver staan het geheel van de aktieve zor gen die door een multidisciplinair team worden verstrekt aan (kan kerpatiënten voor wie geneeskun dige behandeling geen resultaat meer geeft. Deze specifieke zorgen beogen de kwaliteit van het leven en willen tegemoetkomen aan de fysie ke (pijnbestrijding en symptoombe handeling), psychologische, sociale en geestelijke behoeften van pa tiënt en familie. Volgens WGO (Wereld - Gezond heids - Organisatie) «juli '89» heeft 70% van patiënten met vergevor derde kanker pijn en 50% van zij die een specifieke vorm van kankerthe rapie krijgen (chemo-, radio-, hor mono-therapie) blijven hevige kan- kerpijnen ondervinden en hebben grote nood aan specifieke pijnbe- strijdingsmiddelen. Verder schat de WGO dat op heel de wereld 14 miljoen mensen kan ker hebben. Jaarlijks komen er 7 miljoen bij en sterven er 5 miljoen. Het Palliatief zorgmodel wil hier in bredere zin aan tegemoetkomen. Als reaktie tegen ontmenselijking en hyperspecialisatie wordt gewerkt aan een medisch en interdiscipli nair programma voor humane en aangepaste hulp voor terminale pa tiënten èn hun omgeving, dus een eerder filosofisch onderbouwde methode die steunt op 3 belangrijke hoekstenen: pijn- en symptoon-onderdrukking en kontrole; vergroten van komfort door indivi duele, maar vooral geïndividuali seerde zorg door professionele zorgverstrekkers en «mantelzorg» (vrienden, familie, naaste verwan ten...); alle konkrete hulp aan patiënt en zijn omgeving, zowel materieel (dit kan gebeuren in samenspraak met de thuiszorgorganisaties en de uit leendiensten karweidiensten van de mutualiteit) als psycho-sociaal. (Het weze gezegd dat het OCMW Aalst sinds 1991 optreedt als koör- dinator inzake samenwerkingsin itiatieven voor thuiszorg). Kankerpijn Gelet op de cijfers daareven geci teerd is pijnbestrijding een belang rijk element bij terminale kanker patiënten. Het aantal patiënten die kan rekenen op effektieve kontrole van de pijn is echter nog uitermate beperkt, en diegenen die een volle dige palliatieve zorg ontvangen zijn nog minder talrijk. De filosofie van de «ziekenhuis-in stelling» van de laatste decennia ligt hier fundamenteel aan ten grond slag. Genezing krijgt in hoofdzaak de aandacht wat meteen ook voor een aanzienlijke vooruitgang in de therapeutische benadering heeft gezorgd. Maar in een tijdperk dat gekenmerkt wordt door een steeds grijzer wordende bevolkingen meer chroniciteit van ziekte zal van ge neeskundige en paramedicaal on derricht in het algemeen worden verwacht aan nieuwe uitdagingen te beantwoorden zoals, een patiënt helpen sterven. Kontrole van pijn is in dit geval een essentieel punt. De manier waarop aan pijnidentifi- catie, pijnkontrole, en konstante zorg rond pijn wordt gewerkt is een zeer technische aangelegenheid. Psycho-sociale benadering in de Palliatieve zorg Wat het Aalsters Stedelijk Zieken huis heeft aangegrepen om naast de bestrijding van pijn bij ongeneeslijk zieke mensen, een palliatief zorg model te stimuleren is ook en vooral de psycho-sociale benadering bin nen dit gebeuren. Als hulpverlener heeft men de ver antwoordelijkheid op zich genomen om een zieke mens te helpen in zijn situatie en wanneer deze erom vraagt. Voortdurend word je echter gekonfronteerd met gevoelens van machteloosheid, uitzichtloosheid, eindigheid... Maar vanuit je verant woordelijkheid kan je echter niet vluchten. Als hulpverlener word je verondersteld elke situatie aan te pakken, weerstanden te overwin nen en bewust te ageren. Hierbij is ervaring rond emotionaliteit van anderen gesteund op het kunnen omgaan met eigen emotionaliteit. Gekoppeld aan het uitvoeren van medische, verpleegkundige of para medische zorg, het bezoek van een maatschappelijk werker, georgani seerde gezinshulp, poetshulp, zie kenoppas, vrijwilligerswerk, kan niet genoeg benadrukt worden dat elke hulpverlener de gehele mens centraal moet stellen, om vooral de «menselijke» levensvoorwaarden te bewaren. Het is niet onbekend dat de «zieke» mens zeer vlug afhankelijk gemaakt wordt en daardoor en deel van zijn waardigheid verliest. Het blijvend respektvol benaderen van mensen, ook als zij ernstig ziek zijn, is hierbij de maatstaf. Ziek zijn is niet alleen het probleem van de betrokkene, de hulpverle ner, maar het probleem van heel de omgeving, het gezin, de mantel, waarvan de delen intens op elkaar inwerken zodat de toestand van het ene deel door interaktie invloed heeft op de andere delen. Door het dwingende van de ziekte wordt het bijna vanzelfsprekend echter dat de problemen van de andere gezinsle den niet aan bod mogen komen. De psycho-sociale begeleiding in de palliatieve zorg bestaat uit een pro ces dat gelijk loopt met de verwer kingsfasen die een terminale pa tiënt doormaakt: onzekerheid, ont kenning, verzet, marchanderen, de pressie, aanvaarding. Deze fasen kunnen elkaar overlap pen maar telkenmale dienen ze door de hulpverlener herkend te worden om patiënt en gezinsleden op gepaste wijze te kunnen begelei den. Psycho-sociale hulp is een belang rijk element in het benaderen van de totale mens, de patiënt in een terminale fase. Het is de opdracht voor elkeen die daar hetzij beroeps halve hetzij als vrijwilliger hetzij als mantelzorg mee te maken heeft, om daar op gepaste wijze bij betrokken te worden. De zorg voor anderen vraagt een inspanning. De weg die moet afgelegd worden is misschien moeilijk, maar zal zeker de moeite waard zijn wanneer de inspannin gen ertoe bijdragen te kunnen LE VEN TOT WIJ AFSCHEID NE MEN. De werking van het begeleidings team in het ASZ Samenstelling. Het specifieke team voor PZ is multidisciplinair samen gesteld. Het staat onder leiding van een geneesheer-anesthesist (die in zake pijnbestrijding in het alge meen reeds geruime tijd een goede traditie heeft opgebouwd in het zie kenhuis). Verder werken mee - een professor-geneesheer-onco loog (kankerspecialist) - een geneesheer-internist (inwen dige geneeskunde) - een geneesheer-pneumoloog (ziekte van het ademhalingsstelsel) - een geneesheer-neuropsychiater - een maatschappelijk assistente - een kinesiste - een logopediste - een ergotherapeute - een moreel consulente - een pastoraal werker - een juriste Een aantal teamleden hebben spe ciale opleidingen gevolgd in een of meerdere onderdelen van de pallia tieve zorgen. Het team stelt zich tot doel aan de patiënt hulp te bieden met de grootste eerbied voor de filosofische en godsdienstige over tuiging. Daarnaast heeft het een bijzondere opleidings- en begeleidingstaak naar alle hulpverleners, zowel in het ziekenhuis als buiten het ziekenhuis (thuiszorg) in volgende aspecten: - bewustmaking bij patiënten, ge neesheren, verpleegkundigen, pa ramedisch en verzorgend perso neel, van de mogelijkheden van pal liatieve zorg in het ziekenhuis en in de thuissituatie - samenmetdekoordinatorvande thuiszorg het gezinsmilieu evalue ren en ondersteunen - beschikbaar zijn voor advies in symptoomkontrole en pijntherapie. De leiding in behandeling wordt nooit van de behandelend genees heer overgenomen tenzij op diens uitdrukkelijk verzoek - indien nodig een koördinerende rol vervullen tussen de verschillen de disciplines die samen met de pa tiënt getrokken worden - gespecialiseerde verpleegtechni- sche hulp bieden (bv. bij beademen de patiënten) of aanleren (de taak van de thuisverpleging wordt nooit overgenomen). De aanvraag voor tussenkomst van het team gebeurt door de behande lend geneesheer, en/of de thuisver pleging, of door de familie met me deweten van arts of thuisverpleeg- kundige. Mits akkoord van de patiënt (als hij dit akkoord nog kan geven of de famiiie) kunnen vrijwilligers wor den ingeschakeld. Deze vrijwilli- gerswerking geschiedt onbezoldigd en met inachtneming van alle regels inzake medische ethiek en het res pecteren van de wetgeving op de uitoefening van de geneeskunde, de verpleegkunde, en de paramedi sche hulp. Vrijwilligers mogen zich altijd aanmelden bij de directie of bij de sociale dienst van het zieken huis. Op regelmatige tijdstippen grijpt met het team en de vrijwilligers een patiëntenbespreking plaats. De werking van het team is plurali stisch en gebonden aan het medisch beroepsgeheim. Het ASZ dat op korte lijd een reputatie heeft ver worven met de uitbouw van ver schillende hoogtechnologische diensten, heeft gemeend dat het met de bijzondere benadering van terminaal zieke patiënten met een palliatief zorgmodel, tegemoet komt aan de maatschappelijke doelstelling van een ziekenhuis be horend tot het OCMW. Het bestuur heeft hiermee de impuls gegeven zowel binnen de muren van het zie kenhuis, als naar de eerstelijnsge zondheidszorg (huisartsen, thuis verpleging) met het aanbieden van haar diensten en kennis, opleidings- en begeleidingsmogelijkheden. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 5