Erembodegemse toneelgroep Tijl en Nele met 'Komaan, kameraad' Toneelatelier Leeuwerik Lede stap in 'Het wemelbed' 'Dwazen' jubileumstuk van Herzeelse Torengalm Geen 'Gebakken Eieren', wel 'De Griezels' in de Werf-Kinderzondag 'Allemaal Beestjes'jeugdkoncert door Jeugd en Muziek Aalst in De Werf (15.111 10 - 6.111992 - De Voorpost Het gaat blijkbaar goed met de Erembodegemse KWB-toneelgroep 'Tijl en Nele', die de laatste jaren tracht echt degelijk amateurtoneel op de scène te brengen. Er wordt tevens enthousiast gewerkt aan de verdere uitbouw van deze vereniging en van verschillende nevenaktiviteiten. En bovenop dit alles wil Tijl en Nele met de inbreng van ervaren regisseurs voor bijkomen de stimuli voor de ambitieuze akteurs zorgen. Na de zware stukken 'Sassafras' en 'Mijn geweten en ik' werd als grote novemberproduktie van dit jaar gekozen voor een snelle komedie, nl. 'Komaan, kameraad" van Ray Cooney. De regie berust voor de tweede opeenvolgende keer in de ervaren handen van Tuur Wijns. Het amateurtoneel wordt aanzien als een vorm van sociaal-kultureel werk waarbij de beoefenaars de kans krijgen om hun kreatieve ver mogens aan te wenden tot een gro tere menselijke ontplooiing en dit op een niet-beroepsmatige wijze en in organisatorisch verband. Het amateurtoneel biedt aan een ruim publiek de kansen om aan de kuituur te participeren. Tegelijker tijd vormt het op zichzelf een niet onbelangrijke bijdrage tot de ont wikkeling van de kuituur. Het amateurtoneel brengt ons een vormende ontspanning en een aan- Tien vrijkaarten wachten op onze lezers Toneelatelier Leeuwerik Lede brengt in een regie van Patrick Snoeck zeven opvoeringen van 'Het w emelbed' een toneelstuk geschreven door de beken de Vlaamse auteur Walter Van den Broeck. Ter gelegenheid van hun tiende huwelijksverjaardag wil Laura haar man verrassen met een snoepreisje naar dezelfde kamer in hetzelfde hotelletje in Spanje, waar ze hun eerste huwelijksnacht hebben doorgebracht. Met hen meegekomen is Liesbeth, over wie het paar zich ontfermd heeft nadat ze twee jaar geleden door Arnolds broer in de steek is gelaten. Op het vliegtuig heeft het gezelschap ook de aanwezigheid van André opgemerkt, die Liesbeth al een tijdlang tot haar ongenoegen achtervolgt. Laura is ontstemd over de geringe seksuele belangstelling van Arnold voor haar en hoopt hem met een vakantiereisje opnieuw op te peppen. Arnold bekent echter heimelijk verliefd te zijn op Liesbeth. Liever dan haar huwelijk op te geven, wil Laura haar jaloezie overwinnen en de impasse doorbreken: Arnold zal met Liesbeth naar bed gaan. De oplossing verricht wonderen voor Arnolds seksuele prestatievermogen. Liesbeth vreest echter te nauw betrokken te raken bij de huwelijksproble men en staat klaar om terug te vertrekken. Maar daar heeft Laura bezwaar tegen, want zij is ook onbewust verliefd op Liesbeth. Arnold kan het op zijn beurt moeilijk hebben dat de twee vrouwen met elkaar stoeien. Een oplossing ligt voor de hand: ze gaan een trio vormen. Maar wat dan met André? Toneelatelier Leeuwerik brengt dit stuk op de vrijdagen 6. 13 en 20 november en de zaterdagen 7, 14 en 21 november en zondag 15 november telkens om 20.00 uur in de Toneelstudio van jeugdhuis Leeuwerik, Omme ganglaan te Lede. De akteurs zijn Gunther De Mol, Christine De Pauw, Petrouchka Meert en Dirk Van Schuylenbergh. Op onze redaktie in de Dr De Moorstraat 6 te Aalst liggen tien vrijkaarten ter beschikking. Wie er eerst bij is, kan geheel gratis gaan kijken naar 'Het wemelbed'. gename vrijetijdsbesteding. Toneelgroep 'Tijl en Nele', gesticht in 1977, is gegroeid vanuit de ar- beidsbeweging. In Erembodegem bleek er immers een duidelijke nood te bestaan om binnen de KWB op gezonde manier aan ontspan ning te doen en te brengen. Aanvan kelijk opteerde men voor luchtige stukken. Vanaf 1986 kiest een totaal verjongde en ambitieuze Tijl en Ne- le-groep voor een meer professio nele aanpak. In dat jaar haalde men er de getalenteerde en geroutineer de regisseur Willy Van Boxstael binnen die in de toneelmiddens te Aalst reeds voldoende zijn pluimen had verdiend. Ook in 1987,1989 en 1990 werd opnieuw beroep gedaan op hem. In 1988 kregen de akteurs goede regieaanwijzingen van Louis Pauwels in 'Bemoeial'. Verleden jaar zorgde Tuur Wijns voor een erg vlotte toneelavond bij de produktie van 'Mijn geweten en ik'. En momenteel wordt er opnieuw hard gerepeteerd in het Parochie huis voor de grote novemberpro duktie o.l.v. Tuur Wijns de in een hoog tempo te spelen knotsgekke komedie 'Komaan, kameraad' van Ray Cooney, op 20, 21, 22, 27 en 28 november a.s. De laatste jaren ondernam Tijl en Nele ernstige pogingen op zijn groepswerking degelijk uit te bou wen. Deze bekommernis kreeg in 1991 serieuze vorm na een grondige interne reorganisatie. Er werd be slist om de bestuurlijke taken en de algemene werking te verdelen over diverse werkgroepen. De nieuwe struktuur van de toneel groep ziet er nu uit als volgtvoor zitter is Hugo Remy. Sekretaris- penningmeester is André De Bruy- ne, verantwoordelijken voor de werkgroep techniek en dekor zijn Willy Permentier en Alex Geeroms. Voor de werkgroep redaktie is My- riam Remy de verantwoordelijke. Verder bestaat deze groep uit Paul Verleysen, Martine Van der Hey- den, Erik De Meester, Nancy De Sutter, Peter De Bock en Tony For tuin. De werkgroep leescomité wordt geleid door Krista Coppens. Voor november 1992 bestaat deze groep uit Magda Kindermans, Hil- In menig Vlaams dorp tiert het verenigingsleven welig en daar zorgen vooral de toneelbonden voor een stuk kultureel volksleven. Toneelvere nigingen hebben vaak een respektabele leeftijd en bij de Torengalm van Herzele kan men dit seizoen het vijfendertigjarig jubileum vieren. Zij doen dat met een opvoering van de 'Dwazen' van Anton Tjechov, maar dan bijgestaan door het plaatselijk jeugdkoor 'Singesong' en het koor 'Harjasali'. Het is een zeer speciale produktie als gevolg van de muzikale omlijsting die de komische scènes een andere, ongewone dimensie geeft. Het gaat hier trouwens om de fabel klucht van Tjechov die door Neil Simon tot een toneelstuk herwerkt werd en sindsdien suksesvol op de planken gebracht wordt. Dit moet dan de jubileumuitgave worden van een toneelgroep die in november 1957 startte en als naam de Toren galm meekreeg. Deze bond is in fei te een verlengstuk van de KAJ-to- neelgroep die een paar jaar na de oorlog opgericht werd, in een perio de dat erweinigontspanningwasen de patronagezalen nog vol liepen als er 'koncert' opgevoerd werd. Aangezien het toen om een 'katho lieke zaal' gingwasgemengd toneel spel verboden, tenzij het een gast- groep betrof. Vandaar de reden dat de toneelverenigingen van toen vrij wel alleen door mannen bezet wer den met het nefast gevolg dat men enorm veel moeilijkheden ervoer bij de keuze van de stukken. Bisdom In elk dorp waar een toneelbond aktief was. ondervond men steeds weer dezelfde moeilijkheden door dat alleen mannentoneel toegela ten was. Voor een paar stukken kan dit wel gaan maar na een paar jaar wil men zich beter en anders ont plooien maar de mogelijkheden bleven beperkt. Men zou dus moe ten uitkijken naar 'gemengd toneel' en aangezien men afgestemd was op de akkomodatie van de geestelijk heid had men de toelating van de overheid, het bisdom nodig. Menige delegatie is in de jaren zestig naar het bisdom getrokken om er de toe lating af te smeken om toch maar gemengd te mogen spelen in de pa tronagezaal. Dankzij geloofsbrie ven van de toenmalige deken kre gen ze het fiat waarbij vrouwen mochten meespelen maar dan op uitdrukkelijke voorwaarde dat ze 'amilie waren van de akteurs. Dit was een noodoplossing maar laderhand is men ook bij de geeste- ijkheid gaan inzien dat het anders noest om geen blijvende rem te zet- :en op de toneelaktiviteiten van jorpsverenigingen. Jubileum In een toneelvereniging is het een komen en gaan van akteurs en voor al van aktrices. Allerhande redenen zijn hiervan de oorzaak maar niette min blijven de meeste overeind dankzij de inspanningen van enke len. Tot deze getrouwen van het eerste uur behoren Noël Vergracht. Raym. De Moor. Frans De Cock en Alois De Rijck. Daarbij horen ook nog twee dames met Jeannine De Cock en Luc Van Liedekerke. Het jubileumstuk de Dwazen" wordt opgevoerd in de zaal 'Centrum' waarbij men met aller hande facetten in verband met Rus land gekonfronteerd wordt. Dekor en kleding zorgen voor een sfeer van het Rusland uit vroeger tijden zoals Tjechov ze ons beschreven heeft. Wat de toeschouwers te zien krijgen is vooral het werk van een dekorploeg die er bijna evenveel uren aan gespendeerd heeft als de akteurs aan het aanleren van hun tekst. Men heeft enorm veel tijd besteed aan de opbouw van het de kor om een Russisch dorpsplein te imiteren. Muzikale omlijsting Bij menig toneelstuk komt muziek te pas maar voor de 'Dwazen' zal dit een extraatje zijn. Jos De Rijck heeft inspanningen geleverd om Russische muziek te selecteren die hij later voor driestemmig uitwerk te. De beide koren moesten eerst zelf hun muzikaal gedeelte instude ren waarna een zekere aanpassing moest gebeuren om de passages in het toneelstuk zelf in te lassen. Daarbij moeten de koren niet al leen kunnen zingen maar terzelf- dertijd akteren zodat sommigen hier zelfs een dubbele rol vervullen. Om het zo goed mogelijk 'Russisch' te houden zullen zowel akteurs als figuranten in Russische kleder dracht optreden en dit is evenmin zonder moeite verlopen, niet alleen om ze te vinden maar om ze te kun nen huren, een aangelegenheid die financieel zwaar doorweegt. Geluk kig konden ze hierbij rekenen op de hulp van de toneelvereniging van Hofstade die over dergelijke kos tuums beschikte en ze in bruikleen gegeven heeft. Ook de Belgisch- Russische Vriendschapskring deed een tegemoetkoming zodat de pil enigszins verguld werd. De Herzeelse Torengalm zal de 'Dwazen' vier keer opvoeren en dit op de zaterdagen 7 en 14 november telkens te 19 uur; op zondagen 8 en 15 november telkens te 18.3ÖU. in de zaal Centrum. Kaarten kan men re serveren bij A. De Rijck aan de Stationsstraat. 191 te Herzele (tel. 053/62.22.60) J.V. de Raeymaekers, André De Bruy- ne. Geert Van Vaerenbergh, Mark Van Der Heyden, Hugo Remy en Alex Geeroms. Christiane Kinder mans en Kristine Fermon zijn ver antwoordelijken van de werkgroep kleding. Het kernbestuur van de groep bestaat voortaan uit de voor zitter, de sekretaris-penningmees- ter en de hoofdverantwoordelijke van elke werkgroep. De goede werking van Tijl en Nele uitte zich niet alleen in de jaarlijkse toneelopvoeringen in november maar ook in de nevenaktiviteiten. Bij diverse gelegenheden voerde Tijl en Nele wagenspelen op, bij voorbeeld onlangs nog in het Ka steel Ronsevaal (de Klucht van de dood van Pierlala van Etienne Not- teboom). De recentste uitdaging voor de groep was kindertoneel. Twee jaar reeds (1991 en '92) verzorgde het toneelgezelschap de animatie op het Erembodegemse kinderkarna- val. Ook in 1993 staat dit reeds op het programma. Zo rijpte ook de idee om kindertoneel te brengen. In maart van dit jaar voerde Tijl en Nele in de Vrije Basisschool te Erembodegem het stuk 'Als een ro ver keizer wordt' van Alice Toen op. Deze appreciatie hiervan door de diverse leerkrachten en het uitbun dige enthousiasme van de leerlin gen zorgden er voor dat er ook in maart '93 een kinderproduktie op stapel staat. De data voor deze tweede produktie liggen reeds vast maandag 29 en dinsdag 30 maart 1993. In november 1992 voert de toneel vereniging van K.W.B.-Erembode- gem 'Tijl en Nele' het stuk 'Kom aan, kameraad' van Ray Cooney op in een regie van Tuur Wijns. Dit stuk voert ons terug naar het 'koude oorlog'-tijdperk. Het stuk verhaalt wat er gebeurt als een lid van het ballet van Moskou, na de laatste voorstelling in het Pa leis voor Schone Kunsten, besluit asiel tc vragen in het Westen. Een danseres van hier, Betty Swaene- poel, helpt hem te ontsnappen uit zijn groep door hem te verstoppen in de auto van kommandant Water schoot, die zo ongewild een mede plichtige wordt. Daarna beginnen de echte moeilijk heden pas. De Rus moet verborgen worden, zowel voor de komman dant en de mensen van hier, als voor de mensen van de Russische ambas sade die hem op de hielen zitten. Daarbij komt nog de taalbarrière de Rus spreekt geen woord Neder lands. Via een aantal ingewikkelde persoonsverwisselingen en ter plaatse geïmproviseerde afleidings- manoeuvers proberen Betty en haar medeplichtigen de Rus uit het huis van de kommandant te smokkelen. Ze raken echter in een pat-situatie. Niemand weet nog wie wie is en de balletdanser raakt maar niet weg. De Gentse kunstenaar Frank Liefooghe die in juni zijn 'gebakken gedichtenop hel Rode Plein in Moskou uitpakte, zal nu in Dehewala op Sri Lanka 50 zeilen (6 op 14 nieter) van 50 visserskamarans beschilde ren. Philips introduceert 'Micro Power Light' voor de automotive industrie. De nieuwe lamp verbetert op niet minder dan 10pun ten de huidige halogeen lampen. Aalst. Dit gezelschap belooft iedereen met 'Komaan Kameraad' dried schaterlachen (db) Het is tenslotte hijzelf die voor de verrassende ontknoping zorgt. De voorstellingen hebben plaats in het Parochiehuis, Termurenlaan te Erembodegem. De preciese speel- data zijn vrijdag 20/11 te 20u., zaterdag 21/11 20u., zondag 22/11 15u., vrijdag 27/ 11 20u., zaterdag 28/11 20u. De toegang bedraagt 150 fr. (120l| in voorverkoop) en 80 fr. voor kg deren tot twaalf jaar. Kaarten zij'ns bekomen in het BAC-kantoor, Kt 3 te Erembodegem of telefonis op nummer 053/78.34.67 (tussen! en 19u.). D.i IE KOC Aalst. Met de nodige regieaanwijzigingen van Tuur Wijns toont 'Tijl en Nek zich zeker van zijn betere kant in 'Komaan kameraad' (db) -i' kCuy Vorige week berichtten we U over het Oost-Hilariaans Staatscirkus en «Gebakken Eieren» dat overmor gen, zondag 8 november gepro grammeerd stond om 15 uur als «Kinderzondagmiddag». Deze pro duktie kan wegens een ongeval van een der akteurs echter niet door gaan! Er werd een vervanger gevonden maar deze kan zich enkel in de week vrijmaken zodat, in tegenstelling tot de familiezondag, de schoolvoor stellingen op maandag 9 november wel kunnen doorgaan. In plaats daarvan zal Linda Decock «De Griezels» vertellen, naar het gelijknamige boek van Roald Dahl. Verkochte toegangskaarten blijven geldig. Wie echter niet naar «De Griezels» komt, wordt vriendelijk uitgenodigd zijn reservatie af te bel len. Toegangskaarten worden even tueel terugbetaald aan de balie van De Werf. Opnieuw naar «De Griezels». Deze NCuy voorstelling vertelt het spannem te k verhaal van meneer en mevroo Griezel die zoals Kun naam al vermoeden er nogal angstaai gend uitzien. Bovendien zijn door en door gemeen en schrikkf e ko ze er niet voor terug om mekaari hun omgeving voortdurend dcd. vel aan te doen. Ze ontzien werf lijk niets of niemand. Andere hoofdrolspelers in dit stu je zijn de aap Huppeldepup, zi gezin en de Rolmopsvogel die gemene streken van de Griezelsra lede ogen moeten aanzien tot zei kans zien hen eens een lesje tel ren. Om te zien of ze in hun op slagen moet je wel naar De w't gaan op zondag 8 november o 15 uur. Geschikt voor kinderen va af 6 jaar. De toegangsprijs bedrai 100 fr. of 1 strip voor kinderen 170 fr. of 2 strippen voor volwas nen. Reserveren kan telefonischq|TE kc nr. 053/76.13.12. Op zondag 15 november e.k. orga niseert Jeugd en Muziek, afdeling Aalst, om 15 uur in de Schouwburg van het kuituurcentrum De Werf een jeugdkoncert onder de titel «Allemaal Beestjes». Het Kamerorkest van Jeugd en Mu ziek Aalst speelt opnieuw het «Car naval des Animaux» van Camille Saint-Saëns, een kompositie die ook al uitgevoerd werd tijdens het Galakoncert dat Jeugd en Muziek organiseerde t.g.v. hun tienjarig be staan op dinsdag 27 oktober 11. Ook nu zijn de solisten aan de piano Renée Baré-en Yvette Van Tittel boom. Als tweede kompositie prijkt op het programma «De Rattenvan ger van Hameln» van G. Kretzsch- mar. Dit werk wordt vertolkt samen met het knapenkoor van de Schola Cantorum Cantate Domino van Mi chael Ghijs. Het geheel staat ook nu onder de muzikale leiding van Fran cois Schollaert. Maar er is ditmaal meer dan alleen maar de mooie muziek! Dit koncert heeft immers iets heel bijzonders. Het gaat namelijk gepaard met een luisterwedstrijd én een tekenwed strijd. Tijdens de pauze van het kon cert wordt de vragenlijst over het «Dicrenkarnaval» ingevuld en afge geven. Een panel maakt een klasse ring per graad. De vijf besten wor den bedacht met een prijs. Na het koncert kunnen de jongeren hun indrukken tekenen of schilderen. Deze tekeningen of schilderwerkjes worden verwacht op het sekreta- riaat van Jeugd en Muziek Aalst, Rustoordstraat 9 te 9300 Aalst, ui terlijk op 1 december. Ook hier zal een panel specialisten een klasse ring maken en de vijf besten wordt ook nu beloond! kc Meisjes en jongens die houden vi mooie muziek en/of tekenen 6u schilderen moeten beslist det't6,c zondagmiddag vrij houden. Ze zij te k( in De Werf allen welkom, met «6? ders, individucel of in schoolvt Oxi band. De toegangsprijs bedraagt 2006*09 -30-jarigen betalen slechts I50f «o«c en leden en abonnees komen ergn tis in (zij dienen wel 20 fr. resenl tiekosten tc betalen). Reservatie is verplicht en kan beuren in het kuituurcentrum 0 Werf, telefonisch op nr. OS 76.13.11.

De Voorpost | 1992 | | pagina 10