De Voorpost Festival van Vlaanderen in onze regio NCMV Verkoopsalon te Wieze: een investering in mensen HEB JIJ 'T AL EENS GEZIEN, 'T MEEST COMPLETE TV-MAGAZINE HEBT U EEN HUIS TE KOOP? TV-EKSPRES. DAAR HÈB JE TENMINSTE WAT AAN. 16 - 6.111992 - De Voorpost ling van het publiek telkenjare DEN OMMEGANCK Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete ser vice zonder kosten. 45/532 as Liederen van Schubert en Schumann door bas-bariton Francois Van Eetvelt en pianiste Sylvia Traey te Bornem (08.11) Het officiële slotkoncert van het Festival van Vlaanderen, editie 1992, is inmiddels al lang achter de rug maar het écht allerlaatste kon- cert wordt gepresenteerd te Bor nem in de Nieuwe Schouwburg van het kuituurcentrum Ter Dilft op zondag 8 november om 11 uur. Bas-bariton Francois Van Eetvelt zingt er, aan de piano begeleid door Sylvia Traey, een programma met liederen van Franz Schubert 1797- 1828) en Robert Schumann (1810- 1856). Uitvoerders Sylvia Traey is geboren in Antwer pen in 1950. Vanaf haar zesde jaar studeerde zij piano bij haar vader Eugene Traey. Zij studeerde aan het Koninklijk Vlaams Muziekcon servatorium van Antwerpen en ver volmaakte zich in Wenen bij Jörg Demus. In 1970 startte zij haar internationa le karrière in Europa. In 1978 was zij laureate van de Koningin Elisa beth Wedstrijd. Tussen 1980 en 1985 maakte zij koncerttoernees in de Verenigde Staten, Europa en het Verre Oosten. Naast solo-opnamen verzorgde zij plaatopnamen met Robert Groslot en met tenor Guy De Mey. Tussen 1987 en 1989 ver zorgde zij kursussen en pianoreci tals in Amerika. In 1991 won zij de Internationale Johannes Brahms- Prijs in Antwerpen. Sylvia Traey doceert piano aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Gent en is gespecialiseerd in het oeuvre van Robert Schumann. De Belgische bas-bariton Francois Van Eetvelt studeerde zang achter eenvolgens aan het Stedelijk Mu ziekconservatorium van Mechelen, het Koninklijk Vlaams Muziekcon servatorium te Antwerpen (Eerste Prijs) en het Koninklijk Muziekcon servatorium te Brussel (Hoger Di ploma). Hierna bekwaamde hij zich verder bij prof. Glcttenberg te Keu len, prof. Kaiser-Bremc te Essen en volgde een meesterkursus bij sir Pe ter Pears. Hij was laureaat van verschillende internationale wedstrijden. In 1977 debuteerde hij in de Koninklijke Vlaamse Opera als Amfortas in 'Parsifal', een rol die hij er van dan af jaarlijks zong in het kader van de Antwerpse Parsifal-traditie. Boven dien vertolkte hij talrijke belangrij ke rollen in andere opera's. Met het gezelschap van de KVO ondernam hij toernees naar Mexico, Tsjecho- slovakije en Oost-Duitsland. In 1985 debuteerde hij in De Munt in 'Die Meistersinger von Nürnberg' o.l.v. sir John Pritchard en een jaar later vertolkte hij de rol van Barnabas in de wereldkreatie van André Laportes 'Das Schloss'. In februari 1989 ondernam hij een suksesvolle koncerttoernee in de Filippijnen en in februari 1992 on dernam hij er een tweede toernee. Dit jaar verleende hij zijn solisti sche medewerking aan de Mat- theuspassie met I Fiamminghi o.l.v. Rudolf Werthen. Programma Men heeft beweerd - en de bewe ring is moeilijk te weerleggen - dat Frans Schubert het Duits^ied (met hoofdletter) heeft gekreëerd. De grootsten onder zijn onmiddellijke voorgangers, Haydn, Mozart en zelfs van Beethoven, bekommerden zich relatief weinig met het toonzet ten van Duitse gedichten voor één stem en klavierbegeleiding. De ont wikkeling en de verrijking van de klavierbegeleiding is een essentieel onderdeel van Schuberts prestatie. Voor het eerst werd het lied een echt duo voor piano en stem; beide partners, de vokale en de instru mentale, streven éénzelfde doel na: het belichten en tot leven brengen van de tekst, die a.h.w. om te zetten in muziek. Met zijn bijdrage bepaal de Schubert niet alleen de verdere geschiedenis van het Duitse Lied, maar evenzeer dat van andere taal gebieden. Uit de meer dan 600 Schubert-liederen worden er op zondag 8 november 12 gezongen op teksten van Schulze, Schubert, Goethe, Platen, Uhland, Mayrho- fer, Collin, Rückert en Schobcr. Na tuurlijk horen hierbij: 'Die Forellc', 'Heidenröslcin' en 'Meeres Stille'. In 1840 komponeerde Robert Schu mann meer dan 130 liederen, onge veer de helft van wat hij in dit genre realiseerde. Gelijktijdig met de de finitieve strijd om Clara's hand en I met de eerste maanden van hun hu welijk waren al deze liederen dc vruchten van zijn kreatieve opwel- I lingen, van zijn intense behoefte om voor 'twee stemmen' te schrijven, f Nochtans straalt de cyclus 'Dichter-1 liebe opus 48' uit 1840 op tekst van Heinrich Heine helemaal geen ge voel van geluk uit. Niets is minder sereen dan deze muziek. Zijn kom- poneren was als een soort bezwe-, ring, een herscheppen van passies die enkel mogelijk waren door de kwelling van hét leven. Uit de intermezzi' van Heinrich Heine, fepubliceerd in 1827, selekteerde cnumann 16 gedichten. Hij her schikte en hertitelde ze onder de naam 'Dichterliebe', zestien episo des - van het ontstaan tot het uit sterven van een passie - die zowel de grote romantische tema's als Schu- manns eigen lot omvatten. Maar bo venal handelen ze over een diepe symbiose met de natuur, de trooster en de getuige, echo en weerspiege ling, op zich een bron van muziek, vooral van zang- Toegangskaartjes voor dit veelbelo vend koncert kunnen gereserveerd worden in het kuituurcentrum CC Ter Dilft, Sint-Amandsesteenweg 41-43 te 2880 Bornem (tel. 03/ 889.75.63, van maandag tot vrijdag van 9 tot 12 en van 13 tot 19 uur, op zaterdag van 9 tot 12 uur). Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 Met de gebruikelijke receptie, een trits toespraken en een rondgang met de genodigde naar de verschillende standen in de oktoberhalle en bijge plaatste reuzetent, werd vorige zaterdag het 34ste herfstsalon van de middenstand ingezet. In een kort openingswoord maakte arrondissementssekretaris Robert Korte gewag van een paar innova ties in verband met het Verkoopsa lon. Zo werd, omwille van de veilig heid van de expozanten -en mits bepaalde vergoeding- de parkeer ruimte nabij de expohalle, voor hen voorbehouden. Anderzijds werd voor de bezoekers in de onmiddel lijke omgeving, voldoende parkeer gelegenheid geschapen. Tevens werden de standhouders verzocht de nodige brandblusapparaten in hun exporuimte te voorzien. Nieuw is ook het feit dat er aan de bezoe kers een toegangsgeld van 100 fr wordt gevraagd, zodat men op de veelvuldig verspreide reduktiekaar- ten nog 50fr opleg dient te betalen. Deze ontvangsten zullen integraal worden aangewend tot de verbete ring en verfraaiing van de infra- struktuur in de oktoberhallen. jraak van arrondissements- Frans Hofman bevatte kennelijk een zekere negatieve on dertoon. Uit zijn betoog lichten we een paar bedenkingen als '..de rege ring werkt ten aanzien van de KMO's weinig stimulerend... be drijven sluiten en hopen in een of ander lageloonland te kunnen her opstarten,...vastgesteld wordt dat er bij loontrekkenden meer fiskale fraude zou zijn dan bij de midden standers...het feit dat de midden standers vaak zelf moeten trachten om dit negativisme in een goede richting te stuwen door bievoor- beeld wat harder en langer te wer ken, zuiniger te zijn met de onkostenelementen,...verder de konstatatie dat de inspanningen van de handelaars eerder worden ge straft dan beloond'. Niettemin sloot spreker af met de positieve uitla ting: 'Wij, middenstanders investe ren in mensen. Bedoeld zijn hier mee wel de werknemers die nog gaarne in hun vertrouwd bedrijf wil len werken. Tevens is het wel zo dat dat de tewerkstelling in de kleine en middelgrote bedrijven nog het meest stabiel is'. Van de voorzitter van het organize- rend komitee, Gilbert Van Brempt, kregen we meer hoopgevende gend dat er nog 230 middenstan ders. meestal oude getrouwen, op de beurs van Wieze komen expoze- ren. Ook dat er steeds nieuwe stan den bijkomen met expozanten van ver buiten de regio en vooral dat onder hen steeds meer jongere mid denstanders van de partij zijn. Feit dat van levenskracht getuigt. Hij verklaarde er fier op te zijn dat er in het kleine Denderdorpje Wieze de tweede grootste handelsbeurs van Oost-Vlaanderen en kwalitatief zelfs van heel België, kan plaatsvin den. Dit omwille van een groot aan tal aktieve handelaars, een gezonde verkoper-klant verhouding, de aan voer van enkel kwaliteitskoopwaar, een degelijke dienst naverkoop, het familiaal karakter van het salon, al les met het gevolg dat de belangstel- steeds crescendo gaat. Tussell haakjes: dit jaar worden er 45.0" bezoekers verwacht. Het salon Wat er op het salon allemaal te ziei en te kopen is, is veel te veel om 0| te sommen. Er is variatie en keuzt te over op gebied van woning, kle ding, voeding, ontspanning, einde jaarsgeschenken, enz. Men vindt ei zelfs een aparte stand ter gelegen heid van de Vlaamse Sterrennach met Will Tura als gast. Het salon is nog open in de weel van 18.30 tot 22.00 uur, op zaterdi^ 7 november van 15.30 tot 22.00 urn en op sluitingszondag 8 november van 14.30 tot 22.00 uur. (J. Van Landuyt) Lebbeke. Heel wal belangstelling voor Weekblad van Dender-, Dunne-en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- èn Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.500 F 6 maand 1.250 F 3 maand 625 F los nummer 50 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Uitslag van de winnende paren op 21 oktober: richting noord zuid: 1. Hugo Vermaere en Za- man; 2. Magda Secretin en Lu- cienne De Visscher; 3. Paul Veldeman en Albert Maes en 4. Josee Flamand en Ghislaine De Boeck. Richting oost-west: 1. echtpaar Van den Broeck; 2. Magda Weymans en Patrick De Prins: 3. echtpaar De Saeger; 4. Hubert De Troch en Georges Korte. Uitslag van de winnende paren op 28 oktober: richting noord zuid: 1. Herman De Cuyper en Mark Vereecken: 2.. Andrea Van Daele en Tom Van Voo- ren: 3. echtpaar Dc Saeger en 4. echtpaar Christiaens. Richting oost-west: 1. Albert Maes en Paul Veldeman: 2. De Rijck en Van Overmeire; 3. Werner Cornelisen Roger Vandeputte; 4. Magda Weymans en Michel Matthijs. Bridgeavond elke woensdag om 19.45 uur in Den Omme- ganck. Grote Markt 18 te 9200 Dendermonde. Lebbeke. Arrondissementeel NCMV voorzitter Hofman opende het Verkoop salon (foto Guy) Verwacht jij van 'n degelijk tv-magazine eerst en vooral dat je er in een oogwenk de meest complete programma's van alle tv-zenders in terugvindt, bijzonder overzichtelijk gepresenteerd, met een schat aan achtergrondinformatie en aangenaam om te lezen? Dan moet je beslist kennis maken met TV-Ekspres. Zeker weten: als je TV-Ekspres eenmaal kent, wil je het blad geen enkele week meer missen.

De Voorpost | 1992 | | pagina 16