Historisch vierspan rijdt Aalsterse Europese dag in Aalsterse karnavalstoet kent uitzonderlijke aangroei Om en rond een vuilnisbak... Weekblad van Dender» Hü Durme- en Scheldestreek Amylum Aalst neemt bedrijf over in Boleraz (Tsjechoslovakije) M os^ Sffll De Voorpost VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 45e JAARGANG NR. Vorige vrijdag werd op de namiddag in de trouwzaal van het Aalsterse ker dat er ideëen konden uitgewis- stadhuis de burgemeester van Boleraz (Tsjechosl.) vergezeld van de heer seld worden op het persoonlijke Mrva, general manager van de firma Slovamyl aldaar en de heren De vlak. Zij beklemtoonde het ook in Hainaut en Jean Neirinck, managing director van Amylum Aalst, ontvan- Aalst belangrijk te vinden voor gen. Zij werden begroet en toegesproken door burgemeester A. De Maght, werk in eigen streek te kunnen zor- «rgezeld van schepen De Meerleer. Hiermee werd het bezoek afgerond gen. 'Samenwerking bestaat in tan de delegatie van het bedrijf Slovamyl dat door Amylum werd overgeno- Aalst en ik hoop dat u dit ook in uw Aalst. Schepen Van Nieuwenborgh, voorzitter Excelsior Hendrik Strijpens, Europarlementslid Mare Galle en burge- men. land kunt verwezenlijken', ver- meester De Maght waren de eerste medereizigers van de postkoets met Europese grondgedachte (a) IMet de overname van de firma Slo- minder werknemers vraagt en meer vamyl zet Amylum zijn investerings- technisch gespecialiseerd personeel politiek in de Oostbloklanden ver- en anderzijds omdat de meeste der. Er werden reeds bedrijven mensen ginder kommerciëleanalfa- overgenomen in Oost-Duitsland. beten zijn. Dit is niet hun schuld, zij |ïsjechoslovakije en Hongarije. werden onder een volledig ander Boleraz is een stadje dat zo'n 60 km regime opgeleid', verklaart Dhr. verwijderd ligt van Bratislava. Het Jean Neirinck, Managing Director ült ongeveer 2.000 inwoners cn het van Amylum. De heer Mrva, gene- «tmeelverwerkende bedrijf Slova- ral manager van de firma Slovamyl Smyl betekent dan ook een belangrij- volgde reeds een drie weken duren- iepost voor tewerkstelling. Het be- de opleiding te Brussel in het PHA- drijf zelf is zo'n twintig keer kleiner RE-programmatie projekt. Een op- dan Amylum te Aalst maar men wil leiding in moderne technologiën en deeerstkomende jaren gevoelig uit- management gesubsidieerd door de breiden. Men hoopt het te kunnen EEG. Dit in samenwerking met de omvormen tot een volwaardige ULB. meespelende partner op de Euro- Amylum van zijn kant zal de komen- pese markt. de jaren voor de eigen opleiding 'Ineen eerste fase zal hier een inve- zorgen van de in het overgenomen nering van ongeveer l miljard mee bedrijf nog nodig personeel.' gemoeid zijn. De personeelsbezet- Burgemeester A. De Maght ver eng van het bedrijf te Boleraz aal klaarde op de ontvangst van het iter grotendeels moeten afge- stadhuis het goed te vinden dat er tjvd worden. Enerzijfft omdat de uitwisselingen zijn op ekonomisch dtisatie van de produktie vlak, maar vond het nog belangrij- Aalst. Het personeel van het overgenomen bedrijf zal een aangepaste opleiding krijgen (a) Aalst. Vorig jaar nog was Jean Neirinck. managing director van Amylum aanwezig op een uiteenzetting van minister Willy Claes over de mogelijkheden van ekonomische uitbreiding in de Oostbloklanden, (a) het Aalsterse stadhuis. Als sprekers traden er Mare Galle en Willy De klaarde de burgemeester a m haar Clercq naar voor Tsjechische collega. 'In België zijn De opgezette Europese dag van er slechts een paar vrouwen die de vereniging Excelsior draaide dit funktie van burgemeester waarne- jaar rond het pas verschenen boek men. Ik hoop dat dit verandert inde van voorzitter Hendrik Strijpens nabije toekomst', verklaarde zij ver- 'De Europese Route Brussel- der.'De beste man voor het werk is Staatsburg 1832, en het ontstaan meestal een vrouw', haalde zij aan, van de Europese Beweging'. In dit een spreuk die ook op haar drinkbe- historisch werk werden vooral de ker prijkte en in solidariteit als figuren van Jan Frans Vonck en vrouw wenste zij de eveneens vrou- Jcan-André Vander Mersch belicht welijke burgemeester van Boleraz die in de 18e eeuw mee de promoto- een voorspoedige toekomst toe. ren waren van een parlementair de- Er werden langs beide zijden rela- mokratisch stelsel met de Verenig- tiegesehenken uitgewisseld waarna de Staten als voorbeeld. Navolger de burgemeester Amylum en Slova- van hun ideëengoed was Eduard myl omschreef als een groot geheel Ducpétiaux die toen reeds droomde dat kon bogen op een topniveau van een Verenigd Europa en die voor wat betrof management, orga- heel wat bevindingen optekende in nisatie, kommercicle aanpak en een reisverhaal van de tocht van aandacht voor sociale en kulturele Brussel naar Straatsburg, ontwikkeling en verklaarde er van Er werd dan ook passend in de aka- overtuigd te zijn dat de gesloten dcmische zitting door Willy De overeenkomst tussen beide bedrij- Clercq en Mare Galle een hommage ven nieuwe perspektieven zou gebracht aan deZe vroegere trend openen naar nieuwe afzetmarkten zetters en er werd ook vooruit geke- toe. ken naar het Europa van de toe- PH komst, dat wellicht een Eyropa zal Het werd een mistige Europese dag voor de vereniging Excelsior, voorloper res Christine Schettel. Deze ten- van de Dekenij Gentsesteenweg. Toch werd alvast een voorproefje gegeven toonstelling kan nog bekeken wor- van het door hen opgezette ambitieuze kulturele projekt Aalst-Brussel- den tot 21 november. Straatsburg. De door een vierspan getrokken postkoets was present. Later op de maand zal deze ten- Grootkoetsier Carlos Moens mende het historische rijtuig met aan boord toonstelling gevolgd worden door burgemeester A. De Maght, Europarlementslid Mare Galle en schepen een expositie die eveneens in het GracienneVan Nieuwenborgh. Als aanloop van de grote tocht van volgend teken zal staan van het Aalst-Brus- jaar werd het parcours gereden: Gentsesteenweg, Gentsestraat, Nieuw- sel-Straatsburgprojekt. Het wordt straat tot de Grote Markt. Naar analogie met de Europese gedachte werd dan een groepstentoonstelling in de de Franse diligence, getrokken door Nederlandse (Friese) paarden in een Belfortkelder met werk van Simon- Engels tuig gevat, met een Belgische (Aalsterse) koetsier op de bok. ne Muylaert-Hofman, Marcel De Backer, Hendrik Mertens, Patrick Of het vereniging Excelsior zal luk- worden dat meer dan 12 lidstaten Meulenijzer, Paul De Boeck en ta ken alles rond te krijgen om in 1993 zal lellen. lfn "u. d.e kol,ekt|e van Gfrnt De de volledige rit met de postkoets tot Het historisch vierspan had eerder Mol. Ook in Straatsburg zelf wordt Straatsburg te kunnen doortrekken in de namiddag eerst halt gehouden J^et Aalsterse initiatief doorgetrok- is op dit ogenblik nog niet volledig in de Nieuwstraat aan de juwelen- ken, met ee" tentoonstelling van duidelijk. Toch werd met de ge- galerij Muylaert-Hofman, waar werken van Herwig Van Holsbeeck dachte van de Europese eenmaking werken waren tentoon gesteld van m .Europees Parlement in de als onderwerp een akademische zit- de Straatsburgse juwelenkunstena- ting gehouden in de trouwzaal van maand december. PH De inschrijvingen voorde Aalsterse karnavalstoet 1993 zijn afgesloten. De Dienst Feestelijkheden moet op zondag 21 februari '93 een stoet organise ren met zo maar eventjes 73 ingeschreven groepen. Dit is bijna 50ff meer dan vorig jaar toen er 51 groepen op het appel verschenen. Eigenlijk vindt de organisatie het toch wel wat van het goede te veel. Hoe men hierin moet taan beperken is voor heel wat verantwoordelijken nog steeds een open raag. Men vermoedt dat deze explosieve aangroei van het aantal groepen die rich officieel laten inschrijven, te maken heeft met de veranderende gewoontes in de reeds bestaande en de nog als paddestoelen uit de grond rijzende Aalsterse karnaval- groepen Het is een feit dat de eer ste betrachting van vele karnaval- groepen in de eerste plaats is het vormen van een uitgangsclub die aan de hand van een eigen 'uitgangsclubwagen' in het feestvie rende Aalst de bloemetjes wil bui tenzetten. Dat oude brandweerwa- staan op het verlanglijstje van de groepen, is lang geen geheim meer. Het is nu zo dat alleen officieel inge schreven verenigingen een vergun ning krijgen van de stad om met een zogenaamde 'uitgangswagen' op de straat te komen. Dit soort wagens dient dan om verplaatsingen binnen en buiten de stad mee te doen. pro viand in op tc slaan en om als slaap vertrek te dienen om de moeilijke dagen en uren te kunnen overbrug gen. Vandaar dat er snel links en rechts groepen worden gesticht met rgenoemde vergunning. Dat dit wel uitvallen om voor het publiek ge- gevaar oplevert voor het kwalitatie- nietbaar te blijven. Het was zelfs ve aan deelname aan de karnavals- vorig jaar met het vijftigtal deelne- toet lijdt geen twijfel. mende groepen al bijzonder moei lijk om de laatste groepen op een Samen met de politie, begint de ste- eer_ en genietbaar uur op de Grote del.jkc administratie zich te hezin- Markt le |alen passeren. Hel zal de nen over de mogelijke gevolgen van organisatoren nog heel wat hoofd- dtt verschijnsel. De dienst organisa- brekens kosten want een pasklare tie afdeling feestelijkheden en kar- oplossing voor dit probleem ligt zo- naval, vermoedt dat slechts de helft maar njct vüür band. van de nieuwe ingeschreven groe pen effektie de wil hebben om met Intussentijd hebben Peter Vereec- karnaval "uit te pakken' en een be- ken van restaurant Den Heerd en studeerd onderwerp in de stoet te Luc Van Pottelbergh van de Erem- brengen. Eens de rijvergunning bodegemse Bazaar hun campagne voor de uitgangswagen opzak is dat in gang gezet en scherpen de bij verschillende groepen van on- karnavalzwaarden' om op 30 ja- gens hiervoor op de eerste plaats het oog op het bekomen van hoge- dergeschikt belang geworden. Het laatste woord is echter hierover nog niet gezegd. Het spreekt vanzelf dat een stoet van 73 groepen al dan niet met grote of kleine wagens, veel te lang zou nuari '93 met mekaar in het strijd perk te treden rond de titel van Prins Karnaval. PH In het kader van de renovatie van de wegeninfrastruktuur in de centrumstraten, werd op de laatste Aalsterse gemeente raad, de aankoop voorgesteld van nieuwe aangepaste vuilnis bakken, volgens een model dat nu nog te kijk staat aan de ach terkant van het stadhuis.'"Dit voorstel werd voorlopig afge wezen. Raadslid Stijleman van de PVV raakte echter omtrent de bespreking zodanig in de war dat hij namens zijn fraktie meestemde met het verzoek van oppositielid Vera Van Der Borght (CVP) die de verdaging van dit agendapunt vroeg. Bur gemeester en sekretaris raak ten er even de tel door kwijt. Reeds geruimte tijd worden in het Aalsterse centrum ingrij pende infrastruktuurwijzigin- gen aan de wegen uitgevoerd. Het Belfort wordt gerestau reerd, de sokkel van het Dirk Martensmonument, aangepas te verlichting is voorzien en nu werd ter afwerking voorgesteld te voorzien in weliswaar dure Aalst. Het voorgestelde model van vuilnisbak om in de ver nieuwde straten van Aalst cen trum te plaatsen, werd niet aan vaard (a) maar toch niet onaardige vuil nisbakken. Volgens raadslid Van der Borght (CVP) was een uitgave van 21.000 F per stuk een niet te verantwoorden som. Als alter natief verwees zij naar Dender- monde, waar bedrijven langs de straatkant voor gratis vuilbak ken zorgen; Dat het stadsbeeld hierbij ontsierd wordt door pu bliciteit stoorde het raadslid niet. Burgemeester De Maght ant woordde hierop dat de stad in onderhandeling was met derge lijke firmans, maar dat de nood zaak ?an ruimere en mooiere bakkei bleef, kon raadslid Van der Bo.ght niet overtuigen en zij vroeg verdaging van dit agendapunt tot nader onder zoek. Het grootste gedeelte van de oppositie stemde voor de ver daging. Tot ieders verwonde ring klonk ook een volmondig «ja» bij meerderheidsraadslid Johan Stijleman. De burge meester herhaalde haar vraag maar Stijleman bevestigde overtuigd. SP en VD stemden tegen. Bij de telling geraakten burge meester en secretaris er niet wijs uit. Na wat geharrewar bleek het punt inderdaad afge voerd: 17 ja-stemmen, 3 ont houdingen en 13 neenstem- men. De verstrooidheid van raadslid Stijleman kostten hem een rode kop: hij meende dat het eigenlijke punt als zodanig werd gestemd. Schepen Patrick De Smedt kan van het voorlopig uitstel ge bruik maken om naar het pu bliek toe een opiniepeiling te organiseren omtrent het voor gestelde model. Het bewust ex emplaar staat nog steeds te kijk aan de achterkant van het stad huis. Na verlichtingsmodellen nu vuilnisbakken gaan kiezen? P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 1