Meerse windmolen weldra naar Steenberg Deken Van Raemdonck rektor van Huize Ronkenburg te Lede Meerse Chiro wint eerste 'Zes uur van Dido' L. Van Impe neemt ontslag uit Leedse gemeenteraad 2-6.11.1992-De Voorpost Tot vervelens toe hebben de media de schandelijke toestand van de windmolen Van Der Haeghen te Mere aangeklaagd. Eens de trots van de familie en van de gemeente, is hij sinds het overlijden van het mole naarsechtpaar, langzaam beginnen aftakelen. Hierbij kreeg hij de hulp van niets ontziende natuurelementen en de nukkige erfgenamen die hem aan zijn lot overlaten. Velen hebben nochtans de wil om een dergelijk uniek stuk industriële archeologie van de ondergang te redden. Ook bij het gemeentebestuur groeit de laatste maanden de belangstelling en het besef om dit geklasseerd monument voor het nageslacht te vrijwaren. Reeds jaren heeft men de moedwil lige vergankelijkheid van de Meerse windmolen in de belangstelling ge bracht, maar zij die voor het herstel en onderhoud moesten zorgen, hadden meer oog voor een conflict dan voor het behoud van hun fami liaal patrimonium. Het was trou wens slechts onder druk dat ze hun wettelijke verplichtingen - gedeel telijk - nakwamen, waar het de windmolen betrof. Gelukkig neemt de situatie de laatste maanden een andere wending en gaat het ge meentebestuur meer interesse to nen voor het behoud van dit monu ment. Blijkbaar nemen zij het ook ernstiger op dan hun voorgangers, want ook tijdens een vorige legisla tuur waren hiervoor bedragen op de begroting gezet, maar nooit ge bruikt. Deze week maakte de windmolen Van Der Haeghen het voorwerp uit van een agendapunt op de gemeen teraadszitting. Na een uitvoerige bespreking ging iedereen akkoord dat er dringend iets moet gedaan worden om deze zeldzame molen voor de toekomst te behouden. Naar Steenberg De laatste tijd heeft men vanuit ver schillende hoeken naar oplossingen gezocht om verandering in de toe stand te brengen, maar telkens stuitte men op de koppigheid van de eigenaars. Hoe ironisch het ook moge klinken, maar het bleef een gevecht tegen windmolens, in het geval van Mere dan ook letterlijk en figuurlijk beschouwd. Op de laatste gemeenteraad kon men evenwel vernemen dat een definitieve oplos sing in de maak is en het gevecht voor het behoud van de windmolen in positieve zin verloopt. Daarbij heeft men al plannen om het houten kelijk met de moderne middelen waarover men thans kan beschik ken. Op technisch gebied zijn er geen hindernissen. Overigens, de overleden eigenaar J. Van Der Haeghen heeft zelf de molen van Nieuwerkerken naar Mere ge bracht in de jaren twintig en toen beschikte hij alleen over zijn eigen mankracht, paard en kar. Gebundelde krachten Tijdens een vergadering met het Vlaamse Gewest heeft het gemeen tebestuur, samen met de vzw Le vende Molens, een degelijk en fi nancieel haalbaar akkoord bereikt. Hier werd het plan opgevat om de molen naar Steenberg over te bren gen. Voor de gemeente Erpe-Mere betekent dit een tussenkomst van twintig procent in de kosten. Vanwege het tweede aankoopko- mitee kreeg schepen P. Eeckhout een paar weken geleden een schat- tingsverslag voor de eventuele aan koop van de gronden aan de Schoolstraat, plaats waar de wind molen staat. Alleen de aankoop zou ongeveer zes miljoen bedragen en dan zou men nog voor de restaura tie van de molen moeten zorgen. In bedoelde vergadering waren de le den akkoord dat een dergelijke uit gave ten overstaan van de gemeen schap aanvechtbaar is en moeilijk te verantwoorden. Met de aankoop van de gronden zou de gemeente de verbintenis meekrijgen om verder de gronden te onderhouden. Op diezelfde vergadering van 21 ok tober 1.1. was er een afgevaardigde van de dienst voor Monumenten en Landschappen, twee vertegen woordigers van minister Sauwens, Jan De Vuyst en dhr. Becuwe; voor de gemeente waren dit schepen P. Eeckhout en secretaris D. De Pauw, terwijl de vzw Levende Molens (O.-Vl.) J. Bauwens en F. Standaert gestuurd hadden. Allen waren praktisch overtuigd van de nood zaak om de molen te verplaatsen zoniet zou hij verloren zijn voor de toekomst, aangezien er op een an dere manier niet met de eigenaars te praten valt. Schepen P. Eeckhout was duidelijk van mening dat 'het verplaatsen van het monument de enige oplossing is. Het is zelfs twij felachtig of de molen, waar deze nu staat, nog wel voldoende windop- vang zal hebben. Er staan immers veel meer bomen dan vroeger en in de onmiddellijke nabijheid werden woningen bijgebouwd'. Volgens de schepen zou de wind molen op technisch vlak beter aan zijn trekken komen en hij moet wel zeker van zijn stuk zijn, vermits hij nu al een plaats kon bepalen waar hij zou neergezet worden: 'De mo len komt dus vooraan aan het do mein, op een helling van drie meter, in het zicht van de vijver en van de Oudenaardsesteenweg. Er wordt tevens gezorgd voor groenaanleg'. Financiële voordelen Er is natuurlijk nog altijd een finan ciële kant aan verbonden, maar de ze zou voor de gemeente nogal vrij voordelig uitvallen. Schepen Eeck hout had zelfs voorgesteld om de molen in der minne te verwerven om daarna zelf voor de sponsoring te zorgen. Maar raadslid J. De Vuyst kon hem toen al verklappen, dat de Vlaamse Gemeenschap voor zestig procent de kosten zou dra gen, wat normaal is bij een geklas seerd monument. Ook de Provincie zal twintig procent bijpassen zodat de gemeente Erpe-Mere voor rela tief weinig geld zijn patrimonium kan uitbreiden met een monument dat heel wat aantrekkingskracht zal uitoefenen om bezoekers aan te trekken. Het is altijd de bekommernis ge weest van talrijke belangstellenden om de molen te redden en hopelijk wordt dit nu vlug gerealiseerd. Daarbij kan men rekenen op de steun van de vzw Levende Molens, die het niet alleen een plausibele oplossing vinden, maar tevens wil len bijspringen met raadgevingen voor de restauratie. Voor het plaatsen van de windmolen he schepen Eeckhout reeds gedtj om de hulp van het leger in te n pen. Hier beschikt men trouwt over aangepast materiaal om vervoer te bewerkstelligen. Dit nog een grote klus worden, ral het veilig stellen van de molen is eerst aan de dagorde. Incident Voor de onteigening en de aanktx van de windmolen Van Der Hat ghen is nooit meer eenstemmightj geweest in de gemeenteraad. Heti verheugend dat iedereen het dj inziet en dat het werkelijk de modi loont een dergelijk uniek gekls seerd monument van de totale t dergang te redden en de molen bt vendien te rehabiliteren. Nu kt het dossier ingeleid worden en hc pelijk wordt de zaak vrij snel afg handeld. Toch was er op het einde nog et Aak klein incident, toen het publiek d zaal moest verlaten. Een van d aanwezigen was de mede-erfgt naam van de windmolen en hij geenszins akkoord met de beslissii van de raad. Hij trok naar voor a er zijn ongenoegen te uiten maarq slag werd hij door twee agente i 'manu militare' de deur uit gt loodst, maar niet zonder enkele bt dreigingen te uiten, zowel aan hl adres van het gemeentebestuur, al aan een paar andere personen di zijn plannen in de weg staan. monument naar het domein Steen- Erpe-Mere. De windmolen Van der Haeghen aan de Schoolstraat te Mere die berg te verplaatsen. Dit kan gemak- reeds ettelijke malen in de belangstel/ine kwam. Hopelijk zal hij weldra verhuisd worden waar hem een betere toekomst te wachten staat (jv) Begin deze maand verliet deken Van Raemdonck zijn Ninoofse parochie waar hij sinds 1981 de zorg had over 10.000 zielen. Na ruim elf jaar komt hij zich in Lede vestigen om het erwat kalmer aan te doen. Op zeventigjari ge leeftijd is men wel pensioen gerechtigd maar de in Temse geboren E.H. Van Raemdonck heeft in het tehuis van de Zwarte Zusters van Aalst in Ronkenburg Lede de taak van rektor-aalmoezenier aanvaard. Voor de priester is dit een hele ver andering uiteraard want in Lede wordt de mogelijkheid geboden om het wat kalmer aan te doen. Het is weliswaar geen totale rust maar wel stelselmatig afbouwen en zich toch nog op het religieuze vlak ver dienstelijk maken. De voortduren de druk die men in een dekenij on dervindt. behoort nu wel tot het ver leden want men mag het werk voor een kerkgemeenschap geenszins onderschatten. Niet alleen de kerk zelf maar ook het bureel- en paro chiaal werk eisen veel van een gees telijke. Men moet veel tijd besteden aan het administratief werk. zowel voor het bijhouden van de onder scheiden registers als voor de zorg van het patrimonium. In Ninove waren er niet alleen de kerkelijke diensten van begrafenis sen. huwelijken en de laatste jaren opnieuw de dopen, maar ook de administratieve rompslomp voor de restauratiewerken aan de kerk. Vooral het verzorgen van de kerk en de pastorij vereisen veel tijd die men anders aan parochiaal werk kan besteden. Van leraar tot deken Deken Van Raemdonck werd op 20 nov. 1922 in Temse geboren en liep school in Don Boscö te Sint-De- nijs-Westrem. Het was bepaald 'geen gemakkelijke studeerperiode want toen de tweede wereldoorlog uitbrak zat hij in de retorica. Toch kon hij er zijn studies in 1940 beëin digen en ze in het seminarie van Sint-Niklaas verder zetten. Daarna verbleef hij vier jaar in het groot seminarie van Gent waar hij op 8 april 1946 tot priester gewijd werd. Van 1946 tot 1951 studeerde hij te Leuven en na het behalen van het diploma van landbouwingenieur werd hij leraar aan de Vrije Land bouwschool van Oudenaarde. Dit was een annex van het College, maar vaarde toch onafhankelijke koers. Deze school bestond sinds 1938 en bij de aanvang kon men er slechts een A-2 behalen. Na de oor log kwam dan de expansie en in 1950 konden de leerlingen tot een A-2 studeren dat zelfs met een pe dagogisch jaar kon aangevuld wor den (A-N). E.H. Van Raemdonck begon on middellijk na deze uitbreiding als leraar aan deze school om er na een paar jaar de taak van direkteur waar te nemen. Hier verblijft hij dan tot het ogenblik dat hij in 1968 tot pas toor benoemd werd in Zwijndrecht, een parochie in de provincie Ant werpen weliswaar maar parochiaal afhankelijk van het bisdom Gent. Na zes jaar werd hij pastoor-deken benoemd in Lokeren waar hij van 1974 tot 1981 verbleef want toen werd hij overgeplaatst in dezelfde funktie naar Ninove waar hij in fe bruari 1981 aankwam. Gedurende elf jaar stond hij aan het hoofd van het parochiaal leven van deze kleine stad en dit jaar vroeg hij zijn rustpensioen aan alhoewel hij toch nog een kleine taak aanvaard heeft als rector in het klooster Ronken burg bij de Zwarte Zusters van Aalst. Lede is nu zijn tweede thuis haven geworden en doet er de dienst voor een vijjftiental zusters die eveneens van de rust genieten na een leven van werk in de Mijl beek-Kliniek. Heimwee Het is nooit zonder gemengde ge voelens dat iemand de plaats ver laat waar hij jarenlang geleefd en gewerkt heeft. Aan dit fenomeen ontsnapt zelfs een geestelijke niet. Zeker een dorpspastoor, en niet in het minst een deken, verlaat zijn parochie niet zonder een vleugje heimwee, ook al moet dit soms al na enkele jaren gebeuren. Bij het ver huizen laat men altijd een groep vrienden achter en mensen aan wie men gehecht is geraakt. Sommige gebeurtenissen zijn onontkoom baar en daartoe behoort ook de op- pensiocnstelling van een pastoor of een deken. Voor deken Van Raemdonck valt de verhuis nog mee, vooral omdat hij in een rustige omgeving zich ver der verdienstelijk kan maken. In Huize Ronkenburg heeft hij de geestelijke zorg over enkele op rust gestelde zusters en hij draagt er da gelijks de mis op. Daarnaast staat hij ter beschikking om in de ver schillende parochies van de Lcedse dekenij hulp te bieden bij bepaalde diensten. Het jeugdhuis Dido te Erpe is elk jaar goed voor een resem aktiviteiten van alle slag en genre. Elke week moet men wat voorzien om de bonte bende die er het weekend ontspanning komt zoeken bezig te houden. Dit kan niet altijd met een praatclub of een dansavond. Ook de jeugd eist meer dan het alledaagse en daarom moet de leiding op zoek naar uitschieters die de belangstelling moet gaande houden. Vorig weekend heeft men dit gezocht in de '24 uren van Dido', een projekt dat in feite met financiële bedoelingen georganiseerd werd om reden dat het jeugdhuis de laatste maanden sterk veranderd werd voor wat het interieur betreft. Het inrichten van een driedaagse is bepaald geen sinecure, vooral als het niet beperkt blijft tot Tee-dan- sant of een eetfestijn. Wie belang stelling wil wekken moet daar naar werken en voor de jeugd is dat niets minder dan aktiviteiten die een be paalde aantrekkingskracht op hen uitoefenen. Om 48 uur lang de aan dacht gaande te houden moet men de jeugd iets voorschotelen waarbij ze aktief betrokken zijn. Eén van deze attrakties was de zesurenrace, een fietswedstrijd op rollen waar aan vijf ploegen deelnamen. 300 km Dit onderdeel van de driedaagse van Dido is een initiatief van Wim Vereecken die niet erg opgetogen was omdat er maar vijf ploegen in geschreven hadden daar waar hij toch wat meer verhoopt had. Een bewijs dat de jeugd zozeer naar het sportieve gericht is maar meer oog heeft voor muziekoptredens en an dere passieve aktiviteiten. Veel oefening op de rollen was er al evenmin bij omdat ze te laat besteld worden maar dat is dan weer een Het was opvallend dat de ex-wielrenner Lucien Van Impe regelmatig afwezig was in de gemeenteraadszittingen te Lede. Een paar weken geleden heeft hij dan ook wijselijk zijn ontslag aangeboden omdat zijn mandaat moeilijk te kombineren is met zijn beroepsbezigheden. Een dergelijke gang van zaken gebeurt wel meer, vooral in Lede waar men gewoon is aan een stoelendans te doen. Toch ligt het thans wat anders maar gelukkig is er geen krappe meerderheid zoniet had dit nefaste gevolgen kunnen hebben op het beleid. L. Van Impe behoort tot de fraktic van de Leedse Demokraten die geen opvolger meer kunnen aan stellen aangezien de voorraad kan didaten uitgeput is wat er op neer komt dat in de zetel van L. Van Impe geen vervanger komt en men de legislatuur verder met 24 manda tarissen zal moeten afwerken. Dit komt omdat de eerste opvolger die normaal in aanmerking kwam, Roger Berckmoes uit Oordegem, niet meer in de gemeente woont en bijgevolg niet meer kan zetelen te Lede. De tweede opvolger, Caro- lien Smolders, kan dit evenmin ver mits ze tot het personeel van de gemeente behoort en haar ambt wettelijk niet verenigbaar is met de uitvoering van een mandaat. De derde opvolger is hetzelfde lot be schoren want Ach. Roelandt be kleedt de funktie van arbeidsrech ter. Dit maakt dat de voorraad ver vangers uitgeput is en er voortaan nog slechts vijf zetels door de Leed se Demokraten bezet worden. Dit neemt niet weg dat ze samen met de CVP-fraktie nog een ruime meer derheid overhouden en dus geen moeilijkheden te verwachten heb ben bij de stemmingen in de ge meenteraad. Het enige voordcel hieraan verbon den moet men op financieel vlak zoeken. Met de afwezigheid van L. Van Impe hoeft de gemeente-ont vanger nu al aan twee mandataris sen geen zitpenningen meer uit te betalen vermits ook raadslid Bran- tcghem telkens zijn kat stuurt, dit in tegenstelling tot zijn naamgenoot Erwin van de SP-fraktie die opposi tie voert voor twee. JV foutje van de organisatoren. Toch legden de jongens van de Meeise Chiro Faidoli tijdens de zes urej driehonderd km af wat een rekorij poging moest zijn binnen de jeugd klub. Het matige sukses is echti geen hinder om volgend jaar dergc lijke wedstrijd opnieuw in te lasso Voor de deelnemers betekent wc een eentonige wedstrijd die niet ks vergeleken worden met die op dl weg maar het is dan toch even al mattend als men niet goed getraim is. Het is ook één van de vele middt len om wat geld in kas te krijgfl want de laatste tijd heeft men h« wat gespendeerd aan het vernie» wen van een paar lokalen. Perm» nent verantwoordelijke Ludo Neb sen is er nu ruim een jaar in diens en hij beseft hoeveel initiatievene moeten genomen worden om driehonderd leden ter wille te zij en voor elk wat wils op te diepei Als men de interesse niet kan gaar de houden zijn de leden niet gt neigd om naar het jeugdhuis af zakken. Er dienen dus aktiviteiten georgan seerd te worden die belangstelt wekken en dit gaat soms moeiiiji Het is en blijft een permanent zot ken naar projekten die de jeugf aanspreken maar tussendoor mot die jeugd toch ook eens een inspa» ning kunnen leveren zoals een wee- strijd op de fiets. Behaalde de chiro van Mere overwinning met een totaal van 30" km dan was dit zeer nipt want Did Sportief telde nauwelijks één k» minder en zeer verdienstelijk waret de Marcellekes die slechts met twt man aantraden en toch nog 292b aflegden. Dan volgden KSA Erp (280 km) en de Flandriens (269km J.V Totaal nieuw op het Bedrijfsvoertuigjjm Ion te Brussel is het initiatief van de Bdf sche maatschappij First Position did derde editie van haar CDA F wedstfi 'Concours de Design AulomdÊ Europeengewijd aan de bedrijfsvorm gen Similes, de Federatie van Vlaamse Sin leskringen, organizeert een provinciale it formatienamiddag met als tema 'insprat van familieleden in de psychiatrie' in h Vormingscentrum Guisalon Aula P- Triest, Jozef Guislainstraat 43 te Get Informatie op het nummer 091124.23.01 Op 23 november wordt de Kerstmis- 'I Nieuwjaarpostzegel uitgegeven. Het is zegel met een waarde van I Ifr en toont ht\ ondergesneeuwde Koningsplein te Brustt naar een werk van Luc De Decker.

De Voorpost | 1992 | | pagina 2