^Welzijnszorg Misbruik van pijnstillende middelen veroorzaakt onherstelbare nieraandoeningen Vluchten kan niet meer... Een dagje vroeger lï Bloedgeven waar en wanneer men wil t 4-6.11.1992 - De Voorpost Volgende week is het 11 november, dag van de wapenstilstand en dus een vrije dag voor iedereen. Het 11 novemberfeest valt op een woensdag en dat betekent voor de medewerkers aan 'De Voorpost' dat alle teksten en foto's een dag vroeger dan normaal moeten binnen zijn. Op dinsdag tegen het middaguur dus. Adverteerders kunnen tot donderdag 12 november om 9.00 uur terecht om hun advertentieruim te te reserveren en hun kopij door te geven. De redaktie dankt U voor uw begrip en medewerking. Onder bovenstaande titel organiseert Adventsactie Welzijnszorg heel wat, om financiële middelen te verzamelen, teneinde het vluchtelingenpro bleem te kunnen aanpakken. Men wil voor een menswaardig onthaal van deze mensen zorgen, en ze een thuis bezorgen zodat ze niet langer hoeven te vluchten. Op woensdag 18 november wordt om 19.30 u. hieromtrent een animatieavond georganiseerd in het Technisch Instituut Dames van Ma ria aan de Onderwijsstraat nr. 2 te Aalst. 'Als je broer vermoord werd door het regime en je gezin wordt ook bedreigd, sla je op de vlucht... Ik wacht nu hier, een vreemd land waar ik niemand ken. Vluchten is verliezen. Terug kan niet. Waar vind ik veiligheid, een kans op nieuw leven', verklaren politieke vluchtelingen. 'Vluchten kan niet meer als ieder zijn grenzen sluit, als ieder zijn deuren sluit, als ieder zijn hart sluit. Wij hebben steun nodig.' Deze noodkreet klinkt steeds op nieuw. Vandaag kloppen steeds meer vluchtelingen aan onze deur. De meeste uit de Derde Wereld. Ze vluchten omdat ze zich vervolgd we ten, omwille van godsdienst, ras, na tionaliteit, politieke overtuiging of het behoren tot een bepaalde socia le groep. Maar ook omwille van oor log, terreur, geweld en armoede. Amper 3% van alle vluchtelingen zoeken hun heil in Europa. Maar ze stuiten er op een steeds strenger wordende wetgeving, die het indivi dueel recht om asiel te vragen in gevaar brengt. In haar campagne onder het motto 'Vluchten kan niet meer', ijvert de adventsactie Welzijnszorg voor een nuiDRTmittssmvr 101 1000 brussel 02/502.55.75 Dit opzet werkt konkreet op lokaal o l v- Peter Biesbrouck. N001 zijn vere basi eerlijk, menswaardig en rechtvaar- vlak aan de opvang en integratie van Vluchtelingen in Aalst: wie zijnj dig beleid ten aanzien van asielzoe- vluchtelingen. Vanuit het centrum Hoe worden ze opgevangen? Mc ^ele kers en vluchtelingen. Ze roept na- worden momenteel zestien vluchte- Gracienne Van Nieuweborgh.scl tionale beleidsverantwoordelijken, lingen begeleid: vier wonen in het maar ook gemeentebesturen, socia- opvangtehuis, twaalf wonen zelf- le organisaties en bewegingen op standig. om openheid en solidariteit. Met zorg voor goede informatie, plaat- Projecten in Aalst selijke opvang- en integratiekansen. De adventsaktie Welzijnszorg ken- 1 de van 1992 subsidies toe aan diver- aandacht voor fundamentele basis rechten van elke mens. Projecten van en met vluchtelingen Welzijnszorg steunt projekten van en met vluchtelingen, die voor een menswaardig onthaal-, opvang- en integratiebeleid ijveren. Zo werd het nationale initiatief 'Asiel een recht - Asiel onder dak' door Wel zijnszorg met meer dan 1,5 miljoen fr. gesteund. Vooral christelijke ge meenschappen worden gemoti veerd om aktief te zijn rond vluchte lingen. Het stimuleert verder moge lijkheden tot kleinschalige opvang, begeleiding en integratie. Hierbij wordt ook druk uitgeoefend op de saint, overheid. 20.00 u.: Inleiding op het tema In 1991 werd het projekt 'Huize 'Vluchten kan niet meer'. Vriendschap Dendermonde' opge- Liederen rond vluchtelingen, St.- start. Amanduskoor Erembodegem, se Aalsterse projekten, met name: Teledienst, Buurthuis De Ring (mi grantenwerking), vzw De Loods (werklozenwerking). Omtrent dit alles en nog veel meer, wordt een animatie-avond georganiseerd in het Instituut Dames van Maria (On derwijsstraat 2 te Aalst) op woens dag 18 november e.k. om 19.30 u. Het programma ziet er als volgt uit: 19.30 u.: Onthaal - Stands van Welzijnszorg, migrantenwerking, Huize Vriendschap Dendermonde. Bezichtiging Fototentoonstelling 'Met andere Ogen': een tentoon stelling met foto's van Frank Tous- pen. Inleiding, gevolgd door sprek. Pianorecital: Elena Ivanova, vluc vr'^v telinge uit Bulgarije. PAUZE. Ghanese vluchtelingen in Aai Kamiel Sergant en Anthony Bt kye-Ansah. 22.00 u.: 'Vluchten kan niet met aktie-, animatie- informatiemoj lijkheden. Liederen over vluchtelingen, Amanduskoos Erembodegem. 22.30 u.: Slot. Iedereen is welkom. U kan ook helpen met een gift opi 000-0000003-03 van Welzijnsza Huidevettersstraat 165 te 10 Brussel. Vanaf 1.000 fr. is uw stc ting fiscaal aftrekbaar. P4 Dienst nefrologie-dialyse-hypertensie van het Onze-Lieve-Vrouwziekenhuis Aalst bestaat 20 jaar buu sch; De St0| Tel afb zek per De BBL organizeen een tentoonstel 11 Schatten in zilver' met topstukken vam def National Trust for Scotland. Er woei g 150 zeer waardevolle werken uil de kolla g ties van William Beckford en de tiert r hertog van Hamilton geloond. In de Lakenhallen te leper heeft tot 8» vember een tentoonstelling plaats over Vlaamse meubelkunst in de 16de en II eeuw. De tentoonstelling is open telkens zaterdag van 10.00 tot 12.00 en tot 17.00 uur en op zondag van 14.00s 17.00 uur. Naar aanleiding van zijn 20-jarig bestaan organiseerde de dienst nefrolo gie-dialyse-hypertensie van het 0.-L.-Vrouwziekenhuis van .Aalst een in ternationaal symposium over analgetica nefropathie. Onder leiding van de Aalsterse nefrologen dr. W. Lornoy, dr. I. Becaus en dr. J.-M. Billiouw werd met bijdragen van Prof. F.P. Brünner van Basel (Zwitserland), dr. A. Schwarz van Berlijn (Duitsland) en Prof. M.E. De Broe van U.I.A. van gedachten gewisseld omtrent nieraandoeningen die veroorzaakt worden door misbruik van pijnstillende middelen. Reeds gedurende twintig jaar wordt in het O.L.Vrouwziekenhuis te Aalst intensief gewerkt aan de op vang en behandeling van nierpa tiënten. Aanvankelijk werd in 1972 een eerste stap gezet met de oprich ting van de afdeling hemodialyse onder leiding van Dr. W. Lornoy. In dat eerste jaar werden een vijftal nierpatiënten in deze dienst behan deld. Sindsdien is het aantal patiën ten elk jaar gestegen. Momenteel zijn er 118 patiënten in behandeling waarvan 100 in de kunstnierafde- ling en 18 in het autodialysecen- trum. In de loop der jaren werd de medische staf uitgebreid met dr. I. Becaus en dr. J.-M. Billiouw. In 1974 werd een eigen observatie- afdeling nefrologie in het O.-L.- Vrouwziekenhuis opgericht. In dat zelfde jaar werd vanuit het dialyse- centrum een eerste patiënt getrans planteerd. Eind december 1990 on dergingen reeds 92 dialysepatiën ten van het centrum een niertrans plantatie. De transplantaties ge beuren in nauwe samenwerking met een universitair centrum. De sa menwerking met het universitair De laatste jaren is de schare van vrijwillige bloedgevers sterk aange vuld dank zij de campagne die men regelmatig voert en men niet meer in één enkel centrum voor bloedaf- namen zorgt. Deze evolutie is strikt noodzakelijk want het is geen ge heim dat men steeds meer en meer bloed nodig heeft. Het centrum Aalst heeft in zekere zin geen over vloed maar het wordt toch als een van de meest bloeiende van het land beschouwd. Daarbij komen nog een paar pjasmaferesecentra die het zeer goed doen zodat men toch al tijd over de gewenste voorraad kan beschikken, met uitzondering soms van een bepaalde bloedgroep die tijdens de vakantiemaanden voor problemen kan zorgen. De vrijwilligers doen er echter alles aan om de toekomst te verzekeren en de tekorten aan te vullen om aan de vraag te kunnen voldoen. Deze vraag stijgt elk jaar aangezien meer ongevallen ook meer bloed eisen. Honderden bloed- en plasmagevers staan echter klaar om als donor op te treden en dit kan men op verschil lende dagen en uren en bovendien in verschillende centra. Op 7 en 8 november kan men in Lebbeke neu^&t in de gemeente school en dë ciag daarna te Wieze in het ontmoetingscentrum van 19. tot 21 uur. OóR^s avonds kan men bloed geven op 12 november te Te- ralfene en de dag daarna te Idegem. Dan volgen Oudegem op 16 novem ber in het Parochiaal Centrum van 19 tot 21 uur, in Haaltert in de Wa rande op 17 november, in Lierde in het gemeentehuis op 19 november, in Sint-Lievens-Houtem in het Clubhuis en in Onkerzele in de Pa rochiezaal respektievelijk op 19 en 20 november, telkens 's avonds. Op 23 november slaat men in Pape- gem-Lede zijn tenten op in 't Zaalke van 19 tot 20.30 u, op 24 november in Schoonaarde in de gemeentelijk lagere school, in Opstal op 26 no vember in zaal Torenhof en in Bug- genhout op 27 november in de sporthal en dit allemaal 's avonds om ook de mensen die werken de kans te bieden om bloed te geven. Daarnaast kunnen anderen in het Bloedtransfusiecentrum van Aalst terecht op maandagen dinsdag van 17 tot 18 uur en elke woensdag van 17 tot 19 uur. In Geraardsbergen is dit op woensdag 4 en 18 novembci van 17.30 u tot 20.30 u. In Dender monde zijn er wekelijkse bloedafna- men in de vaste transfusiedienst aan de Zwarte Zusterstraat op dinsdag en woensdagavond. Wie plasma wil geven kan terecht in het centrum te Mere en te Ge raardsbergen maar dit na afspraak. JV ziekenhuis van Leuven verloopt als volgtde operatie zelf en de eerste follow-up gebeuren in Leuven. Hierna worden de meeste getrans planteerde patiënten door dë ne frologen van dit ziekenhuis verder gevolgd, met uitzondering van een jaarlijkse controle te Leuven. Sinds 1979 werd eveneens gebruik gemaakt van een nieuwe behande lingsmethode namelijk CAPD - dit is de afkorting van «Continue Am bulante Peritoneale Dialyse» - ook wel «buikspoelingen» genoemd. Zoals het woord CAPD laat ver moeden gaat dit om een continue vorm van behandeling. Het grote voordeel van buikspoelingen is dat ze thuis kunnen gebeuren. Hier in het dialysecentrum wordt deze be handeling vooral voor diabetici en oudere patiënten toegepast. In 1986 namen de Raad van Beheer en de nefrologen van het O.-L.- Vrouwziekenhuis samen de beslis sing om met een nieuwe vorm van thuisdialyse te starten. Zodoende werd op 15 december van dat jaar een collectief autodialysecentrum opgericht. Het centrum werd on dergebracht in een burgerswoning op het O.-L.-Vrouwplein, dus bui ten maar toch dichtbij het zieken huis. Dit initiatief is voornamelijk bedoeld voor patiënten die gezien hun vrij gunstige toestand voor thuisdialyse in aanmerking komen maar dit door omstandigheden (bv. het ontbreken van hulp van derden) niet kunnen realiseren. De voordelen van autodialyse zijn talrijkaktieve dialysepatiënten zoals scholieren of werkenden kun nen een avondbehandeling onder gaan zodat een verlies aan les- en arbeidsuren wordt vermeden. Het soms stresserende ziekenhuismilieu wordt ontweken. In plaats daarvan tracht men in het autodialysecen trum een sfeer van huiselijkheid en gezelligheid te kreëren met aan dacht voor de individuele bezighe den van de patiënt. Tot slot wordt de patiënt onder de koördinerende leiding van een verpleegkundige ak tief betrokken in zijn/haar dialyse- behandeling. Tenslotte vond op 29 oktober 1992 een symposium plaats over analge tica nefropathie en dit ter gelegen heid van het twintigjarig bestaan van de dienst nefrologie-dialyse-hy pertensie. Misbruik van pijnstillende middelen... Vorige week werd in de zaal Ter Mael te Aalst door het O.-L.- Vrouwziekenhuis een Internatio- naai Symposium over analgetica ne fropathie georganiseerd. Analgeti ca nefropathie is een nieraandoe ning die wordt veroorzaakt door da gelijks en jarenlang misbruik van pijnstillende middelen. Het Sympo sium richtte zich naar de leden van de NBVN (Nederlandstalige Belgi sche Vereniging voor Nefrologie) en de leden van de Geneeskundige Kring van Aalst. Het programma werd aangevuld met voordrachten van vier sprekers. Vooreerst kwam dr. W. Lornoy van het O.-L.-Vrouwziekenhuis aan het woord met «Analgetica Nefropa thie 20 jaar later». Daarna leidde dr. I Becaus de volgende sprekers in Prof. M. De Broe van de U.I.A. Antwerpen handelde over «Diag nostische kriteria voor analgetica nefropathie», Prof. F.P. Brünner van het Kantonsspital te Bazel (Zwitserland) sprak over Analgeti ca Nefropathie in Europa en meer speciaal in Zwitserland. Als laatste rapporteerde dr. A. Schwarz van Berlijn over de resultaten van nier transplantaties bij deze aandoe ning. Tot slot leidde dr. J.M. Bil liouw de algemene diskussie voor een talrijk opgekomen publiek. Reeds in 1964 trokken Leuvense nefrologen de aandacht op het fre- kwent voorkomen van deze aandoe ning t.g.v. dagelijks misbruik van vnl. poeders Witte Kruis en poeders Mann. In die tijd ging het hier nog om mengpreparaten met o.a. fena- cetine. Hierdoor trad een progres sieve vernietiging op van het nier weefsel, zodanig dat uiteindelijk voor deze patiënten alleen nog de kunstnier hulp kon brengen. Erger nog was dat. weliswaar bij een klein aantal patiënten, na dagelijks en langdurig misbruik van deze poe ders kwaadaardige gezwellen t.h.v. het urinair stelsel werden aange troffen. Sedert vele jaren is dit nierlijden bekend, voornamelijk in Vlaande ren en duidelijk minder in Wallo nië. In Vlaanderen gaat het vooral om de streek rond Aalst, Dender monde en Sint-NikJaas, maar ook in de provincie Antwerpen en in de regio Gent komt nog een vrij hoog percentage van deze nierziekte voor. Ook in het buitenland, meer bepaald in duitstalig Zwitserland en in de streek van Berlijn, telt men heden nog heel wat gevallen van deze nierziekte. Belangrijk is dat het hier gaat om een te voorkomen nierziekte, in dien men tijdig de overmatige inna me van deze poeders stopzet. In Zweden volgde de overheid de aan bevelingen van de medici en werd vanaf 1961 een doktersvoorschrift geëist voor alle pijnstillende midde len, bevattende fenacetine of zijn derivaten. Vrij vlug zag men dan ook in Zweden het aantal patiënten met deze nieraandoening dalen. In ons land nam de overheid deze beslissing niet, ondanks het aan dringen van de medici. Het gevolg was dat gedurende vele jaren in Vlaanderen een groot aantal pa tiënten met.deze nieraandoening dienden behandeld te worden. Het is trouwens zo dat deze nier ziekte tot heden de meest frekwente vorm van nierlijden is in de streek rond Aalst, Dendermonde en Sint- Niklaas. Uit een studie verricht in de dienst nefrologie van het O.-L.-Vrouwzie- kenhuis te Aalst blijkt dat ook pijn stillende middelen op basis van ver schillende pijnstillers (de zoge naamde mengpreparaten), zelfs zonder fenacetine of paracetamol, deze nieraandoening eveneens kunnen veroorzaken. Het is dan ook aan te bevelen dat de overheid voor alle mengpreparaten van pijn stillers onverwijld een medisch voorschrift invoert. Hetzelfde is ook wenselijk voor de enkelvoudige analgetica waaraan cafeïne of co deïne werd toegevoegd, gezien de gevaren voor abusus. Voor vrije verkoop zouden dan alleen nog en kelvoudige analgetica als enig be standdeel in aanmerking komen. In de voorlichting van hel publiei voor de gevaren van deze analgetic is voor de huisarts een belangrijk rol weggelegd. Daarnaast kan do< een strengere controle op het ad verteren voor pijnstillende middc len in allerlei dag- en weekblade en zelfs op TV, de overheid heel wi menselijk leed en Financiële offei in de nabije toekomst vermijden. Dr. Lornoy vindt het bijzonder jam mer te moeten vaststellen, dat 1 op van de patiënten die een kunstnio nodig hebben, dit veroorzaakt wen door deze pijnstillers. Voorname lijk vrouwen blijken hiervan k slachtoffer te zijn. Opmerkelijk dat Vlaanderen hierin de triest! kroon draagt met de streek var Aalst hierbij op de eerste lijn. oorzaken wordt door de betrokket geneesheren gewezen op de bijzon der gemakkelijke bereikbaarheid van deze produkten en het ge bruikspatroon dat hierdoor om staat en door mond aan mond rekh- me wordt doorgegeven. Vooral he: innemen van deze poeders door» gewoon op de tong te strooien zon der in water op te lossen blijkt bij zonder nefast te zijn. De nefrologen die nog dagelijks mei deze trieste situatie worden gekon- fronteerd, herhaalden maar niet ge noeg te kunnen benadrukken dat de overheid hierin nog intensievere maatregelen zou moeten nemen en dat pijnstillende middelen (meng preparaten) enkel zouden mogen thuishoren in de lijst van de medica ties die enkel op doktersvoorschrift zouden mogen genomen worden. (p.h.i Aalst. Inde 'couverture' begint de bedrijvigheid stilaan volop op gang te komen Eerst de resten van karnaval 1992 weggewerkt en men kan aan de slag voo' 1993 (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 4