Akademie gebouwen aan Oude Vismarkt krijgen verzorging bij hoogdringendheid Direkteur Horizon Aalst leidt delegatie omtrent samenwerkingsakkoord tusseè Vlaamse Gemeenschap en GO! Pas op dat je geen woord zegt Kaktusbloem 8 - 6.11.1992 - De Voorpost Op de jongste gemeenteraad liepen de diskussies nogal hoog op omtrent de goedkeuring bij hoogdringendheid van slopings-, dak- en aanpassings- werken aan de klassevleugel van de Akademie voor Schone Kunsten aan de kant van de Oude Vismarkt. De raming van de werken werd voorlopig op anderhalf miljoen geschat maar een aannemer is er voorals nog niet gevonden. Raadslid Denayer betwistte de hoogdringendheid van de wer ken maar schepen Patrick De Smedt verzekerde dat de stedelijke veilig heidschef de veiligheid van het gebouw niet langer kon garanderen. Ook de burgemeester onderstreepte dat geen enkel risico voor de veiligheid van de leerlingen mocht genomen worden. De leerlingen van de afdeling Mo numentale Kunsten en Keramiek vinden voorlopig een onderkomen op de zolders van het huis Van Langenhove, lokalen in de Nieuw- beekstraat en door de herinrichting van de gebouwen van het Oud-Hos pitaal. Jarenlang bleef het onderhoud van de niet-geklasseerde rechtervleugel van het oud hospitaal beperkt tot het fundamentele. De staat van het gebouw verbeterde er niet op het dak lekt steeds meer en meer en de muren zijn steeds meer en meer naar buiten gaan hellen. Blijkbaar heeft de lichte aardschok van tij dens de laatste zomer de toestand sterk verslechterd. Bij het begin van het schooljaar schreef de direkteur van de akademie dan ook het stads bestuur aan en deed ter goeder trouw bepaalde voorstellen. Door stadswerklieden werden ter versteviging zes bijkomende ankers in de muren aangebracht terwijl technici en ingenieurs het nodige onderzoek deden. Als algemeen be sluit werd vastgesteld, dat het dak steeds meer was beginnen doorzak ken en de muren naar buiten druk te. Waarschijnlijk ten oorzake van een fout in het oorspronkelijk ont werp zijn er horizontale krachten op de gevel gaan inwerken wat het doorzakken van het dak tot gevolg hebben gehad. De muurkonstruktie is door het doorsijpelende water door schim mel en zwammenontwikkeling ver der aangevreten. De verankerings- werken lijken de toestand niet sta biel te kunnen houden en de veilig- heidscehf kon de stabiliteit van het gebouw niet verder garanderen. 'Bij normale omstandigheden zou er voorlopig geen probleem zijn. Een stormwind of een lichte aardschok kunnen het gebouw echter de doodsteek geven,' verklaarde de verantwoordelijke. Vorige dinsdag werden de ateliers dan ook door de leerlingen ont ruimd in de gevaarlijke rechtervleu gel. Hier was vroeger de ziekenzaal van het oud hospitaal in onderge bracht. Het dateert uit 1843. Dit gebouw heeft wel geen uitzonder- Aalst. De bovenverdieping zal bij hoogdringet de gevels zijn gevaarlijk gaan overhellen (a) .eid worden afgebroken want lijke stijl of kwaliteiten en het stads bestuur besloot dan ook het gebouw intensief te hervormen. Om tijd te winnen gaf de burgemeester het be vel tot slopen van de bovenverdie ping, dit sluit een wachttijd op slo- pingsvergunning uit. Een en ander kadert ook in de verhuis van de Academie naar de Nieuwbeekstraat en de verdere verhuispolitiek van de stadsdiensten. Ongerustheid en twijfel Op de raadszitting van vorige week dinsdag twijfelde raadslid Denayer (VU) aan de hoogdringendheid van de werken. Hij omschreef dat nog tot voor enkele dagen de auto's vlak voor de gevel nog mochten parke ren en dat slechts op dezelfde dag als de raadszitting de nadarafslui tingen het parkeren verboden. 'Ik stelde deze namiddag vast dat er nog leerlingen les kregen in de zoge zegde gevaarlijke lokalen. Hoe komt het dat bepaalde personen verklaren dat het gebouw veilig is maar geen enkel dokument hierom trent willen ondertekenen? Deze zaak wordt gemanipuleerd. Ik zal U het draaiboek zeggen. Nadien komt er een andere dienst in dit gebouw. Her archief moet er komen. Ik vind geen hoogdringendheid in dit agen dapunt maar vraag een extern on derzoek en advies' verklaarde De nayer geanimeerd. Verder stelde raadslid Denayer zich ook vragen bij het feit hoe de toe stand zo kon verkommeren. Hij ver klaarde dat de problemen van het lekkende dak reeds meer dan tien jaar oud zijn. Hij vroeg zich dan ook af waarom er niemand eerder had ingegrepen. Verder deed hij een op roep tot een vakkundige restauratie van het bestaande gebouw en vroeg het stadsbestuur niet over te gaan tot idiote toestanden als het bewa ren van de keramiekovens op de huidige plaatsen. Schepen De Smedt van zijn kant verklaarde van extern onderzoek te willen weten en verklaarde dat de stad zelf over een bekwame ploeg technici beschikte die met kennis van zaken over de situatie kon oor delen. De veiligheidschef bleef ja renlang over de toestand waken maar acht de zaak nu onomkeer baar. 'Wij wisten dat de toestand reeds lang slecht was maar zolang de toe stand veilig was werd niet ingegre pen. Alles is begonnen met een brief van de direkteur. Op 21 sep tember gaf de veiligheidschef er de voorkeur aan om met de volledige staf ter plekke een verder onder zoek te doen en advies uit te bren gen. Wanneer men gespecialiseerd personeel niet meer mag vertrou wen dan begrijp ik er niets meer van' verklaarde de schepen De Smedt. De afbraak van de bovenverdieping en het dak is onafwendbaar. Wel bevestigde de schepen dat de nieuwbouw of heraankleding van de gevels de sfeer van de Oude Vis markt niet nog meer zou schaden. Aalst. Het dak van de rechterzijvleugel van het Oud hospitaal is gaan doorn utobio De discussie werd afgesloten met de ken en waterdoorsijpeling hebben mede voor een gevaarlijke situatie gezorl syper bemerking van de zijde van de WD a9 dan< die verklaarden dat'Denayer een zich ook af of er wel een aannemer voorgestelde prijs, dit zo risicovol tlfs to :t-koi uwe parodie was van wat zij wilden zijn', zou kunnen gevonden worden die werk zou willen uitvoeren. Raadslid Stockman (CVP) vroeg voor de volgens hem veel te laag aak ge P.1 kamer sept laanc tnibei chouv ogen Eerste produktie van Toneelgilde Hoger Op uit Mijlbeek Toneelgilde Hoger Op uit Mijlbeek opent zijn toneelseizocn met een stuk van de Nederlander Dimitri Frenkel Frank 'Pas op dat je geen woord zegt'. Zij spelen dat op 21. 22, 27 en 28 november en 5 en 7 december. Dit meest bekende werk van Dimitri Frcnkcl Frank wordt gebracht in een regie van Frank Coolackers. Met 'Pas op dat je geen woord zegt' wil de auteur de idee verdedigen dat elke mens kontakten met de mede mensen nodig heeft om te kunnen leven. Zelfs gebrekkige kontakten zijn beter dan eenzaamheid. Een zaamheid doodt. Deze zeer ernstige stelling heeft Di mitri Frenkel Frank op een humori stische manier uitgewerkt doorheen de belevenissen van een weduwe in haar kontakten met haar kamer- huursters. Eenvoudig en toch ge- kompliceerd. Een komedie, zoals de schrijver zelf zijn stuk noemt, maar dan toch met een ernstige on dergrond. De schrijver zelf noemt zijn stuk een komedie maar lang niet iedereen is het daarmee eens. Er zit wel een wrange humor in dit stuk en die wrangheid blijft best be houden. "Het stuk is moeilijk om doen maar is de inspanning waard", verklaren de spelers van Hoger Op en hier mee bedoelen we: Karei Pauwels. An Pauwels. Ingrid Schockaert. Ri ta Van den Driessche. Chantal Bo terberg. Annemie Beulens. Gisèle Annè. De regie-assistentie ligt in de handen van Anne Grijscels. De opvoeringen hebben plaats in de gerenoveerde parochiale feestzaal aan de Moorselbaan te Mijlbeek- Aalst. Zowel de zaal als de toe schouwerszitplaatsen werden ver nieuwd. Een toegangskaart per voorstelling kost 150 fr per persoon. Men kan ook een abonnement aan schaffen voor de prijs van 200 fr voor twee vertoningen. Een abon nement voor drie personen kost slechts 550 fr. Van 'Opwaarts' tot 'Hoger Op' De eerste statuten dateren van 1 november 1935. Dit was in feite de bevestiging van een Mijlbeekse to- neelaktiviteit die vanaf 1929 jaar lijks een produktie bracht. Dze oor spronkelijke benaming Opwaarts werd in 1950 veranderd in de huidi ge benaming Hoger Op. In de beginperiode ging de gilde niet enkel in eigen midden maar ook in de omliggende dorpen en gemeenten de toneelcultuur van die pionierstijd uitdragen met kabarets. kluchten en drama's. Vanaf het begin van de zestiger ja ren werd de delitantenaanpak en de lokale sfeer verlaten. Hoger Op sloot aan bij het Algemeen Kriste- lijk Vlaams Toneelverbond en kreeg meer en meer bekendheid, regionaal, provinciaal, nationaal en zelfs internationaal. Reeds in 1966 werd de gilde een eerste maal laureaat van het AKVT-tornooi met 'De Muur' van Sotelo. in 1967 won Hoger Op in de Nederlandse Schouwburg te Gent een provinciaal pluralistisch eenak- tertornooi. in 1972 kwam de inter nationale doorbraak met de opvoe ring in Hulst (Nederland) van het stuk 'Morgen kan het te laat zijn' van Herwig Hensen in het raam van het Belgisch-Nederlands Cultuur verdrag, in 1976 werd een opge merkte ereplaats behaald in de na tionale toneelwedstrijd van Noord star en Boerhave met 'Klacht tegen onbekende' van Eddy De Vries, in het voorbije toneelseizoen nog speelde de gilde 'Uitvaart' van Sut ton Vane voor het provinciaal tor nooi. Naast deelneming aan toneelwed strijden - de bovenstaande opgave is uiteraard onvolledig - heeft Hoger Op ook talrijke gastoptredens ver zorgd over het hele Nederlandse taalgebied: Antwerpen. Gent, St. Niklaas. Strombeek-Bever, enz. In 1976 was ook Brussel-stad aan de beurt met een voorstelling in de Beursschouwburg en de jongste ja ren was Hoger Op herhaaldelijk te gast in de KVS van Brussel. De huidige struktuur en het beleid van de gilde werd ook beïnvloed door de breuk met het Davidsfonds in 1972. Hierdoor kon een uitslui tend op toneel gericht beleid wor den gevoerd, zowel op het stuk van de programmatie zelf als op het stuk van de organisatie over het alge meen, bv. een jaarlijkse seizoenstart met een programmavoorstelling en receptie, een jaarlijks seizoenslot met een gratis dansfeest, de uitgave van een periodiek kontaktblad 'Ho ger Op Nieuws' dat intussen aan zijn 1 le jaargang toe is. Sinds 1985 werd de gilde, om haar 50-jarige aktiviteit. gemachtigd om de titel 'Koninklijk' te voeren en intussen werd ook de juridische vorm van de gilde veranderd in een vereniging zonder winstoogmerk. PH lassie Vorige maand bezochten - van 12 tot 19 oktober - een delegatie van de koord houdt ondermeer in dat ge ttsle verschillende Vlaamse onderwijsnetten een aantal pilootscholen en onder- gevens inzake opleidingsvorm» i*Ec wijsprojekten in het GOS. De delegatie werd geleid door Herman Lee- leerprogramma's, handelingsplan wee mans, direkteur van de Horizon, school voor buitengewoon onderwijs te nen, PMS-begeleiding en leerlb nzie Aalst. Van 9 tot 20 november verblijft een Russische delegatie van beleids- gendossiers worden uitgewisseld, mensen en direkties (12 mensen) op zijn beurt in De Horizon. Van 9 tot 20 november brengt een Russische delegatie een tcgtnbe- De school voor Buitengewoon On- kinschool voor buitengewoon on- ZOek aan de Horizon. Tijdens dei derwijs De Horizon aan de Molens- derwijs, een schoenfabriek, een studiedagen zal de delegatie deel h dreef 57 te Aalst voert inzake ver- druk- en boekbindersschool en een nemen aan een uiteenzetting vatent nieuwing van de onderwijsvormen fabriek voor materialen, die allen het ministerie van onderwijs en d p Ik in het secundair onderwijs van het de integratie van het onderwijs in de 11 november-viering in Aalst. Daai rh t Gemeenschapsonderwijs voor bedrijfswereld bewerkstelligen. naast worden de beschutte werl n z mentaal gehandikapten, een open De Vlaamse delegatie verzorgde plaatsen te Aalst, scholen, dagver tn 1 beleid. Reeds heel wat vernieuwen- ook zelf een studiedag, waarbij zo- blijven en gezinsvervangende tehui rikt de projekten werden er uitgewerkt, wel de Russische als de Vlaamse zen Gent, Brussel, Kwatrecht, De bno Directeur Leemans van deze school problematiek inzake buitengewoon Haan, Pollare, Antwerpen en Lira s«c van het Gemeenschapsonderwijs onderwijs ter sprake kwamen. De burg bezocht. tt te was dan ook onmiddellijk bereid voorstelling van de Horizon-video- Het ligt in de bedoeling om de kon wlijl om in te spelen op het samenwer- film werd hierbij als documentatie- takten met de onderwijsinstantio tortc kingsakkoord tussen de Russische materiaal gebruikt. Het schoolneto- van het GOS een bestendigend ku kuki Federatie (GOS) en de Vlaamse verschreidend samenwerkingsak- rakter te geven. PH kt b Gemeenschap. Als afgevaardigde van de Argo verbleef hij dan ook als leider van een delegatie in Rusland om een Russisch-Vlaams samen werkingsakkoord Buitengewoon Secundair Onderwijs voor te berei den. België en Rusland willen een sa menwerkingsverband ontwikkelen tussen pilootscholen voor gehandi kapten. Herman Leeman werd aan geduid als vertegenwoordiger van het gemeenschapsonderwijs. Sa men met 5 afgevaardigden uit de drie schoolnetten in Vlaanderen bezocht hij in de omgeving van Moskou een school voor gehandi- rr~.77.r. m —a kapte weeskinderen, één voorblin- A°\ Karabeel,menclub De U,lm G;zegem Hak nog maar eensi 1 n u spreekwoordelijke voeten onder tajel a den en gehoorgestoorden, de Push- 1 Tweede produktie van de Rederijckerskamer de Catharinisten Op vrijdag 20, zaterdag 21 en zon dag 22 november om 20 uur (zondag om 15 uur) pakken de Aloude Re derijckerskamer De Catharinisten in de Grote Schouwburgzaal van het CC De Werf aan de Molenstraat te Aalst uit met een blijspel. Zij brengen 'Kaktusbloem'van Barrilet en Gredy in een regie van Dirk Cit- ters en onder de produktieleiding van Erik De Smet. Voor het eerst deden de Catharinis ten beroep op Dirk Citters om de regie van een nieuwe produktie op zich te nemen. Tevens wordt ook voor de eerste maal de gelegenheid gegeven aan een JOKA (Jongka- trienenlid) - Tarcienne Schollaert - om de planken van de Werfschouw- burg te betreden in een Catharinis- tenproduktic. Zo krijgt Joka voor het eerst een verlengstuk richting 'grote broer'. Het bewijst dat de Ka mer zich vasthoudt aan een van haar doelstellingen: nieuwe en jon ge mensen de gelegenheid geven zich te ontplooien op de scène. Het betere blijspel Met een rolbezetting door Wim Van Buggenhout, Nicole Gits, Tar cienne Schollaert, Guido De Cock, Patrick Mattieu, Godelieve Buyle, Jos Vanmol en Greta Kiekepoot. zetten de Catharinisten een 'beter' blijspel neer onder de titel 'Kaktusbloem'. Het stuk brengt een pittig verhaal vol verwarring en grappige intriges. Julien Desforges, tandarts met een bloeiende praktijk, houdt er als vrij gezel een relatie op na met de jonge Antonia. Om zich enigszins te wa penen tegen té verregaande vrou welijke avances vertelt hij haar dat hij gehuwd is en vader van drie kin deren. Niets aan de hand tot wan neer je dan toch zin krijgt in een huwelijk en de jonge bruid eerst wil kennismaken met de 'vrouw die je verlaat'. Op zoek dus naar 'echtgenote-om-te-verlaten'. Zulke dingen staan bekend als 'spelen mei vuur'. Een blijspel zou geen blijspel zijs als alles niet behoorlijk ingewikkeld wordt gemaakt, maar uiteindelijk valt alles in de goede plooi. Een goed blijspel stijgt boven <k alledaagsheid van andere blijspeletl uit, wanneer een goede intrige eet even onverwachte als boeiende ont knoping biedt. Kaktusbloem be hoort tot deze, eerder zeldzan* goede blijspelen. Wel beseffend dat het ruime publiek de roltrappen van het kultureel centrum liever gif bruikt wanneer ze tot een ontspan nen avond leiden, tracht onze Ka mer toch om boven de middelmaat uit te stijgen, door het kiezen var het betere blijspel. PH

De Voorpost | 1992 | | pagina 8