Sarabande wil jeugd aantrekken met 'Festi di Musica' 'odium-uitjes in De Werf Ernst in De Werf De Voorpost-6.11.1992-9 De Voorpost weekend Eric De Kuypers «Echte clichés», een dansvoorstelling (13-11) r Area speelt «Zeven Deuren» van Botho Strauss (14.11) 13 november Concern danst «Echte clichés» n Eric De Kuyper :hien herinnert u zich hem nog lang geleden, toen de B.R.T. in serie had met «waardevolle, •t-kommersjele» films. Misschien uwel een (paar) van zijn mooie tiografische romans. Eric De gezoif uyper, weet u nog? De man die er 3 dandy uitzag en het dandyisme covoi ills tot een in Vlaanderen niet zo aak geziene levensstijl wist te beli- P.f chamen. Hij werd intussen ook ak- - icf als «koreograaf» en ontwierp Kt dansprogramma «Echte cli- thés» dat door Het Concern op mei in première gebracht werd en ïarmee dit gezelschap sinds !september door Nederland en llaanderen toert. Op vrijdag 13 no- ember zijn ze ermee te gast in de iciiouwburg van De Werf te Aalst. lei schroom en vooral géne bena rd I ert men de balletmuziek van de öe-eeuwse komponisten als v ijaikovski en Delibes. Hun werk ui - ten onrechte - door voor f gal kitscherig. In het beste geval Sent het als klankgordijn bij het bssick-romantischc repertoire; in lat ge s slechtste als muziek bij C A. irmea k«Echte clichés» wordt uitgegaan splan meen frisse benadering van deze iek: de boeiende spannings- ogen. de glasheldere lyriek en ooral het wezenlijke dansante van partituren wordt gekombineerd deze Ki een modern bewegingsidioom, deel et het zuiver muzil^le tot zijn g vafcuf wil laten komen, ene het visuele vlak zal het roman- Daai ch uni ersum daarom ver te zoe- wert m zijn: hier staat de wereld van igvei tn huisvrouw - afwisselend ver- ehui fkt door de zes dansers van Het Dei oncern - centraal. Ooit heeft ze Lira aisschien gedroomd om bij het bal- ct te gaan. Maar ja, een vroeg hu- kon «lijk, kinderen, het huishouden ntia korte tafereeltjes, gedanst in de d kt fuken. rond de wasmachine, bij P.H et boodschappen doen - worden in de voorstelling afgewisseld met commerciële en met filmpjes waar in de «heldin» probeert haar heime lijke verlangen meer konkrete vorm te geven. Dat lukt ook niet altijd. Pas in een groot en revue-achtig ensemble aan het slot krijgt zij de kans haar dromen in het echt, op de bühne, uit te dansen. Stereotiepen uit de muziek, uit de reclamewereld en uit het dagelijkse leven worden in «Echte clichés» ge toetst op hun authenticiteit en hun onvergankelijkheid. Is dit allemaal wel grappig? Of is het niet eerder schrijnend? Is het lullig of aandoen lijk? In ieder geval: «c'cst la vie». Eric De Kuyper werd in 1942 te Brussel geboren. Hij studeerde tea- terwetenschappen, filosofie en so ciale communicatiewetenschappen en promoveerde in Parijs. Vervol gens werkte hij als producer bij de BRT en doceerde aan de Universi teit te Nijmegen als professor film kunde en teaterwetenschappen. In 1984 publiceerde hij een onderzoek op het gebied van film onder de titel «Filmische Hartstochten». Vanaf 1987 tot 1991 was hij adjunkt-direk- teurvan het Nederlands Filmmuse um in Amsterdam. Hij was mede-auteur van skripts van Chantal Akkerman, Jacqueline Veuve. Christine Laurent en Emile Poppe. Hij schreef en regisseerde de volgende films: «Casta Diva» (1982), «Naughty Boys» (1983), «A Strange Love Affair» (1985). «Pier rot Lunaire» (1988) en «Pink Ulys ses» (1990). Sedert 1988 schrijft hij een serie autobiografische romans. Reeds verschenen zijn: «Aan Zee» (1988). «De hoed van tante Jean- not» (1989), «Mowgli's Tranen» (1990) en «Grand Hotel Solitude» (1991). Onlangs was hij ook geno mineerd voor de prestigieuse AKO-Literatuurprijs 1991. Voor deze «Echte clichés» tekende Eric De Kuyper voor het idee, de regie en het toneelbeeld: de koreo- erafie en de dans worden verzorgd door Pauline Daniels, Arnold Goo- res, Patrice Kennedy, Helga Lan gen, Angela Linssen en Margie Smit. De toegangsprijs bedraagt 300 fr. maar houders van een Jongeren Abonnements Pas kunnen er al in voor amper 180 fr. Reserveren kan telefonisch op nr. 053/76.13.12. Zaterdag 14 november Teater Area uit Gent speelt «Zeven Deuren» van Botho Strauss Nog maar pas heeft het teatergezel- schap Area «Zeven Deuren» van Botho Strauss in première laten gaan in de eigen zaal aan de Sint- Widostraat, of de produktie staat al geprogrammeerd in De Werf. En wel op zaterdag 14 november om 20 uur in de Schouwburg. En Area is niet het enige Vlaamse gezelschap dat Strauss op het pro gramma neemt dit jaar: De Tijd be steedt zijn ganse seizoen aan deze goed in de markt liggende auteur. Bij het stuk «Zeven Deuren» gaat het om elf losse scènes, die allemaal op verschillende wijze een weerga ve zijn van een situatie uit onze he dendaagse, overgetechniseerde we reld: een samenleving, die geken merkt is door een gebrek aan kom- munikatie en wederzijds begrip, door onmacht en eenzaamheid, door vervreemding en konsumptie- dwang. door hulpeloosheid en ho peloosheid. De problematiek van een (post- )moderne maatschappij, waarin de mens doelloos rondloopt op zoek naar de verloren idealen en de zin van zijn bestaan, wordt uitgebeeld door middel van een aantal aan het absurde grenzende, soms groteske en zelfs komieke situaties. Vandaag de dag kan de mens over zijn lot, zijn verloren identiteit, zijn wanhopige, tot mislukken gedoemde pogingen om toch nog door een ander begre pen te worden, alleen maar lachen, hard lachen, tot hij tot de konklusie moet komen, dat zelfs dit lachen berust op een misverstand, de enige en laatste zekerheid, die nog blijkt te bestaan. Het gaat bij de «Zeven Deuren» dus om een stuk over menselijke gebre ken, over de behoefte om met el kaar in kontakt te komen, over het verlangen naar warmte en genegen heid, dat niet vervuld kan worden, over mensen die geloven, dat ze el kaar begrijpen. Maar wat blijft is het misverstand, de kilte, de hopeloos heid, de vlucht naar het niets, de waanzin en tenslotte de zelfmoord. Deze nogal moeilijk overkomende problematiek wordt op een luchti ge, soms lachwekkende wijze weer gegeven. Sommige scènes doen denken aan Karl Valentin, andere weer aan Beckett, Pinter, Kafka en het absurde teater. De taal spreekt voor zichzelf, maar stelt grote eisen aan de virtuositeit van de akteurs, die het groot aantal kort geschetste personages tot leven moeten wek ken. De regie moet er o.a. voor zor gen dat ook het grote visuele poten tieel, dat zeer zeker aanwezig is, tot zijn recht komt. Op die manier hoopt Area met een cast van zes akteurs en drie figuranten een in elk opzicht boeiende voorstelling te maken. De akteurs zijn: Bob De Moor, Jan Pauwels, Gert Portael, Karin Tan- ghe, Erik Van Herreweghe en Bert Van Tichelen. Het sobere deuren- dekor is van Mare Cnops en de jon ge Duitse Sabine Reifer tekent voor vertaling en regie. Voor de aanvang van de voorstel ling geeft Arca-toneelpedagoge Chris De Bruyker toelichting bij de produktie en bij het werk van Botho Strauss in de Studio, en dit van 19 tot 19.45 uur; de toegang hiervoor is gratis. Een toegangskaartje voor de voor stelling kost 350 fr. maar houders van een Jongeren Abonnements Pas betalen slechts 210 fr. Reserve ren kan op nr. 053/76.13.12. L. I Het nog vrij jonge organisatiebureau Sarabande drijft in feite handel in J Uassieke muziek. Door kontakten allerhande zijn zij de uitdragers van Jl mistige muziek die ze zowel in de fabriek als in de openbare zalen brengen. Met Festi di Musica willen zij echter een ruimer publiek bereiken en kierhij mikken zij vooral op de jeugd. In samenwerking met Music Events »it Lede, gekend van de reeds befaamde rockkoncerten, zullen zij een groots spektakel laten horen in de Keizershallen. Om de aantrekkings kracht bij de jonge bevolkingsgroep te vergroten blijft men wel bij het mistige genre maar dan wel naar wat men noemt 'licht klassiek' gericht. Bfide partners kunnen hierbij elkaar degelijk aanvullen om er een waar fest van te maken. Voor zaterdag 21 november voor zien zij een groots opgezet pro gramma dat de drempelvrees voor klassieke muziek moet wegwerken. In Aalst en omgeving gebeurt dit maar op kleine schaal dank zij de koncerten van Jeugd en Muziek dat echter tevreden moet zijn met een vast publiek. Met Fcsta di Musica wil men eveneens de stempel van 'elite' wegwerken want in de Kei zershallen zal het er zeker niet eli tair aan toe gaan. Het wordt alvast geen stijf-deftige bedoening maar dan ook weer geen typisch jcugd- koncert waar rock op het voorplan staat. Het is in feite een programma om de jeugd te laten aanvoelen dat er ook nog wat meer is dat smaakvol kan genoten worden. Met dit kon- cert wil men een schakel vormen naar muziek die door iedereen ge waardeerd wordt en meteen bewij zen dat goede rock ook wel goede muziek kan zijn maar dat er alvast nog wat anders bestaat. Hierbij meent men bij de organisatoren dat de jeugd ook zal openstaan voor dergelijke soort muziek en daarom is de aanpak ook helemaal anders. Voor hen moet de eerste kennisma king met klassieke muziek van het lichte genre op een aantrekkelijke manier gebracht worden vooral met het oog om er een vast publiek van te maken. Dirk Vermeulen Aalst. F est a di Musica wil een vernieuwend initiatief zijn. naast het overaanbod Een eerste stap naar het jeugdig aan roek-festivals. publiek doet men met de muzikale Lfi leiding aan de talentvolle jonge Dirk Vermeulen toe te kennen. Hij zal het versterkt kamerorkest Prima la Musica dirigeren. Vermits Jan De Wilde met deze mensen op toernee is, ligt het voor de hand dat een dergelijk ensemble de jeugd moet aanspreken. Voorde uitvoering van het programma in de Keizershallen te Aalst kan dirigent Vermeulen re kenen op 32 beroepsmusici maar hij is er niet alleen want men heeft tevens beroep gedaan op beroemde namen uit de muziekwereld. Zorgt Prima la Musica voor het eerste ge deelte en het slot van het koncert, dan zijn er ook nog optredens van Walter Boeykens en Robert Gros- lot die beiden door het orkest van D. Vermeulen bijgestaan worden. Voor heel wat sfeer zullen de bassis ten van 'The Monnaie Bassquartet' zorgen o.l.v. van Conservatoriumle raar Maur. Aerts. Minder gekend is het 'Trio 18' maar deze drie gitaris ten zullen zeker niet misstaan in het programma van Festa di Musica en naam verwerven met werken van Cardosa, Man. de Falla, Vivaldi en een Beatlenummer. Bovendien zorgt Fred Brouwers voor de bind- tekst en zal hij bij het slot van de avond een 'verrassingsnum,mer' aankondigen dat de apoteose moet zijn van een eerste Festa di Musica. Keizershallen Voor de gelegenheid heeft men geen echte koncertzaal gekozen ook al lenen de Keizershallen zich Van vrijdag 6 tot en met maandag 16 november in de Belfortkryp- te Tentoonstelling Lucie Brulin; alle dagen van 14 tot 19 uur. Info: 053/66.42.77. Vrijdag 6 en zaterdag 7 november om 20 uur in de Schouwburg: «Vredon danst zonder grenzen»: geïnspireerd op het 'Nieuwe' Europa breekt Vredon, met zijn 150 leden, de grenzen van haar programma open; koreografieën van Chris Caudron, B. De Neve, E. Pollet, M. Rondot en H. Quix; vendelnummers van H. Buyl, B. De Neve, J. Jansegers en P. Leroy; trommelnummers van A. Van Bosbeke; georganiseerd door Kunstgroep Vredon; toegangsprijs 250 fr. of 200 fr. voor houders van J-Card of S-Card van de B.A.C.; res. op nr. 053/77.93.67 van A. De Moor. Zaterdag 7 november om 10 uur in de Studio en de Vergaderloka len 1,2 en 4: kongres van Amnesty International. Zondag 8 november om 15 uur in de Schouwburg: kinderzondag namiddag met «Gebakken Eieren» door Het Oost-Hilariaans Staatscircus; geschikt voor een publiek vanaf 6 jaar; toegangsprijs 100 fr. of 1 strip voor kinderen en 170 fr. of 2 strippen voor volwas senen; res. 053/76.13.12. Vrijdag 13 november om 20 uur in de Schouwburg: dansvoorstel ling «Echte clichés» door Het Concern; idee, regie en toneelbeeld Eric De Kuyper; koreografie en dans door Pauline Daniels, Arnold Goores, Patrice Kennedy, Helga Langen, Angela Linssen en Mar gie Smit; toegangsprijs 300 fr. of 180 fr. voor houders van een J.A.P.; res. 053/76.13.12. Zaterdag 14 november om 20 uur in de Schouwburg: lealervoor- stelling «Zeven Deuren» van Botho Strauss door het Gentse Arcateater, in vertaling en regie van Sabine Reifer, met Bob De Moor, Jan Pauwels, Gert Portael, Karin Tanghe, Erik Van Herre weghe en Bert Van Tichelen (met om 19 uur in de Studio toelich ting bij de voorstelling en het werk van Botho Strauss door toneel pedagoge Chris De Bruycker); toegangsprijs 350 fr. of 210 fr. voor houders van een J.A.P.; res. 053/76.13.12. Zondag 15 november om 15 uur in de Schouwburg: jeugdkoncert «Allemaal Beestjes» door het Kamerorkest van Jeugd en Muziek Aalst, de pianosolisten Renée Baré en Yvette Van Tittelboom, het knapenkoor van de Schola Cantorum Cantate Domino o.l.v. Fran cois Schollaert; op het programma «Carnaval des Animaux» van Camille Saint-Saëns en «De Rattenvanger van Hameln» van G. Kretszchmar; aansluitend luister- en tekenwedstrijd; toegangs prijs 200 fr., 150 fr. voor -30-jarigen en gratis voor leden en abon nees (20 fr. reservatiekosten); res. 053/76.13.11. Zondag 15 november om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht «Zenuwachtigheid georganiseerd door vzw De Groene Dag; info 054/33.20.46. Maandag 16 november om 13.30 uur in de Schouwburg: voor dracht georganiseerd door Aktueel Denken en Leven; info 053/ 80.74.70. Dinsdag 17 november om 14.30 uur in de Studio: voordracht over «Artsen zonder Grenzen», georganiseerd door de Vlaamse Fede ratie van Socialistische Gepensioneerden; info 091/61.99.12. Dinsdag 17 november om 14.30 uur in de Vergaderlokalen 1 en 2: voordracht georganiseerd door A.A.S.; info 053/21.27.59. L. v Aalst, dieven De Smet van Music Events, is samen met Mannon Accou en Roos Wellekens van Sarabande gaan inzetten voor de organizatie van een heuse Festa di Musica (a) nu niet bepaald voor de uitvoering de en Music Events ruim duizend van klassieke muziek. Om een zeke- toeschouwers te kunnen begroeten, re kwaliteit te verwerven zal men Net zoals Rock Lede kan ook dit toch veranderingen aanbrengen om projekt groeien met de jaren want de akoestiek te verbeteren en de men hoopt dat dit optreden geen muziek enigszins tot zijn recht te eenmalige aktiviteit wordt. Thans is laten komen. De keuze werd ge- het echter afwachten om toekomst- maakt om het geheel aantrekkelij- plannen verder uit te breiden. In ker te maken want de jeugd blijkt voorverkoop kosten de kaarten 400 niet erg geneigd te zijn zomaar een fr ot 500 fr maar daarna komt er nog koncertzaal binnen te wandelen ter- 100 fr bij. Ze zijn te verkrijgen in 't wijl de Keizershallen toch voor al- Soete Huys, Kompakt, Toeristische lerhande zaken gekend zijn en dus Dienst Belfort, Music Home Lede, geen drempelvrees opleveren. Hof te Puttens Lede, Reklaamblad Het is een experiment maar toch Lede en Sarabande (053/80.73.02). voorzien de organisatoren Saraban- jy De Technische Weergalm' is een jaarboek vol technische informatie, opgesteld door bedrijfsmensen uit de vlaamse industrie en leraars/docenten uit de industriële hoge scholen en secundaire scholen van Vlaan deren. Meer informatie: Technische Weer galm. Begtjnenvest 2 te 8000 Bnigge (050/ 33.35.02 toesteld 55) Een nieuw projekt van Ford zal de konccs- siehouders een beslissende voorsprong ge ven bij het onderhoud en de herstelling van de voertuigen. Het gaat om het FDS diag nosesysteem dal fouten opspoort. Hel werkt snel en nauwkeurig. De Federatie voor Toerisme in Oost- Vlaanderen heeft een reglementering voor hoevetoerisme en watertoerisme in de pro vincie opgesteld.

De Voorpost | 1992 | | pagina 9