Good Morning Rotaract catering van een nacht Temareeks over Japan bij Gamma Herzele Teledienst Aalst: werken met vrijwilligers Dagcentrum Abelia Dender monde: nood aan uitbreiding Tweeduizend ontbijten werden aan huis bezorgd 14 - 13.11.1992 - De Voorpost 50- 16 fcleziei jfamili 121 00 N'ieuw hel Teledienst Aalst bestaat nu een goede tien jaar. In februari 1981 kreeg Teledienst een juridisch statuut en werd er enkele maanden later een huis gehuurd in de Withuisstraat 4 te Aalst. Op 1 juni 1981 startte de eigenlijke werking met onthaal en telefoon. Aan het woord is Steven Saeys die een van de twee vaste krachten is van Teledienst Aalst. Hij weet ook te vertellen dat Teledienst gelukkig kan rekenen op vele vrijwilligers, zeg maar de sterkhouders van Teledienst. In september 1983 werd Teledienst Aalst gekonfronteerd met akute problemen op Aalst rechteroever. Daar werd dan het jaar nadien gestart met het buurthuis 't Spieken in de Botermelkstraat. Aalst beschikte nu over een vrijwilligerswerking, een centrum voor maatschappelijk werk en een buurthuiswerking. In 1989 werden nieuwe initiatieven opgestart. Hetprojekt "Senioren voor senioren'gesteund door Rotary Club Aalst-Noord is daar een voorbeeld van. In 1990 werd begonnen met een projekt geïntegreerde basisschakcls op buurtniveau en een jaar later, bij de viering van het tienjarig bestaan, volgde de erkenning als 'autonoom centrum voor maatschappelijk werk'. Maar dit jaar volgde er minder goed nieuws: het kansarmoedeprojekt werd niet verlengd en is ondertussen helemaal afgebouwd. Teledienst, aldus Steven Saeys, is een kontaktplaats waar mensen terug kunnen met hun vragen en moeilijkheden. De hulpverlening gebeurt anoniem door maatschappelijke werkers, bijgestaan door vrijwil ligers. Men hecht overigens veel belang aan de vrijwilligerswerking die een praktische hulpdienst is die de onderlinge hulp wil bevorderen door het organizeren van vrijwillige hulp aan mensen in nood. Als eerstclijnsdienst wil het centrum voor maatschappelijk werk een eerste direkte opvang bieden aan mensen die met een of ander probleem worden gekonfronteerd. Zij kunnen rekenen op hulpverlening die uit verschillende tussenkomsten kan bestaan. Men wil de buurtbewoners ook zelfwerkzaamheid en zelfverant woordelijkheid bijbrengen. En met de buurthuiswerking wil men drempelverlagend werken. Via de aktie "Good Morning Rotaract' wil Teledienst Aalst zijn kommunikatiemogelijkheden uitbreiden en op punt stellen. Met het geld wil men een deel van de aankoop van interaktiekanalen (folfers, logo. reklame, enz) betalen. Het Dagcentrum Abelia is gevestigd in de Zwarte Zusterstraat 26 te Dendermonde en kan financiële steun best gebruiken. Johan Baerl. direkteur Jeugdzorg Sint-Vincentius, onder wiens bevoegdheid Abelia ressorteert, zegt dat de populatie van Abelia van 6 naar 9 kinderen groeit. 'Dan wordt de ruimte in de Zwarte Zusterstraat te krap. Er is nood aan uitbreiding', zegt hij en 'heel specifiek zouden wij graag een knutsel-cn speelruimte inrichten voor de kleinste kinderen. Er is gekozen voor het overdekken en inrichten van een gedeelte van de koer, zodat deze ruimte in het bestaande huis geïntegreerd kan worden'. Het Dagcentrum Abelia neemt een heel specifieke plaats in aanbod van voorzieningen van de Biezondere Jeugdzorg in. Het richt zich niet rechtstreeks tot jongeren en gezinnen met een problematische opvoedings situatie. Het zijn het Centrum voor Biezondere Jeugdzorgen de Jeugdrechtbank die een beroep doen op hei dagcentrum in bepaalde situaties. Een dagcentrumbegeleiding kan de minst ingrijpende maatregel zijn die kan geboden worden in bepaalde problematische opvoedingssituaties. Daarnaast moet de dagcentrumbege leiding een hefboomfunktie hebben ten aanzien van hetzelfstandigfunktioncrenvan het gezin. Omwille van uiteenlopende oorzaken kan de gewone ontwikkeling van kinderen en jongeren in het gedrang komen Gedragsproblemen bij jongeren of pedagogische onmacht bij de ouders staan niet op zichzelf maar horen thuis in een veelheid van problematicken die op een komplekse manier op elkaar inwerken. Abelia zorgt voor een integrale begeleiding naar het gezin met de klemtoon op de opvoedingssituatie dooi thuisbegeleiding, schoolbegeleiding cn individuele jongerenbegeleiding. De hulpverlening is op maat van het gezin, in princiepe kleinschalig en de tijdelijke dagbegelciding gebeurt met opvang van een of meerdere minderjarige gezinsleden om de draaglast te verminderen. De verantwoordelijkheid blijft bij het gezin en de opvoedingsbekwaamheid van de ouders. Uiteraard is er een koördinatie ten aanzien van het netwerk rond een begeleidend gezin. De vzw jeugdzorg Sint-Vincentius heeft een begeleidingstehuis (residentieel) op de Leopold II laan te Dendermonde met 12 kinderen. Sinds 1985 bestaat er een dagcentrum (semi-ambulant Abelia en op 1 augustus startte een ambulante thuisbegeleidingsdienst 't Kompas in De Dammenlaan te Dendermonde. Een drukte van jewelste in de Aalsterse bloemenveiling waar de leden van Rotaract Aalst en Dendermonde de laatste hand leggen aan de 2000 ontbijten die tussen 8.00 en 10.00 uur op de ontbijttafel worden verwacht in de hele regio. Netjes verpakt in een plastic doos worden broodjes, choco, koffie, melk, yoghurt, jam, suiker, fruitsap en andere ingrediënten aange reikt. De Rotaracters zijn al van 4.00 uur bezig en de avond voordien was het ook al behoorlijk laat geworden. Maar voor het goede doel kan en moet men iets meer kunnen presteren dan het alledaagse. Vandaar dat de jongens en meisjes -eigenlijk moeten we zeggen jongedames en jongehe ren- doorbijten. Hun opzet is via de hele aktie 400.000 fr in te zamelen en met dat bedrag willen ze teledienst Aalst en het Dagcentrum Abelia in Dendermonde een ruggesteuntje geven. Dendermonde. Rotaract Aalst-Dendermonde stelde zijn good morning aktie voor in het stadhuis (foto Piet Hermans) 'Service trough Friendship' prijkt er in het Rotaract vaandel. Niet toe vallig. Dienstbetoon door vriend schap, dat is uitgerekend wat men wil nastreven met Rotarct vertelt Dominique Baekelandt bij de voor stellingvan het initiatiefin het stad huis van Dendermonde. En zij ver duidelijkt: Rotarct brengt mensen, ongeacht hun taal, filosofische of politieke overtuiging samen in een geest van dienstverlening aan de maatschappij. Studenten en be- roepsaktieve jongeren tussen de 18 en 30 jaar zijn welkom. De interne werking van Rotaract steunt op vriendschap tussen de leden. En dat die vriendschap echt bestaat kan je best merken aan de blije, entoesias- te en spontaan gulle begroeting. Rotaract manifesteert zich op vijf vlakken en verschillende kommis sies die in de schoot van de club werden opgericht, zorgen ervoor dat er zich op deze vijf terreinen ook allerlei aktiviteiten afspelen. Het sociale vlak is het werkterrein bij uitstek van Rotarct. Men ver leent steun -zowel morele als mate riële- aan een bepaald projekt. ter wijl anderzijds met andere clubs wordt samengewerkt met een ho me. Belangrijk is, aldus Dominique Baekelandt in haar gloedvol be toog, dat het hier gaat om de inzet van jonge mensen voor het welzijn en het geluk van de sociale groepen. De opbrengst van het jaarlijks gala bal en van andere renderende akti viteiten wordt aan dit sociaal luik besteed. Wat de kuituur betreft, laat Rotaract zijn leden deelnemen aan het bijwonen van filmvoorstel lingen, koncerten, balletvoorstel lingen, enz. Daarnaast worden ook tentoonstellingen en als het moet ook beurzen bezocht. Rotaract le den zijn ook sportief. Geregeld wor den sportmanifestaties voorzien. Dan zijn er de interclubaktiviteiten waarbij het de bedoeling is dat men de leden van andere streken en ste den ontmoet en leert waarderen. En op internationaal vlak worden er kontakten gelegd door het ontvan gen van buitenlandse gasten of deel te nemen aan Europese weekends en dies meer. Een ontbijt Het initiatief "Good Morning Rotaract' is niet nieuw, althans niet voor Aalst. Wel voor Dendermon de. Dus mocht Veronique Verhulst, voorzitter van Rotaract Aalst uit eenzetten waar het over gaat. 'Drie jaar geleden stelde de toenmalige voorzitter van Rotaract Aalst, Christoph D'Haese, een origineel en tevens ambitieus projekt voor Dendermonde. Sponsors en medewerkers een en al aandacht (foto Piet Hermans) Good morning Rotaract. Hij was ervan overtuigd dat zijn club er via sponsoring zou in slagen om dui zenden ontbijt-produkten gratis te verkrijgen. Met deze produkten zou men een smakelijk ontbijt samen stellen. Hij rekende erop dat 1.000 mensen die Rotarct een goed hart toedragen graag zo een ontbijt zou den willen betalen. Het ontbijt zou hen op 11 november aan huis wor den bezorgd'. Inderdaad, origineel en ambitieus. 'Het heeft veel moeite gekost, maar het lukte dan ook', aldus Veronique. 'Good Morning Rotarct' werd een groot sukses. Het geraakte ook bekend buiten de grenzen van Aalst. Rotaract Dendermonde was geïn teresseerd in de formule en onder het motto 'Service trough Friendship' besloten de Rotaract clubs van Dendermonde en Aalst de handen in elkaar te slaan. Onder hun beidjes wilden zij dit jaar 2000 ontbijtsetjes afleveren aan de prijs van 200 fr per ontbijt. Ook dit jaar werd het een sukses. 'Aan het hele initiatief is veel voor bereidend werk aan voorafgegaan. Er werden een 100-tal kandidaat sponsors aangeschreven. Daarop konden de besprekingen met deze sponsors van start gaan. Er was ook de organizatie van de verkoop van de ontbijten door de clubleden. Eenmaal men die adressen had, kon men beginnen met het indelen in sektoren van de hele regio zodat de bedeling vlot en binnen de voorzie ne tijd zou kunnen gebeuren. Nau welijks was dat achter de rug of men diende te starten met het ophalen en stockeren van de produkten. Op dinsdag 10 en woensdag 11 novem ber werden dan de 2.000 ontbijtpak ketten samengesteld. 'Het wordt een catering van een nacht', aldus Veronique Verhulst die samen met een hele schare leden van Rotarct op woensdag 11 november al v 4.00 uur druk in de weer was om; laatste hand te leggen aan hetoi bijtdoosje. Het wordt trouwens een copie ontbijt. Oordeel zelf maareenpi l; je fruitsap, broodjes uiteraard, a B kaasje, een yoghurt, suiker, ch« een reepje chocolade, jam (ein elijk), honing, smeerkaas, pept koek, chocomelk, koffie, een appt Allemaal produkten geschonkt door sponsors en waar het kon do mensen van eigen bodem. "Alle» de broodjes moeten wc aankopei zo kregen wc te horen. De hele aktie moet netjes omgen kend 400.000 fr opleveren. Daarc Jjjy1 krijgen Abelia Dendermonde i rolk Teledienst Aalst ieder een e groot deel. Een financiële ruga^ steun die beide instellingen oppei 19.2c best zullen kunnen gebruiken, «ers Dankzij de verschillende werkgroe pen die deel uitmaken van de kultu- rele vereniging Gamma kan men aan de leden een brede waaier van aktiviteiten aanbieden. We zouden haast zeggen dat er bij Gamma van het goede teveel is maar op kultu- reel vlak kan men nooit genoeg voorstellen doen. Bij Gamma biedt het geen pro bleem om een jaarprogramma te vullen en de volgende weken wordt een thema over Japan uitgewerkt dankzij de inzet van de werkgroep "Aktucel'. Hierbij zullen drie ver schillende sprekers een onderwerp in verband met dit land belichten met illustratieve uitleg via diamon tages die ter plaatse gemaakt wer den. Op donderdag 19 november kan men op die manier een reis meema ken doorheen Japan dankzij de in drukken van Patr. Doorns die er twee jaar verbleef als burgerlijk in genieur maar als nevenaktiviteit de geschiedenis van het land bestu deerde. Na het aanleren van de taal maakte hij een reis door verschil lende gebieden en ondervond er heel wat tegenstellingen. Door de ekonomische kontakten blijkt Ja pan het meest verwesterd land van het Verre Oosten te zijn, maar toch ook het land dat zijn eigen kuituur en tradities het best bewaard heeft ondanks deze kontakten. Daar naast de moderne architektuur in schril kontrast met de pracht van de oude tempels, kastelen en tuinen. P. Doorns zal ook het feit belichten dat men als buitenlander in Japan steeds goed ontvangen wordt maar er toch nooit diep in de maatschap pij kan dringen. Nog meerdere er varingen kan men meemaken als men de themareeks bijwoont. Een week daarna, op 26 november zal Dirk De Ruyver handelen over de band die er bestaat tussen religie en ekonomie in Japan. Spreker is een ekonomist cn beschouwd als 'Japanoloog'. Hij verbleef in het land van de rijzende zon anderhalf jaar als beursstudent en studeerde aan de universiteit van Osaka en Nagoya. In het streekblad De Bei aard verschenen van hem 'Brieven uit Japan', een reeks die met be langstelling gevolgd werd. Zijn stu die was vooral gebaseerd op het the ma van de band die er heerst tussen religie en de economie. Hij zal het vooral hebben over de rol van de religie en de economische wereld van het Oosten. Zo blijkt op basis van studies over volksreligie dat volkskundigen zich thans aan het denken zetten over het wereldbeeld van hun landgenoten van vroeger in vergelijking met het heden. Het re sultaat wijst duidelijk naar een sa- mengang van economie en religie. Daarbij stelt men zich de vraag of de Japanners zo religieus zijn als men ons voorschotelt maar op talrijke vragen die wij ons kunnen stellen, zal D. De Ruyver een antwoord brengen. Het derde luik in het tema over Japan kan men aanhoren op don derdag 3 december en het heeft als titel meegekregen "Japan, loyale partner of geduchte tegenstrever'. Willy Vandc Walle zal de reeks hiermee besluiten en dat de keuze hiervoor op hem gevallen is kan moeilijk anders als men weet dat hij Japanologic doceert aan de KUL. Hij studeerde uiteraard de Japanse taal maar daarnaast ging hij zich specialiseren in de Japanse kuituur en het Boedhismc. Het is dus even min vreemd dat hij tot voorzitter aangesteld werd van het "Weten schappelijk Comité voor Europalia Japan 1918'. Het gevolg van zijn jarenlange studie over dit voor ons toch duister land zijn een reeks pu- blikaties over de Japanse kuituur. Zijn lezing zal hoofdzakelijk hande len over de 'opvallend negatieve toon van vele kommentaren'. De meesten onder ons kennen het land als bevriende oorlogvoerende natie van Duitsland en vandaar dat velen nog aan een bedreiging denken. In zijn lezing zal men kennis maken met een Japan dat niet zozeer ge steld is op het verstoren van de orde of dat het zich niet gaat ontpoppen als een geheimzinnige wereld macht. Het zal vooral gaan over de plaats van het land in de 'internatio nale konstcllatie via een scherpe en nuchtere omschrijving. Daarbij komt nog een kijk op de toekomst van Japan waarvoor spreker een evaluatie zal maken 'van de sterkt trend tot internationalisering dk momenteel in Japan heerst'. Deze drie donderdagse lezingen met dia's hebben telkens plaats 20 u. in de bovenzaal van het kloos ter te Herzele. De toegang bedraagt KM) fr. per avond voor de leden d 250 fr. voor de reeks. Voor niet-k- den van Gamma is dit respectieve lijk 150 fr. en 400 fr. Geboorten Carl Bcque. Beukenlaan 12 tc Sers- kamp. zoon van Hans en Annick D'Anvcrs; Raphael Vergcylcn, Hekkcr- gemstraat 58 tc Schcllcbcllc, zoon van Peter en Michelinc Van Flieberge; Silkc Moerenhout, Rimeir 31, dochter van Yvan en Tessa Nccrinckx; Marike Van der Schucrcn, Billegem 4 te Scrskamp, dochter van Bernard cn Karien Rogge man; Elisc Van Leuven, Pcrreslraat 1/B tc Scrskamp. dochter van Erwin cn Ma ria Dobbelacre: Frcderik De Cocnsel. Galgenbcrg 16 tc Scrskamp, zoon van Peter en Anneke De Neef: Margaux De Pauw, Gebuurweg 31, dochter van Peter en Monique De Loose. Huwelijksafkondigingen Andy Van Garsse, Rozenstraat 1 tc Wctteren en Cindy Van De Mcirsschc, Hccrlijkheidstraat 7 te Dendermonde, voorheen wonende te Wichelen; Jean- Pierre D'Haese, Galgenbcrg 71 te Scrs kamp en Katty Vcrdonck, zelfde adres; Filip Potc, Burgemeester d'Hollandcr- laan 30 tc Schcllcbcllc en Els Vcrdickt, Hocksken 4 tc Dendermonde; Luc D'Hondt, Wettcrcnsteenweg 48 tc Wct teren cn Bcncdiktc De Ncvc, Bellekou- terlaan 28 tc Schcllcbelle. Huwelijken Luc Van den Steen, Sint-Licvcnspoort- straat 75 te Gent cn Nadinc Van den Abbcclc, Brugstraat 47/A tc Wichelen; Christian Janssens, Bergstraat 12 te Scrskamp cn Ariannc Clinckspoor, zeil de adres; Wim Heirman, Populieren- laan 80 tc Wettcrcn cn Inge Venneman Dreef 10 tc Scrskamp. Overlijden s Magdalcna Van Acolcycn, 83 jaar, hemen 5 tc Wichelen, ongehuwd; Andrt Van Geert, 52 jaar, Ertbrugstraat 70 te Schcllcbcllc, ongehuwd; Carolus Van Stecndam, 74 jaar. Brugstraat 20 te Wi chclen, echtgenoot van Maria Pieten; Irma Potc, jaar. Dorp 33 te Wichelen, weduwe van Oscar De Backer; Irma Gallc. 47 jaar, Lcdcbaan 14 te Wichelen echtgenote van Aime Nachtergaele: Andre Van Hcrrcwcghc, 52 jaar. Belle- kouterlaan 4 tc Schcllcbcllc. cchtgenool van Aldegondis Grison; Marie Coppie- ters, 89 jaar, Dorp 33 tc Wichelen.

De Voorpost | 1992 | | pagina 14