Algemene verslagenheid en onbegrip Guy Verhofs tadt trad te Aalst in dial oog met de vrije demok raten ld van Dender* Luc Schamp werkte mee aan 'De Voorpost' m UmBÊRaen 3- en Tvvee Aalsterse agenten koelbloedig vermoord bij Colruyt-warenhuis yy Voor wie iets beter zoekt Op De Voorpost i VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 45e JAARGANG NR. 45 - 50 F Jpnieuw werd Aalst vorig weekend opgeschrikt door de laffe moorden op sprake geweest, free politiemannen die vrijdagochtend rond drie uur het Colruyt-waren- Op de vraag hoe het mogelijk is Inis kwamen controleren na een inbraakalarm. Iedereen dacht onmiddel- geweest dat de vluchtauto kon ont- terug aan de afgrijselijke vrijdag 9 november van 1985. Toen werden ischuldigen afgemaakt in en om de Aalsterse Delhaize. Iedereen had de im van de «Bende van Nyvel» op de lippen maar de geruchtenstroom toch enigszins ingedijkt toen bleek dat één dader gevat was. Lees door op p. 4 Mw. Bloemen werden neergelegd op de plaats witar de agenten Patrick Lanckman en Luc Schamp het leven lieten, Wmoord m koelen bloede (a Het is begrijpelijk, dat zolang de reeds vroeger terreurzaaiende ben- niet ontmaskerd is, er telkens nieuwe bende-psychose ont slaat wanneer er een overval in of een warenhuis wordt ge- Ecn angstige verslagenheid zich dan ook van vele men sen in Aalst meester toen bekend **rd dat de twee politieagenten Luc Schamp (35) uit de Valerius De 107 in Aalst en Pa trick Lanckman (32) uit de Hoezen- straat in Nieuwerkerken, tijdens een dienstopdracht werden neerge schoten. Het onbegrip werd nog groter toen later bleek dat er in het warenhuis "el was ingebroken maar dat er uit eindelijk niets werd ontvreemd. Waarom moesten deze mensen sterven? Ook in gerechtelijke krin gen is het motief nu nog altijd niet duidelijk. Er heerst wel het vermoe den dat G.O. (40) uit Zellik. die door de Dendermondse onder zoeksrechter Evi Muylaert wegens roofmoord aangehouden werd al leen handelde, toen hij omstreeks 'uur de twee politieagenten neer- ogelde. De moordpartij had plaats °P de toegangsweg tot de parking v'an het warenhuis Colruyt aan de Brusselsesteenweg. Tientallen Aalstenaars kwamen za terdag en zondag naar de plaats van het drama en legden er bloemen "eer waar de twee politieagenten het leven lieten. Onder hen waren °ok de ouders van agent Luc Schamp. Uit de lijkschouwing die zaterdagnamiddag in het gerechter- Hjk labo plaats vond. bleek dat de "genten kompleet verrast werden door de dodende salvo's. Van het zich verdedigen was gewoon geen Toen Prokureur des Konings De Saeger opeen perskonferentie in het justitiepaleis van Dendermonde de namen bekend maakte van de twee Aalsterse agenten die op een laffelijke wijze werden neergescho ten, werd het ons wit om de neus. 'De ene is Luc Schamp, geboren in 1957 en woonachtig in de V. De Saede(eerstraat. Hij heeft 7 jaar dienst en is ongehuwd. De tweede is Patrick Lanckmans, geboren in 1961 en wonende in de Hoesestraat 56. Hij is gehuwden zijn vrouw in zwanger'. Luc Schamp, het bleef nazinderen in ons hoofd. De brave, gemoede lijke, steeds vriendelijke Luc. We kennen hem nóg als werknemer bij Groep De Cuyper waar hij een gewaardeerde kracht was op de lay-out afdeling. In die funktic werkte hij mee aan 'De Voorpost* waarvoor hij heel wat pagina's heeft gemonteerd. Een stille werker, die steeds ijverig voortdeed en zich door niets of niemand liet afleiden. Luc was eerder ernstig, al kon hij opperbest om met humor. Hij kon dan ook verrassend plezant uit de hoek komen, met rake opmerkingen, zonder daarbij iemand te willen kwetsen. Toen hij Groep De Cuyper verliet om het Aalsterse politiekorps te vervoegen, hadden velen in Dendermonde spijt dat Luc wegging. Maar het was niet voorgoed We zouden hem trouwens in Aalst meer dan eens tegenkomen terwijl hij op ronde was. Dan was er tijd voor een babbeltje over het doen en laten. Over zijn werk en het drukker wordende verkeer. Maar ook over Luc zijn grote hobby: bergbeklim men. Opnieuw op zoek naar de stilte en de eenzaamheid, het zichzélf overwinnen, het zichzelf opleggen van discipline. Datzelfde gevoelen voor verantwoordelijkheid en plichtsbewustzijn heeft die fatala vrij dagochtend ook gespeeld toen Luc met zijn kameraad Patrick Lanck mans bij het eerste alarm erop uit trok. In de kilte en de stilte van de vroege ochtend, in de eenzaamheid van wegtrekkende nevel, werd een einde gemaakt aan zijn nog jonge léven. Luc Schamp werd neergeschoten. Hij kreeg niet eens de kansom zich te verdedigen. Luc is dood. Maar niet vergeten. Vele personeelsleden van Groep De Cuyper die het voorrecht hadden om met hem te mogen samenwer ken. bewaren aan hem de allerbeste herinneringen. Het moge voor zijn familie een troost zijn. De redaktie van 'De Voorpost' biedt aan de families Schamp en Lanckmans haar diepe gevoelens van medeleven aan in deze moeilij ke tijden. Het was opmerkelijk dat Guy Verhofstadt, initiatiefnemer tot de oprich ting van een nieuwe politieke beweging in Vlaanderen, naar Aalst kwam. Het was nog opmerkelijker dat dit gebeurde op één week voor het stieh- tingskongres en op de dag van historische Amerikaanse presidentsverkie zingen. Het meest opmerkelijke was evenwel dat Guy Verhofstadt eraan hield met de Vrije Democraten van Aalst in dialoog te gaan. Zoals reeds vroeger in een artikel in «De Voorpost» werd meegedeeld, besliste de Algemene Vergadering van de Aalsterse Vrije Democraten, om positief in te spelen op de poli tieke vernieuwing van Guy Verhof stadt en wil als zodanig deelnemen aan het congres, dat volgende week plaats heeft. Op het verzoek van het VD-bestuur wou Guy Verhofstadt «Open, eerlijk en correct» hierover met iedereen hierover dialogeren. Op die manier kreeg men in Aalst het voorrecht de vernieuwingsge dachte te toetsen aan de eigen op vattingen en vragen te stellen. Dit om eventuele twijfels weg te nemen of gewoon te luisteren naar wat de Vrije Demokraten belangrijk vin den. partij heeft ooit in de geschiedenis dergelijk programma durven voor leggen» ging Verhofstadt verder en omschreef verder hoe hij de auto nomie van de politieke gemeen schap zag. Hij had het over een de mocratie van mensen en niet van snappen is ook al een antwoord ge geven. Heel wat belangstellenden waren dan ook vorige week verzameld in de Meetings-ruimte op het 1ste ver diep van het kompleks Voorgebouw Keizershallen. Voorzitter P. Depoorteronstreepte dan ook in zijn openingswoord dat de meeste mensen schoon genoeg hadden van al die politieke sloga- neske van zijn nek uitsteken, eigen volk eerst,... en het bovenhalen van een politieke trukkendoos waarin voor alles een oplossing zit. «Het doet er voor ons niet toe in feite uit welke kom wij de politieke soep eten en met welke lepel, als zij maar smaakt en wij ze kunnen verteren» verklaarde hij cn besloot hierbij op recht te geloven in de opvattingen cn het gedachtengoed zoals het in het burgermanifest van Verhofstadt werd vervat. Schepen André-Emiel Bogaert van zijn kant verklaarde rond het hele gebeuren geen massavertoon te wil len weven want de Vrije Demokra ten zijn volgens hem zo niet groot geworden. Hij herhaalde in het kort het chronologisch verloop van de verschillende gebeurtenissen, die, deels steunend op een historische toevalligheid, aan de basis hebben Aalst. Guy Verhofstadt wil met de nu opnieuw de macht geven aan de burgt kelde in de eerste plaats het voeren van de huidige politiek, waar vol gens hem niet meer werd gehandeld om de belangen van de burger veilig te stellen maar wel deze van de be langengroepen. Hij pleitte voor het organiseren van een open en dus niet-verzuilde maatschappij. «Het is vandaag perfekt mogelijk dat gelovigen en niet-gelovigen me kaar kunnen vinden in één politieke partij. Echte politieke tegenstellin gen zijn anders. Het zijn de druk kingsgroepen die de demokratie ontwrichten. Er moet opnieuw macht gegeven worden aan de bur ger in de politiek. De demokratie moet zodanig gemaakt worden, dat ze de burger rechtstreeks zeggings kracht geeft. De grote meerderheid van de mensen zijn niet meer geïn teresseerd in een politiek waarin ze zich niet meer herkennen. Zij voe len zich gebruikt als een soort alibi» betoogde Verhofstadt. «Er wordt hier in ons land aan «loodgieterspo- litiek» gedaan, zonder de proble men ten gronde aan te pakken. Er moet een alternatief geboden wor den dat niet negatief is ingesteld maar opbouwend is. Geen enkele •uwe politieke beweging in Vlaanderen •r in de politiek (a) drukkingsgroepen en wil de partij vertegenwoordiging vervangen door een echte volks- en landsverte- genwoordiging. Hij schetste dan ook de verzuiling als de grootste vijand van de demokratie. «Dc verstaatsing van het sociale le ven heeft geleid tot het politiseren van de maatschappij. De regering werkt niet meer met het parlement, maar wél met georganiseerde be langengroepen. Dit heeft geleid tot het participeren aan de macht van groepen die iedere kontrole ont snappen en uiteindelijk zelf Je be slissingen nemen in het volk dat ze nochtans niet vertegenwoordigen» besloot Verhofstadt en verwees ver der naar de prioriteitennota en het beslissende kongres dat binnen en kele dagen plaats heeft. Tijdens de vraagstelling cn het de bat pijlden verschillende VD-leden naar de waarachtigheid van Verhof stadt tegenoverstaan van zijn uit spraken. Lees door blz. 4 Aalst. De Aalsterse Vrije Demokraten scharen zich eensgezind achter de oprichting van een nieuwe politieke beweging in Vlaanderen, al rijzen er hier en daar inch nog wat argwanende vraagtekens op (a) gelegen van de gegroeide kontakten met Verhofstadt en de nieuwe poli tieke beweging in Vlaanderen. Hij onderlijnde dc belangrijkheid van een nieuwe déontologie die steunt op pluralisme en onafhankelijk heid. «Het zware werLbegint echter nu pas. Wij hopemdatfiien er op het komende congres zaffn slagen een politieke beweging gestalte te ge ven. die de verdere ontsporing van het politieke bedrijf in Belgie zal kunnen tegen gaan» besloot hij. ten beweging van en voorde burger Guy Verhofstadt van zijn kant he- Hoogstraat 28 Aalst Tal. 053 21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie

De Voorpost | 1992 | | pagina 1