Verkoop van wild houdt Sint-Hubertustraditie te Erondegem in ere 2 - 13.111992 - De Voorpost Kerkfabrieken moeten elk jaar beroep doen op het gemeentebudget om hun begroting in evenwicht te houden maar als het om relatief kleine bedragen gaat, tracht men zichzelf wel eens te behelpen. In die optiek beschikt men in bijna elke parochie over een vzw Parochiale Werken die eventueel kan bijspringen als er kosten moeten^ernaakt worden die men zich anders moeilijk kan veroorloven. Om dit financieel te kunnen verwe zenlijken organiseert men allerhande aktiviteiten waarvan de opbrengst •voor een goed doel bestemd is'. In Erondegem bestaat de hoofdaktiviteit in de verkoop van fazanten en de Sint-Hubertushaas. In de parochie van Sint-Pieters- lijk verband met de schutsheilige Banden houdt men ook de traditie van Sint-Hubertus in ere niet alleen met de even traditionele broodwij ding die de parochianen tegen de van de kerk van Sint-Pieters-Ban- den. Wie aan deze bisschop denkt, ziet hem in gedachten afgebeeld met het hert. In Erondegem zijn de hondsdolheid moet beschermen, jachtvelden begrensd en stelt men maar ook met de verkoop, per op- zich tevreden met hazen en fazan- bod, van wild. Hierbij denkt men niet meer aan de heidense riten die De broodwijding gebeurt op 3 no- aan de basis lagen van deze kristelij- vember, het feest van Sint-Huber- ke traditie. Toch zou men in Erem- bodegem nog van een religieuze tus, maar de verkoop heeft pas de zondag nadien plaats. Dan houdt vorm van offergaven kunnen gewa- men trouwens één van de twee jaar- gen aangezien meestal veel betaald lijkse kermissen maar aangezien het wordt voor de haas of een van de fazanten, vergeleken uiteraard met de handelsprijzen. Het gaat hier echter niet zozeer om de prijs die men er als hoogste bieder voor be taalt maar in de eerste plaats om de reeds goed kan winteren is deze feestelijkheid deerlijk afgezwakt. Met Sint-Hubertus krijgt het hele kerkgebeuren een speciaal tintje. De eucharistieviering staat volledig in het teken van de eerste bisschop vorm van 'offergave', een bedrag van Luik. In Erondegem wordt het bijeen te brengen om er iets nuttigs beeld van de H. Hubertus uit zijn nis mee aan te vangen ten bate van de kerkgemeenschap. Sint-Hubertus De verkoop van wild houdt natuur- in het zijaltaar gehaald en wordt naast het hoofdaltaar geplaatst, omringd door het wild dat na de hoogmis zal verkocht worden. Deze wordt trouwens opgeluisterd door de plaatselijke zangvereniging dat zich 'Sint-Hubertuskoor' noemt en onder leiding staat van A. Verzelen. De zanggroep zorgde voor een luis terrijke viering met gregoriaanse gezangen, afgewisseld met wereld lijke liederen. De feestelijke Eucha ristieviering werd besloten met de zegening van de gelovigen met de relikwie van Sint-Hubertus. Traditie Het wild dat na de mis door leden van de kerkfabriek in de parochiale zaal gedragen wordt en per opbod verkocht, is geschoten op de gron den die aan de kerkfabriek toebe horen. Het schieten van de haas en de fazanten is een taak die aan Frans Hassens opgedragen wordt en hij moet er maar voor zorgen dat zijn trofee groot genoeg is om mee naar de 'veiling' te trekken. De verkoop van wild steunt in Eron degem op een zeer oude traditie en is sinds jaren uitgegroeid tot een volkskundig gebeuren. Ook in an dere dorpen heeft men dergelijke gewoonten en vroeger jaren ging de verkoop door aan de ingang van de kerk en de 'veilingmeester' vervulde zijn taak vanuit de 'lijkdeur'. Op sommige plaatsen gaat men nog op die manier te werk maar in Eronde gem moet men vaak met slechte weersomstandigheden afrekenen Erpe-Mere. Frans Hassens toont fier zijn jachttrofee die aan de hoogst biedende zal verkocht worden ten bate van de parochiale werken (jv) SremAoc/epem B.G.J.G.-aktiviteiten - Zaterdag 14 november te 15 u. in het Parochiehuis ledenfeest B.G.J.G.-Erembodegem. - Vernieuwing verminderingskaar- ten NMBS: Vrijdagavond 20 no vember van 19 u. tot 21u30 heeft in het Parochiehuis (wachtzaal) een zitdag plaats van B.G.J.G.-Erembo degem voor de vernieuwing van de verminderingskaarten NMBS. Al leen voor B.G.J.G.-leden. Gelieve de lidmaatschapskaart, eventuele studieattesten voor kinderen tussen 18 en 25 jaar en 210 frank per gezin mee te brengen. De kaarten die op 30 oktober aangevraagd werden kunnen dan ook afgehaald worden. Op het programma van K.B.G.- Erembodegem Zondag 15 november te 11 u. in de grote zaal van het Parochiehuis: re ceptie K.B.G. De Kristelijke Beweging van Ge pensioneerden wil als deeltak van A.C.W. alle senioren of 60-plussers die op pensioen zijn samen groepe ren om eigen belangen, noden en wensen kenbaar te maken. De K.B.G. behartigt het sociale, kultu- rele en ontspanningsleven van de senioren door spreekbeurten, feest vieringen. uitstappen, ontspan- ningsaktiviteiten. K.B.G.-Erembo- degem. vergadert maandelijks in het Gerstenhof. Gerstenstraat. Erembodegem. voor koffietafel, ge zellig samenzijn en dansgelegen heid en biedt mogelijkheden tot hobbyklubs. zang- en danslessen, ekskursies. vakanties in de Arden nen en aan zee, bedevaarten. Voor meer info i.v.m. K.B.G.- Erembodegem: Jozef Garriau, Kleistraat 60, Erembodegem. K.S.A.-aktiviteiten - Zondag 15 november te 14 u. in het Heem, Bredestraat: Knapen en Jong-Hernieuwers: kwis De Her- nieuwers doen een Herfstwande- ling. - Zondagavondontspanning van Jong-Hernieuwers en Hernieuwers: van 19 tot 21 u. in het Heem. Groot Eetfestijn B.B.C. Erembode gem Spelers en bestuur van basketbal- klub B.B.C. Erembodegem hebben de eer en het genoegen u en uw familie uit te nodigen op hun groot eetfestijn, op zondag 15 november 1992 van llu30 tot 17u00. in zaal Rubens. Ninovestraat 45, Erembo- degem-Terjoden. Menu keuze uit: soep met brood (50 fr.). tomaat gar naal met friet (180 fr. en 350 fr.), varkensgebraad met kroketten: na tuur. provengale, champignons, pe per, patron (330 fr.kindermenu 180 fr. Alle schotels worden aange boden met sla en tomaat. Brailleliga Vergadering: dinsdag 17 november te 13 u. in het Parochiehuis. Naailes Dinsdag 17 november te 19u30 in de bovenzaal van het Parochiehuis Al Anon Vergadering: dinsdag 17 november te 20 u. in het Parochiehuis (wacht zaal) AA groep 'Om Mekaar' Vergadering woensdag 18 novem ber te 20 u. in het Parochiehuis (bo venzaal) ACV-kaartnamiddag Ook het werkjaar 1992-1993 richt ACV-Erembodegem kaartnamid- dagen in. Deze gaan door in de bo venzaal van hel ACV, Kaai 1Erem bodegem, elke 3de donderdag van de maand vanaf 14 u. Iedereen is welkom. Op 17 september en 15 oktober II. werden reeds kaartna- middagen ingericht. De eerstvol gende kaartnamiddag heeft plaats op donderdag 19 november '92. Op het programma van Davids- fonds-Erembodegem Zondag 29 november 1992 kunnen geïnteresseerde DF-leden en ande re belangstellenden, met eigen ver voer, de tentoonstelling 'Van silex tot chip' in het complex 'Tentoon stellingen Het Gasthuys' te Leuven bezoeken. De deelnemers vertrekken om 13 u. aan de O.L.Vrouw Hemelvaartkcrk te Erembodegem. De toegangsprijs voor DF-leden be draagt 120 frank. Belangstellenden gelieven kontakt op te nemen met Joris Taeleman. Kleistraat 93a, Erembodegem. 053/66.30.30, of André De Quick. Heuvel 72a, Erembodegem. 053 77.51.05. zodat er. naargelang het aantal, een gegidste rondleiding kan gereserveerd worden. Toneelvoorstellingen Tijl en Nele Erembodegem Op vrijdag 20 november te 20 u., zaterdag 21 november te 20 u.. zon dag 22 november te 15 u., vrijdag 27 november te 20 u. en zaterdag 28 november te 20 u. voert de toneel vereniging van KWB-Ercmbode- gem Tijl en Nele' in het Parochie huis. Termurenlaan te Erembode gem. het stuk 'Komaan. Kameraad' van Ray Cooney op in een regie van Tuur Wijns. Dit stuk voert ons terug naar het 'koude oorlog'-tijdperk. De inkomprijs bedraagt 150 fr. (120 fr. in voorverkoop) en 80 fr. voor kinderen tot 12 jaar. Kaarten zijn te bekomen in het BAC-kantoor, Kaai 3, te Erembodegem of telefonisch op nummer 053/78.34.67 (tussen 17 en 19 u.) Ceciliakoncert Op zaterdag 14 november 1992 te 19u30 stipt in lokaal 'Zaal Eekhoorn' Brusselbaan 155. Erem bodegem: jaarlijks Ceciliakoncert van de K.F. St.-Cecilia Erembode gem. Eerste deel: Koncertband St.Ceci lia Teralfene, dirigent dhr. Jos Ros- signol. Tweede deel: Koninklijke Fanfare sa fwilia Fremhndppmn diripent Aalst. 'Pupillensenicc': selektieve afval in de container, de post op de bus. dhr. Raymond Merckx. nodige telefoons placeren,... even uitrusten en dan zijn wandelweg verder Presentatie: Pierre Luyts. uitstippelen op het stadsplan. En zeg nu nog dal stad Aalst voor geen nutsvoor- zieningen zorgt (a) Ceci nafeesten Zondag 22 november 1992: Bijeenkomst om 10 u. in lokaal 'De Eekhoorn' Om 10u30: korte optocht met mu ziek Om 13u30: jaarlijks feestbanket. Deelnameprijs: 650 fr. Inschrijving vóór dinsdag 17 no vember 1992 bij de bestuursleden of in lokaal 'Zaal De Eekhoorn' is noodzakelijk! Budget en recht van oktober stelt twee origi nele berekeningen voor: een eerste heeft betrekking op het pensioen en de tweede behandelt een tijdelijke overhjdensverzeke.-. ring waarbij berekend wordt welk bedrag men hei best verzekert voor zijn nabestaan- d,n. Budget en Ree In isivrkrijgbaarophct Aa,s, m Men de Krm Balboopmaachappii De Khunvaem mm l MN imfm op hel stadhuis omvangen Ier gelegenheid van hun125 jarigejubileum- viering (a) Erpe-Mere. De verkoop van de Sint-Hubertushaas was goede zaak. Pastoor Annaert overhandigt it Lrpe-Mere. De verkoop van de Sint-Hubertushaas was opnieuw een goede Zi hoofdprijs aan de heer De Nil die er een bod van 12.500 fr voor over had (jv) en bijgevolg heeft men de laatste jaren een veilig onderkomen ge zocht in de nieuwe parochiezaal van de kloosterschool. Tot vóór enkele jaren kregen de zusters in ruil een paar stukken wild maar het laatste viertal zusters vestigde zich in Avondzon Erpe zodat nu ook de pastoor mag meetafelen aan een wildgerecht. Men schenkt hem trouwens de haas, ongeacht het be drag de hoogste bieder er voor be taald heeft... een offergave zoals de traditie het voorschrijft. Veilingmeester Het is in de eerste plaats een folklo ristisch gebeuren en het gaat er steeds gemoedelijk aan toe maar toch wil men er een schijn van plechtstatigheid aan geven door een gelegenheidsveilingmeester aan te stellen die zijn taak 'officieel' moet uitvoeren. Vroeger werd de verkoop per opbod geleid, maar de laatste jaren fungeert Emiel Bam- bust als 'officiële wildverkoper' of 'oproeper'. Als lid van de kerkfa- brieksraad neemt hij zijn 'ambt' trouwens zeer ter harte en bij de aanvang maatytf hij de verkoop met enkele 1 stelregels duidelijk: 'We houden maar één zitdag', waarmee hij de aanwezigen aanspoorde niet te dralen en vlug een hoog bod te doen om hun kans niet te verkijken. Toch last hij telkens een pauze in bij de verkoop van de haas want die moet altijd een ernstig bedrag op brengen. Dit is dan een korte pauze, die de tijd geeft om er ene te pak ken, maar ook vaak de goede me thode blijkt te zijn om overmoedige kopers de prijs te doen stijgen en elkaar 'af te roepen'. Dit is de be doeling van het gehele gedoe: de prijzen opdrijven om een fors be drag aan de parochiale werken te kunnen overmaken. Em. Bambust, die voor de derde keer de veilingshamer hanteerde werd opnieuw bijgestaan door schatbewaarder Haerens. Voor één keer werkten ze beiden gratis en daarom was er ook maar één zitdag en men diende de toewijs ook on middellijk te doen want het zou zonde zijn de dieren te laten rotten. Als oproeper volgde Bambust Heet. Annaert op die verhuisde en ook de kerkfabriekvoorzitter nam deze taak één keer waar, maar nu blijkt Bambust de geknipte persoon voor dit soort werk te zijn en vermits zijn diensten toch niet gehonoreerd worden doet de kerkfabriek-paro chiale werken er een goede zaak aan. Het gebeuren speelt zich de laatste zes jaar af in de parochiezaal. Toen de Sint-Hubertus aan de lijkdeur verkocht werd nam de belangstel ling af en met de afwerking van de zaal trok men daarheen maar niet zonder kritiek. Toch heeft men zich nu verzoend met de nieuwe toe stand en de belangstelling stijgt nog elk jaar. Hazen en fazanten De traditie werd enigszins aange vuld want vroeger was er Slechts een haas te koop voor de hoogstbieden de en dit was meestal een ingezete ne persoonlijkheid die wilde tonen dat hij over heel wat geld beschikte. Anderen hadden geen kans om het opbod te volgen maar dank zij het inlassen van de verkoop van fazan ten gebeurt deze folkloristische ak- tiviteit heel wat demokratischer. Er is meer keus en er zijn meer kansen aan kleinere prijzen. Elk jaar wordt de haas en de fazan ten geleverd door Fr. Hanssens die een schenking doet in ruil voor de huur van de gronden van de kerkfa briekwaarop hij mag jagen. Dit jaar werden ook twee fazanten geschon ken door P. Van Den Eeckhout zo dat het aanbod hoger lag dan de vorige jaren. Sinds wanneer deze traditie in voege is, weet men nau welijks in Erembodegem maar de oudste generatie herinnert zich het zeker meer dan zestig jaar be staat. Prijzen Naast de haas waren er dit jaar dus vier fazanten en voor de eerste keer ook een eend te koop aangeboden. Veilingmeester Bambust deed een instel en maakte het de kopers ge makkelijk want zelfs echtparen hoefden geen trouwboekje voor te leggen. Eén echtpaar was echter zo enthousiast dat ze elkaar 'afriepen'. De instel voor de haas was 2.000 fr. en voor de andere stukken wild de helft. Alle zes werden ze tot een bepaald bedrag opgeroepen maar toen volgde een aangekondigde pauze om zich nog wat te beraden. Bij de definitieve afslag werd de eend aan Gust Van Leuven, voor zitter van de kerkfabriek, toegewe zen. De fazanten gingen respektie- velijk naar Vict. Van Droogen- broeck voor 2.500 fr,. pastoor G. Annaert voor 3.000 fr.cn Will. De Windt die er twee op tafel wou en voor de ene 2.600 fr. moest bieden en de tweede slechts toegewezen kreeg voor 5.200 fr., maar dit was dan ook een goudfazant... De haas bracht iets minder op dan vorig jaar maar het was terug Herm. De Mil die het hoogste bod deed met 12.500 fr. In totaal bracht de veiling 27.800 fr. op, een bedrag dat ge schonken wordt ten bate van de schilderwerken in de kerk van Sint- Pieters-Banden Erondegem. Al bij al is dit een gezellige traditie die in Erondegem in ere gehouden wordt. JV

De Voorpost | 1992 | | pagina 2