'Ik droom van een teater dat zoekt, niet van een teater dat voorwendt antwoorden te weten.' (Peter Zadek) ■r k Teaterseizoen 1992 - 1993 (II) K.V S. BrusselZes premières en het (nood-)lot van een Brussels repertoiregezelschap Ari Mechels Miniatuur Teater Vier Vlaamse kreaties Westvlaams Theater Antigone Vier nieuwe produkties en twee hernemingen 4^- W< vit 30 - 13.111992 - De Voorpost Nog maar zelden heeft de Brusselse K.V.S. tijdens de laatste jaren zo vaak vette koppen in de pers gekre gen als de laatste weken. Er is dan ook alle reden toe: het voortbestaan zelf van het ensemble als repertoi regezelschap wordt in vraag gesteld, er moet dringend een nieuwe direk- tie aangesteld worden, het gezel schap is op artistiek vlak dringend aan een intensieve behandeling. Kortom: een grondige behandeling in de 'intensive care' is van vitaal belang Al wie het goed meent met het tea- terleven kan er niet naast kijken: K.V.S. is al jaren ziek in verschillen de bedjes. Het gebouw zelf is bouw vallig doordat de Brusselse over heid zijn wettelijke verplichtingen niet nakomt. Het publiek veroudert met het gebouw: wie een avondje- uit wil zonder artistieke pretenties blijft komen: maar wie de uitspraak van Peter Zadek (zie hoger) onder schrijft. en ook artistieke normen hanteert, blijft weg; een nieuw pu bliek komt niet opdagen. Naast een aantal schitterende akteurs torst het gezelschap ook de aanwezig heid van nogal wat middelmatig heid. En wat op de planken getoond wordt, is vaak niet van aard om een teaterliefhebber van vandaag diep te plezieren. Het is echter een be etje simplistisch én grof onrechtv aardig heel deze toestand te willen kristalliseren in de persoon van ar tistiek direkteur Nand Buyl! Het zou vermetel zijn te denken dat met een nieuwe artistieke beleidsver antwoordelijke ineens alle proble men van de baan zullen zijn! De huidige diskussies - «Een reper toiregezelschap moet blijven!» ver sus «Brussel heeft dringend nood aan een grote receptieve schouw burg!» - zijn nogal eens döorspekt met persoonlijke ambities. En dan hebben we het nog niet eens over de (gepolitiseerde) Raad van Bestuur en het fameuze doorlichtingsrap port over de werking van K.V.S. Een té lang verhaal voor deze be perkte ruimte! Maar wordt zeker vervolgd! Over tot de orde van de dag met het overzicht van het pro gramma voor volgend seizoen. Een seizoen waarvoor door de Vlaamse kultuurministcr 52.3 miljoen wordt uitgetrokken. Het K.V.S.-seizoen opent op 25 september met «Bevers» van Jo- han Boonen. Het stuk handelt over promotoren van een soort droom- stad, waarin het lelijke dient afge broken te worden om het mooie in de plaats te zetten; maar ook zij verliezen soms; en ook hier speelt een love-story. Marc Bober regis seert. Er is blijkbaar opnieuw aange knoopt met de 'draaischijf-voor- stellingen tussen KVS, NTG en KNS want met «Onpaardans» van Ed Vanderweyden trekt K.V.S. na de voorstellingen in eigen huis ook nog naar Gent en Antwerpen. Dit stuk over een «eindigende relatie» (het ex-paar ontmoet elkaar na maanden opnieuw in hun oude wo ning) heeft het over 'praten' en 'zeggen'. Waar de kommunikatie faalt, faalt ook het samen-leven. Dit onderliggend tema wordt in «On paardans» geprojekteerd tegen de achtergrond van een afbrokkelende relatie. N.T.G.-akteur Mark Wil- lems regisseert, Sien Eggers (lau reate van de Teaterprijs «voor de grote klasse, de nooit aflatende in zet en vooral de spelvreugde die deze aktrice in de meest uiteenlo pende genres naar de toeschouwer uitstraalt. Zij beheerst op sublieme wijze de kunst van de metamorfose, eksploreert met liefde en bezeten heid de binnenkanten van haar personages en maakt van elke op dracht, groot of klein een beleve nis.») en Ronny Waterschoot zijn de akteurs. Op 4 december gaat «The Cemetery Club» van Ivan Menchell in premiè re in regie van Senne Rouffaer. Het handelt over drie weduwen die eens per maand het kerkhof waar hun resp. echtgenoten begraven liggen, bezoeken. Zij verschillen kwa ka rakter en reakties op hun alleen-zijn grondig van elkaar. Wanneer één van de drie een romance begint met keurslager Sam, komen de andere twee in het verweer om te trachten hun klubje te redden. De draaischijf-produktie van de Antwerpse K.N.S. «Ravensbrück» van Renato Sarti in regie van Niko- laus Windisch-Spoerk wordt ge speeld van 12 tot 22 mei. Volgens de K.N.S.-direktie zou echter «In het uur van de lynx» van Per Olov En- quist in regie van Paul Nygaard te Brussel op de planken gezet wor den; en dit van 13 tot 24 januari De andere draaischijf-produktie is de fenomenaal-goede vertolking door Lieve Moorthamer van de N.T.G.-produktie «Rosalie Nie mand» van Jan de Vuyst naar Elisa beth Marain in een regie van Hugo Van den Berghe. Van 16.04 tot 02.05. Zeker gaan kijken! huis teruggekeerd, vindt er haar echtgenoot terug die intussentijd een verhouding begonnen was met Heiena's zuster. Het onderdrukte komt tot leven, de grens tussen het bewuste en het onbewuste ver schuift. Norén legt de nacht van de menselijke psyche bloot. Vanaf 5 februari. Vanaf 19 maart prijkt «Fernando Krapp heeft mij deze brief geschre ven» van Tankred Dorst op de affi che. Franz Marijnen is de regisseur ter en een van beiden athankelijke galante graaf. Een drievoudig duel met woorden, gevoelens en her senspinsels. «Vaudeville» is de titel waaronder drie eenakters van Tsjechov worden gepresenteerd; het is tevens de laatste produktie van het seizoen 1992-1993; het wordt geregisseerd door het duo Jappe Claes-Pol De Hert en in de cast zien we o.m. het (echtelijk) duo Chris Lomme-Nand Buyl. 'Het Jubileum', 'De Bruiloft' en 'Zwanezang' (is dit toeval?) zijn drie korte vaudevilles op één avond samengebracht binnen één voor stelling, één vertelling van drie ver halen die naast kleurrijke verschil len ook iets gemeen hebben. Q jubilaris (uit 'Het Jubileum'), Ik bruidje (uit 'De Bruiloft') en degê vierde akteur (uit 'Zwanezang'), al len missen ze hun feest en ontaard wat zich als een heuglijke dag har moeten aankondigen, in een regel rechte nachtmerrie. Feest en ont nuchtering, plezier en verdriet, il lusie en ontgoocheling, het leve; zelf. Area terlal als f Jos A weg intrii rig ja het ti slech lang. Wie over dit 115de seizoen mee*e informatie wil, kan zich wenden to KU;9 de Koninklijke Vlaamse Schouw f" burg, Lakensestraat 146 te lüffll3 Brussel (tel. nr. 02/219.49.44). Eddy Brugman, aanwezig in de vier nieuwe Antigone produkties Allesbehalve lichte kost wordt de en bij de akteurs zien we o.m. Bien voorstelling van «Een onderwereld- De Moor, Nand Buyl en PeterTuin- se Glimlach» van Lars Norén in een man. Het is een verbluffende lief regie van Jean-Pierre De Decker. In desintrige die omslaat van een de cast zien we o.m. de twee sterak- schijnbaar pure macho-verovering trices van het gezelschap, Chris in een steeds raadselachtiger wor- Lomme en Sien Eggers. Korcogra- dende 'amour fou' tussen drie men- fe-danseres Helga, na een verblijf in sen: een arme schoonheid, een mis- een krankzinnigengesticht naar terieuze magnaat-grootgrondbezit- Bij de verdeling van de subsidie- koek voor het teater krijgt het M.M.T. voor het komende seizoen 47,4 miljoen, wat een lichte stijging is. Het Mechels Jeugdteater, een natuurlijk kind van het M.M.T., ziet zijn deel met 600.000 BF stijgen tot 7 miljoen. Het is niet niks voor een gezelschap, waarvan velen vinden dat het eigenlijk geen overheidssub sidies zou moeten krijgen omdat het een puur kommerciële onderne ming is geworden, een K.M.O. die voer voor de grote massa brengt. Een standpunt dat best verdedig baar is, maar dat dan wel moet doorgetrokken worden naar nog een aantal andere gezelschappen in Vlaanderen. Het is trouwens ook zo dat men een gezelschap niet per se moet afstraffen omdat het een groot en trouw publiek heeft. Er zijn in Vlaanderen nog familiebe drijven die door de overheid flink betoelaagd worden Na een herneming van «De Heks van Mechelen» van Luc Van den Briele volgen nog vier Vlaamse kreaties van (meestal) in opdracht van het M.M.T. geschreven stuk ken. Over het voorbije seizoen kun nen we kort zijn: we keerden geen enkele keer uit het M.M.T. met een teater-voldaan hart en hoofd terug. Soms keerden we zelfs al tijdens de pauze terug. En we moeten hier eer lijkheidshalve aan toevoegen dat we «Don Juan» en «De vierde koning» niet gezien hebben Laat ons maar weer hopen dat het nieuwe seizoen meer gelegenheid tot tevredenheid zal bieden! Franck Van Erven, direkteur van het Westvlaams Theater Antigone uit Kortrijk. zal wel een gelukkig man zijn: hij kreeg van de minister van kuituur Weckx 22 miljoen voor het komende seizoen, wat een stij ging is van het budget met 2 mil joen. Voor 1992-1993 programmeert Van Erven vier nieuwe produkties en twee hernemingen (waarmee hij aardig in de buurt komt van sommi ge «grote repertoiregezelschap pen»). Van deze vier is er dan nog één de kreatie van een nieuw Vlaams stuk van Stefan Vancraey- nest, namelijk «Oogappels voor ci troenen». Tevens zijn er drie gast- voorstellingen gepland. Eerst de eigen, nieuwe produkties. De eerste in de rij is «Tussen ons gezegd» («Just Between Oursel ves») van de nu 52-jarige Alan Ayckbourn. Al 33 jaar schrijft hij toneelstukken: voor sommige ervan werd hij trouwens onderscheiden: «Just Between Ourselves» kreeg in 1977 de 'Evening Standard Best Play Award". Zijn stukken zijn in een 25-tal talen vertaald en werden in talloze landen op het toneel en voor de televisie vertoond. Vandaag de dag is de denigrerende toon. die deze critici in het begin tegenover Ayckbourn hanteerden, al lang verdwenen. Gewoon omdat men ingezien heeft dat zijn «kome dies» niet zo maar banaliteiten zijn waar men ze in het begin voor had gehouden. Zijn grote kracht ligt in zijn talent om op magische wijze mensen van vlees en bloed tot leven te wekken en in een interessante, herkenbare omgeving te plaatsen. Dit zal in deze «Tussen ons gezegd» niet anders zijn. Joa Dua regisseert en de akteurs zijn: Eddy Brugman. Lut Tomsin, Alice Toen, Hans Rooyaards en Mieke Verheyden. Vanaf 26 september tot 23 oktober. Nummer twee in het rijtje wordt «La Musica Twee» van Marguerite Duras. dat in november op de plan ken zou komen. Nog niet zo lang geleden was dit stuk te zien in een produktie van Theatergroep Hol- landia, en dit in een regie van Johan Simons en Paul Koek. Het werd door de jury van Het Teaterfestival uitgekozen als «een van de meest belangwekkende van het afgelopen seizoen». En dat is toch niet niks Franck Van Erven zal sterk uit de hoek moeten komen (de akteurs Eddy Brugman en Lut Tomsin na tuurlijk eveneens), want een verge lijking tussen beide produkties ligt natuurlijk voor de hand. Ignace Cornclissen (weetje nog, de regisseur van de prachtige «Odi- poes» bij het Zuidpoolteater; een stuk dat vorig seizoen trouwens ajs gastproduktie te zien was bij Anti gone) voert de regie van de derde produktie «Oom YVanja» van Tsje chov. In dit stuk lijkt het ofTsjechov de rol op zich neemt van sociaal historicus van zijn tijd door een to taalbeeld te schetsen van de uithui zige middenklas-landeigenaar en zijn geruïneerd tegenhanger (Se- rebrjakov en Telegin): hij heeft blijkbaar kritiek op de intelligentsia van het eind-19de-eeuwse Rusland als zijnde akademisch en steriel (Astrov. Srebrjakov en mevrouw Wojnitskaja); en hij weigert de dienstboden en boeren te romanti seren (Marina de voedster). De ak teurs zijn: Hans Rooyaards. Bert André, Mieke Verheyden, Ria Ver- schaeren. Christel Domen. Dries Smits. Eddy Brugman en Anouk David. Vanaf 23 januari te Kortrijk. Een kreatie wordt «Oogappels voor Citroenen», een nieuw stuk door Stefan Vancraeynest in opdracht van Antigone geschreven. Het wordt vanaf 6 mei in produktie ge bracht. Hans Rooyaards regisseert en de spelers zijn: Eddy Brugman, Mieke Verheyden. Wim Willaert en Matthias Sercu. Het stuk speelt in een doordeweekse familie, waar de vader - «een man van principes» - steeds het laatste woord heeft. Dit valt niet in de smaak van de twee zonen, die bij hun moeder geen sterke affekticve buffer vinden en daardoor op elkaar aangewezen zijn. In het begin hebben ze allebei echter te veel karaktertrekken van de vader om eensgezind het verzet te kunnen organiseren. De jongste, de felste rebel nochtans, begint meer en meer op de vader te gelij ken kwa mentaliteit, zodat de beide broers uit elkaar beginnen te groei en. Deze kontroverse vervlecht Vancraeynest met de zelfrcflektie van de vader over wie of wat hij is en had willen zijn. Twee hernemingen volgend sei zoen. Eerst is er «Herfst en Winter», wat vorig seizoen de kreatie was voor ons taalgebied. Dit lot dan nieuwste stuk van Lars Norén werd uiteraard vertaald en geregisseerd door de onvermijdelijke Norén- kenner Karst Woudstra. Centraal in Noréns werk staat de mens, het koppel, de man-vrouw-relatie met kind(ercn). Zo ook in «Herfst en Winter», waar moeder Margareta en vader Henrik maandelijks hun dochters Ann en Eva over de vloer krijgen. Aanvankelijk is er niks aan de nand: men eet. men drinkt, de konversatie kabbelt rustig verder maar snel blijkt dat er onderhuids méér leeftHet onderdrukte komt tot leven, de grens tussen het be wuste en het onbewuste verschuift. Norén legt de «nacht» van de mens elijke psyche bloot. Herkenbare si tuaties met verwijten over en weer van de dochters naar de ouders, van de moeder naar de vader, van de dochters onderling. Tweede herneming is «Wanneer worden de bloemen geboeid?», een stuk geschreven door direkteur Franck Van Erven dat in 1984 ge- kreëerd werd. Het handelt over de laatste uren van twee ter dood ver oordeelden in een Middcnameri- kaanse diktatoriale staat en is geba seerd op waar gebeurde feiten. Het is het verhaal van de boer Pablo Joachim, gevangen genomen en ge marteld. Franck Van Erven speelt zelf de boer Pablo en Guido Desim- pelacre speelt de rol van de gitarist José da Silva én komponccrdc ook de muziek voor deze produktie. Antigone plant ook drie gastpro- dukties. Theater Teater is te gast met «The Lover» van Harold Pinter. Pol Dehert voert de regie en de akteurs zijn Jappe Claes en Carina Van der Sande. Te Kortrijk op 5 en 6 oktober. Het gezelschap 'Dinska Bronska' speelt van Hugo Claus twee niet meer zo recente eenakters «De Ge tuigen» en «Moratorium»; ze wor den geregisseerd door Anouk Da vid. Aan de Pottelberg op 30 okto ber. Een al traditionele, bijna vaste gast bij Antigone is wel onze (wellicht grootste) voordrachtkunstenares Tine Ruysschaert. Vorig jaar was ze bij Antigone met «Tijl Uilenspie gel»; dit jaar wordt het «Wit is altijd schoon» van auteur Leo Pleysier; en Franz Marijnen staat in voor de re gie. Tine Ruysschaert is in Kortrijk op 11, 12 en 13 maart. Wie meer informatie wil over deze programmatic van Antigone, kan terecht bij Westvlaams Teater Anti gone, Pottelberg 40 te 8500 Kortrijk (tel. nr. 056/22.68.70). Tine Ruysschaert «De Heks van Mechelen» wordt hernomen vanaf 21 augustus en loopt tot 27 september (telkens op zater- en zondag). Andere hernemingen zijn: natuur lijk de evergreen bij uitstek in Me chelen «En waar de ster bleef stille staan» (vanaf 12 tot 29 december) en ook «De vierde koning», een mo noloog van Jos Geens in regie van Jaak Van Assche naar het gelijkna mige boek van Gerard Walschap. En dan het nieuwe programma! Ook dit seizoen tekent Eddy Ver- bruggen weer voor een 'grote' pro duktie. Twee jaar geleden bewerkte hij «De Leeuw van Vlaanderen» van Conscience voor het gezel schap, een stuk dat vorig jaar als seizoensopener werd hernomen. Voor dit seizoen bewerkte hij «De Klokkenluider van Notre-Dame» van Victor Hugo; hij staat ook in voor de regie; voor de muziek wordt gezorgd door Paul Quintens. Waar over het gaat? Lees mee in de M.M.T.-periodiek: «Parijs 19(?)42. Het plein van de Notre-Dame is hei kleurrijke dekor voor 'Het Fees der Zotten' waar Quasimodo tot de lelijkste figuur gekozen wordt. Ooi het lieftallige zigeunermeisje Esme- act ralda is aanwezig en wekt de liefde ieFi op van de duistere opperdia Frollo en kapitein Phoebus, wordt het slachtoffer van Frolloi lain blinde jaloezie maar gelukkij ontpl neemt Quasimodo haar in beschet- ten d ming.» Met het voltallige gezel- sch schap vanaf 2 oktober. itn i Onze streekgenoot, Baardege- Van; mnaar Mare De Bie - auteur va an o.m. het nog steeds suksesrijke «Dt >tn Coburger» met Jo De Meyere-, kt schreef «Te voet naar Scherpenhei len vel», een stuk dat in regie van Eri eer De Corte van start gaat op 8 janu* ri. «In deze tragi-komische ballade van de jaren '90 zijn twee mannci Eke «on the road» naar Scherpenheu win vel. De oude man en zijn jonge geze tip. hopen er de genezing te verkrijgei a ni van een vijfjarig jongetje. Al vlug wordt duidelijk dat di voettocht voor beiden een diepere kt betekenis heeft. Jcf wil aan zin i P dochter bewijzen dat hij nog zelf- "ach standig kan leven. Mark hoopt aai zijn geliefde te bewijzen dat hij on danks zijn mindcrvalide been not steeds normaal is.» De akteurs zijn Mandus De Vos, Geert Defour en Hilde Van Hae sendonck. Wordt vertoond in ji nuari en februari. Van 5 maart tot 2 mei kan u nas «Mama's zijn lief» van René Vet- reth naar het ophefmakende boel met dezelfde titel van de Neder landse auteur Annie Bijnoord. Re- 31alf né Verreth regisseert natuurlij! zelf; de akteurs zijn o.a. Luc Spring- ucl, Jaak Van Assche, Theo Hijzei Jan Lauwers, Elke De Roeck. Hcd- atv die Suis en Lieve Cools. «Op de ■cl beklaagdenbank van het assisenhof acht staat een jonge vrouw terecht we- jblf gens moord met voorbedachte rade op haar moeder. Als kind werd zij zwaar mishandeld. Tijdens het pro ces wordt ze opnieuw gekonfron- tcerd met haar verleden. De pijn het verdriet en de angst worden op gerakeld.» Jaak Van Assche regisseert de slot produktie van het komende sei zoen. Armand Schrcurs - je wed wel van de telefoonfrats op zater dagmorgen bij Radio 2 Limburg- schreef voor het voltallige M.M.T-- gezelschap «Het Vaderland» (werk titel). «Dit muziekspektakel wil een satire zijn op het Europa in wor ding. In hoeverre zullen Eurokn- ten in 1993 een greep uitoefenen Of het dagelijkse leven van de gewone man? Een melkboer en een diplo maat worden op speelse wijze mei elkaar gekonfronteerd, wat aanlei- dinggeeft tot dolkomische situaties Een spetterend besluit van hei M.M.T.-seizoen.» Is aan de Hans wijkstraat te zien van 7 mei tor 27 juni. Een abonnement voor de vier nieu we voorstellingen kost 1.300 BF 1.200 voor studenten, jongeren tol 21 jaar, houders van een C.J.P-of mindervaliden); voor vijf voorstel lingen naar keuze betaalt u 1.600of 1.500 BF. Natuurlijk blijven ook de «gastronomische menu's» aan 800 BF of «hapjes» aan 280 BF voorzien (vóór of na de voorstel ling) voorzien. Voor meer gedetail leerde informatie: M.M.T.-Sckre- tariaat. Hanswijkstraat 63 te 28ft1 Mechelen (tel. nr. 015/42.25.44). ing ver Het Vlaa Vlaa zko "en

De Voorpost | 1992 | | pagina 30