'Zonder theater redden we het niet in deze verwoeste beschaving (Peter Zadek) Teaterseizoen 1992 - 1993 (III) Area acht produkties en elf reisvoorstellingen 1 Fakkelteater negen nieuwe produkties en vier hernemingen ïestvlaams Teaterkollektief Malpertuis vier premières en twee hernemingen Teatergezelschap Ivonne Lex weinig of geen nieuws De Voorpost -13.11.1992 - 31 is hei iefdt hi Area was jarenlang een soort tea- aar( lerlaboratorium, waarin laboranten als Herman Gillis en Pol Dehert, Jos Verbist en Jappe Claes aan de weg timmerden en vaak prachtige, intrigerende stukken toonden. Vo rig jaar schreven we hier dat er in het teater aan de Gentse Lieve nog slechts één konstante was, al 25 jaar lang. namelijk direkteur Jo Decalu- »e. Beleidsopties voor het nieuwe ,p"j! seizoen kregen de persjongens en iouj meisjes niet te horen. Het was dit IUQ jaar niet anders. De uitgebreide programmatie toont weinig kohe- entie. geen krachtlijnen of :ma's; het wordt wel een «krach tig jaar». maar dit kun je moeilijk een beleidsoptie noemen. En het til zeker niet zeggen dat het geen «mooi jaar» zal/kan worden. Er zijn immers nogal wat regisseurs en ak- teurs aangetrokken om er een goed seizoen te kunnen van maken. Lees Acht nieuwe produkties dus. De eerste première is al eind augustus nel «Een jaar zonder zomer» van IfFran^aise Cathérine Anne in re- aken pevan Mia Grijp. Haar personages. rij geïnspireerd op het leven van lainer Maria Rilke, zijn jong, in ikkit mtplooiing, op zoek. Ze ontvluch- :het- ïnde banaliteit ineenpseudo-poë- ezek kh gedrag. Hoe voller ze hun le- tn dromen, hoe leger het wordt. Vanaf oktober loopt, in een regie in de Duitse Sabine Reifcr, «Ze- «n Deuren» van Botho Strauss, re- lel gaat om elf losse scènes die hen leniaal op verschillende wijze een Erü eergave zijn van een situatie uit nul ize hedendaagse, overgetechni- lade ïrde wereld, een samenleving die inet (kenmerkt is door gebrek aan onimunikatie en wederzijds be- tezefcip. hope- en hulpeloosheid, jgen i november-december wordt «Te - iet» van Slawomir Mrozek ge- de» (eeld in een regie van Dirk Buyse. pert liet stuk speelt in een station ergens •ju i Polen in 1945, waar mensen achten op een trein met bestem- ar ting'overleven'. Dromen van over- j on- (ten en vrijheid. net eerste van de rij van drie laamse kreaties vanaf december is •Koekoeksjong» naar de novelle «De biezenstekker» en het toneel stuk «Driekoningenavond» van Cy- riel Buysse. Jo Decaluwe, Jo De Meyere en Achiel Van Malderen stonden in voor dit monodrama; Achiel Van Malderen, Jo De Meye re en «een muzikant» staan op de scène. Op maat gemaakt voor twee aktri- ccs (Machteld Ramoudt en Doris Van Caneghem) en één muzikant (pianist-komponist Christian Goet- geluck) is het 'maf kabaretprogram- ma van Oswald Versijp «Het Ge loof». Eveneens vanaf december. Vanaf januari krijgt u «Sneeuwwit» van Hugo Matthysen en Katelijne Damen te zien. Het handelt over Sneeuwwitje die Sneeuwwit is ge worden. We ontmoeten haar (Gert Portael), als het juist uit is met haar prins. Geen mooi, idyllisch, roman tisch, lieftallig sprookje meer. Sneeuwwits woorden zijn banaal, triviaal, hartsrubriektaal, Flair- of Libelle-Weet-Raad-Taal. «Mannenzaken» van de Duitse au teur Franz Xaver Kroetz handelt over de - onmogelijke - liefde tus sen Martha, een kreupele, vrouwe lijke slager van dierenvoer en Otto, een arbeider, ijzervlechter. Een liefdesgeschiedenis, die door de on macht van de personages in een bit tere haatgeschiedenis eindigt. De Nederlandse Anny Van Hoof regis seert en de akteurs zijn Carry Goos- sens en Vera Puts. In maart en april. Het Arca-seizoen eindigt met «Ma- lina» van de Oostenrijkse Ingeborg Bachmann. De vrouwelijke ik-fi- guur in het stuk balanceert psy chisch op de rand van de afgrond. Naast de mannelijke figuren Malina en Yvan wordt het noodlot vooral belichaamd door de vader. Hij is verantwoordelijk voor het totaal ge brek aan innerlijke zekerheid waar onder de ik-figuur lijdt. Ten prooi aan een steeds grotere vervreem ding, verdwijnt zij tenslotte door de 'muur' van de werkelijkheid. De re gie is van Jan Steen; de cast bestaat uit Mia Grijp, Frans Van der Aa en Herwig Ilegems. Te zien in april en mei. Area heeft niet minder dan elf reis- produktics aan te bieden. Er zijn de al genoemde nieuwe produkties «Zeven Deuren». «Het Geloof», «Sneeuwwit» en «Koekoeksjong». Blijven echter ook nog beschik baar «Meningen van een klown» (H. Böll), «Prins Karei» (R. Ge ldhof), «De Coburger» (M. De Bie) en de vier solostukken van direk teur Jo Decaluwe «Chateau Migrai ne», «De Raadsheren van Nevele» (C. Buysse), «Typen» (naar Buysse) en «Vincent van Gogh» (Jo Ge vers). Voor studenten en groepen zijn di verse formules uitgedokterd, met naast het bijwonen van een voor stelling ook mogelijkheden voor teater-achter-de-schermen en/of stadsbezoeken. Voor meer infor matie Area, Sint-Widostraat 3 te 9000 Gent (tel. 091/25.18.60). A Carry Goossens in hel Fakkelteater onder meer in Het ware leven?'van Michel I remblay Jo Decaluwe in 'Vincent Van Gogh reisvoorstelling Malpertuis uit Tielt moet van de Vlaamse kuituurminister zien rond komen met 13 miljoen. Daarmee zen hengt het vier nieuwe produkties twee hernemingen aan de Sint- «chielsstraat. Een bondig over toil. Malpertuis opent het seizoen op ^september met de première van Hendrik V». Het is een stuk over •acht. over teater, over het teater in de macht. Nog nooit werd in de ■creldgeschiedenis zo veel onder handeld als nu. Deze vaststelling ked Malpertuis teruggrijpen naar hctondernandelingsstuk bij uitstek. •Henry V» van de grote William ■Ikespearc. In dit koningsdrama pat het over de rechten die de jon- pEngelse koning, Hendrik de Vijf- claimt om Frankrijk bij zijn Grondgebied in te lijven. Er vloeit •tel bloed en de voortdurende on- ifhandelingen die de beide parti- Jtnmet elkaar voeren kunnen daar "tosaan veranderen. De Nederlan der Ruud van Wyk voert de regie en «cast bestaat uit Goeie Derick. herrcCallens, Daan Hugaert, Mar- ®ck Bardvn. Bert Van Tichelen. *im Dewulf en Peter De Graaf. Dit *uk is ook beschikbaar voor reis- JWrstellingen tijdens de maanden oktober en november. 'Hekserij» is de Nederlandse titel jan «Sortilèges» van Michel de vnclderode. Jan Van der Hoeven "taakte vertaling en Ludo Luyckx Kemt de regie voor zijn rekening. Mrohel de G helde rode droeg zijn •Sortileges» op aan zijn vriend Ja- "ics Ensor - je weet wel. die schil- «r waarvan de voormalige kuituur- minister geen schilderij wou aanko pen «want wij hebben geen geld ioor Engelse kunstenaars»... Met {cn zekere nostalgie schetst de au- 'eur daarin een dekor, een tijd en «n wereld die in de vergetelheid Jgeraaki. Een vertelling vol pronkbeelden en maskerades over wstende en het «Bal du rat mort». waarin nooit duidelijk is wat van Ensor is en wat van de Ghelderode. De akteur in deze produktie is Aal- stenaar, nou ja. Anton Cogen. Pre mière in november en voor reis voorstellingen beschikbaar in fe- bruari-maart. In 'Malpertuis-aan-zee' te Oosten de wordt vanaf 23 januari «Vorst aan de Grond» gekreëerd. In op dracht van Teater Malpertuis schrijft Johan Boonen, vertrekkend vanuit het King Lear-gegeven van Shakespeare, een heel vrije bewer king voor twee akteurs, de koning en de nar. Als getuige bij en aan brenger van de intriges in Shakes- peares «King Lear» is de nar de draaischijf. De koning ziet het als in een boze droom allemaal opnieuw gebeuren en speelt er in zijn groter wordende waan voortdurend op in. Het verhaal is wat het is een oude koning verdeelt zijn rijk onder zijn drie dochters en komt al vlug tot de vaststelling dat hij nergens meer welkom is. Een wrang sprookje, maar onverwoestbaar mooi. De Ne derlander Fred Delfgaauw (Studio Peer) regisseert en Bob De Moor en Dries Wieme zijn de koning en zijn nar. Ook deze produktie is beschik baar voor reisvoorstellingen. en wel tijdens de maanden februari, maart en april. De laatste nieuwe produktie voor dit seizoen «Keefman» van Jan Arends gaat in première op 3 april te Tielt. Bijna twintig jaar na de dood van auteur Jan Arends 1974) blijken zijn geschriften, nu nog nicer dan toen. van toepassing te zijn op zovele individuen die het niet meer voor mekaar krijgen om te existeren in een wereld die hen niet begrijpt. In een wervelende monoloog geeft Keefman (Pierre Callens) het publiek inkijk in het chaotische gevecht dat hij voert met zichzelf, met de Umwelt, met het te kort. met het te veel. met het te vroeg, met het te laat. De regisseur is Craig Weston. Voor reisvoorstel lingen beschikbaar vanaf april. Maar er zijn ook nog twee herne mingen. «Ik is een ander» (samen stelling en vertolking door Herman Verschelden) is een voorstelling op tekst van Fernando Pessoa (1888- 1935), die de Portugese poëzie voor het eerst sedert de Renaissance weer op Europees niveau tilde. Ge- konstrueerd uit nagelaten dagboek notities en gelardeerd met volledig of fragmentair overgenomen ge dichten. poogt «Ik is een ander» het fenomeen Pessoa indringend te be naderen. De indrukken vertellen, bijna onverschillig, «zijn biografie zonder feiten, zijn levensverhaal zonder leven», een soort van tes tamentaire bekentenissenvloed... Herneming voor reisvoorstellingen. Het wordfstilaan een traditie voor teater Malpertuis om de schitteren de monoloog «Christmas Carol» van Dickens in de kerstperiode te programmeren voor reisvoorstel lingen. Het is bijna 150 jaar geleden dat Charles Dickens zijn kerstver haal liet verschijnen. Het verhaal werd zo denderend populair dat de drukker de verkoop van het boek maar met moeite kon bijhouden. Het is het verhaal van Ebenezer Scrooge, een oude vrek. die zich tijdens zijn lange, suksesvolle loop baan als zakenman uitsluitend voor zijn eigen winstbejag heeft geïnte resseerd. Op kerstavond krijgt hij echter het bezoek van een aantal geesten, die hem komen waarschu wen voor het beangstigende lot dat hem wacht, als hij niet meteen zijn egoïstische levenswijze verandert. Jo Gevers zorgde voor vertaling en regie en de akteur is Anton Cogen. Beschikbaar in december. Meer informatie kan u bekomen bij het Westvlaams Teater Kollektief Malpertuis, Sint-Michielsstrnat 4-5 te 8880 Tielt (tel. 051/40.18.45). Het Fakkelteater heeft een paar moeilijke seizoenen achter de rug. Eerst was er het wegvallen van de zaal aan de Meir, waarvoor echter snel een vervangingspodium werd gevonden in de «Zwarte Zaal» aan de Reyndersstraat. Dan waren er de financiële problemen - maar welk teater heeft dit niet - die ontstaan waren door enerzijds de (onder schatte) infrastrukturele investerin gen aan die Zwarte Zaal en ander zijds door de jarenlange niet-inde- xering van de overheidstoelagen, En de voorbije maanden sloeg het noodlot opnieuw toe. Wim Vcrbe- ke, die zich aan het inwerken was als artistiek direkteur van de Fakkel, overleed begin maart aan een hart aanval. Walter Groener was alge meen direkteur gebleven maar zou zich vooral gaan bezighouden met de public relations. In de plaats van Wim Verbeke werd dan André Le- fèvre aangetrokken- En toch is het Fakkelteater reeds klaar met zijn programmatie voor volgend seizoen er komt één En gelstalige voorstelling, vier herne mingen en niet minder dan negen nieuwe produkties (waaronder 1 wereldkrcatie en drie kreaties voor het Nederlandstalig gebied). Zwarte Zaal, Reyndersstraat Van 4 september tot 10 oktober loopt in de Zwarte Zaal de herne ming van de heel vermakelijke én goede produktie «In 't Zicht van de Statie» van een Canadees schrijver- skollektief in vertaling van Rudi Delhem en regie van Martine Wille- quet. Bert Cosemans, Rudi Delhem en Ludo Hellinx spelen niet minder dan 18 formidabele typetjes. Gaan zien Een kreatie voor ons taalgebied wordt «Grieks» van Steven Berkoff in vertaling van Stef Driezen en re gie van André Lefèvre. Er wordt geakteerd door Kristine Arras, Ron Cornet, Bert Cosemans en Tessy Moerenhout. Van 23 oktober tot 5 december. Een andere Nederlandse kreatie wordt gespeeld van 26 maart tot 1 mei«Jubileum» van George Ta- bori, van wie onlangs nog «Weis man en Roodgezicht» te zien was in Area, dit in vertaling en regie van André Lefèvre. Deze voorstelling wordt gecoproduceerd met het Ho ger Instituut voor Dramatische Kunst, zeg maar de Studio Herman Teirlinck. En nog maar eens een kreatie voor ons taalgebied «Het ware Leven van Michel Tremblay in een verta ling van Paul Goris. Robert Stan, die al tekende voor de regie van vroegere Fakkel-suksesnummers, voert de regie. De cast bestaat uit Bert Cosemans, Carry Goossens, Ludo Hellinx, Marijke Hofkens, Si- nione Milsdochter, Claire Nelissen en Loes Van den Heuvel. Van 26 december tot 6 februari. En dan is er nog de herneming van «Scho(o)l» van Johan Godber, nog vertaald door de betreurde Wim Verbeke. Het is een humoristisch stuk met een hart maar ook met een kritische blik, dat het midden houdt tussen kabaret en volksteater; een aaneenschakeling van sketchen en dwaze typeringen, met weliswaar een rode draad erdoorheen. Ook hiervoor deed Sian de regie; de ak teurs zijn Bert Cosemans, Els De Schepper en Veerle Eyckermans. Van 17 februari tot 13 maart. Rode Zaal Hoogstraat In de Rode Zaal staan slechts drie toneelstukken geprogrammeerd een herneming, een Engelstalige produktie én een wereldkreatie. Van 5 september tot 11 oktober wordt «A Slice of Saturday Night» van The Heather Brothers herno men. Dit «roek-spektakel» werd door Ronny Mosuse (inderdaad van The Radios en zo) in het Neder lands bewerkt. Ook van dit spekta kel voert Robert Sian de regie. In de bezetting vinden we Bettina Ber ger, Els De Schepper, Frank Hoe- len, Wanda Joosten, Gert Lahous- se, Simone Milsdochter, Arthur Se- may en Werner Welslau. Pierre Platteau schreef voor de Fakkel een nieuw werk, «Chez Flo», dat door Mitta Van der Maat wordt geregisseerd; Harry Verrijkt be dacht de koreografié. Een vrij uitge breide cast voor dit stuk, waarvan we u meer details moeten schuldig blijven op dit ogenblik; Bart Coe- ckelberg, David Davidse, Hans De Munter, Annemie Gils, Rebecca Huys, Arlette Sterckx, Daisy Thys, Bart Van Avermaet, Len Van Kuyck, Sjoerd Verbeke en Arnold Willems. Deze kreatie komt op de planken van de Rode Zaal van 31 december tot 28 februari. En in de maand mei loopt een En gelstalige versie van het boek «Kar tonnen Dozen» van ons aller, nou ja, Tom Larioye. Kelderprodukties Hoogstraat Ook over de 'kleine' produkties in de gezellige kelder van de Rode Zaal aan de Hoogstraat, hebben we op dit ogenblik nog maar weinig gegevens, op de titels na. Een eerste kelderproduktie wordt gespeeld van 5 oktober tot 10 november «Het Gulden Vlies» van Toon Brou wers, tot voor kort dramaturg van de K.N.S. en nu direkteur van de Studio Herman Teirlinck. Annemie Piryns is de aktrice en Stef Driezen regisseert. Ludwig Dierinck regisseert «De Esteet» van Fer Mühlenbruch; van 25 januari tot 2 maart. En tenslotte is er nogmaals een regie van Stef Driezen. nu van «Smack» van Her man Wolf; dit stuk staat op de affi che van de Kelder van 22 maart tot 24 april. Dinsdagcyclus in de Zwarte Zaal In een kollektieve regie staat in sep tember en van november t/m janua ri «De Donkere Dageraad» van Frank Hermans op het programma (telkens op dinsdag); met Hans De Munter en An Hendrickx. Even eens op dinsdag in de Zwarte Zaal wordt hernomen (oktober) «De Marathon» van Tony Dunham en Robert Sian; Ron Cornet regisseert en Hans De Munter en Ludo Hel linx zijn de atleten. En tenslotte is er nog «Jan Arends, I presume» met Ron Cornet in regie van André Le fèvre. Van februari tot en met mei. Voor meer gedetailleerde informa tie Fakkelteater, Reyndersstraat 7 te 2000 Antwerpen (tel. 03/ 233.15.88). Voor de zoveelste keer kreeg het Teatergezelschap Ivonne Lex van de Raad van Advies voor Toneel (R.A.T.)een negatief advies Toch stelde de R.A.T. voor de 8,5 mil joen subsidie te behouden En de Vlaamse regering maakte er niet een royale geste 10 miljoen van Nu jij... De laatste twee jaar werkt T.I.L. zich in de belangstelling vooral met zijn Europees Teaterfestival tijdens de maand mei. Voor de rest van het seizoen is het vaak huilen met de pet op. Die rode kaart van de R.A.T. is er niet zomaar En met Tiedrie had «men» niet zo veel geduld en mede lijden. Of spelen hier andere nor men Tweemaal belden we gedurende de voorbije weken naar mevrouw Lex met de vraag om het repertoire voor het nieuwe seizoen toegestuurd te krijgen. Dit werd ons tweemaal erg vriendelijk beloofd. Maar op dit ogenblik zullen we ons toch moeten behelpen met links en rechts bijeen gesprokkelde informatie, onvolle dig wellicht cn zeer beknopt. Op 26 september opent T.I.L. het seizoen met een «grote produktie» in een bezetting met vijftien akteurs wordt «Kroniek van een aangekon digde dood» van Gabriel Garcia Marquez op de planken gezet. Ivonne Lex neemt «Pièce Montée» van Pierre Palmade voor haar reke ning, een naar het schijnt amusante kabareteske show; vanaf 9 januari. Pronkstuk van het seizoen wordt wellicht «Diamantwerpen», een lu dieke show door David Cohn (lees Ivonne Lex) geschreven in opdracht van de Hoge Raad voor Diamant. Het belooft een visuele voorstelling te worden over de geschiedenis van de Antwerpse diamant. Vanaf 3 april en in het kader van Antwer pen 93. Op 1 oktober gaat het Jeugdteater Het Appeltje officieel van start: dit met de produktie «De Kikkerko ning» in de Arenbergschouwburg. En in de maand mei is er natuurlijk de derde editie van het Europees Teaterfestival. dat terecht steeds meer sukses kent; het publiek groei de voor dit lofwaardig initiatief met liefst 50% De Europese Gemeen schap kwam met een substantiële subsidie over de brug, zodat er kan verdergewerkt worden op een ge zonde basis. Voor deze derde uitga ve worden enkele suksessen uit vor ig festival opnieuw naar Antwerpen uitgenodigd, dit keer in de Aren- berg; zo o.m. het Spaanse Teatro Estable de Granada met «Cristobal Colon» en het Britse Mime Teater Project met «The three Muske teers». Wellicht kan u meer gedetailleerde informatie bekomen bij Teaterge zelschap Ivonne Lex, Lange Nieuwstraat 81 te 2000 Antwerpen (tel. 03/234.30.50).

De Voorpost | 1992 | | pagina 31