jBurstse schilder Paul Van Impe houdt het voortaan bij naaktfiguren Minder stations meer files Festa di Musica in Keizershallen te Aalst De Voorpost - 13.111992 - 3 Waar de kunstenaars vroeger als «speciale» individuën beschouwd wer- gaan. Hij is een artiest die op een altijd voor opschudding. Toch heb den en weinig talrijk waren, dan is dit de laatste jaren sterk veranderd. Zij eerlijke manier uiting geeft aan zijn ik dit tema gekozen omdat ik me «orden niet alleen elk jaar talrijker maar ook de schijn van hun kunstzin- gevoelens ook al zijn dit dan eroti- daar goed in voel en me daar best in nige opvattingen is mee geëvolueerd en ze leven niet meer als «zonderlin- sche en sensuele figuren die sommi- uit kan leven. Eens dat ik dat inzicht «en» v an de maatschappij, of tenminste ze worden niet meer door de rest gen nog kunnen chocqeren wat verworven had moest ik die richting van de bevolking zo aangekeken noch getakseerd. Sinds enkele decennia geenszins zijn bedoeling is. uit. Als ik het niet deed zou ik mij ijjn zij als het «are geïntegreerd en worden als «normale mensen», wat ze ontdubbelen en versnipperen, literaard ook zijn. Zij beroemen zich doorgaans niet op een grote rijkdom, Naaktr,guren Maar het is zo dat dit onderwerp en naar armoezaaiers zijn het nu ook weer niet. Kunstenaars zijn vaklui met Het was een lange weg van «aan- misschien de manier waarop ik het een. meestal lange, opleiding die ze in alle persoonlijkheid trachten te modderen» zoals de schilder het breng, ontoegankelijk blijft voor aiten in hun werken. Net zoals zijn collega en dorpsge- Schilderen noot Paul De Rijck is ook Paul Van Alhoewel het tekenen aan de basis Impe uit Kerkskcn afkomstig maar jjgt Van de huidige evolutie, heeft P. jeiden zijn naar Erpe-Mere komen yan jmpe tocb bijna uitsluitend ionen, de eerste in de deelgemeen- voor bet schilderen gekozen. Hij teAaigem en de tweede in Burst. Thans hebben de schilders vaak een dubbele opleiding want elkeen heeft begrepen dat men zijn kunst- produkten niet royaal leven kan. Toch is het meestal een kombinatie van de twee en heeft men altijd in de richting van een bepaalde kunst vorm gestudeerd. Zo heeft Paul Van Impe zijn toekomst veilig ge steld als topograaf en landmeter, een job die hij gedeeltelijk uitoefent om nog over genoeg tijd te beschik ken om te schilderen. Deze kombi natie laat hem toe zonder zorgen te schilderen voor zichzelf met een on begrensde vrijheid en niet volgens de wens van de kandidaat kunstlief hebber-koper. In zijn vroegere pe riode, tot in 1984, schilderde hij de doeken die we het meest gewoon rijn bij de doorsnee schilder. Ook hij hem waren dit landschappen, stillevens en zeezichten. Dit leverde hem wel veel bestellingen op maar niet de genoegdoening die hijzelf wenste. Het belette hem tevens te toeken naar een eigen persoonlijke stijl, een belemmering die hij geluk kig heeft kunnen ontwijken dank zij zijn maatschappelijke toestand. Toch vergeet hij niet hoeveel teke ningen hij op papier gezet heeft, noch de talloze akwarels en de et sen. De tijd ontbrak echter om zich >p alle vormen van deze kunstrich- (ng te storten en voortaan blijft het bij het schilderen volgens zijn eigen uitdrukt, om na veel zoeken en in sommige kijkers», feite experimenteren, bij het vrou- De periode van het «mooi naakt; welijk naakt te belanden. Dit is nu schilderen ligt al een poos achter de niet het geliefkoosde tema van de man uit de straat, die met andere ogen de inhoud van een doek be oordeelt. Hun kritiek is anderslui- rug. In het verleden werkte hij wel volgens de anatomische perfektie. Dit gebeurt nog in een eerste stadi um van een schilderij maar nadien brengt hij de gekende vervormingen aan zoals te brede heupen, ongelij ke borsten bij dezelfde persoon, te lange of te korte ledematen. Na de zogenoemde perfekte vorm geving begint het werk van de kun stenaar en geeft hij uitdrukking van zijn gevoelens waardoor het «mooie» onweerstaanbaar moet verdwijnen. Mooi of lelijk spelen hier geen rol meer voor de kunste naar want het zijn de kijkers die «iets» moeten zien in de schilderij en dit kan zowel lelijk als mooi zijn, maar dat speelt geen rol zolang ze er wat in ontdekken: «Zelf wil ik met mijn werk enkel gevoel weergeven en gevoel oproepen. Dat kan zowel gevoel van wellust als van afkeer zijn, met alle nuances daartussenin. Mijn werk wordt soms gedragen door uitdrukkingen van verdriet, genot, angst of ontmoediging. Wie zich niet blind staart op een hangen de borst of een opvallende schaam streek zal dat aanvoelen», verdui delijkt P. Van Impe. Volgens kunstkenners zorgt het creeëren van het menselijk naakt door een artiest voor een «uiterma te humane, eerlijke en direkte uit drukking van gevoelens». P. Van Impe werkt zelfs meestal met dub belfiguren omdat het hem nog meer expressieve mogelijkheden biedt. Daarbij laat hij meeval één figuur domineren om daarnaast een span ning tussen beide op te roepen. akwareleffekt». Het overwegend «blauw» behoort thans tot het verleden en hij ge bruikt een meer uitgebreid kleuren palet. Hij werkt echter verder in zijn eigen gevoelswereld, onafhankelijk van de buitenwereld maar wel af hankelijk van zijn individualiteit of emotie. Naargelang deze toestan den maakt hij schilderijen «in dra matische onheilspellende kleuren of in aandoenlijke kinderlijke on schuldige lentekleuren», zoals een inleider bij een tentoonstelling on langs nog verkondigde. Tentoonstellingen Paul Van Impe kan een hele lijst van plaatsen aanleggen waar hij ooit tentoongesteld heeft. Tijdens de eerste jaren bleef hij zowat «onder de kerktoren» maar waagde het toch ook eens in Brussel met een groepstentoonstelling. Het is pas de twee laatste jaren dat hij het verder gaat zoeken en dit heeft enigszins een reden. Weinig mensen kunnen echt een schilderij beoordelen en de gewone eenvoudige kunstliefheb ber brengt een «andersluidende kri tiek». De mensen moeten zijn wer ken nog gewoon worden, er aan wennen vooraleer een - verkeerd - vonnis te vellen. Dit jaar exposeerde hij in de galerij De Gryse te Kortrijk en in het Ka steel Van Muylem te Aalst. Van 29 november tot 22 december zullen verschillende werken van Paul Van Impe te bezichtigen zijn in de ge kende galerij Mahieu te Gent. JV Naast het lange zoeken naar een vaste vorm kan ook de techniek van gevoelswereld en niet volgens de Erpe-Mere. Paul Van Impe heeft afstand genomen van landschappen en Smaak van de mensen ook al is de andere stillevens om zich vast te ankeren in het schilderen van vrouwelijke kunst in feite ineengestort en zijn de naaktfiguren (jv) prijzen sterk gedaald. Paul Van Im pe heeft echter de mogelijkheden heeft echter geen definitief punt ge- dend maar dit komt omdat zij een een kunstenaar evolueren. Zo ge en de wil om op zijn manier door te zet achter het tekenen want onlangs dergelijke gevoelsuiting niet ge- bruikt P. Van Impe sinds vorig jaar gaan, een voordeel dat hij te danken nog zorgde hij voor de verluchting woon zijn. Ook al heeft de Burstse ^en n>euwe techniek door met vlak- heeft aan zijn sociale status: hij van André De Graeve's dichtbun- kunstenaar hiermee zelf geen pro- ^cn te we|"ken waarbij de hoekige wandelt zowaar in een persoonlijke del «Het Mere dat ik min». Dit was blemen dan toch blijft hij voorzich- vormen minder opvallend zijn. Dit wereld tussen naaktfiguren, een echter meer een vriendendienst wat tig bij de weergave van een naakt- was geen bewuste keuze maar dus oedwillig gekozen onderwerp dat niet wegneemt dat de kombinatie schilderij. Niettemin moet iedereen een evolutie waarbij sommige doe- de laatste jaren zijn kunst beroert. Opleiding Geboren op 27 april 1951 in Kerks kcn, volgde Paul Van Impe tijdens zijn gewone studies een kunstoplei- van woord en beeld een verbluffend naderhand met deze vorm ver- ken dicht bij het abstrakte komen, resultaat opgeleverd heeft. trouwd geraken en dit kan zelfs Toch is het opvallend dat zijn «vlak- Het schilderen blijft voorlopig de vlugger gebeuren als men er zelf vorm,ng» de laatste tijd minder grote passie maar hier is een lange geen persoonlijke vooroordelen bij sterk aanvyezig is en dat het meer weg aan voorafgegaan, want bij de- maakt. een overv'°eiing m elkaar gewor- ze materie ontbrak hem nog de er- Het onderwerp van de naakte vrou- den is. De figuren worden meer los ding aan de Stedelijke Academie varing die hij bij het tekenen en wenfiguren stuit op een bepaalde gesc'1l'derd en met meer zo -an Zottegem waar hij het getuig- ctscn wd bezat. Het duurde dan weerstand bij sommige tentoonstel- «blauw» als vroeger want thans gaat schrift behaalde van hoger secun- ook wat om zich technisch te bekwa- lingsbezoekers wat in de gegeven ["J meer over naar een algemeen dair kunstonderwijs in de speciali- mcn jn bet schilderen maar de om- omstandigheden totaal abnormaal kleurengebruik. standigheden hielpen hem een snel- is. Naakten hebben vele schilders In feite kan men bij Paul Van Impe le evolutie te maken om van het altijd gefascineerd, niet om het nauwelijks van «doeken» gewagen konkrete naar een meer expressieve «naakt» zelf maar om de expressie, want hij schildert zowaar op bruin vorm over te schakelen. Daarom vinden kunstenaars het vrij papier waarvan de kleur zelfs als tcit tekenen en schilderen. Vervolg ens trok hij naar de Academie te Aalst waar hij het diploma van ho ger kunstonderwijs behaalde in de schilderkunst en daarna bezocht hij - ,'J n„, p v-m imm» crhiiHprifunct ongewoon en bijna onvoorstelbaar ondergrond gebruikt wordt. Zijn de Rqkshogere school voor heel- Dal I Van Impe de sch.lderkuns. h «toeken dereeliike - alleen- werkJL, laren wil hem les naar eigen behoren kan beoefenen. dat !,un dt"*en derf "jic tS"" werkwijze laren wij hem zelf uitleg- rende - reakties uitlokken. Noch- gen: «Ik situeer altijd de inplanting tans is er niets ongewoons aan ver- jn tekenvorm op het doek en daarna bonden stelt P. Van Impe: «Het is gek. je mag figuren schilderen met de meest depressieve uitdrukking op het gelaat, daar neemt geen mens aanstoot aan, maar een blote begin ik met klcurcnvlekkcn rond ingen aan te brengen en expressie te geven. Door die kleurenvlekken probeer ik de kleur, die overwegend blauw en dus eerder hard is, te ver zachten. Ik werk nu meestal met verdunde olieverf, vandaar het dende kunsten te Anderlecht waar hij in het diploma behaamde in de betekent niet dat hij het als een specialiteit monumentale schilder- hobby opvat in de ware zin. Hij is er kunst steeds druk mee bezig en vergeet soms zelfs andere bezigheden die Van toen af begon zijn zoektocht evenzeer noodzakelijk zijn en erbij naar een eigen persoonlijke uit- wijl en tijd onder lijden ook al is de drukking, een tocht die door elke aard ervan niet zo onbelangrijk. In ,e dujdeUjk zichtbare kun,,c,warm hei algemeen en elke dre z,n bhjit hrj alt.jd overwegendde scbaam5Ireck doc^ schilder in het bijzonder onderno- echte kunstenaar die zich vergeet in r e men wordt. Elk op zichzelf wil dat er de tijd en zijn kreaties laat prime- iets tastbaar of zichtbaar van zijn ren: «Met kunst bezig zijn is tot kunstwerk uitstraalt om een bepaal- explosie komen en dat kun je maar de groep mensen te beroeren. Men als je werkelijk losraakt van een streeft hierbij niet naar het schilde- aantal dingen. Als ik het voel opko- ren van mooie plaatjes maar naar men neem ik soms gewoon een vrije een «produkt» waarbij zowel gevoe- dag. Allen thuis kan ik me dan hele- iens als gedachten elkaar ontmoe- maal uitleven op doek. Dan werk ik Organizatiebureau Sarabande en fort: in Erpe-Mere: Organizatiebu- len, desgallend aanvullen. Dit komt in één ruk door. Soms is een werk in Music Events presenteren op zater- ro Sarabande, Priester Daensstraat echter niet tot stand door alleen uren af en soms zet ik er verschil- dag 21 november om 19,30 uur in de 14 (053/80.73.02) en in Lede bij Mu- maar een opleiding te krijgen. Deze leende dagen over. Dat hangt van Keizershallen te Aalst een 'Festa di sic Home. Galerij 't Hof te Puttens vormt wel de basis maar uiteindelijk de gemoedsgesteltenis af», aldus Musica'. Het kamerorkest Prima la en't Reklaamblad. is het de kunstenaar zelf die een Paul Van Impe tijdens een vroeger Musica onder leiding van Dirk Ver- - eigen weg moet uitbouwen om zijn vraaggesprek. Daarbij is zijn zoek- mculen treedt er op met Robert kunstzin te verwezenlijken via ex- tocht doorheen stijlen en Groslot. Walter Boeykens. The De Antwerpenaar Clement Boeckx werd in pressie en gevoel die zijn werkwijze kleurengamma's geëvolueerd tot Monnaie Bassqaurtet en het Trio Helsinki verkozen tot voorzitter van de Eu- moeten tvperen. De stijl van Paul een rijp en evenwichtig schilder- 18. De presentatie is in handen van rop.cse ^^ienfedemue.Dex turopesv r- i r. vuk-verentgtnggroepeert 26.650 winkels uit Van Impe wordt hoe dan ook nog werk. Men beweert wel dat zijn wer- Fred Brouwers. 14 landen niet algemeen aanvaard omdat een ken doorleefd zijn. gedurfd zelfs naaktfiguur nog altijd een zekere daar vooral waar de zinnelijke rela- Tickets kosten in voorverkoop 500 De VW Golf blijft ook, in de eerste negen aanstoot geeft bij een bepaalde ties in kleuren beeld gebracht wor- fr (-25 jarigen en 60 plussers 400fr) maand de'best verkochte wagen in ons soort mensen ook al storen deze den. De Burstse kunstenaar kan en aan de kassa 600 fr (-25 jarigen land met 19.629 verkochte voertuigen. De mensen zich niet aan al het naakt in zich echter veroorloven om geen en 60 plussers 500fr). Tickets zijn te Opel Astra komt op de tweede plaats met de schilderijen van de oude mees- rekening te houden met de toe- bekomen in Aalst bij 't Soete Huys, 16.629 verkochte voertuigen en dan volgen ters. schouwer en aldus zijn eigen weg Kompakt, Toeristische Dienst Bel- de Ford Fiesta en de Renault Clio en R 19. Onder bovenstaande titel reageert «Regenboog» de rood-groene be weging Regio Z.O. Vlaanderen- Aalst tegen de plannen van de NMBS om nog maar eens 180 stop plaatsen te sluiten en deelt dan ook volgend persbericht mee: «De rood-groene beweging Re genboog, regio Zuid-Oost-Vlaan- deren-Aalst, verwerpt met klem de plannen van de NMBS om nog maar eens 180 stopplaatsen te sluiten en 8 spoorlijnen af te schaffen. In onze streek is de lijn Aalst-Burst met ver dwijnen bedreigd. Ze wordt vooral benut door scholieren richting Aalst en pendelaars naar Brussel. Terwijl zowat elk nadenkend mens zich zorgen maakt over de weldra onhoudbare verkeerssituatie op on ze wegen en zich blauw ergert aan de groeiende files ziet de NMBS van meneer Schouppe slechts heil in de verdere afbouw van het spoor net. De argumenten van rentabili teit die de NMBS daarbij hanteert houden geen rekening met de ge volgen op verkeerstechnisch en mi lieugebied en de kosten daarvan voor de gemeenschap. Het afschaf fen van stopplaatsen en lijnen kan alleen maar de autostroom naar de centra vergroten met de gekende gevolgen. Volgens het beheerskontrakt tus sen de overheid, die jaarlijks 51 mil jard voor investeringen en uitbating schenkt, en de NMBS MOGEN stopplaatsen waar dagelijks niet meer dan 150 mensen opstappen geleidelijk gesloten worden. De overheid heeft hier de deur ge opend voor de NMBS die het er blijkbaar alleen om te doen is wel bewust te besparen op de kleinere plaatsen en de landelijke gebieden om meer te kunnen investeren in «massavervoer over relatief lange afstand» (dixit Schouppe) en in de SST, de supersnelle trein. Ten dienste van wie? Hetzelfde beheerskontrakt voor ziet ook dat de NMBS elk jaar een ondernemingsplan voorlegt aan de regering, die de elementen van openbare dienstverlening moet goedkeuren. Regenboog stelt dat de regering van deze clausule gebruik moet maken om de geplande afbouw van hel treinvervoer in de regio Zuid- Oost-Vlaanderen tegen te houden. Enkele parlementairen uit de regio hebben een platformtekst inge diend met eisen tot het behoud en de verbetering van het treinaanbod in de regio. De gemeenteraden van Aalst en van Erpe-Mere stemden een motie in dezelfde zin met een speciale klemtoon op het behoud, en zelfs tot het herinstellen van de uitbreiding tot Zottegem, van de lijn Aalst-Burst. De BBTB (Bond van Trein-, Tram- en Busgebrui kers) heeft zich op dezelfde lijn ge plaatst. Regenboog wil een steentje bijdra gen in deze kampagne via een sensi- biliseringsaktie naar de bevolking toe onder het motto «MINDER STATIONS MEER FILES» en vraagt daarbij dat alle verantwoor delijke politici van de streek de han den in mekaar zouden slaan om de ze eisen met des te meer kracht op de tafel van de regering en in het bijzonder van verkeersminister Coëme (en NMBS-chef Schouppe) neer te leggen en terzelfdertijd in het parlement initiatieven te nemen om deze verdere afbraak van het openbaar vervoer in het algemeen en in onze regio in het bijzonder te stoppen. Tenslotte investeert de ge meenschap geen 51 miljard jaarlijks in de NMBS om de openbare dienstverlening af te bouwen maar om ze ten dienste van dezelfde ge meenschap zo komfortabel en effi ciënt mogelijk te organiseren. Of moet de nieuwkomer in de Vlaamse hitparade «In een klein stationne- ke» definitief van de Vlaamse top tien afgevoerd worden? En de sta- tionnekes opgenomen worden in de katalogus van de industriële ar cheologie? Hiermee sluit Regenboog aan bij de opvatting van Agalev Aalst die reeds vorige maand gelijkaardige standpunten innam in verband met het behoud van de spoorlijn 82 Aalst - Vijfhuizen - Erpe/Mere - Bambrugge - Burst. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 3