Algemene verslagenheid en onbegrip ■mm I Guy Verhofstadt trad te Aalst in dialoog met de vrije demokraten Oudste schepenhuis der Nederlanden verder in oorspronkelijke luister hersteld T L Twee Aalsterse agenten koelbloedig vermoord bij Colruyt-warenhuis 11 natÉi1 wé - - Vervolg van p. 1 De wegen die de vluchtende moordenaar nam wezen erop dat hij erg goed vertrouwd was met de streek. Zelfs twee lichte aanrijdin gen in de Groenstraat en Churchil- laan in Erembodegem hielden de vluchtende dader niet op. De ach tervolgende politiewagen bleef ste ken in de moddervan de in Erembo degem aan gang zijnde wegenwer- ken. Gelukkig kon de achtervolgen de agent de nummerplaat van de vluchtende wagen noteren en kon de dader nadien worden ingere kend. Victor Luickfasseel. woordvoerder van Colruyt, deelde ook de versla genheid en de onrust bij de omwo nenden van het warenhuis. «Alle Colruytwarenhuizen zijn uitgerust met de modernste beveiligingstech nieken. Ik zie niet in wat we nog meer kunnen doen. Mogelijk geven we de familie van de slachtoffers een speciale service. Het is ook voor ons een anti-reklame. Wij delen in de verslagenheid en het leed van de nabestaanden van de slachtoffers» verklaarde hij. Zaterdagnamiddag heropende de Colruyt-vestiging te Aalst. Tijdens het onderzoek werd door de gerechterlijke politie van Aalst ondermeer ontdekt dat de aange houden beschuldigde van de roof moord, de agenten neerschoot voor de woning waarin hij twee jaar lang woonde. Dit tussen 1982 en 1984. Hij wist echter niet dat intussentijd de huisbewaarder van Colruyt door een alarminstallatie was vervangen en dat alle toegangsdeuren tot de magazijnen vanuit die woning wa ren dichtgemetseld. Ook tijdens de rekonstruktie die vo rige maandag plaats had, werd nog maals duidelijk dat de twee agenten geen enkele kans hadden tegenover de man, die bij het gerecht bekend staat als een «banale dief». De agenten verwachtten op die plaats begrijpelijk geen dief. De aan de zijde van het gebeuren gelegen lo kalen staan al maanden leeg en wer den voordien verhuurd aan een handelaar in meubelen. De toe gangsdeuren tot de magazijnen en opslagplaatsen van het warenhuis liggen een eind verder. De dader moet onverwachts opge doken zijn vanachter het muurtje dat opgetrokken is voor de glazen toegangsdeur. Vermoedelijk merk te één der agenten dat het glas daar van was stukgeslagen. De speurders leidden dat af uit de vaststelling dat de politiecombi een paar meters voor de deur halt hield en het rech- terknipperlicht nog aan had. Enkele sekonden later is de tweede interventiewagen, een witte Volvo, voorbij de combi gereden. De be manning ervan had niet onmiddel lijk gezien dat hun collega's dood geschoten waren. Een 80-tal meter verder stond de zilvergrijze Polo met nummerplaat BRT-090 klaar. De VW-Polo reed bij hoge snelheid weg op het ogenblik dat een derde agent, aan boord van een anonieme Citroen Visa, arriveerde. Die zette onmiddellijk de achtervolging in via de Brusselsesteenweg. Enkele hon derden meters verder sloeg de vluchtwagen de Schietbaan in om via De Heuvel de Groenstraat te bereiken. Daar botste de Polo een eerste keer. De vlucht gingvia smal le en gevaarlijke kasseiwegen ver der naar de Hoge Weg, de Brussel sesteenweg opnieuw en het cen trum van Erembodegem. Na een tweede aanrijding in de Churchillstraat reed de chauffeur van de vluchtauto als een volleerde brokkenpiloot door de aldaar aan de gang zijnde wegenwerken. De politieauto reed er vast in de mod der. De bestuurder van de VW-Polo werd formeel als G.O. herkend al blijft die op zijn beurt de moorden ontkennen. Er rees echter de vraag: hoe kwam de dader aan de vergunning om bij een wapenhandelaar een FN-wa- pen met verwisselbare loop en mu nitie te kopen? Op vrijdag 13 november om 11 uur heeft de uitvaartmis plaats voor de twee slachtoffers van de moordpar tij in de Sint-Martinuskerk te Aalst. P.H. Aalst. Het Colruyt gebouw in Aalst. De tweede wagen reed langs deze kant de parking op en wist niets af van liet gebeuren aan de andere kant a wm i -Ig&Ar, - Aalst. Schepen A.E. Bogaert, P. Depoorter voorzitter van de afdeling Aalsi et arrondissementeel voorzitter Gli. Willems luisteren geboeid naar nieuwe pat 0 tij-aanvoerder Guy Verhofstadt a Vervolg van blz. 1 Aalst. De politiecombi bevindt zich op de plaats waar vrijdagochtend twee Aalsterse politieagenten de dood vonden (a) Het werd duidelijk dat zij ook niet zomaar in een «Sint-Maar- tenpolitiek» geloofden en zij Ver hofstadt niet zo maar als de «Van Rossem» van een nieuwe beweging wilden doodverven. Vooral met dc bewoording van een «liberaal» standpunt scheen men in de VD- rangen begrijpelijk wel wat moeite te hebben. Er werd echter onder lijnd dat men naar een vernieuwde politieke beweging overstapt, waar in een staatsinrichting wordt nage streefd met duidelijke niveau's en heldere besturen, hierbij wil men een gedragscodex opstellen om te vermijden dat politieke partijen de door het volk verkozen organen gaan vervangen. Even werd er ook nog verwezen naar een progama- tisch behandeling van het migran- tenprobhleem waarin de migranten het recht zouden hebben hun eigen heid te behouden, maar de maat schappij van het gastland dienen tc eerbiedigen en de regels na te leven. De staatsinrichting werd gezien als een zelfbestuurd geschoeid op fe derale basis. Met spanning wordt nu verder uit gekeken naar de resoluties die op het algemene kongres van de ver nieuwende beweging zullen geno men worden. Aalst. Stille getuigen van een onbegrijpelijk drama. Hier werd het zieltogende lichaam van een van de agenten aangetroffen a Restauratiewerken aan het Aalsters Belfort In september 1991 startte de uitvoering van een dossier dat reeds in '86 aan de respektievelijke overheden was overgemaakt. Het Aalsterse schepen huis, in Vlaanderen en Nederland de enige resterende getuige van de vroegmiddeleeuwse hallenbouw en tevens het symbool van de vroegere pracht en glorie van de stad, maakte al jaren een verwaarloosde indruk. Reeds gedurende meer dan een jaar reinigen nu de restaurateurs het volledige gebouw op een grondige wijze en vervangen de door erosie weggevreten ornamenten. Het geheel wordt ook verder behoed voor verde re schade. Voor die schade is vooral de industriële vervuiling verantwoor delijk. Het gehele projekt moet rond zijn tegen karnaval van volgend jaar. Stadsarchitekte Hilde Eylenbosch volgt voor de stad de werkzaamheden. Aalst. Deflankeertorens van het schepenhuis zijn u la) 'i de beurt voor restauratie Terecht koestert Aalst zijn sche penhuis. De kans om elders een ge lijkwaardig gebouw aan te treffen is uitermate klein. Van het Aalsterse schepenhuis zijn namelijk in heel de Nederlanden geen tijdsgenoten meer overgebleven. De benamingen schepenhuis en belfort worden verkeerdelijk door elkaar gebruikt om het geheel aan te duiden. Het imposante gebouw aan de Aalsterse Grote Markt be staat eigenlijk uit drie delen: het schepenhuis, het belfort en het ge- biedshuisje. Het schepenhuis zelf is een vroeggotische hallenbouw met een hoog zadeldak en flankeerto rens op de vier hoeken. Deze ruim te. waar de stadsraad vergaderde en nog steeds vergadert, dateert in es sentie uit 1200, vermoedelijk iets later. De gevel aan de Kattestraat, waar nog twee rondbogen inzitten, is in opzet nog laat-romaans. Het eigenlijke belfort bestaat uit een in grondplan vierkante toren die in twee fazen, in 1407 en 1460, zijn huidige gestalte kreeg. Reeds het jaar nadien hesen de Aalstc- naars er de eerste beiaard in. De toren was tegelijk bedoeld als alarmklok, bewaarplaats voor dc keure en symbool van de Aalsterse grandeur en politieke zelfstandig heid. Een derde gebouwtje tegen dc zuid- gevel is het gebiedshuisje. Hier wer den de wetten en geboden afgekon digd en zwoeren de machtshebbers trouw aan de gemeentevrijheden. Dit gebouwtje in flamboyant-goti- sche stijl werd afgewerkt in 1543. Eertijds hing tegen de oostgevel een overdekte galerij die de schepen zaal verbond met dc Grauwen steen, verblijfplaats van de graaf. Dit oude steen, even oud als het schepenhuis zelf, werd in 1776 afge broken. De brokstukken ervan wer den verwerkt in dc bouw van de herberg 'De Graaf van Egmont'. Talrijke herstellingen na even talrij ke verwoestingen konden het ka rakter van het belfort-schepenhuis nooit ingrijpend wijzigen. Begin 19e eeuw weken de Aalsterse raadsle den voor hun bijeenkomsten 'tijdelijk' uit naar het Landhuis ach ter het stadhuis. Na de restauratie in 1981 keerden de Aalsterse verko- zencn des volks na 180 jaar terug naar de oude stal. Industriële luchtvervuiling Bij het restauratieprojekt van het Aalst. De statige belftorttoren krijgt zijn laatste behandeling (a) Aalsterse schepenhuis zijn onge veer evenveel betalers als uitvoer ders betrokken. Voor dc algemene supervisie stelde de stad het Gentse architektenbureau Brcssers aan, dat in '73 dc binnenrestauratie voor zijn rekening nam. Het natuur- steenbedrijf Vlaminck voert de res tauratie uit. Na de reiniging van de gevels die achter de rug is, worden de wegge- erodeerde stenen vervangen samen met het beeldhouwwerk, alle lood en zink op het dak, het timmerhout en dc dakkapellen. Op de zolder wordt een nieuwe plankenvloer ge- Icgd. Het Daensmuseum dat op de ver dieping gevestigd is, verhuist defini tief naar het Oud-Hospitaal en zal zijn definitieve plaats vinden na de verhuis van de stedelijke academie naar de Nieuwbeekstraat. Het belfort is gebouwd uit Balcgem- se zandsteen, een kalkzandstcen uit de Lediaanformatie. Wcggcëro- deerde delen worden vervangen door Franse Massangisrochc jaune omdat die kleur het Balgemense voorbeeld het best benaderen. Am bachtslieden oude stijl kappen elke steen met de hand. Voor het beeld houwwerk werd beeldhouwer Thienpont aangezocht. Na de her- opvoeging krijgt de gevel nog een waterwerende beschermlaag die te gen erosie afschermt. Industriële luchtvervuiling en uit laatgassen vreten de stenen het zwaarst aan. Hieraan wordt gedeel telijk verholpen door het verkeers vrij maken van het gedeelte van de Kattestraat tussen dc Grote Markt en dc Dc Ridderstraat. Dc wegenwerken zijn intussentijd achter de rug en dc Aalstenaars zijn stilaan vertrouwd geraakt met het beeld van een belfort dat wegduikt achter een netwerk van stellingen en valnetten. Alles verloopt volgens plan en bij niet te abnormale weers omstandigheden hoopt men met karnaval 1993 het hele kom- pleks in zijn vroegere luister zal her rijzen. PH

De Voorpost | 1992 | | pagina 4