■Michael Ghijs ontvangt tweede ■toegekende kultuurprijs Mare Galle ■- CSC De Rank Krisiscentrum Niemandsland Aalst door vrijwilligers bezet 4alst en de Derde Wereld 11.11.11-aktie 1992 De Voorpost -13.11.1992 - 5 In 199 kul tui Ranke |n 1990 besloot het bestuur van C.S.C. De Rank tot de stichting van een iltuurprijs die tweejaarlijks zou worden toegekend. Hiermee wilde De Rank een persoon in het licht stellen die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt door het verspreiden en bevorderen van één of meer kunstuitin gen onder de bevolking van Groot-Aalst. In 1990 was de eerste laureaat de heer Karei Lodewijk De Schrijver, muziekpedagoog, kunstschilder en dirigent van de muziekmaatschappij ■De Terjodenaren'. Dit jaar heeft het bestuur van De Rank geoordeeld de bijzonder rijke karrière van E.H. Michaël Ghijs te moeten bekronen als stichter-dirigent tan het koor Schola Cantorum Cantate Domino. Het bestuur van C.S.C. De Rank is «n mening de tweejaarlijkse 'Kul tuurprijs Mare Galle - C.S.C. De Rank', deze maal te moeten toeken nen aan Eerwaarde Heer Michaël Ghijs. Dit wegens zijn onbaatzuchtig doorzettingsvermogen waarmee hij. sedert hij de leiding van het knapenkoor Cantate Domino heeft gekregen, zich elk jaar met ver nieuwde. bewonderenswaardige ij- ter heeft ingezet: telkens opnieuw starten met muzikaal onderricht aan en vorming van nieuwe kandi daat-koorknapen. Zij zijn ervan overtuigd dat hij hier- Na zijn priesterwijding in 1959. kreeg hij zeer vlug een aanstelling als leraar godsdienst aan het Sint- Maarteninstituut te Aalst, waar hij tot op heden onafgebroken dezelf de opdracht heeft vervuld. Het feit dat hij dus geen enkele ver plaatsing heeft meegemaakt, maakt hem zonder enige twijfel een uit zondering op de algemeen gangba re regels. Wie hiervoor een reden zoekt, vindt tian, London 1969 Praha, Liberec, London 1970 New York, Washington, Dal las, Oklahoma City, Mineapolis, Dallas 1971 Praha, Liberec, Breno, Würz- burg 1972 Paris, Barcelona, Lourdes, Aalst. Vertegenwoordiging van de Generale Bank Aalst, schepen van kuituur Gracienne Van Nieuwenborgh, gehuldigde e.h. Michael Ghijs en de voorzitter van CSC De Rank samen op de foto (a 1973 Szszecin, Warschau, Krakow, 1990 Australia, Singapore, India deerd door dirigenten met wereld- Wolfsburg, Jeruzalem, Tel-Aviv, 1991 Mexico Jeruzalem, Haifa, Nazareth, Beth lehem door continu bij een gedeelte ven de deze snel 8e"oc& Het koor Cantate jeugd, naast de schoolkennis, hun Dont.no de keten dte hetn h.er gevoelontwikkeling, hun gezichts- altlJd laatsJ hfef' Pj.°ud™ en veld, hun solidariteit en de univer- n°«s,ecdshoudt-InhetSint-Maar- saiiteit van hun menszijn bijzonder ten.nst.tuut werd het hu.skoortje 3 3 voor intern gebruik zeer snel aan heeft bevorderd. 0 Zij vermoeden dat hiervan bij deze ZIJ" goede zorgen toevertrouwd. 1 1 1 Schola Cantorum Cantate Domino jongens in hun latere leven duide- lijk sporen zullen nablijven. werd 8eboren' E.H. Michaël Ghijswerd geboren te "oew,el hii de Prak,i'k van zanS Gen. on S oktoher M HH zon» k°°r d°OT de )are" ervaring goed Gent op 8 oktober 1933. Hij zong machtig was, gaf hij zich vlug reken- van jongsaf m het koor van de St.- n i A 1 ij- 1 aa schap van het teit dat hij theoretisch Baafskathedraal. Hier lag reeds de v 3 basis van zijn latere roeping en ont plooiing. De Vlaamse bevolking wordt over- tjes door de gastfamilie. spoeld met solidariteitsoproepen, Geen ideale situatie dus. De kinde- icrwijl de omvang van de te lenigen ren worden niet bijgestaan bij de nood het menselijk vermogen ruim studies, ze zitten ver van huis en hun overstijgt. Opbouw van tegenmacht voor een rechtvaardige wereld Het meeste gekende gelaat van de 1.11.11-campagne is»de geldinza meling. Dit jaar is de aktie gericht op het dynamisch begrip «opbouw (an tegenmacht». Dit wil zeggen: familie. Ook voor de ouders is dit natuurlijk niet de meesf gunstige situatie om de opvoeding van hun Het eerste buitenlandse optreden en dan vooral wat onderricht en koordirektie betreft - onvoldoende onderlegd was, tenminste indien hij zijn hoge ambities met dit koor wil de bereiken. Vanaf 1960 volgde hij gedurende driejaar de lessen in het Lemmens- instituut en daarna gedurende vier jaar - tijdens de weekends - de cur sussen van de Halewijnstichting, de Musicerende Jeugd, A.N.Z. en de Vlaamse Federatie van Jonge Ko ren, waar hij o.a. Cooremans en Vic Nees ontmoette, en waar Roland Bufkens van de B.R.T. hem onder richtte in het plaatsen van de stem. Hij moet zich van in het begin met enorme overtuiging en energie heb ben ingezet, want reeds in 1961 komt hij met zijn koor Cantate Domino naar buiten te Tilburg. Bethlehem, Nazareth 1992 Israël 1974 Soest, Düsseldorf, Wuppertal 1993 Argentinië. 1975 Johannesburg, Pretoria, Pie- Het repertoire van het koor is niet tersburg. Klerksdorp. Roma alleen uitgebreid, maar ook bijzon- 1976 Philadelphia. New York, der gevarieerd: het omvat zowel Washington, Regensburg werk van de polyfonisten uit de re- 1977 Lourdes, Helsinki. Turku, Je- naissance, van de klassieke mees- ruzalem, Nazareth, Tel-Aviv, Stras- ters als van de hedendaagse compo- bourg nisten. 1978 Österreich De degelijkheid van het koor groei- 1979 Popayan, Cali, Bogota, de van jaar tot jaar en gelijklopend Neuss, Roma daarmee ook de erkenning en de 1980 New York, Washington, waardering. Wuppertal in binnen- en in buitenland wordt 1981 Japan en Taiwan door zeer gewaardeerde orkesten 1982 Italië, B.R.D. onder gerenommeerde dirigenten 1983 Polska,France,B.R.D..Israël een beroep gedaan op Cantate 1984 Lourdes, Taiwan, Singapore Domino voor uitvoeringen waar 1985 Keulen, Altenberg, Stras- een knapenkoor is voorzien, bourg Op die manier kregen zijn jongens 1986 Caracas, Madrid, Barcelona kennis en inzicht in de muzikale 1987 Lourdes, Leningrad, Vilnius, meesterwerken van de grote toon- Moskou, Bangkok, Taipei 1988 Lourdes, Transvaal 1989 Egypte, Tsjechoslowakia dichters, genoten zij het voorrecht met befaamde orkesten te mogen musiceren en werden zij gewaar- naam. Wat heeft hij aan die jongens niet kunnen meegeven voor heel hun le ven! Hoe heeft hij niet mogen mee bouwen aan hun gevoels- en gees tesleven! Wij menen dat zijn jongens hem ontzaglijk dankbaar mogen zijn voor wat ze van hem hebben meege kregen en dat zijn wij ook voor hen. Het bestuur van CSC De Rank is ervan overtuigd dat ze met Michaël Ghijs een meer dan verdiende twee de laureaat van onze tweejaarlijkse cultuurprijs hebben aangeduid. De plechtige prijsuitreiking zal plaatshebben op zondag 29 novem ber om 10.30 u. in de Feestzaal van het stadhuis te Aalst. De plechtig heid zal opgeluisterd worden door een optreden van het koor Cantate Domino. Daarna zal aan de genodigden door de Kredietbank een receptie aange boden worden in de lokalen van de succursale, Grote Markt te Aalst. P.H. werken aan een herverdeling van de voor de kinderen. kinderen te volgen. Met de onder steuning van dit projekt zullen de ouders aktief betrokken worden in de dagelijkse werking. In zes dor pen rond Chullina zal een opvoed kundig centrum opgestart worden macht, zodat zwakkere groepen uit Set Zuiden via hun eigen organi saties hun eigen ontwikkeling kun nen bepalen. langs de Noorderkant moeten wij onze bewindslieden onder druk zet ten om rond de schuldenlast wat Derde-Wereld-vriendelijker maat regelen te nemen. llw bijdrage is in goede handen De 11.11.11 -akties zijn enorm af hankelijk van het vertrouwen dat het publiek erin stelt. Mensen die geld geven aan 111111willen dan ook graag weten wat er met hun geld gebeurt. Door onze stedelijke dienst Ontwikkelingssamenwerking worden de projektcn, die door de Aalsterse bevolking financieel on dersteund worden, dan ook op de voet gevolgd. U kan er steeds te recht voor meer informatie. Naar aanleiding van de herdenking van 5(H) jaar onderdrukking, uitbui ting. moord en plundering voor de bevolking in Amerika alsook het uitroeien van tientallen volkeren, miljoenen mensen, het vernietigen hoogstaande beschavingen, heeft de stuurgroep «Aalst voor de Derde Wereld» 2 projekten weer houden in Bolivië om financieel te ondersteunen. Bolivië: Opvoedkundig centrum Het onderwijs in Bolivië is tot op heden gericht op de steden en is weinig aangepast aan de noden van de landelijke bevolking. De bevolking bestaat uit Quecha Indianen, die hoofdzakelijk leven van de landbouw. De dorpen liggen zeer geïsoleerd en zijn ontoeganke lijk voor een voertuig. Vier van de zeven dorpen rond Chullina beschikken over een lage re school, maar enkel Chullina be schikt over alle studiejaren van de volledige leercyclus. De kinderen van de omliggende dorpen die de volledige cyclus wil len beëindigen zijn verplicht naar Chullina te gaan. Gezien de verre afstanden, verblijven deze kinderen gedurende de week bij vrienden of familieleden. Als vergoeding voor host en inwoon moeten de ouders een som betalen en worden de kin deren gebruikt voor allerlei karwei- De dagelijkse werking wordt waar genomen door een direkteur die de nodige opleiding heeft genoten, door een opvoeder van de streek met een diploma secundair onder wijs en door een verantwoordelijke van de keuken (vrouw van de streek). Die personeelsleden zijn dag en nacht bij de kinderen en organiseren samen met de kinderen het dagelijkse leven in het centrum. Bolivië: Promotie van de Aymara - vrouwen in de stad Het centrum voor de Promotie van Vrouwen «Gregoria Apaza» werkt met Aymara-vrouwen in de stedelij ke volkswijken van La Paz en El Alto. Gregoria Apaza tracht de so ciale rang en de levensomstandig heden van deze vrouwen te verbete ren. De organisatie wil de vrouwen bewust maken van de problemati sche situatie waarin ze leven. Men wil hen de mogelijkheid geven om hun persoonlijke en sociale capaci teiten te ontwikkelen, opdat de ak tie deel zouden kunnen nemen aan maatschappelijke veranderingen. Door middel van het opzetten van werkateliers en andere aktiviteiten wil deze organisatie tevens de werk situatie van de vrouwen verbeteren, wat hen ook een betere status in hun familie en de maatschappij ver leent. De vrouwen uit de volkswijken zien zich verplicht, willen zij en hun ge zinnen overleven, hun dagtaak steeds verder uit te breiden en het te zoeken in de informele sektor (straatverkoop, ambachten). De inkomsten die deze vrouwen verwerven uit hun werk geven aan leiding tot een echte verbetering van hun precaire levensomstandig heden. Vrouwen moeten gewoon aan de slag buitenshuis om hun le vensstandaard op hetzelfde peil te houden. De inschakeling van de vrouwen in de informele sektor ont slaat hen niet van hun rol in het huishouden. Ze verhogen gewoon hun arbeidstijd. Het zijn dus vooral de arme vrouwen die de tol betalen van de ekonomische recessie. Daar door verwerven zij echter niet meer waardering of autonomie. heeft plaats in het Nederlandse Til burg en zo neemt een ongekende reeks concertreizen een aanvang: in 1 jaar Düsseldorf - Keulen en de Luxemburgse televisie. Nadien trekken ze in de vakanties heel Eu ropa door en weldra vliegen ze uit naar de vier windstreken. De lijst van optredens in het buiten land isellenlangen indrukwekkend. Het volgende overzichtje is dan ook zeer onvolledig. 1961 Tilburg 1962 Düsseldorf, Köln, Maria- Laach, Echternach, Trier 1963 Luxembourg, Köln, Trier 1964 Paris, Lourdes, Lisieux 1965 Innsbruck, Reute 1966 Rome, Loreto, Milaan, An- cona 1967 Salsburg, Wien, London 1968 Paris, Lourdes, San Sebas- Aalst. Het koor Schola Cantorum Cantate Domino luisterde onder andere de bezoeken op in het kasteel Ronsevaal ter gelegenheid van de laatste open monumentendag (a) Maandagavond deelde woordvoerder Peter Vercauteren van het Krisisin- terventiecentrum Niemandsland aan de Ledebaan 231-233 te Aalst telefo nisch mede dat de teamleden van het centrum waren overgegaan tot de bezetting van het gebouw uit protest tegen een aantal maatregelen die door de beheerraad werden genomen en die onaanvaardbaar waren voor de twintig vrijwilligerswerkers. De beheerraad besliste de stuurgroepen af te schaffen, een direktrice aan te stellen en aan personeelsmanagement te gaan doen. De teamleden van Niemandsland pikken dat niet. Op die manier verliezen zij inspraak in de interne werking van het huis, terwijl hun optimale inzet vereist blijft. De teamleden beschouwen dit alles als een machtsgreep en zeggen dat zij op die manier de nazorg van hun tijdelijke inwoners niet kunnen verzekeren. Zij trachten nu door een bezetting van het opendeurhuis de verantwoordelijken tot de orde te roepen. Niemandsland is een opvangcen trum in Aalst waar mensen in een acute krisissituatie terecht kunnen. Zowel mannen als vrouwen van elke leeftijd worden er bijgestaan. In een 24 uur op 24 uur bereikbaar gebouw kunnen mensen terecht voor een periodiek onderdak en be geleiding bij sociale, administratie ve, psychische, individuele of rela tieproblemen. Verslaafden of mensen met psy chiatrische problemen worden in Niemandsland niet opgenomen. Ook wanneer men ervan overtuigd is dat de kliënt elders betere kansen en twcedehandsmeubelen die ook tot de vzw NTS (Niemandsland Te- leshop) behoren. 'Hiermee konden wij tot nu toe autonoom onze weg gaan. Wij trachten het vertrouwen te winnen van onze tijdelijke inwo ners en verzekeren hen dat ze ook na hun 21e dag bij ons terechtkunnen', verklaarden de me dewerkers van Niemandsland. Velen vinden dan ook in Niemands land een lange tijd een luisterend oor, psycho-sociale, morele en ad- met gespecialiseerde diensten in dc ministratieve steun. Met de beslis- regio. Eventueel kan overgegaan worden tot een noodopname van één nacht. Voor deze opdracht is een team voorzien bestaande uit een huisbe waarster, psychologt pelijk werker. 2 gegradueerden in de orthopedagogie, gegradueerde in de readaptatiewetenschappen en een groep vrijwilligers. Verstandhouding met bestuur is zoek sing van de beheerraad Niemands land in een strakke struktuur te gie ten en de stuurgroep van vrijwilli gers af te schaffen dreigt het gevaar dat onder meer deze dienstverle- ning niet langer zal mogelijk zijn: na maatschap- de ,,c d een ex4,|w<jnerJ meerden in zorg meer voor het huis. krijgt, zal men hem doorverwijzen. Er bestaan dan ook vele kontakten Financiële middelen voor haar wer king verwerft Niemandsland uit de winst van Tcleshop klcdingswinkcl Logies verschaffen aan eigenlijk on bekenden in Niemandsland kan risiko's inhouden voor de begelei ders van de bewoners. Een open huis dag en nacht in handen van vrijwilligers geven, impliceert dat deze vrijwilligers meer dan een ad- vizerende rol moeten spelen. De twintig betrokkenen stelden dan ook een eisenpakket op en gingen over tot de bezetting van het ge bouw aan de Ledebaan. Spandoe ken maken op de voorgevel hun on genoegen duidelijk aan de buiten wereld: 'Beheerraad buiten'. Het wantrouwen dat tot de beslissing van de beheerraad leidde, schrijven de bezetters toe aan fout begrepen futiliteiten. Neem daarbij nog de intentie om door een direktiefunk- tie iemand te belonen. Dat dit alles dan gebeurt zonder maar enige in spraak van de teamleden te aan vaarden, is voor de medewerkers te veel. De teamleden verklaarden wel ver der voor de op het ogenblik tien opgenomen gasten verder te blijven zorgen, maar weigerden de toegang aan ieder die niet solidair was met hen. Dinsdagnamiddag zou alles nog eens duidelijk gemaakt worden in een perskonferentie. PH

De Voorpost | 1992 | | pagina 5