1100 siervogels op provinciaal kampioenschap te Lede Podium-Uitjes in De Werf ERNST IN DE WERF 10 - 27.111992 - De Voorpost Voor haar achtendertigste vogelshow mocht 'De Glansmerel Lede' voor de tweede maal in haar bestaan het provinciaal kampioenschap KBOF organiseren. In 1964 kregen zij dezelfde eer en het werk om een tentoon stelling op te richten met al de daaraan verbonden voor- en nadelen. De Leedse vereniging voor siervogels werd deze keer beloond met een volle zaal vogels van alle pluimage. En wat voor een pluimage, de ene al mooier dan de andere met een kleurschakering die ooit door een schilderspalet weergegeven werd. De ruim duizend vogels werden ver deeld over 105 reeksen en in elk daarvan bekroonde men drie vogels met goud, zilver of brons. Zij kwa men echter niet op het podium maar bleven elk afzonderlijk in hun kooi, de ene tsjilpend, de andere krijsend of lustig fluitend. 43 ver schillende deelnemers ontvingen een medaille. Glansmerel De naam die de vogelvereniging van Lede in haar devies opnam is won derwel gekozen want het eksem- plaar dat tentoon gesteld werd, is een prachtdiertje zwart als een merel maar dan met een satijnachti ge groen-blauwe glans die schitter de bij elke beweging die het maakte. Het was in het begin van de jaren na 1950 dat een vijftal vogelliefhebbers besloten om zich te verenigen in een speciale groepering waardoor ze beter hun belangen zouden kunnen verdedigen en waarmaken. Over de naam van de vereniging waren de stichters het vlug eens want medelid Cornelis had op dat ogenblik een zeldzame vogel in zijn beziteen glansmerel. Dit dier zou tot op he- uit deze bonte wemeling de 'mooiste' te kiezen (iv) den de naam van de groepering voe ren, een goed gekozen vogel als men het ons vraagt, want hij is niet alleen mooi van pluimage maar zeer sier lijk en levenslustig. Net zoals bijna alle verenigingen van die aard beschikt het huidig be stuur praktisch over weinig of geen inlichtingen voor wat de werking betreft. Nochtans bestaat ze onge veer veertig jaar, een periode waar in toch heel wat moet gebeurd zijn. Het niet bijhouden van archiefstuk ken is echter een kwaal die zich veelvuldig voordoet zodat het ver enigingsleven op een dorp slechts fragmentarisch kan weergegeven worden. De Glansmerel van Lede maakt hierop geen uitzondering zo dat hun gegevens zeer schaars zijn in dit verband. De Leedse vereniging is bij verschil lende federaties voor siervogels aangesloten maar is ook lid van de Kon. Belgische Ornitologische Fe deratie. Als doel hebben zij zich gesteld aan de leden een liefhebbe rij te bieden die een zinvolle vrij etijdsbesteding inhoudt. Daarom willen zij in eerste instantie de leden bijstaan bij eventuele aankopen, het verzorgen en kweken van derge lijke soorten vogels. De aktiviteiten blijven alleszins be perkt tot hun onmiddellijke hobby waaraan zij een maandelijkse be stuursvergadering koppelen en een jaarlijkse algemene vergadering. In de loop van het jaar nodigen zij ook wel eens een spreker uit die een belangrijk onderwerp over siervo gels komt behandelen. Zij organiseren eveneens jaarlijks een eigen clubkampioenschap waarbij verschillende titels aan de leden uitgereikt worden. Op het programma staat telkens een vogel show die openstaat voor alle lief hebbers en waaraan ook leden van andere clubs mogen deelnemen. Een andere zinvolle aktiviteit is het plaatsen van nestkastjes, het voede ren van onze inheemse vogels tij dens de barre wintermaanden. Het is dus niet alleen een vereniging die het vogelbestand op peil houdt in gevangenschap maar ook zorgt dat dit bestand in de vrije natuur be houden wordt. Integendeel, zij hel pen vaak voor de groei van het voge lbestand in de natuur waarbij zeld zame exemplaren de vrijheid krij gen. Het huidig bestuur is samenge steld met erevoorzitter L. Verbeke en Hubert Macharis die hem op volgde, A. Matthijs, sekretaris, L. Versporten, penningmeester. Zij worpen bijgestaan door de drie be stuursleden G. Smekens, N. De Smet en P. Matthijs. Gelauwerden Het is een bijna ondoenlijke opgave voor de keurders om uit de bonte bende enkele laureaten te kiezen. Er zijn zoveel soorten en variëteiten dat een leek er niet uit wijs geraakt. Toch durven de keurders het aan om er de 'beste' of 'mooiste' uit te kiezen. Gelukkig kan dit in verschil lende 'klassementen' gebeuren. Per vijftal algemeen lagen de verschil len in punten heel dicht bijeen maar toch kreeg José De Loof de hoogste eer, gevolgd door M. Baetens, S. Verhelst, M. De Prins en P. Gee- rinck. Er wordt echter nog meer belang gehecht aan het klassement per vijftal maar dan met eigen kweek en voor de klas A, B en D gaf dit als winnaar nogmaals J. De Loof, gevolgd door de andere reeds geciteerde vier kwekers. Daarn kwamen nog R. Vagenende, R. Va Huyck, O. Focquaert, L. Neyryncl R. Van De Velde. De beste stai volgens de gegeven punten wei aan Sven Matthijs toegekend. In de andere klassementen had me als winnaars S. Verhelst (Europe se), M. Baetens (exoten), R. Va De Velde (kleurkanaries), A. Lat reys (postuurkanaries), J. De Loc (parkieten), R. Vagenende (hybrie den), P. Geerinck (duiven en hoen ders). Tenslotte nog het klassemen vrije klas C per vijftalR. Bonnae rens, M. Baetens, R. Francois, J. D Loof, R. Vagenende en R. Verh< gen. Het is dankzij een enorme inzet va het bestuur van de Glansmerel het kampioenschap opnieuw groot sukses kende. Het organise ren van een dergelijk gebeuren kaï GPX alleen gerealiseerd worden danka de medewerking van velen en daar om doet De Glansmerel een oproe ,K0( om aan te sluiten bij hun verenigin bj waarvoor ze slechts 400 fr. betale met inbegrip van een vakkundi tijdschrift. i Cie De Koe speelt «De Touroperator» (04.12) Muziekteater «De vlucht van de Quetzal» n.a.v. 500 jaar Amerika (05.12) Kinderzondag met «Fidelio» door Frank Groothof naar van Beethoven (06.12) en het was zeer moeilijk om Nog tot en met maandag 4 januari '93 in de tentoonstellingsruim ten: tentoonstelling «Politieke Affiches», Van vrijdag 27 november tot en met maandag 7 december in de Belfortkrypte: tentoonstelling door kunstenaar Jef De Corte. Vrijdag 27 november om 20 uur in de Schouwburg: balletvoorstel ling «Barocco» door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen van Robert Denvers; een gemengd programma met een keuze van vier balletten uit de volgende vijf: twee kreaties «Carnaval» van Ib Andersen en «Spent Passions» van Danny Rosseel, en verder nog «Concerto Barocco» van George Balanchine, «Swing Time» van Peter Anastos en ook «Beyond Memory» van Mauricio Wainrot; toegangsprijs 500 fr. maar 300 fr. voor houders van een J.A.Pres 053/76.13.12. Vrijdag 27 november om 20 uur in de Teaterzaal: dia-avond over «Santiago-de-compostella» georganiseerd door de Koninklijke Belgische Touringklub; info 053/21.14.00. Zaterdag 28 november om 20 uur en zondag 29 november om 15 uur in de Schouwburg: prinsenrevue «Omda'k nen Oilsjt'neer ben» door de Aalsterse Prinsencaemere n.a.v. het 21-jarig bestaan van deze Prinsencaemere; m.m.v. 'The Street Swing Band' en 'The Groovies' o.l.v. Patrick De Coninck; toegangsprijs 350 fr.; reserva tie in De Werf op nr. 053/76.13.12 en bij Dagbladhandel Vermoesen op nr. 053/70.21.49. Maandag 30 november om 13.30 uur in de Schouwburg; voordracht georganiseerd door Aktueel Denken en Leven; info 053/80.74.70. Dinsdag 1 december om 14.30 uur in de Studio: voordracht «In het spoor van Christoffel Colombus» georganiseerd door de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensioneerden; info 091/61.99.12. Donderdag 3 december in Ciné Feestpaleis: derde filmavond in de serie Netwerf-Film met de vertoning van «Beweeg niet, sterf en verrijs», een Russische film uit 1990 van Vitali Kanevski én van de kortfilm «Harpya» van Raoul Servais; toegangsprijs 180 fr. of 150 fr. met korting. Donderdag 3 december om 19.30 uur in de Schouwburg: voordracht door Phil Bosmans, de stuwende en bezielende kracht achter de Bond zonder Naam', die een konkrete boodschap brengt voor «Een nieuwe kuituur van het hart»; georganiseerd door het C.M.V.B. Gewest Aalst i.s.m. de 'Bond zonder Naam'; toegangs prijs 100 fr. 6 5 Donderdag 3 december om 8 uur in Vergaderlokaal 1: startdatum Vormingskursus van het Algemeen Belgisch Vakverbond; info 053/78.78.78. Van vrijdag 4 tot en met woensdag 9 december in de Belfortzaal: tentoonstelling ingericht door de Kamer van het Bouwbedrijf. Vrijdag 4 december om 20 uur in de Schouwburg: teatervoorstelling «De Touroperator» door Compagnie De Koe met Diane Belmans, Dirk Tuypens en Steven Van Watermeulen in een regie van Bas Teeken; toegangsprijs 300 fr. of 180 fr. voor houders van een J.A P res. 053/76.13.12. Zaterdag 5 december om 20 uur in de Schouwburg: muziekteater- produktie «De vlucht van de Quetzal» n.a.v. 500 jaar Amerika: een kollage van liederen en muziek, gedichten en toneelfragmenten in een kleurrijke aankleding met maskers en poppen; met medewer king van het Mechels Stadspoppenteater en het strijdkoor 'Overhoop'; regie en tekstsamenstelling Fons Eickholt, muziek en arrangementen Karei Op de Beeck; georganiseerd door K.W.B.- K.A.V. Verbond Aalst i.s.m. Wereldsolidariteit Aalst; info 053/ 76.16.90 en 053/76.16.80. Zondag 6 december om 15 uur in de Schouwburg: kinderzondagna middag Frank Groothof en «Fidelio», een familievoorstelling ge maakt naar de gelijknamige opera van Ludwig van Beethoven, met de akteurs Erna Stassen en Frank Groothof; geschikt voor kinderen vanaf 8 jaar; toegangsprijs 100 fr. of 1 strip voor kinderen en 170 fr, of 2 strippen voor volwassenen; res. 053/76.13.12. Vrijdag 4 december: teatervoorstel ling «De Touroperator» door Cie De Koe Twee mensen zijn vastbesloten op reis te gaan. Wanneer zij de laatste formaliteiten afhandelen, realise ren ze zich dat het begin noch het eindpunt van hun reis gekend is. Zelfs het uur van vertrek blijkt een waar misterie. Gelukkig is er Micha, een tourope rator, die ook graag op reis gaat en bovendien een kaart mee heeft, zonder legende weliswaar..- Dit laatste zorgt zelfs voor geregeld wat voeten in de aarde. Te meer dat de landkaart autonome beslissingen begin te nemen naargelang het mo ment en van positie verandert als het haar uitkomt. Zijn ze nu weg of moeten ze nog vertrekken? Waarop wachten ze dan of zijn ze al lang vermist en zijn ze misschien volop zichzelf aan het terugvinden? Zwalpend van euforie naar paniek wordt de toestand stil aan ernstig. «Waar zijfi we?» en «Waar is iedereen?» «Kan ik hier ergens telefoneren?» Het wordt bepaald druk rond het hoofd van de touroperator. Al dreigt hij geenszins met ontslag, ook hij weet het allemaal niet meer. «Heeft hij het ooit geweten?» Of erger nog: «Is Micha een verrader?» Als dan op dit hoogst kritiek mo ment het licht als bij toverslag aan springt, wordt de touroperator in één sekonde de roemruchte held. Maar Cie de Koe zou Cie de Koe zijn mocht ook dit geen implikaties met zich meebrengen. Immers. In een klassiek drama sterft de helf doorgaans altijd aan het einde van het verloop. Tot daar wat regie-assistent van Cie de Koe zelf vertelt in zijn persnota bij «De Touroperator», het jongste stuk van het gezelschap, dat eerder de werktitel meekreeg «Aan het eind van de zomer», zoals trouwens nog vermeld werd in De Werf-Ma- gazine. Sinds 23 september 11. toert Cie de Koe ermee door Vlaanderen en Nederland. In De Werf te Aalst wordt de (voorlopig?) voorlaatste voorstelling gespeeld. Wie dit stuk nog wil zien, moet zich haasten als is daar toch niet zo heel veel reden toe. «De Touroperator» is volgens regis seur Bas Teeken, het sluitstuk van een trilogie over 'de illusie'. Na het bejubelde «De Gebiologeerden» («de illusie als vanzelf ingevuld») en het eveneens merkwaardige «Epi loog van de Eenzaamheid» («de il lusie krampachtig vastgehouden») is dus nu het sluitstuk met «De Touroperator» («de desillusie»). Compagnie de Koe werd in 1989 opgericht door Bas Teeken, Peter van de Eede en Dirk Tuypens, alle drie afgestudeerden van het Ant werpse conservatorium. En ze ble ken nog wat te vertellen hebben ook. In hun twee vorige - hoger geciteer de - produkties waren de teksten ontstaan in vrije-improvisatieses- sies en dit resulteerde in verfrissen de en ontwapende voorstellingen. In «De Touroperator» kon deze zelfde werkwijze niet tot hetzelfde resultaat leiden, gewoon omdat «the hand of the master» ontbreekt, het is allemaal een tikkeltje te wei nig gestruktureerd, de grote span- ningslijn ontbreekt, er is te weinig eenheid in de richting die men uit wil. Na een aanvankelijk erg humo ristisch (al duiken ook hier de eerste klisjees en de amateurtics op) begin krijgt de voorstelling een keerpunt (wanneer de schemering én de don kerte valt), waarin men blijkbaar niet goed meer weet welk pad te volgen. En dan wordt het bijna een allegaartje van emoties, van poëzie en realiteit, van net-niet-aktie en toch-maar-wat-doen, wat niet belet dat er toch nog af en toe een intellig ent bedachte scène opnieuw de aan dacht boeit. Maar het geheel wordt gezocht, alle spankracht is verdwe nen, af en toe wordt het zelfs ge woon «gelul» zonder enige relevan tie. De vrouw Diane Belmans heeft na zowat de helft van de voorstel ling als personage zelfs geen reden van bestaan meer, ze zit er bij voor lui, al kunnen we niet letterlijk ne men als we goed toekijken! Een voorstelling die in zoverre in teressant is dat ze toont dat jonge teatergezelschappen onder de druk uit moeten van het huidige teater- dekreet, dat hen té zware verplich tingen oplegt. In de Schouwburg van De Werf op vrijdag 4 december om 20 uur. De toegangsprijs bedraagt 300 fr. maar houders van een Jongeren Abonne- ments Pas komen er al in voor am per 180 fr. Reserveren kan tel. nr. 053/76.13.12. Zaterdag 5 december «De vlucht van de Quetzal», hulde aan de In diaanse strijd In de Kortrijkse Stadsschouwburg ging twee weken geleden «De vlucht van de Quetzal» in première, een muziekteaterprogramma naar aanleiding van «500 jaar Amerika». Op zaterdag 5 december is deze produktie te zien in de Schouwburg van De Werf. Deze voorstelling wordt georganiseerd door K.W.B.- K.A.V. Verbond Aalst in samen werking met Wereldsolidariteit Aalst. In verschillende steden in Vlaande ren worden twaalf opvoeringen ge pland van deze «Vlucht van de Quetzal». Dit muziekteaterprogramma is een hulde aan de Indiaanse strijd en kuituur. De voorstelling, een geëns ceneerd zangspel, is vooral door de muziek een evokatie van de In diaanse kuituur. Ze is meteen ook een verbeelding van de vernietiging van deze kuituur en een roep om respekt voor en solidariteit met de ze kuituur. Het muziekteaterpro gramma wil de toeschouwer tevens konfronteren met de problematiek van een multikulturele samenle ving. De Quetzal, de felgroene vogel uit Midden-Amerika, is het simbool van de vrijheid voor de Maya-India nen. Op en rond dit vrijheidssim- bool is een kollage gemaakt van lie deren en muziek, van gedichten en toneelfragmenten. De kleurrijke aankleding (met maskers en pop pen), het dekor en de muzikale be geleiding maken van dit muziektea ter een gebeurtenis. Opvallend is de muzikale afwisseling, gaande van autentieke Indiaanse melodieën over Zuidamerikaanse protestlie deren tot musical- en kabaretachti- ge liederen. Er wordt gewerkt met sterke beel dende elementen, zoals maskers en gebruiksvoorwerpen. Het Mechels Stadspoppenteater zorgt voor de uitbeelding van de vernietiging en de opstand van de Quetzalvogel. Het geheel wordt begeleid door een vijftal muzikanten. De regie en tekstsamenstelling van «De Vlucht van de Quetzal» zijn van Fons Eick holt, de muziek en de arrangemen ten zijn van Karei Op De Beeck, dirigent van het strijdkoor 'Overhoop'. Het Mechels Stads poppenteater verzorgt het poppen spel. Dit programma over de Indianen en hun waardevolle kuituur eens van uit een Indiaanse standpunt te be kijken, maar ook een eerbetoon aan deze Indiaanse kuituur. Wie deze voorstelling heeft kunnen bekijken, moet toegeven dat er ont zettend veel goede wil én uren vooite, 1 bereiding in moet gekropen zijlij Maar dat deze inzet niet altijd ec garantie is voor ook nog een ma en evenwichtig uitgebouwd prq^| gramma, wordt ook hier nog eet bewezen. Indien men deze, met Jro'j dan het bekijken waard, voorstd 5.0 ling één verwijt mag/kan maken i dat ze flink gebaat zou geweest zi «ivc met een meer professionele aanpi en regie. Er zit te veel overbodij ballast in de voorstelling, die c technisch nog wat aan precisie k winnen, en waarschijnlijk zal wii nen naarmate de reeks voorstellii u 03 gen vordert. Wellicht is dit ree< ,0|> verholpen tegen 5 december? DWy k mooiste momenten van deze pro tong duktie zijn zeker en vast de muzikl le: met een vrij grote verscheideo tjken heid aan muzikaal materiaal won een mooi beeld opgeroepen van c ,eu, Indiaanse kuituur.- In ieder geval is deze «Vlucht van d ^sj Quetzal» een programma dat d «cuy verplaatsing naar De Werf mee K0( dan waard is, al is het maar omdi wij, Westerse blanken, toch zo wei ^a£ nig afweten van die enorm boeiend 15.6; en rijke Indianenkultuur! Op zaterdag 5 december om 20 uu in de Schouwburg van De Werf 1982 Voor meer informatie i.v.m. voorstelling, die georganiseeifioestv wordt door K.W.B.-K.A.V. Vei bond Aalst i.s.m. Wereldsolidaritefp 6 Aalst kan u terecht c 76.16.90 of 76.16.80. Zondag 6 december: kinderzonde SP-*" met «Fidelio» van Frank Groothi n naar van Beethoven Köiy De familievoorstelling «Fidelio- gemaakt naar de gelijknamige ope wger ra van Ludwig van Beethoven, i ^aljal^ een speelse illustratie van het od recht dat politieke gevangenel amio treft. Het verhaal is eigentijds: over dl 55^ hele wereld worden eerlijke men sen door boeven in de gevangens dj gestopt. Ze zitten daar omdat zeil bouwj' de media of op straat gezegd hel» «am systee haak 803/ DE QUETZAL De Quetzalvogel is voor de Maya-Indianen in Midden-Amerika het symbool van de vrijheid. De' kleine, felkleurige vogel met lange veren wordt be zongen in liederen en mythes. Vrijheidslievend als hij is, kan, hij in gevangenschap niet leven. Maar zolang nog één Quetzal in vrijheid in het oerwoud weet te overleven, zolang is er hoop op overleven en toekomst. politiek vonden. Leonore gaat wanhopig op 71 naar haar man, een journalist dit 01)1 door de machtige goeverneur Piz !j.vKc zarro werd opgepakt. Leonore wi r?d haarman terug. Wat moet ze in haal tin p eentje beginnen? Het lijkt alsof nie mand haar wil helpen. Leonore bij Dicuyi van zich af. Verkleed als man, Fide lio, dringt ze de gevangenis binnci OOS. om Florestan te bevrijden. Erni Stassen speelt de rol van Leonore taai bis Frank Groothof neemt alle anden rollen voor zijn rekening. cember om 15 uur in de Schou«*ar. thuifda kinderen vanaf 8 jaar. De toegang* so^ prijs bedraagt 100 fr. of 1 strip vort "«eun kinderen en 170 fr. of 2 strippei g Ko voor volwassenen. Reserveren ka: ora Tr in De Werf op tel. nr. 053/76.13.11 g™ 091/6 fclCuy, feCuy tKOC «OOcc.

De Voorpost | 1992 | | pagina 10