Wie zenaar stapte mee 'Across America for Mother Earth' Lydia De Brauwer stapte mee in Nevada-woestijn 14 - 27.111992 - De Voorpost Sedert de ontdekking (verovering) van Amerika door Christoffel Colum bus, op 12 oktober 1492, dus 500 jaar geleden, heeft de autochtone bevolking aldaar, vooral dan de indianen, een lange lijdensweg afgelegd. In een pers-infomap over de 'Walk across America...', een Vlaams initia tief, en ook wel in andere geschreven bronnen lazen we terzake hoe de indianen overweldigd, uitgebuit, onderworpen en in natuurreservaten bijeen gedreven werden door de blanke 'conquistadores'. Meer nog op hun territorium werden de laatste jaren al meer dan 700 atoomproefnemingen uitgevoerd met alle, vooral medische, gevolgen van dien. En toch willen de indianen niets anders dan in vrede leven met alle mensen op aarde, die ook hun moeder is. Ter gelegenheid van de (niet alge meen gewaardeerde) viering om 5 eeuwen 'Amerika', kwamen de 'Roodhuiden', en hun niet benij denswaardig lot, in de internationa le belangstelling, via tentoonstellin gen, congressen, optochten en an dere manifestaties. Als Vlaams in itiatief op dat terrein noemen we 'Walk across America for Mother Earth', een voettocht van meer dan 5.000 km dwars door de Verenigde Staten, gaande van New-York City tot aan de westelijk gelegen Neva- dawoestijn. Alleszins een spektaku- laire aktie, bedoeld om de aandacht van de wereld te vestigen op de vrij heidsverzuchtingen van de vele in dianenstammen, maar niet minder als protest tegen de proefnemingen die op het grondgebied van de Shos- hones worden gedaan. Een Wiezenaar was erbij In het kader van genoemde actie vlogen op dinsdag 5 mei een 8-tal moedige Vlamingen - de Wiezenaar Peter Van den Abbeele was onder hen - naar het immense land van Uncle Sam. Na een luchttrip van 15u. (20u. als men er de wachttijden bijtelt) bereikten ze de stad Saint- Louis in de staat Missouri. Daar sloten ze aan bij een groep van 60 voortrekkers die al van eind januari gestart waren, en dus al ettelijke kilometers in de benen hadden. Het ganse reizend gezelschap bestond voor ongeveer de helft Vlamingen en evenveel Amerikanen, naast en kele personen uit andere landen en enige indianen. Over die lange tocht naar het Wes ten laten we Peter zelf aan het woord 'De eerste dag maakten we kennis met het kamp, met de tochtgenoten en met de omgeving. De volgende 5 dagen legden we telkens 40 km per dag af, wat beslist geen sinecure is in het vooruitzicht van de daarna nog lange resterende af te leggen weg aan een gemiddelde van 20 a 25 km per dag. Als intermezzo zeggen we dat voor deze voettocht - alleszins een ernstige campagne en zeker geen alternatieve vakantie - een do zijn geweldloze richtlijnen opge steld werden, o.m. de voorwaarden tot deelname, het gedrag tijdens de tocht, het zich onthouden van alco holische dranken, de houding te genover medestappers en de lei ding... Als wandelroutes werden achtereenvolgens St.Louis, Kansas City, Colorado Springs, Santa Fé en Albuquerque (beide in New-Mexi co), het Navajoreservaat (in Ari zona), Utah en Las Vegas aange daan. Tussen haakjes de Test Site, waar de atoomproeven plaatsvin den ligt op circa 100 km ten N.W. van Las Vegas.' We stelden Peter verder nog enkele vragen over zijn verblijf in de States, o.m. over zijn aktiviteiten aldaar, ontspanning, houding van de plaat selijke bevolking, voeding enz. Daaromtrent vertelt hij 'We werken volgens een bepaald beurtsysteem t.t.z. dat iedere deel nemer één dag niet meestapt, en zich dan bezighoudt met koken, ver voer, bijeenhalen van alle beno digdheden en ook wel kantoorwerk. Verder hadden we elke dag een 'ge meenschappelijke cirkel' d.i. een vergadering over onderwerpen van diverse aard, in verband met de wandeltocht, zoals aankondigin gen, planning inzake de te volgen route, het opzoeken van slaapgele genheid, te nemen beslissingen, het les geven in scholen, wat ik geduren de twee dagen in Kansas City deed. Bij dergelijke discussies ervaarden we telkens de tegenstelling tussen de Amerikanen, kwistig met hun woorden omspringend, en de Vla mingen die het meer van daden moesten hebben. De indianen ma nifesteerden zich nog anders. Wel te begrijpen als men bedenkt dat ieder van deze drie mensengroepen om een ander motief aan de tocht meedeed.' Over de voeding voegde Peter er nog aan toe dat hij al van voor de aftrap naar Amerika vegetariër was, dat dieet tijdens deze tocht verder zette en het in de toekomst wenst te handhaven. Vanzelfsprekénd hiel den vele van zijn collega's inzake die groenkost er niet dezelfde me ning op na. Inzake ontspanning wou Peter het volgende kwijt'ik ben meer gefascineerd door de prachti ge natuur met de onbeschrijflijk mooie zonsondergangen, de monu mentale Amerikaanse bergen en wouden, denk maar aan de toren hoge 'Big Mountains', één der grootste attrakties van de hele stap- tocht, dan aan de traditionele ont spanning op zijn Vlaams.' Peter had het verder nog over de sundance ceremonie met het plan ten van de levensboom (in de aard van onze meibomen), de 'zweethutten', een soort indiaanse sauna, waarbij op sterk verhitte la vastenen water gegoten wordt. Ook over de hoge Amerikaanse tempe raturen, over de gemoderniseerde huisvesting en kledij van de inboor lingen, over de opvallende armoede in de steden en de reservaten, met de vele dak- en werklozen, over de houding van de inheemse bevolking t.o.v. de stappers, maakte Peter vol gend onderscheid. 'De Amerikanen drukten hun ver wondering uit over het feit dat zove le vreemden de moed konden op brengen om de indianen een hart onder de riem te komen steken. De indianen zelf betuigden kennelijk hun dankbaarheid, en enkele 'outsiders' lieten zich wel eens sma lend uit over de persoon en de doenwijze van de zonderlinge wan delaars.' We sluiten hiermede deze semi-toe- ristische parenthesis af en stappen in de geest mede op naar de Test Site in Nevada, waar de apotheose van deze 10-maandentocht plaats vond met een drie-daagse prote- staktie tegen het houden van atoomproefnemingen op het terri torium van de Western Shoshones in de Nevadawoestenij. Volgens de inrichters zal het de enige daad van burgerlijke ongehoorzaamheid zijn die blijkens de Amerikaanse wetge ving illegaal is. Slotaktiviteiten In een eerste protestfase op 8 okto ber trachtten een 40-tal aktievoer- ders, vooral Vlamingen, de Test Si te te blokkeren, en de 'Ground Ze ro (ontploffingsplaats) te bezetten en zodoende de kernproef te verij delen. Dit opzet mislukte daar de milieu-aktivisten te vroeg ontdekt werden. De ganse pleiade protes tanten ketende zich vast aan elkaar of aan rioleringspijlen, vrachtwa gens of zware rollen prikkeldraad. Ze werden echter door de politie 'bevrijd' en aangehouden en na een symbolisch proces weer vrijgelaten. Met een 'vredeskamp' waaraan door meer dan 2.000 enthousiaste lingen werd deelgenomen, werd de campagne dan afgesloten. Op een laatste belangrijke vraag 'heeft het projekt, Walk across America for Mother Earth, wel nut gehad,' antwoordde Peter'het heeft op zijn minst de aandacht van de hele wereld getrokken op het lot van de verongelijkte indianen. Het heeft hen de hoop gegeven om een maal de zelfstandigheid te herwin nen en in vrede te kunnen verder leven.' We stelden Peter uiteindelijk nog een persoonlijke vraag'zou je er bij een eventuele nieuwe 'Dwars door Amerika' weer willen bij zijn Hij antwoordde eerder la- koniek 'ja, op voorwaarde dat ik van in het begin kan meestappen'. Verder stelde hij nog een film- en dia-avond over de Amerikaanse goodwilltocht in uitzicht en zei met een dat er eerlang een meer milieu- gerichte mars door België, en later zelfs door Europa zal gehouden worden, als sensibilisatie voor de verzuchtingen van de indianen. Intussen rust Peter wat uit van zijn niet te onderschatten prestaties in de V.S.A. en kan aldus net heimwee naar huis vergeten dat hem tijdens zijn staptocht wel eens bekroop. Toch wil hij verder aktief blijven in de vzw 'Voor Moeder Aarde'. Langs deze weg dankt hij alle streek-tochtgenoten, die een min of meer lange afstand meestapten, voor hun solidariteit en hun kame raadschap. Dit zijn Denis en Ellen Vercammen en Dirk Abeel, alle drie Wiezenaars, en verder Geert Van Neckebroeck en Bart Lebaut uit Erpe-Mere, Marjan Muylafert en Christof (N.N.) uit Lede, Luc De r Troyer uit Nieuwerkerken, Lydia De Wolf uit Grembergen,'Lydia De iTSij Brouwer uit Schoonaarde en Bruno De Vos uitDendermondeen niet te vergeten een 20-tal aktievoerders uit het Waasland. 10E We wensen Peter Van den Abbeele -vCti'Wi en al zijn tochtvrienden van harte B geluk om hun durf, hun eendracht p "M'isTlO en hun daadvaardigheid ook in r ip V O V moeilijke omstandigheden tijdens I *ük. vW - "WV** de 'Dwars door America-trip'. Lu T' Wie over de vzw 'Voor Moeder H -y F Aarde' meer inlichtingen wenst, IH kan steeds terecht op het kontakta- Vrouwebroerstraat te 9000 Gent, tel. 091/33.32.68. Lebbeke. Hier Peter tijdens een 70-uren wake voor de gevangenis van Leaven J. Van Landuyt Worth, gewapend met een staf, een geschenk van de Indianen Het Berlaarse jeugdhuis Joko volgde in de maanden september en oktober nauwkeurig en met veel spanning wat er in de kranten allemaal werd geschreven over de 'Wandeltocht door Amerika', een tocht van 5.000 km die in januari was gestart als protest tegen de atoomkernproeven in de Nevada-woestijn, een gebied dat door verdragen aan de indianen toebe hoorde. De laatste weken van die tocht werden meegestapt door Lydia De Brauwer van het Palinghuis in Schoonaarde en moeder van de Jokoleden Rika en Lieve. 'De tocht, de kontakten met de indianenkultuur, de hele ervaring, gaf me meer energie. Ik kreeg er ook een andere indruk over de jeugd door. Als snel gestopt wordt met atoomproeven, is er nog hoop voor Moeder Aarde', klinkt het entoesiast. Via een vriendin leerde Lydia de vzw Moeder Aarde kennen die de tocht opzette. De aktie kreeg in ons land heel wat belangstelling en ver schillenden trokken de voorbije maanden voor kortere of langere tijd mee. 'Omdat ik tegen de kern proeven ben, schreef ik in. Mijn kleinkinderen moeten ook nog we ten wat groen is', motiveert Lydia haar beslissing. 'Ik vertrok op 4 september met twee vriendinnen. Het werd een hele toer om de wandelaars in te halen. Na drie dagen vonden we ze in de indiannvesting van Coal Mine Mias'. Vandaar ging het te voet ver der. 'De tocht was zwaar. Per dag legden we tussen de 15 en 20 miles af (tussen 25 en 32 kilometer). Met mijn vriendinnen vertrok ik al om 5 uur 's morgens om nog wat in de koelte te kunnen stappen. Vanaf 9.00 uur was het immers bijna on draaglijk heet. de asfaltwegen smol ten onder je voeten. De omgeving was echter prachtig. De uitgestrekte woestijn, de kaktussen, de horizon op oneindig. Terug in de stad dacht ik te zullen stikken. Ongeveer om de 5 milles kregen we wat water, een stuk matermeloen of wat eten van de blisterbus (letterlijk betekent dit blarenbus). Tussendoor kochten we wel eens wat drinken of een ham burger aan een tanstation. De rest was immers vegetarisch of dump- voedsel (voedsel dat bijna aan de vervaldatum toe was en gratis of goedkoper kon aangeschaft wor den). Onderweg deelden we bro chures uit aan belangstellenden. Regelmatig kregen we aanmoedi gingen, hier en daar ook wel ver wensingen naar ons hoofd geslin gerd. Over het algemeen bleek toch hoe weinig de plaatselijke bevolking weet over de proefnemingen en het onrecht dat aan de indianen wordt kunnen zitten, kropen de meesten onder de blisterbussen. Voor hygië ne was er nauwelijks mogelijkheid. 'Soms was er dagen na elkaar geen water om ons te wassen'. Lydia was verbaasd dat er bij de Vlamingen zo weinig oudere men sen meestapten. ik behoorde tot de weinige zestigers. De jeugd aan vaardde ons echter volledig en toonde haar respekt omdat wij echt alle kilometers afstapten, waar ve len van hen soms gingen liften. Door de gesprekken leerde ik de jeugd wel beter verstaan. Alleen al dat ze mee deden, maakt dat de wereld nog toekomst heeft: er zijn nog idealisten'. Testplaats Een week verbleef de groep aan de rand van het testgebied in een vre deskamp. Daar voelde ze het best de onderlinge verbondenheid van de deelnemers aan. Die sfeer maak te dat ook zij meestapte naar de verboden testzone. 'De politie daar leek de aktie niet ongewillig. Ze had echter de opdracht niemand door te laten. Ze trad echter enkel op nadat enkelen van onze groep hardhandig probeerden het terrein te betreden'. Vijf Vlamingen hielden er een hongerstaking. Die spekta- kulaire akties waren blijkbaar nodig om in de pers de beoogde publiciteit te krijgen. Lydia betreurt dat hier voor geweld nodig was. Ze verna men hoe vier Vlamingen in het test gebied waren op het moment van een proefneming. 'Hoewel bij wet verboden, werd toch doorgegaan met de proef. De vier werden ach teraf onderzocht, maar bleken voor zover men dat kan nagaan, niet be smet. Ze- hadden wel grote schrik doorstaan'. Zelf had Lydia geen schrik gehad. 'Men vertelde ons dat het vooral gevaarlijk kon zijn voor de vruchtbaarheid van jongere vrouwen. De laatste week dienden we wel dagelijks de keel in te wrij ven met zeewier en kregen we jodi um en calsiumtabletten'. In het kamp was heel wat animatie en kontaktmogelijkheid met de in dianenkultuur. Lydia deed er mee aan een zweethutceremonie. 'Ik voelde me herboren achteraf. Hoe wel onder de indruk van de indiaan se verbondenheid met Moeder Aar de, weigert Lydia die kuituur als de hare te beschouwen. 'Iedereen moet volgens zijn kuituur leven en overal zijn er goeden en slechten' relativeert ze. De indianen betoonden de meeste dankbaarheid, vooral om de morele steun die de aktie hen gaf. Lydia merkte er een streven naar het te- ruggrijpen naar de vroegere ge woonten in op. Maar ook voor het milieu zijn dergelijke akties goed denkt Lydia. 'Voor twintig jaar reis de ik al eens door Amerika. Atoom- afvalhopen lagen er toen nog onbe schermd. Nu is men er veel secuur der mee, wellicht onder invloed van akties als deze. Mochten er ook in Europa dergelijke marsen komen, dan zal ik zeker trachten mee te doen', stelt ze kategoriek. (nk) Lebbeke. Op de foto zien we. Peter, met de hand het V-teken makend, samen met enkele tochtgenoten op weg naar Jacomo. Zijn 'Menominee nation '-vlag houdt zich strak, spijts een flinke stortbui Rond 17.00 uur waren de meeste wandelaars in de kampplaats. Daar werd in cirkelvorm gezeten de dag besproken, "s Morgens werden in de cirkel goede wensen uitgewisseld voor de dag. Meestal waren we ech ter al vertrokken. Onze wensen lie ten we dan voorlezen'. Lydia had bij die bijeenkomsten wat meer diep gang verwacht. Het bleef echter bij praktische problemen. 'Het lukte ook niet om bievoorbeeld de Vla mingen meer bij elkaar te krijgen. Dit alles maakte het onderwegsoms te oppervlakkig'. In Las Vegas, waar de groep vier dagen bleef, wer den in de universiteit voordrachten gegeven over de kernproeven en over sociale onderwerpen. Die wa ren spijtig genoeg in het Engels en dus soms moeilijk om te volgen. De deelnemers sliepen meestal in tenten of, zoals Lydia de laatste we ken, in de open lucht. Om bij aan komst nog wat in de schaduw te Dendermonde. Lydia de Brauwer stapte mee op door de Nevada-woestijn (gvdw)

De Voorpost | 1992 | | pagina 14