Ledenaar Bart Liebaut vastgeketend in Nevada woestijn Van verkeersreglementen en gemeentelijke raden in Lede Aalst stapte met brandende fakkels op in een mars voor vrede... 2 - 27.111992 - De Voorpost Begin ditjaarvertrok een kleine delegatie in New-York voor een maanden lange voettocht naar de Nevada Woestijn, het Indianengebied dat sinds jaren gebruikt en als dusdanig opgeofferd wordt als testgebied voor ondergrondse kernproeven. Het was een protestmars door Vlamingen georganiseerd maar waarbij verschillende delegaties uit andere landen tijdens de tocht aansloten waardoor de groep steeds talrijker werd. Onder hen bevond zich de Ledenaar Bart Liebaut die de groep begin september vervoerde maar wegens een verzwichte voet op sekretariaatswerk aangewezen werd. Tij dens de slotfase van de tocht liet hij zich met enkele anderen toch ook vastketenen als protest om een kernproef te verhinderen. In Las Vegas startte men om het laatste gedeelte van de voettocht af te leggen door de Nevada Woestijn. In deze stad is ook het Centrum van het American Peace Test gevestigd, een groepering die zich ook met de Indianenproblematiek bezighoudt. Zij beschikken over een sterke ra diozender waarmee men veel fre- kwenties kan bereiken en hier kon den de stappers voor «Moeder Aar de» heel wat informatie opdoen. Ook een Amerikaanse gids hielp mee om de weg te wijzen door ge bieden die voor een vreemdeling moeilijk te doorkruisen zijn. De vzw Moeder Aarde mocht zelfs gebruik maken van de akkommodatie van het APT zodat ook in hun centrum vergaderingen voor de komende tocht konden voorbereid worden. Bart Liebaut kreeg als opdracht een persmap bij te houden in verband met alles wat er over hun onderne ming in de regionale en de nationale pers verscheen. Daarbij moest hij meehelpen om de persconferenties voor te bereiden want in elke be langrijke stad gaf men informatie door om de bevolking te sensibilise ren en vooral om ze met de neus op de problemen te drukken die zij nauwelijks of in 't geheel niet ken den. Over de «brave akties» tijdens de voettocht, die trouwens meer infor- In overeenstemming met het dekreet op het kultuurpakt stelde schepen De Croock aan de raad voor een basisbeslissing te nemen in verband met de raden voor kultureel beleid in Lede. In deze gemeente zijn als dusdanig drie raden erkend als gemeentelijke adviesraden: de kultureie raad, de jeugd- en sportraad, die respektievelijk over hun speciale aangelegenhe den advies moeten uitbrengen. Dit is een wettelijke verplichting die in het kader van de openbaarheid van bestuur in het gemeentelijk beleid moet opgenomen worden. Bedoelde basisbeslissing behelst het vastleggen van de praktische modaliteiten met betrekking tot de informatieuitwisseling en het over leg, de adviesbevoegdheden, de on dersteuning en de samenstelling en de werking van de erkende gemeen telijke raden. Raadslid E. Branteghem was ver wonderd dat adviezen van de derde leeftijd opgenomen zijn in de ge meentelijke adviesraad maar dat de raad zelf niet opgenomen werd in het erkenningsbesluit, dit in tegen stelling tot de jeugdraad die zelfs nog moet opgestart worden. Dit komt volgens schepen De Croock door het feit dat de advies raad voor de derde leeftijd moeilijk bij de drie te realiseren is. Daarte genover krijgen ze echter twee man daten in de culturele raad alhoewel hun gemeentelijke werking blijft gelden zoals voorheen: «Ze hebben weliswaar geen autonome dekreta- le bevoegdheden maar ze blijven funktioneren zoals vroeger met al de voordelen eraan verbonden, die ook de andere raden genieten», stelde schepen De Croock. Wat de jeugdraad betreft wist hij te vertel len dat er uiteraard behoefte was om de jeugdraad, die niet meer werkte, opnieuw op te starten. Een paar weken geleden was er trou wens een vergadering met alle Leedse verenigingen waarbij de uit drukkelijke wil bestond om via een jeugdraad een gezamenlijke wer king te voeren maar daarvoor moet men eerst statuten opstellen want de jeugdraden zijn niet gestructu reerd zoals de andere raden: «Men zal hierbij trachten afwijkingen toe te staan in verband met bepaalde facetten van het jeugdwerk aange zien de moeilijkheden conform aan het cultuurpakt», stelde schepen De Croock die voor begin volgend jaar een degelijke werking beloof de. Intussen krijgt de kultureie raad dekretale bevoegdheid en nu kan men alle wegen op waarbij zelfs ra den in de onderscheiden deelge meenten kunnen aangesteld wor den. Daarbij komt nog een grotere openbaarheid van bestuur en indi viduele burgers kunnen eveneens, maar dan in beperkt aantal, in de raden zetelen. Bouw gemeentehuis In de raadszitting vroeg men om twee leningen goed te keuren res pektievelijk voor de financiering van de bouw van het gemeentehuis in tweede fase (11,8 miljoen) en voor de onteigening van gronden voor de oprichting van een biblio theekgebouw en zaal (2 miljoen). In de eerste plaats stelde SP-raads- lid E. Branteghem voor om de twee leningen afzonderlijk te stemmen waarbij voor de eerste lening de vol ledige oppositie tegenstemde en voor de tweede alleen de SP een onthouding weggaf, dit om reden dat ze vroeger de werkzaamheden voor het gemeentehuis en de biblio theek afkeurden. Vroeger had het College het voor nemen om een perssysteem voor onderboringen aan te kopen waar voor kredieten voorzien waren op de begroting. In de raad stelde men voor om in de plaats hiervan met het geld een beton- en asfaltzaagmachi- ne aan te kopen, maar de oppositie wou deze aanpassing niet goedkeu ren omdat er «met betrekking tot dit punt niets in de agenda te vinden is». De wijziging werd bijgevolg al leen door de meerderheid aanvaard zodat de aanpassing toch zal door gaan. Parkeerverbod Tuinwijk Voortaan zullen de bromfietsers A en B geen gebruik meer mogen ma ken van de fietspaden in de Steen- straat en komt er een parkeerver bod in de Kerkevijverstraat, deel Tuf-Tuf tot aan de spoorweg. Dit kreeg de goedkeuring van alle raadsleden mee wat niet het geval was voor het voorstel om parkeer verbod op te leggen voor vrachtwa gens op het pleintje in de Tuinwijk want de oppositie stemde tegen. Met deze maatregel zal men. vol gens raadslid Branteghem. één be paalde vrachtwagen verplichten om langs de weg te parkeren. Hij gaf toe dat een dergelijk voertuig veel plaats inneemt op het bewuste pleintje, maar «hij belemmert er nauwelijks het verkeer». Daarom vroeg hij schepen Schollaert om dit punt nader te onderzoeken want - als men toch doorzet - moet ook de omgeving verkeersvrij gemaakt worden: «Wat men nu gaat onder nemen is niet positief en zeker ver- keersonveilig», stelde Branteghem. Niettemin wil bevoegde schepen Schollaert toch het experiment op starten. Verkeersreglementen Naar aanleiding van het stemmen van verkeersreglementen die echter in de praktijk niet zouden toegepast worden, had raadslid Branteghem andermaal een paar concrete vra gen aan het adres van schepen Schollaert die voor haar debuut reeds onder vuur genomen werd. Zo werd een reglement gestemd in februari 1990 waarbij parkeren voorbehouden wordt aan vrachtwa gens van vrijdag tot maandag op de pendelparking van het station en de Kerkevijverstraat te Lede. Na drie jaar is er volgens de SP-frak- tie nog niets van de verkeerstekens te zien. In maart dit jaar ging het over het fietsverkeer in éénrich- tingsstraten waarbij fietsers in beide richtingen toegelaten zijn. Voor de ze uitgevaardigde en vroeger goed gekeurde reglementen ontbreekt nog altijd de nodige signalisatie om de uitvoeringervan te bewerkstelli gen. Raadslid Branteghem had evenwel ook kritiek op het plaatsen van knipperlichten die overwegend aan alle vrije scholen geplaatst wer den en niet aan de gemeenschaps school. Hij vond het logisch dat als men reglementen stemt de uitvoe ring niet zolang op zich mag laten wachten. Schepen Schollaert verdedigde het standpunt van het College, als zou den de knipperlichten in twee keer besteld zijn omdat er niet genoeg geld was. Zo zijn begin vorige maand nu ook de borden voor het fietsverkeer besteld en «van de par king aan het station wordt werk ge maakt». Volgens burgemeester W. Ruysschaert is het echter niet altijd eenvoudigwant als men een aanvul lend reglement goedkeurt in de ge meenteraad, moet men ook wach ten op de goedkeuring van het mi nisterie van verkeer. Wat de borden betreft bestelt men bij de firma die goedkoopst levert maar daar moet men dan met een langere wachttijd afrekenen. JV matieve akties betroffen, schreven we reeds in een vorige bijdrage zo dat we ons thans beperken tot de twee spektakulaire akties in de buurt of op de terreinen van de kernproefinstallaties zelf. Tegen kernproeven Er vonden reeds voordien vier kernproeven plaats in de Nevada Woestijn. In die streek laten zij dui delijke sporen na en op het ogenblik van de tocht stonden er nog twee nucleaire proeven op stapel die de naam meekregen van «Devider» en «Hunters Trophy». Voor de eerste aktie, het belemmeren van de test «Hunters Trophy», reisden vier Vlamingen naar Ground Zero, de plaats van het gebeuren. De aktiegroep eiste dat, in navol ging van Rusland en Frankrijk, ook de Verenigde Staten alle werken «onvoorwaardelijk zouden staken» en een moratorium «tot stopzetting van de kernproeven zouden aan gaan». Maar men heeft blijkbaar andere bedoelingen vermits er nog vijftien proeven gepland zijn tegen 1996. Nochtans wil men komen tot Lede. Tijdens de tocht voor 'Moeder Aarde' trokken de deelnemers in groepjes langs de wegen, deelden informatie uit er, werden intussen door speciale wagens bevoorraad (jv) een «Algemeen Teststop Verdrag» want door de langdurige radio-ak- tieve besmetting zal het eeuwen du ren vooraleer de natuur er weer op het gewone gezonde peil staat. Vastgeketend De eerste aktie werd op 14 septem ber gevoerd waarbij vier Vlamingen zich vastketenden aan de installatie voor kernproeven, Ground Zero genoemd. Zo vertrokken Wim Van de Vijver uit Halle, Carol, Dossche, Luk Meskens en Kris Sterckx uit Gent, voor een laatste tocht van ongeveer 90 km. Met een visum op zak van de plaatselijke Indiaanse overheid, nl. de Western Shoshone Nationale Raad, de rechtmatige be woners van dit gebied, betraden zij het testgebied in de Nevada Woes tijn. Daar lieten zij zich symbolisch vastketenen op de plaats waar de kernproef moest plaats hebben. Ze werden er echter vlug gearresteerd om onmiddellijk voor de rechter te verschijnen. Toch brachten zij een duidelijk ooggetuigenverslag van hetgeen zij er meegemaakt hebben: «Zaterdag liepen we bijna gans de dag in de bergen. De Yucca-vlakte lag letterlijk bezaaid met gaten. Honderden kraters veroorzaakt door kernproeven. Langs de weg troffen we regelmatig achtergelaten auto's en leegstaande huizen aan. Meestal waren ze doorzeefd met kogels want de Nevada Testside is j ook 't proefgebied voor de aangren zende Nellis Air Force Base. Toch is het daar ongelooflijk mooi. Het was echter angstaanjagend toen we op het einde van onze reis bovenop een berg aankwamen. Het leek er op een enorme fabriek, verdoken in een vallei. Zelfs midden in de nacht bleek daar een enorme bedrijvig heid. Alles was omgeven door een kunstmatige oranje gloed», aldus in het kort enkele zinsneden van de vier jonge mensen. De test werd voorlopig afgelast maar niet zozeer door de aktie zelf want intussen bestonden er al ande re plannen. Een tweede aktie werd echter in massale groep uitgevoerd waarbij enkele honderden deelnemers van de voettocht het testgebied betra den en andere zich vastketenden. Een 25-tal, waaronder Bart Liebaut van Lede, lieten zich vastketenen op een vrijdagmorgen en versper den zo de ingang van de «fabriek». Daarmee wilden zij de doorgang van de bussen met werkvolk belet ten waarin ze uiteindelijk geduren de twee uur geslaagd zijn. Ook aan de andere wagens werd de door gang ontzegd maar niet iedereen stoorde zich aan de aktie en een van de werklui reed gewoon door en bleef pas op een meter afstand van de geketenden tot stilstand. Toen zat de schrik er duidelijk in. Op het testgebied deden ook ver schillende Indianen mee met de ak tie. Maar zij willen het meer symbo lisch en vredelievend houden om niet opnieuw hun toch reeds be perkte vrijheid te verliezen. Het blijkt voor hen een voortdurende strijd want het uitmoorden van de Indianen heeft nog altijd geen einde genomen. Daarbij durft men nu nog vreemde praktijken uitvoeren om de Indianen, waar ze nu zelfs leven, te verdrijven. De verdrukking duurt reeds vijfhonderd jaar en nog steeds worden ze als de vijand van de staat beschouwd. De Amerikaanse staat moet er over alles zijn zegen geven ook al zijn ze zogezegd vrijgevoch ten. Nut Dat sommigen van de aktievoerders onmiddellijk verbaliseerd werden met een boete van 10.000 fr. is op zichzelf geen erg maar zelfs de over heid wil er geen ruchtbaar proces van maken want in feite wil men alles op dat vlak in de doofpot ste ken. Op de vraag of dergelijke akties enig nut hebben is men niet erg enthousiast. Het staat weliswaar vast dat het op nationaal vlak weinig uithaalt. Toch loont het altijd dt moeite en de voettocht is alleszim positief geweest omdat men langs het trajekt de plaatselijke bevolking heeft kunnen inlichten. Zijzelf wis ten maar weinig over de eigen toe standen en de «Walk Across Ameri ca» heeft op dat vlak de zaken dui delijk gesteld via allerlei informatie en de twee spectaculaire akties. Zg hebben in ieder geval de bewustma king voor het Indianenlot tot stand gebracht maar toch is het enigszins absurd dat vreemdelingen de Ame rikanen op bepaalde tekortkomin gen moeten wijzen. JV Lede. Bart Liebaut doorkruiste de nevadawoestijn en voerde aktie om het lol van de Indianen te verbeteren (jv) Een samenwerkingsverband van een twintigtal verenigingen uit het Aal- sterse organiseerde op de vooravond van 11 november reeds voor de 15de keer een Fakkeltocht voor de vrede. Zowat 150 deelnemers, meestal jonge mensen, hadden de oproep beantwoord en stapten in een stille demonstra tie met brandende fakkels door de Aalsterse binnenstad. Op de Grote Markt werden de deel nemers en belangstellenden toege sproken door William De Bruyn, beheerder van het Vredeshuis. Hij herinnerde aan de slachtoffers van de waanzinnige oorlogen die zich her en der in de wereld hebben afge speeld en nog steeds woeden. 11 november is een symbolische dag van wapenstilstand. Volgens spre ker wordt deze dikwijls misbruikt door machthebbers, generaals en leiders van het volk. In werkelijk heid is het een dag van schaamte. De oplossing van konflikten, hand in hand, is werken aan de ontwikke ling van demokratie, zowel poli- tiek-struktureel alsekonomisch. De Bruyn verwees naar de Nobelprijs voor de Vrede die dit jaar werd toegekend aan de 33-jarige Rigo- berta Menchu uit Guatemala, een vrouw die - ondanks de moord op haar familie - het levende symbool is voor de vrede en verzoening over etnische, kultureie en sociale tegen stellingen heen. Er werd op de Grote Markt een minuut stilte gehouden vooraleer de optocht te beginnen, ter herden kingvan de twee politieagenten Luc Schamp en Patrick Lanckman die de nacht voordien als slachtoffers vielen bij de Colruyt overval. De fakkeltocht eindigde op de Hout markt, vanwaar een groot aantal deelnemers afzakte naar het Vre deshuis aan de Zonnestraat, waar Daniël Ansong en zijn Ghanese vrienden een lekker hapje hadden klaargemaakt. Hier werd verder nog van gedachten gewisseld om trent internationale solidariteit, sa menwerking op basis van de men senrechten doelmatiger en meer ontwikkelingshulp, hongerbestrij ding, vredesekonomie en afbouw van de wapenhandel. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 2