Retributies sporthal aan de lage kant te Lede Krijgt Ilva-stort Vlierzele nieuwe vergunning Horizon Aalst centrale schakel in Russisch-Vlaams uitwisselingsprojekt voor Buitengewoon Secundair Onderwijs De Voorpost - 27.111992 - 3 Onder begeleiding van direkteur Herman Leemans van de Horizon, Instituut voor Buitengewoon Secundair Onderwijs aan de Molendreef 57 te .Aalst, brachten vorige week donderdag een delegatie van Russische onderwijsmensen uit het Buitengewoon Onderwijs, een bezoek aan zijn school. Dit gebeuren kadert in een samenwerkingsprojekt tussen het Vlaamse Gewest en de GOS-Staten, dat destijds nog door wijlen minister Daniël Coens werd opgezet. De uitwisseling vanuit Vlaanderen gebeurt in een netoverschrijdende samenwerking tussen het gemeenschapsonderwijs en het vrij onderwijs. Deze koöperatie wordt door beiden als positief ervaren. 'Net alsof we Rusland nodig hadden om over onze eigen netten heen eikaars werking te waarderen', voerde de vertegenwoordiger Vrij Onderwijs uit de Guimardstraat aan. Van 9 tot 20 november verblijft een secundair onderwijs in de Horizon delegatie van Russische onderwijs- te Aalst. Op hun beurt zullen zij in mensen uit de sektor buitengewoon Vlaanderen verschillende instellin- Aalst. Konstantin Kravtsov van de biezonder hoog aangeschreven school nr 1 mor doven en blinden in Moskou, beklemtoonde de belangrijke rol die Vlaanderen speelt in de evolutie van het onderwijs voor gehandicapten in de %OS landen (a) gen bezoeken, dit nadat een Vlaam se delegatie een dergelijk kontakt reeds had in Rusland tijdens een werkbezoek aldaar vorige maand. De Vlaamse delegatie zag in Rus land scholen in oude gebouwen met beperkte infrastruktuur. Maar te genover de karige middelen staat volgens de delegatie de maximale inzet en een bijzondere kreativiteit van het er werkende personeel. 'Wij moeten niet altijd direkt krijgen, wij moeten ook kunnen geven', zei di rekteur Leemans. 'De inzet van de mensen in het GOS is onvoorstel baar. Wat zij nu kreëren is fantas tisch. In gebouwen die wij lang niet meer zouden gebruiken, bouwen zij met eigen inventiteit een voor hun bijzonder dienstige infrastruktuur uit. De kreativiteit van de leraars aldaar die er begaan zijn met de opvoeding van minder begaafde en gehandicapte kinderen, gaat vaak boven de gelijkvormige opleiding', betoogde Herman Leemans. 'Het lijdt geen twijfel dat wij tegen over onze Russische vrienden over een uitstekende en benijdenswaar dige infrastuktuur beschikken, die optimale kansen biedt aan onze kin deren. Toch hebben de mensen uit het GOS ons ook bijzonder verrijkt op metodisch gebied. Heel wat on derzoek op het terrein van onder wijs aan mentaal gehandicapten is in Rusland verricht en heeft metho des doen ontstaan die hier ook in Europa een belangrijke rol spelen. Het ontslag van ex-wielrenner en raadslid Lucien Van Impe blijkt niet onopgemerkt en zeker niet zonder de nodige politieke moeilijkheden voorhij te gaan. Op zichzelf is dit in gewone omstandigheden een eenvoudi ge afhandeling maar in Lede zorgt zelfs een wisseling voor het nodige rumoer in de politieke konstellatie. De opvolging van Lucien Van Impe heeft, zoals te verwachten, voor enkele problemen gezorgd die men tegen de volgende raadszitting hoopt op te lossen. Hel ontslag als gemeenteraadslid werd aan het College op 12 oktober overgemaakt en in de raadszitting van 9 november aanvaard. Er kon evenwel nog geen opvolger aange duid worden als gevolg van een in gewikkelde situatie die zich in de weken vooraf ontwikkeld had. Door omstandigheden bleek men zelfs over geen opvolger meer te beschikken in de fraktic maar vol gens de SP heeft men «lijd genomen om te foefelen en te sjoemelen». Raadslid Branteghem uitte zelfs zijn voorgenomen kommentaar niet nadat hij hierover de uitleg van bur gemeester W. Ruysschaert aan hoord had. Al de heisa is toe te schrijven aan het feit dat Gilbert Berckmoes, de enige nog in aan merking komende opvolger bij de Leedse Dcmokraten, een domici lie-verandering aangevraagd had om naar een andere gemeente te verhuizen, maar die was intussen niet doorgegaan. Thans is hij echter lerug ingeschreven in Lede maar op een ander adres weliswaar zodat hij «officieel» het dorp nooit verlaten heeft en dus wettelijk wél in aan merking komt. tenminste als hij de openstaande zetel aanvaardt. Vol gens burgemeester Ruysschaert zal de opvolger van Lucien Van Impe in de volgende raadszitting aange duid worden tenzij er intussen nog «veranderingen» optreden. Van een latere periode dateert het ontslag van OCMW-raadslid Paul Van Gijseghcm waarvan men zon der enige kommentaar akte nam. Door schepen De Paepe werd het nazicht van de kas ter goedkeuring aan de raad voorgelegd. Ze bedroeg een te verantwoorden vermogen in september van 56.659 miljoen, wat eenparig goedgekeurd werd evenals een aanvulling van het artikel 4 be treffende de belasting op het dicht- 'eggen van grachten. Retributies sportinfrastruktuur Voor het gebruik van de gemeente lijke sportinfrastruktuur zijn retri buties vastgesteld voor twee jaar geldig, met ingang per 1 januari 1993 tol einde '94. De prijzen voor de sportzaal (max. twee kleedka mers inbegrepen) werden als volgt bepaald. Voor de volledige zaal be talen de verenigingen 500 fr. per uur, voor 2/3 is het 350 fr. en voor 1/3 200 fr. Voor de jeugdverenigin gen is dit respektievelijk 350 fr., 250 fr. en 150 fr./uur. Wat de polyvalente zaal betreft lig gen de prijzen enigszins anders en betaalt men (twee kleedkamers in begrepen) voor die van 12 m. 150 fr. en voor die van 24 m. 250 fr./uur. De jeugdverenigingen krijgen hier telkens 50 fr. afslag. Er is echter een verschil als er in komgeld gevraagd wordt want dan komt er telkens 200 fr./uur bij en ook wanneer een kleedkamer apart of bijkomend wordt gebruikt wordt de prijs met 150 fr. verhoogd. Een afzonderlijke regeling werd evenwel gemaakt voor het gebruik van de voetbalterreinen met kleed kamers. Hier is de vergoeding vast gesteld op 200 fr. per training, wed strijd of aktiviteit. Er komt nog eens 100 fr. bij als men twee kleedkamers gebruikt. Wat verder de sportzaal betreft worden echter eventueel bijkomen de bedragen aangerekend. Voor het gebruik van gedeeltelijke ver lichting komt er 200 fr. bij en als het de volledige verlichting betreft wordt dit bedrag verdubbeld. Als er inkomgeld gevraagd wordt bij een aktiviteit komt er nog eens 300 fr. bovenop. Tenslotte zijn dit de tarie ven voor een tijdsduur van maxi mum drie uren zodat er per nieuwe schijf opnieuw de prijzen aangere kend worden. Beter nieuws is er voor de andere sportvelden in openlucht zoals de petanqueterreinen e.a. want aan deze wordt geen retributie aangere kend. Anderzijds moeten partiku- lieren. scholen of verenigingen van buiten de gemeente het dubbele ta rief betalen. De terreinen en de bij horende akkomodaties worden evenwel gratis ter beschikking ge steld voor aktiviteiten die door de gemeentelijke raden georganiseerd worden. In tegenstelling tot het vroegere re glement heeft men nu alles samen opgenomen voor wat het gebruik van de sportinfrastruktuur betreft. Raadslid E. Branteghem merkte op dat Leedse verenigingen, aangeslo ten bij de sportraad, nu evenveel dienen te betalen als partikulieren en daarom zag hij liever twee ver schillende prijzen voor elk afzon derlijk. Ten andere, voor de sport hal was er volgens Branteghem ner gens sprake van een kosten-baten analyse wat hij toch vreemd vond voor een dergelijk miljoenenpro- jekt. Schepen Galle stelde, in verband met de afzonderlijke tarieven, dat er vanwege de sportraad geen be zwaren waren om er geen verschil in te maken vermits de verenigingen toch voorrang krijgen op de parti kulieren bij het gebruik van de sporthal. Bovendien zijn de vastge stelde prijzen in Lede zeer redelijk als men vergelijkt met gemeenten uit de omgeving. De aanvragen van partikulieren zullen niet erg talrijk zijn want meestal zijn de gebruikers van de sportzaal bij een van de ra den aangesloten. Wat de kosten-baten analyse be treft is het volgens schepen Galle op het ogenblik moeilijk om cijfers te geven of reeds gevolgtrekkingen te maken. Voor de financiële kant van de uitbating heeft men zich ook ge baseerd op sporthallen die needs meerdere jaren werken en hiervoor verwees hij naar de gemeenten Ber- lare en Haaltert. Toch gaf hij toe dat het «voor het eerste jaar wel een gok zal worden en men moet wel rekening houden dat er veel verschil kan zijn van zaal tot zaal. Daarom analyseert men nu de kosten die in de begroting opgenomen werden. Trouwens, de baten zullen niet vet zijn maar het is hier niet de bedoe ling van het gemeentebestuur om winsten te maken uit de sportzaal». Schepen Galle wist te vertellen dat het opmaken van de kosten in het stadium van voorontwerp is en thans zullen gedetailleerd worden om ze als dusdanig in de begroting op te nemen. Op het ogenblik blijkt het moeilijk om concrete cijfers te geven omdat men over onvolledige informatie beschikt en men nog geen precieze gegevens kan voor leggen. Op vraag van raadslid Minnebo in verband met het aantal personeels leden zouden er volgens schepen Galle slechts twee mensen in de sporthal tewerk gesteld worden. Twee personeelsleden die onder het Gesco-statuut vallen waaraan dan speciale voorwaarden zullen verbonden zijn zoals o.a. het uitvoe ren van weekendwerk, wat in de sportzaal noodzakelijk is. (j-v.) De mensen uit het GOS hebben niet die materiële middelen waarover wij beschikken, maar de leerkrach ten bestuderen er de vakliteratuur, zetten zich zelf aan het denken en knutselen desnoods eigenhandig hun didaktisch materiaal in elkaar'. 'De eerste stap is het persoonlijk kontakt. De toekomst van de kinde ren uit het buitengewoon onderwijs is onze eerste zorg. Rusland heeft een diepe traditie op dit onderwijs gebied. Wij kunnen gegevens door spelen i.v.m. onderzoeksresultaten van onze werking. Voor verschillen de specialiteiten beschikken wij nog niet over het nodige gespecialiseer de personeel. Wij moeten nog de methodes ontwikkelen om het waar te maken. In dit verband is het be langrijk mensen te leren kennen over de grenzen heen. Wij kunnen samen stappen zetten om een toe komst uit te bouwen voor onze kinderen', betoogde dhr. Makarov Guennady die als woordvoerder van de Russische delegatie optrad, bijgestaan door de Russisch-En- gelse tolk Irina Saprikina. 'Om de toekomst van de ons toever trouwde kinderen veilig te kunnen stellen is een uitwisselingsprogram ma als dit uitstekend', vulde dhr. Konstantin Kravtsov, direkteur van de school nr. 1 voor blinden in Mos kou aan. 'Van Vlaamse zijde wordt aanmoediging en logistieke steun verwacht, wijzelf kunnen de kennis aanbieden die wij reeds vroeger ver gaarden. Ook hierin speelde België een belangrijke rol. In 1990 werd in samenwerking met de informatica- firma IBM uit de Verenigde Staten een technologie operationeel ge maakt waarbij blinden met compu ter niet alleen stenografie leren maar er toe komen van alle bewer kingen te doen die een niet-gehan- dicapte bediende uitvoert. De op leiding van ons gespecialiseerd technisch personeel gebeurde in La Hulpe, hier in uw land'. Duidelijk blijken de materiële mid delen en de financiering niet de hoofdbekommernissen van de dele gatie te zijn. Het komt er bij de Russische delegatie voornamelijk op aan, inzicht te verwerven in Aalst. In het kader van een Russisch-Vlaams uitwisselingsprojekt. brachten Russische onderwijsmensen uit het Buitengewoon Onderwijs een werkbezoek aan het Instituut De Horizon te Aalst (a) strukturen die hier in Vlaanderen Op termijn hopen de delegaties van gemeengoed zijn maar in het GOS beide landen, de werking uit te brei- nog onbestaande. Men wil zes items den tot een uitwisselingsprogram- in het geheel van het buitengewoon ma voor de leerlingen. De Horizon onderwijs bestuderen: buitenge- is bereid Russische kinderen te ont- woon secundair onderwijs, geïnte- vangen, terwijl anderzijds Vlaamse greerd onderwijs, PMS-samenwer- kinderen in het GOS welkom zijn. king, autisme, mini-ondernemin- Nadat de Russische delegatie bij gen, opleiding van de leerkrachten zijn eerste dag verblijf werd ontvan- voor het buitengewoon onderwijs, gen op het onderwijskabinet van Heel wat aandacht gaat naar de be- minister Van den Bossche, waren zij roepsopleiding in het bijzonder on- 's middags te gast in het schoolres- derwijs en de werking en diagnose- taurant van De Horizon. Daar wer- stelling bij het PMS. Sociale handi- den zij vergast op een maaltijd die caps werden tot hier toe in het GOS door de kinderen van de school spe- nog niet onderkend. Hierdoor ciaal voor hen was klaargemaakt, toont de delegatie ook uitzonderlijk Na het dessert werden relatiege- interessevoordepsycho-socialebe- schenken uitgewisseld en werd het geleiding die hier bij ons een nor- bezoek aan de school verder gezet, maal deel uitmaakt van de begelei- ph ding in het bijzonder onderwijs. Aalst. Nog tot eind december staat in het kultureel centrum De Werf' een boeiende tentoonstelling rond politieke affiches te kijk (a) Storten en de daaraan verbonden milieuproblemen z(jn tegenwoordig aan de orde en dit is een gevolg van het enorme afvalprobleem zelf. Iedereen wil zyn vuil kwijt maar liefst ver van de achterdeur. Als het dan nog bij een stort van gewoon huisvuil blijft, is er niet zo heel veel aan de hand maar waar men industrieel vuil stort liggen de zaken anders en dus ook moeilij ker. Op het einde van de maand november moet de Interkommunaie Land van Aalst, uitbater van het stort te Vlierzele, een nieuwe vergunning krjjgen van de bestendige deputatie om zo mogelijk verder te kunnen storten. Aktiekomitees zijn tegenwoordig overal waakzaam, vooral als het een stort van een bepaalde klasse be treft waar wel eens licht omge sprongen wordt met giftig afval. Het is geweten dat er met storten veel geld te verdienen is maar met huis houdelijk afval liggen de kaarten toch een ietsje anders. Toch hebben omwonenden van het stort, waar uitsluitend huisvuil gekipt wordt, wel eens klachten alhoewel dit door de uitbaters durft afgewimpeld wor den als zou er niets aan de hand zijn. Men kan niet ontkennen dat gelijk welk stort milieuproblemen met zich brengt maar men mag er ook niet in overdrijven, zoniet moet men zoals een halve eeuw terug zelf zijn vuilnisbelt aanleggen achteraan in de tuin. Toch bevreesd Alhoewel men beweert bij de direk- tie dat er in feite nooit noemens waardige klachten geuit zijn ten overstaan van het stort te Vlierzele is HANEM (Houtemse Aktieko- mitee voor Natuur en Milieu) een andere mening toegedaan want zij zijn ervan overtuigd dat er wel re gelmatig gegronde klachten rijzen en dat men sommige regels niet nauwkeurig naleeft. Daarom is Ha- nem vooral bevreesd voor de verde re uitbreiding van het stort, maar dan in de richting van Sint-Lie- vens-Houtem. In de richting van de Fredericusstraat zou het stort tot op 150 m. van de achtertuintjes aange legd worden als men het Houtemse schepencollege mag geloven maar volgens Hanem zou men zelfs tot op 100 m. afstand durven komen wat zeker niet gewenst is door de omwo nenden die er toch het meest hinder zouden van ondervinden. Betere technieken Bij het Ilva-bestuur is men er van overtuigd dat de regels, voorge schreven door de overheid, strikt nageleefd worden en men respekt heeft voor het milieu. Aangezien de schadelijkheid die een stortput kan meebrengen tracht men nieuwe en betere technieken aan te wenden bij de aanleg van een stortplaats. Ilva zal gebruik maken van de nieuwig heden die op dat vlak geboden wor den om zo weinig mogelijk de omge ving te schaden of de omwonenden met milieuproblemen te konfronte- ren. Voor de beveiliging gaat men wer ken met een «grondkeermuur, folie en drainage». Dit zou een procédé zijn dat in Vlaanderen nog nooit gebruikt werd. In Vlierzele wordt in de grond gestort waardoor men dus eerst de «kuip» waterdicht moet maken. Dit betekent dat men voor af het zand moet wegscheppen tot op de ondoordringbare kleilaag. Om de wanden waterdicht te maken zal men een nieuwe soort van pla stiekfolie in vellen gebruiken. Deze vellen worden zogezegd aan elkaar gelast. Op de daardoor ontstane na den kan echter de druk gemeten worden om te kontroleren of de naden wel degelijk waterdicht zijn. Op de ondoorlaatbare bodem komt een drainagesysteem waardoor het doorgesijpeld water van de regen naar een pompstation geleid wordt vanwaar het naar «het volledig bio logische zuiveringsstation van Vlierzele geleid wordt. Daar waren indertijd wel enige problemen, on dermeer omwat we lang op onze lozingsvergunning moesten wach ten en dus nog niet wisten aan welke voorwaarden het zuiveringsstation moest voldoen. Alleen langs daar wordt geloosd, en niet, zoals al be weerd werd, langs grachten en be ken», beweert direkteur Meyfroot. Hij voegt er ook aan toe dat er voortdurend metingen worden ge daan naar de kwaliteit van het lo zingswater. Er worden in dat ver band nogal eens kwakkels gelan ceerd maar deze steunen praktisch nooit op de waarheid. In Vlierzele tracht men zoveel mo gelijk de voorwaarden, gesteld door de bestendige deputatie en de over heid, na te volgen en dat er hoege naamd niets gedaan wordt voor het milieu is louter fantasie. Direkteur Meyfroot beweert dat er vorige zo mer zes hektaren stort afgedekt werden maar thans wacht men met de waterdichte bedekking en de groeilaag totdat de natuurlijke ver gassing voltrokken is en tot het stort genoeg «nagezakt» is. Dit is een proces dat men moet volgen zoniet bekomt men geen afdoend resultaat en komen er scheuren in de deklaag zodat de afdekking weinig voorstelt. Het is niet altijd zo eenvoudig om een stortplaats naar behoren uit te bouwen en het nadien nog te sane ren zoals het in de voorschriften geëist wordt. (j.v.)

De Voorpost | 1992 | | pagina 3