Baardegem herdenkt J.F. Vonck Grafiek en tekeningen in het Vredeshuis van Marijke Van der Eist Negende eindejaarsaktie in Oordegem Dertigduizend plasmagiften in Erpe-Mere r 8 - 27.111992 - De Voorpost Op zondag 29 november wordt te Baardegem het feit herdacht dat de jurist en één der leiders van de Brabantse Omwenteling, Jan Frans Vonck, tweehonderd jaar geleden, meer precies op 1 december 1792, te Rijsel (Frankrijk) overleed. Naast een eucharistieviering wordt een kransneer- legging georganiseerd, een muziekoptocht, een akademische zitting en een receptie. ring brengen naar aanleiding van de boren te Baardegem op 29 november tweehonderdste verjaardag van 1743, als zoon van Jan en Elisabeth diens overlijden. Het Comité staat Van Nuffel. Zijn geboortehuis stond onder het voorzitterschap van prof. aan wat toen de 'Hooghstraete'heette Jeroom Vercruysse. Jos Van den en thans de Jan Frans Vonckstraat is. Broeck, ere-direkteur Sabena, is er De ouders van de boreling worden als de nederlandse sekretaris van. 'welgestelde landbouwers' beschre- Begeleid door de Koninklijke Har- ven. monie Ste-Cecilia van Baardegem Over zijn eerste schooljaren van de begeeft iedereen zich dan naar de jonge Vonck te Baardegem is niets grote zaal van het Gasthof Vonck. bekend. Zijn humaniorastudies vatte De akademische zittingwordtmuzi- hij aan te Brussel bij de Jesuïeten, kaal opgeluisterd door de Konink- maar hij voltooide zijn Concursus lijke Harmonie Ste-Cecilia van Diabeticorum in 1762 in hetgymnasi- Baardegem o.l.v. Pierrot De Block, urn te Geel. Na het college begon Er zijn korte toespraken door Willy Vonck studies in defilsofie en nadien Cobbaut, namens het plaatselijk in de rechten aan de Leuvense Univer- Vonck-Comité en door mevr. An- siteit. Hij was een uitstekend student. nie de Maght, burgemeester, na- In 1769promoveerde hij tot licenciaat mens het stadsbestuur van Aalst, in het burgerlijk en canoniek recht. Als Als gastspreker zal prof. dr. Jeroom jong jurist vestigde Vonck zich teBrus- Vercruysse het woord voeren. sel, waar hij op 2616172 werd aange- Na dit ernstige gedeelte biedt het nomen als advokaat bij de Raad van plaatselijk Vonck-Comité aan alle aanwezigen een natje en een droog je aan tijdens een algemene recep tie. Jan Frans Vonck Joannes Franciscus Vonck werd ge- Aan de basis van deze viering ligt het J.F. Vonck comité, samenge steld uit Jos De Rouck, Chris Ael- brecht, Willy Cobbaut, Jan De Clerck en Piet Ringoot. De herden king heeft plaats met de steun en de medewerking van het stadsbestuur van Aalst, het Gasthof Vonck, het Kerkkoor, de Vonckruiters, de Schuttersvereniging, de Vonckisten en de Koninklijke Harmonie Sint- Cecilia. Herdenkingsprogramma De herdenking begint om lOu. met een plechtige Eucharistieviering in de parochiekerk van Baardegem, opgedragen ter nagedachtenis van Jan Frans Vonck. Deze Eucharis tieviering wordt opgeluisterd door het plaatselijk kerkkoor o.l.v. Ed- mond Moortgat. De homilie wordt gehouden door E.H. Ceurvelt, pa stoor te Bekkerzeel. Het was in de pastorie van Bekker zeel dat Vonck op 30 augustus 1783 een ontmoeting had met o.a. gene raal (in feite rustend kolonel) J.A. Van der Mersch. Na de mis wordt een bloemenkrans neergelegd op het graf van J.F. Vonck, door leden van het Natio naal Comité J.F. Vonck 1792-1992. Dit Nationaal Comité, hoofdzake lijk samengesteld uit historici, werd opgericht om de figuur van Jan Frans Vonck te helpen in herinne- Pentekening van het geboortehuis van Jan Frans Vonck enkele jaren voor het ir 1959 werd afgebroken Brabant, het hoogste gerechtshof van het Hertogdom. Door zijn onderlegdheid, zijn grote werkkracht en zijn kennis van het Ne derlands, klom hij zeer snel op tot een grote invloed en hulp beteki der belangrijkste advokaten bij de ben. Raad van Brabant, waarbij zijn akti- De jonge advokaat leefde in een woeli- viteiten voor enkele grote abdijen een ge tijd. De Oostenrijkse keizer Jozef II had een aantal bestuurlijke, juridische en kerkelijke hervormingen opgedron gen, waarop zeer verscheiden werd ge reageerd. Zo ging een aantal progres sieve intellektuelen weliswaar ak koord met de grote lijnen van deze hervormingen, maar niet met de ma nier waarop deze waren opgedrongen. Ze eisten demokratische hervormin gen. Vonck zou de theoreticus en een der leiders van deze groep worden. Uit die begintijd stamt het geheim ven nootschap 'Pro aris et focis'. Het kwam in 1789 tot een gewapende opstand, bekend als de Brabantse Omwenteling. De Oostenrijkers wer den uit het land verdreven door een vrijwilligersleger onder generaal Van der Mersch en op 11 januari 1790 werden de Verenigde Belgische Staten opgericht. Interne twisten verscheur den echter de nieuwe instellingen. Zo wilden Vonck en zijn volgelingen het representatief karakter van de instel lingen beklemtonen en daarbij be paalde hervormingen van Jozef II be houden. Zij werden door Van dl Noot, Vonck's opponent, beschuld'm^ van samenzwering en tot ballingsclmerl* gedwongen, terwijl Van der Mersch! Antwerpen gevangen werd gezet. alles werd begeleid door een h pamflettenoorlog en een aantal n der fraaie dingen. De Verenigde Belgische Staten blei, nagenoeg een jaar bestaan. Maar q danks reële militaire inspanning gepaard gaande met uitdrukkelijkefl plomatieke stappen bij de grootmaM ten, konden zij de zegevierende ten keer niet verhinderen van het OostA rijkse leger dat op 2 december 1^ Brussel opnieuw binnentrok. Vonck belandde uiteindelijk met I aantal vrienden te Rijsel (F) waar nieuw geheim genootschap Patriawerd opgericht. Het ging I groep rond Vonck echter niet voorm wind en de tegenstand in eigen lanf was groot. Daarenboven was Vont ziek en op 1 december 1792 overlei hij. Hij werd op 15 december 1792 Baardegem begraven. Voor de negende keer wordt in Oordegem een eindejaarsaktie ge- organizeerd. Een zestiental hande laars hebben de handen in elkaar geslagen en voorzien voor 200.000 fr aan prijzen. De aktie heeft plaats gedurende de maand december. Bij een aankoop bij de deelnemende handelaars krijgt men een afkrablot aangeboden. Hiermee kan men be dragen van 50 tot 1.000 fr winnen. Het leuke is dat men direkt weet of men al dan niet een prijs heeft ge wonnen. Het gewonnen geld kan men omwisselen of in mindering brengen bij de aankoop bij de han delaar waar men het lot heeft ont vangen. Wie grote bedragen wil ver zamelen, kan de winnende loten op sparen en ze omzetten in koopwaar. Geld wordt er niet uitbetaald. De deelnemende handelaars zijn: de beenhouwers Van Hauwermei- ren en Verstuyft, juwelier Baele, fijnkost De Molen, tuincenter Berckmoes en Tom Duytschaever, financiële instelling en verzekerin gen Haerstraete en Gemeentekre diet, drankencentrale B&M Drinks, elektro Freedy Schollaert, dames kleding An, Eti en Huis Meuleman, fotograaf Jan Meulemans, keukens Facelit, tapijtcenter Rasschaert en lingerie Kriko. Per aankoop van 100 fr kijgt men een afkrablot en dat gedurende de periode van 1 tot 31 december. Om wisselen kan tot eind januari. Het bestuur van deze eindejaarsak tie bestaat uit voorzitter Rob. De Cooman, schatbewaarder Daniel Baele, sekretaris Jan Meuleman. Het spreekwoordelijke bloed kruipt u. In Denderleeuw kan men terecht ber eveneens van 19 tot 22 uur 1 waar het niet gaan kan en in Erpe- op 10 en 11 december in het Gilden- men kan zijn jaar noggoed maken! Mere is dit zelfs tot in de plastiek huis op hetzelfde uur en te Welle in Aalst in De Kring (H. Hart) op I zakjes van het plasmaferesecen- de gemeenteschool. In Kerksken december van 19 uur af. I trum. Toen men in oktober 1986 staan de bedden klaar op 22 decern- j\{| met dit nieuwe systeem van bloed Nog tot eind dezer maand worden in de Vredeshuisgalerij aan de Zonne- straat 26 te Aalst, werken tentoongesteld van Marijke Van der Eist, in een eerste individuele tentoonstelling. Als lerares vrije grafiek en tekenen aan de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten van Aalst zijn haar werken uiteraard vooral produkten van de graveerpen, waarmee ze haar eilandjes van beheerste gevoeligheid vorm laat krijgen. Marijke Van der Eist ("Aalst 1961) studeerde zelf grafiek aan de Aka demie van Aalst, het Hoger Sint- Lucas Instituut te Gent en het Lu- kas Instituut te Brussel. Zij tracht haar kennis en kunnen nu over te dragen als lerares aan de afdeling vrije grafiek van de Stedelijke Aka demie. 'Gedachtenflarden, onverwerkte indrukken, beeldfragmenten, in nerlijke flitsen, het irreële onwe zenlijke en vormloze tracht ik in beeld te brengen. Vandaar evoceert mijn werk eigenlijk een onfrisse wereld', evalueert Marijke Van der Eist zelf, In haar onderwerpenkeu ze is de driehoek een steeds terug kerend motief. Het staat voor het klassieke begrip van meetkundige perfektie, een streven naar een top punt vanuit de basis. Toch wordt haar manier van werken niet geleid door berekening of intellektualis- me. De werken van Marijke Van der Eist geven zonder uitzondering de indruk van een organisch groeipro ces, dat rustig, lijn na lijn, vorm krijgt en eerder onbewust tot her kenbare symbolen stolt. Op technisch vlak vindt Marijke een merkwaardig evenwicht tussen kal- ligrafisch-lineair formalisme a la Jo seph Buys en van bij ons Daan Van Severen. Van der Eist haar tekenin gen en grafisch werk tonen de on stuitbare drang de lijnmotiefjes te groeperen tot volumes die door een veelheid aan naast elkaar geplaatste ritmische aksenten aan intensiteit winnen. Heel fijn, nauwelijks waarneem baar op de achtergrond, drukken de werken vaag omschreven stemmin gen uit als eenzaamheid en dromen van wat achterblijft, zoals in de sub tiele reeks 'Vakantie aan zee'. Bij dit alles legt Marijke een virtuositeit aan de dag, in het bespelen van de verschillende technische mogelijk heden bij het produceren van het grafische werk. Zij kreeërt een spanning door gebruik van eenvou dige elementen als punt en lijn. Zij vertelt in elementaire grafische taal een gevoelswereld die door de fan tasie van de kijker kan aan- of inge vuld worden. De tentoonstelling van het werk van Marijke Van der Eist staat nog te kijk in het Vredeshuis aan de Zon- nestraat 26 te Aalst, tot 30 novem ber. Elke dinsdag van 11 tot 15 uur, woensdag, donderdag en vrijdag van 11 tot 17 uur en elke zaterdag van 11 tot 18 uur. Op zondag van 15 tot 18 uur. PH geven startte, hadden de organi satoren van het bloedtransfusiecen trum Aalst een streefgetal bepaald. Het kwam er op neer om minimum 5.000 plasmagiften per jaar te mo gen noteren en daarin is men tot nog toe in geslaagd, alhoewel de laatste twee jaar het streefgetal niet bereikt werd maar dankzij de «over schotten» van de twee jaren voor dien kon men het evenwicht behou den. Dit jaar hoopt men, opnieuw, de gewenste kaap te overschrijden en de tendens laat vermoeden dat het aantal zal gerealiseerd worden. Dag op dag, na de 5.000ste plasma gift kon men op 20 november 1992 de 30.000ste gift «aftappen» tijdens de avondsessie. Het lot viel op E- miel Hauwelaert maar zijn onmid dellijke voorganger en nakomer, Dirk Demeyere en Guy Vekeman, werden in de korte hulde betrok ken. De 29-jarige Hekelgemnaar gaf eerst plasma in Opwijk maar nu komt hij wekelijks naar Mere waar hij reeds 210 keer op de zetel lag. Daarnaast gaf hij reeds 29 keer bloed, ondanks het feit dat hij er nooit nodig gehad heeft. Na een lichte daling vorig jaar zal men bij het einde van dit jaar terug het vooropgesteld aantal kunnen onderschrijven en het zijn vooral de twee zomerse vakantiemaanden die duidelijk onder de maat zijn. Geluk kig kan men rekenen op zeventig nieuwe donors die zich dit jaar aan gemeld hebben wat het aantal sinds einde 1986 op 851 brengt. Bloedtransfusie Naast het geven van plasma is er uiteraard ook nog steeds het bloed geven in de verschillende dorpen van de regio Aalst met o.a. op 3 en 4 december in het ontmoetingscen trum van Mere telkens van 19 tot 21 Erpe-Mere. Emiel Hauwelaert, een van de trouwste bezoekers van het plasm feresecentrum mocht het 30.000 plasmazakje aanbieden (jv)

De Voorpost | 1992 | | pagina 8