Aalsterse Keizershallen werd kader Svan klassiek muzikaal feest Tejater 80 vzw start nieuw seizoen met «Achteraf bekeken» Hubertusaltaar van Aalsterse Sint-Martinuskerk (gerestaureerd Open mobile en juke-box nostalgia in Keizershallen te Aalst De Merelaar met zeer komische «Mackx» De Voorpost 27.11.1992 - 9 Festa di Musica Bet eerder gewaagd projekt, opgezet door het organisatiebureau Saraban- j!i fc en Music Events werd een sukses. Zij wisten vorig weekend zo'n 900 «^lelangstellenden voor een klassiek muziekfeest in de Aalsterse Keizers- lallen samen te brengen. De eerste editie van Festa di Musica was tonder geslaagd en lokte zowel jeugdigen als toehoorders uit de middel bare leeftijdsklasse. Al vraagt de gekozen akkomodatie wel nog wat aan- ingen, is dit feest van de klassieke muziek zeker voor herhaling itbaar. /wJtceds lang voor het aanvangsuur schoven om een goed plaatsje te rd aan de Keizershallen aange- bemachtigen. De aankleding van chï Aalst. Het gitaren Trio 18 gaf een steuntje in de rug van het Prima la jUusica-orkest en bracht mede een gevarieerd programma (a) Het altaar met retabel van de Heili ge Hubertus dat in de gotische Sint-Martinuskerk van Aalst prijkt, »erd gerestaureerd. Het altaar *ordt toegeschreven aan Jan Van Geef 1654). In de Sint-Martinuskerk van Aalst ireft men een verzameling van een twintigtal altaren aan. Het Sint-Hu- bertusaltaar is daarvan een van de voornaamste. Het biedt een tegen wicht voor het prestigieuze Sint- Rochusaltaar waarvan het retabel foor Rubens werd geschilderd. In het kader van de Koning Boude- wijnstichting heeft een speciaal daartoe gekreëerd fonds giften in gezameld voor de renovatie van dit ergvervallen aitaarvan Sint-Huber- tus. Dankzij die steun kon de hou ten struktuur met zuiltjesportiek en simili-marmeren sokkel -hoogtij van de barok- tegen de parasieten worden behandeld. Van het schil derij nam men het vernis en de over bodige verflagen weg die zich in de loop der jaren opgehoopt hadden. deze monumentale zaal was deze keer wel anders dan anders. Feeste lijk versierde tafels met linnen kleedjes en de nodige bloemen erop gaven onmiddellijk een bijzonder prettige indruk. Al was de voorver koop van de ingangskaarten niet zo denderend geweest, dit werd ruim schoots goedgemaakt door de ver koop aan de kassa. Duidelijk had den velen getwijfeld en een ietwat afwachtende houding tegenover het nieuwe projekt aangenomen. Het versterkt kamerorkest Prima La Musica, met 32 professionele musici, o.l.v. Dirk Vermeulen, wist het publiek te boeien. De musici kregen een steuntje in de rug van Robert Groslot, ooit laureaat van de Koningin Elisabethwedstrijd, en dirigent van de Proms, van de we reldvermaarde klarinettist Walter Boeykens, het gitaristentrio 18 en The Monnaie Bassquarter. Orkest en solisten werkten een gevarieerd programm af, met klassieke muziek die toegankelijk is voor het publiek dat verondersteld werd er minder mee vertrouwd te zijn. Fred Brou wers zorgde op een luaieKe nmmci voor de nodige achtergrondinfor matie. Maurice Aerts plaatste met zijn bassquartet de contrabas op een spirituele manier in de kijker. Het programma werd fijn en met professionele aanpak en deskun digheid uitgevoerd, al scheen het publiek het niet altijd ten volle te smaken. Echte muziekliefhebbers stoorden zich aan de sterke geluids installatie die de aandacht afleidde van de subtiele klanken, de klarinet- tonen soms te scherp weergaven of de pianomuziek van Groslot lieten verloren gaan in een sterke weerga ve van het orkest. Bij stillere mo menten was het geruis van de regen te horen op het platdak van de Kei zershallen. De gezelligheid in de zaal en de warme gloed van een glaasje wijn deden de onkomfortabele en wie belende stoelen vergeten, maar toch blijkt een zaal als de Keizers hallen minder geschikt voor het se reen bijwonen van een klassiek kon- cert. De toehoorders missen de vol heid van een koncertzaal, de golven van de warme klanken die op de muziekliefhebber afkomen. De or ganisatoren waren zich hier wel van bewust maar waren verplicht een kompromis te sluiten. Omwille van zijn variatie was deze produktie een dure aangelegenheid, men had dus veel volk nodig om het geheel finan cieel haalbaar te houden. Boven dien werd bewust naar de Keizers hallen uitgekeken omdat uiteinde lijk deze situatie een drempelverla gend effekt heeft, vooral bij jonge ren. De weg naar deze festiviteiten hal kennen zij, wat niet kan gezegd worden van een eventuele koncert zaal. Het eerste projekt 'Festa di Musica' werd door de organisatoren gezien als een testcase. Er wordt nu al ge dacht om, samen met Fred Brou wers, een programma uit te werken met een band tussen wat ons van daag via radio en tv beroert en de klassieke muziek. Herkenbare din gen, zoals indikatiefjes, die soms ialst Het orkest Prima la Musica en dirigent Dirk Vermeulen wisten het Massapubliek op de eerste 'Festa di Musicabiezonder te boeien (a) Aalst. De Calhurinisten pakten uit met het blijspel 'Kaktusbloem' (a) De programmatie van het 13e Teja ter 80-seizoen is eindelijk rond ge raakt. De repetities voor de eerste pro duktie lopen stilaan naar hun einde. Op 28,29 en 30 november en op 4,5 en 6 december e.k., telkens om 20.30 u., wordt in het Netwerkcen trum, Dc Ridderstraat 28 te Aalst, «ACHTERAF BEKEKEN» opge voerd, een waaier van een twintigtal dialogen van James Saunders. In elke dialoog tekent Saunders met enkele rake trekjes een typische si tuatie van de eeuwig boeiende man-vrouwverhouding. De herken baarheid scheert hier hoge toppen: in elke dialoog kan het publiek zich moeiteloos weervinden, en menige gevatte repliek zal vast en zeker op de (glim) lachspieren werken. «De vrouw» wordt gespeeld door Karin De Lil, Ann Sirou en Kathy Van den Bossche, en Dirk Klinck, Luc Van Den Broeck en Bart Van Kerkhove zetten «de man» op de planken, in telkens wisselende pa ren. Achiel Van Malderen tekent voor de regie, en het dekortontwerp is van de hand van Geertje De Beul. De toegangsprijs blijft vastgesteld op 200 fr. Rechthebbenden op kor ting betalen slechts 170 fr. Davids- fondsleden 160 fr. Plaatsen kan men telefonisch reserveren op 053/ 78.47.70 (24U/24) en op 053/ 78.89.81 (tijdens de kantooruren). U wordt dan wel ten laatste om 20.15 u. verwacht aan de ingang van de zaal. Als tweede produktie brengt TEJA TER 80 «SPIEGELS» van Dimitri Frenkel Frank. Dit stuk (eigenlijk twee eenakters) wordt geregisseerd door Patrick Snoeck en opgevoerd in het KAT-Teater in maart '93. Daar wordt ook op 15 mei de gast- voorstelling gebracht: ARCA (Gent) speelt «PRINS KAREL, GRAAF VAN VLAANDEREN» van de onlangs overleden Rudy Geldhof. Piet Balfoort en Ria Ver- schaeren treden op in een regie van Jos Van Gorp. De kritiek sprak na de première over «een monument», «glansprestatie van Piet Balfoort», «schitterend laatste werk van Rudy Geldhof». Het toneelprogramma is dus ander maal veelbelovend. Geïnteresseerden kunnen zich een seizoenabonnement aanschaffen, waarmee zij voor de prijs van 600 fr. toegang krijgen tot «ACHTERAF BEKEKEN», «SPIEGELS» en «PRINS KAREL». Deze abonnementen zijn te verkrij gen door overschrijving van 600 fr. op rekening 293-037087-80 van TE JATER 80 vzw, Leuvestraat 45, 9320 Aalst, of aan de ingang van de zaal. TEJATER 80 vergast zijn publiek ook nog op een gezellig avondmaal, op een kaas- en wijnavond en op een mei-festijn in openlucht. Maar daarover leest u later meer. Via het tijdschrift «TEJATER- UITJE», dat nu reeds voor het 13e jaar gratis aan alle geïnteresseerden toegestuurd wordt, houdt TEJA TER 80 zijn publiek van alle mani festaties op de hoogte. Het volstaat uw naam en adres op te sturen naar het bovenvermeld kontaktadres. TEJATER 80 vzw verwacht alle liefhebbers van verzorgd en fijnzin nig toneel eerstdaags op de voor stellingen van «ACHTERAF BE KEKEN»! P.H. moeilijk in de klassieke muziek te de vele rockfestivals die de laatste duiden zijn. De opzet van heel wat tijd het Vlaamse muzikale land- plannen in die richting duiden erop schap overspoelen, dat 'Festa di Musica' zijn plaatsje PH wil veroveren als vernieuwer naast 't Is weer voorbij, die mooie zomer. Dit is vooral waar als je houdt van open cabrio's en moto's en van de wind die om je oren fluit. Misschien raar, maar zeker waar: meer en meer mensen worden er door aangetrokken. Dat merk je aan de stijgende verkoopcijfers van recente cabriolets en ook van oude moto's. Denk maar eens aan de 'atoom' van de Harley Davidson. Vorig jaar hebben de organizatoren van 'Open Mobile en Juke-Box Nostalgia' te Aalst die stijgende trend reeds aangevoeld, wanneer zij een old-timer en classic car beurs organizeerden, waarbij open mobi liteit centraal stond. Dit jaar wordt deze trend voortge zet: binnen het kader van de old-ti mer wofdt prachtig en kwalitatief hoogstaand materiaal aangeboden: Cadillac,'Mercedes, MG. Jaguar, DKW, Renault, Ferrari en andere. Het neusje van de zalm voor de echte liefhebber. Deze glimmende pk's pronken tus sen ander roaring fifties materiaal zoals juke boxen, speelautomaten, emailplaten, bolle ijskasten en der gelijke. Naast deze rock-ola's, Wur- litzers en andere glittergoden wor den natuurlijk ook aangepaste oude 78 en 45 toerenplaten aangeboden. Vergeten we ook niet het ruime en internationale aanbod aan^ wissel stukken en miniaturen. Voor elk wat wils dus. De Open Mobile en Juke-Box Nos talgia heeft plaats op 28 en 29 no vember van 10.00 tot 18.00 uur in de Keizershallen te Aalst. Op zaterdag 28 november is er een gratis pendel dienst tussen parking Soufri Schoencenter (gelegen dichtbij de afrit Aalst autosnelweg E40) en de Keizershallen. In Duitsland wordt aangedrongen op meer fïestpaden. In 1990 waren er bij onze Oos terburen 70.000 fietsongevallen, waarvan ruim 900 met dodelijke afloop. In Duitsland bestaan meer dan 200 fiets routes. Ze staan beschreven in de 'Sachs Fahrrad A tlasdie door Mairs Geographi- scher Verlag in Ostflldem werd uitgegeven. De gratis busdienst tussen Doel Dorp en Lillo Fort via de Liefkenshoektunnel wordt vanaf I november afgeschaft. De minieme belangstelling en de hoge kosten kunnen de verdere expolitatie niet verantwoorden. Erpe-Mere. Luc Neerinckx en J. Den Herder worden hier ontmaskerd door zoon Frank (alias L. Hoffelinck) een van de talloze komische scènes uit 'De Mackx' (jv) Een «zwijgzame Mackx» zorgt bij de Merelaar voor de nodige komi sche scenes. De toneelgroep brengt eens te meer een blijspel dat sprankelt van humor van een fijn gehalte dat nog geaccentueerd wordt door de dialektiek, het algemeen beschaafd Meers. Talrijke uitspra ken komen op die manier beter tot hun recht en verhogen zelfs het komische effekt bij de toeschouwer. In een regie van Dirk Daelman zorgen de akteurs nog voor twee opvoeringen op vrijdag 27 november te 20 en op zaterdag 28 november om 19 uur in de zaal van de Sint-Jozefschool te Mere. JV weekend

De Voorpost | 1992 | | pagina 9